Rossz anya vagyok?

Figyelt kérdés
Van egy szép, okos 11 éves lányom. Imádom, mindent megtennék érte, de mostanában nagyon kiborít. Alapvetően jó gyerek, jók a jegyei, nincs igénye a csavargásra csak velem, mások kedves, illemtudó kislánynak mondják, de borzasztó természete van. Rettentően lusta és alibista. A lustaság olyan méreteket ölt nála, hogy lány létére minden este könyörögni kell neki, hogy zuhanyozzon le. Bármit kérek tőle, mindig majd" 5 perc múlva " a válasz és reménykedik, hogy elfelejtem. A szobájába konkrétan nem lehet belépni a rendetlenség miatt. Hiába kérem, könyörgöm, fenyegetem, akkor nagy nehezen csinál egy látszat takarítást(konkrétan tegnap bevetette úgy az ágyát, hogy eldugta a párna alá a ropis zacskót, mert lusta volt elvinni a kukáig). Másik, amivel kiborít, hogy mindig övé az utolsó szó és soha semmiért nem vállal felelősséget. Pl ha elfelejti a matek leckét, én vagyok a hibás, mert nem szóltam elégszer, hogy csinálja meg. Azért nem takarít maga után, mert túl idegesen kérem és elmegy a kedve (nyilván idegesen kérem 26x-ra). Ma reggel még azért is én voltam a hibás hogy álmos volt, mert későn vacsiztunk(fél nyolckor) és nem aludta ki magát(fél 10/ 10kor fekszik), de ő soha nem tehet semmiről. Egy-egy hármasért, ha becsúszik, is a tanár a hibás és még sorolhatnám. Tudom, hogy én rontottam el. Túl sokáig túl engedékeny voltam, megcsináltam helyette mindent, most próbálom kitalálni hogyan neveljem meg valamennyire. Valaki hasonló kiskamasszal? Hogy kezelitek?
2015. okt. 15. 19:14
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
57%
A lányom 11 éves, a szobája katasztrófa. Nyáron áthívta a barátnőjét, hogy segítsen neki, az úgyis szeret pakolni. Én egy hatalmas fekete kukazsákon gondolkodom, mert ismét gáz a szoba. Ráadásul neki minden érték, így gondolhatod mi lehet ott.
2015. okt. 16. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
60%

Nos, kiskamasz :)

De azt tisztázni kell, hogy ő a felelős a matekleckéért, mert az ő dolga, a szobában a rend is az ő dolga, tetszik, nem tetszik, ezt meg kell neki mondani. Az ajtót meg csukd rá a szobájára, ha nem bírod látni a rendetlenséget. Próbálj meg neki nagyobb önállóságot adni és ne szólj 50-szer mindenért, pontosan tudja a feladatait, ne maceráld.Ha meg egyest kap, legyen büntetés. Eléggé nagy gyerek, hogy felmérje, a tetteinek következménye van, viselje. Inkább most jöjjön rá erre, mint később.

2015. okt. 16. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
21%
Nem olvastam végig a válaszokat, lehet, írta már valaki, de ha eddig nem volt, akkor itt az ideje, hogy ha valamit nem csinál meg, akkor bevezess valami büntetést. Ha valamit nagyon szeret csinálni, akkor azt megvonni, ha nem csinálja meg amit kérsz. Sajnos valóban elszúrtad, mert korábban kellett volna arra rászoktatni, hogy tegyen rendet, csinálja meg a leckét stb., de talán következetességgel még tudsz rajta faragni. Az, hogy nem vállal felelősséget a tetteiért nem lehet, hogy azért van, mert valahol ezt látja? Pl. a családban vagy az barátai körében?
2015. okt. 16. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Nos igen, én is a kukazsákkal fenyegetőzöm mindig. Nálunk is az a baj, hogy gyűjtögető. Üres tic-tacos doboztől kezdve az üres wc papír gurigáig elrak mindent,mert az még jó lesz valamire, 1000 éves rajzok, papír cafatok és sorolhatnám...

Megvonással is fenyegetem, bár a net még nem érdekli és telefonja sincs, karácsonyra tervezek venni neki. Hétvégén szoktunk csinálni ezt-azt közösen, nagyobb séta, néha mozi, ha ezekkel fenyegetem, olyankor van a kamu takarítás. Igazából engem az zavar, hogy nincs meg benne az igèny a rendre a tisztaságra. Mintha nem is látná a rendetlenséget, mintha nem venné észre hogy le sem zuhanyozott stb....ez nem tudom tanulható e. Ezt a magyarázkodást nem tudom hol tanulta. Ami érdekes, hogy az apja ilyen. Sokszor mintha őt hallanám mikor kimagyarázza azt is, hogy az a fekete akármi az igazából fehér csak én nézem rosszul...ami azért érdekes, mert nem ismeri az apját, ketten voltunk mindig is.

2015. okt. 16. 10:59
 15/24 A kérdező kommentje:
*doboztól
2015. okt. 16. 11:00
 16/24 anonim válasza:
73%
Sziasztok,nos..sztem,ha a fenyegetőzéssel sem mész semmire,akkor lehet,hogy meg kellene mutatni neki,hogy takarítani lehet jó is. pl.:jó hangosan ,pörgős zenét hallgatni közbe és segítenél neki egy kicsit, aztán később hátha megy neki egyedül is :D Bár te tudod,hogy mit szeret.
2015. okt. 16. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
0%

Büntetéssel, fenyegetéssel, negatív üzenetekkel soha nem fogsz eredményt elérni! Te jól éreznéd magad olyan munkahelyen, ahol folyton szekálnak?

Magadnak meg keress egy társat, persze csakis olyat, aki a gyerekkel is jóban van, mert magányos vagy, szükséged van rá. Már rég kellett volna!

2015. okt. 16. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
74%
Mehh... Minden szombat reggelem 18 éves koromig abból állt, hogy anyukám lerángatta rólam a takarót, üvöltve közölte, hogy aznap mit kell kitakarítani, és nem lehetett ellenkezni. És persze makulátlanra mindent. Sosem ütött meg, de elvette a pénzem, gépet, tévét, telefont mindent, ha ellenkezni mertem. Egy idő után haza se mentem, és menekültem otthonról, de koszosan soha nem mertem volna hagyni a lakást, mert fél órás ordibálás követte. Ez sem volt jó, de a te és az ő kombinációjából ki lehetne hozni valami jó megoldást.
2015. okt. 16. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
87%

Oké, hogy kell a gyereknek valamiféle napirend, de szerintem amit csinálsz az túlzás, a gyerek szemszögéből nézve. (Remélem, őszinte válaszokat szerettél volna. :))


Mármint engem a világból ki lehetne azzal üldözni, ha valaki a takarítással zaklatna, de ha olyan a helyzet, megcsinálom. És a zuhanyzásra külön fel kell hívni a figyelmét 11 évesen mert magától nem csinálja, az is ciki... Jó lenne, ha néhány dolgot ráhagynál, és nem szólnál érte egyáltalán... Pl. a zuhanyzást... (Ha esetleg több napig kihagyja, akkor úgyis kénytelen leszel elérni nála, hogy elmenjen fürödni, de addig lehet neki egy kis szabadságot hagyni.) Vagy a takarítást... Hiszen az ő szobája, ha ő a kupit szereti... Majd ha jön valaki, aki előtt cikinek tartja, elpakol. Ugyanez áll a házifeladatra is. Én nem értem ezt, én konkrétan nem emlékszem arra, hogy a szüleim valaha utánanéztek volna, hogy kész van-e... Mondjuk úgy 6 éves korom után. :D


A másik fele amit írsz viszont, hogy mindig más a hibás, és mindent kimagyaráz, erről addig kéne leszoktatni, amíg valami komoly bajba nem keveri magát azzal, hogy azt hiszi, ő mindig mindent meg tud magyarázni... Aztán belekeveri magát valamibe, ahol olyanok fogják kérdezni, akik nem lesznek olyan elnézőek, mint te... Ez konkrétan gátja lehet annak, hogy normál emberi közösségbe beilleszkedjen. Ha rossz jegyet kap matekból, és rád fogja, nyugodtan mondd meg neki, hogy 6 éves korában az iskolában megtanult írni-olvasni, felírta mi a lecke, el is tudta volna olvasni, tehát az ő hibája. Ha sok rossz jegye lesz, rossz lesz az évvégi jegye, és egy idő után ezen a jövője múlik. Muszáj, hogy levezesd és megindokold neki, és egy pillanatig se tűrd, hogy másokat hibáztasson, mert ez az egyik olyan embertípus, akitől minden jóérzésű embernek kinyílik a bicska a zsebében. Jelöljetek ki közösen valamilyen célt, mivel szeretne az életben foglalkozni, és segíts neki abban (pl. különtanár fizetése), hogy megtehessen ezért mindent, de legyen az Ő FELELŐSSÉGE, hogy jut-e vele valamire. Az nem baj, ha a cél idő közben változni fog, és nem végleges, hiszen még csak 11 éves.

2015. okt. 16. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
59%

Nem olvastam el a válaszokat.


Egy gyereket nem szavakkal nevelünk, hanem tettekkel. Ők a mi tükörképeink. Ez a te hibád, kérdező, valamit nagyon elrontottál.


Amit tehetsz: nem könyörögsz neki, hanem megmondod, hogy ma este 8ig legyen rend a szobájában (szemét kivitel, minden a helyére pakol). A megadott időig ne járj a nyakára, ne könyörögj neki, csináld a saját dolgod. Pontban 8kor bemész a szobájába, és ellenőrzöd. Ha nincs kész, akkor büntetés: 1 hétig nincs számítógépezés/tv-zés, plusz meg kell csinálnia még ma a rendrakást, de most ott állsz az ajtóban végig. Közben ne szólj hozzá, de ha elkezd sírni, hisztizni, könyörögni, akkor csak kedves hangon mondd neki, hogy most nincs helye hisztinek, csinálja, amit kértél. Ha kész, mondd neki, hogy köszönöm, és menj a dolgodra, ne foglalkozz vele. És így apránként ezzel a határozottsággal sztem 2-3 hónap alatt már lesz vmi eredmény. De nem szabad megenyhülnöd. Kemény menet lesz, próbál majd kijátszani, de muszáj erősnek lenned, és azt mutatni, hogy "szívtelen" vagy. Utólag meg fogja köszönni a lányod.


29N

2015. okt. 16. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!