Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Ti mit tennétek a helyemben?...

Ti mit tennétek a helyemben? Nagyon félek 16/L

Figyelt kérdés
Apummal nem egészen jó a kapcsolatom. Alkoholista egyébként. Már egy éve teljesen megszakítottam vele a kapcsolatot mert folyamatosan kritizált és ő tipikusan az az ember hogy ha nem az van amit ő mond akkor nem támogat, pl 14 éves koromban elmentünk nyaralni és teljesen megalázott de tényleg 13 éves koromig vele éltünk és nagyon rettegtem mert lelkileg terrorizált, és nem volt jó az a nyaralás sem, sírtam és haza akartam menni ja amúgy az hogy problémáim vannak nem akarja elhinni szerinte ez csak egy nagy hiszti és milliókat keres mert vállalkozó és nem volt hajlandó fizetni a pszichológusomat amikor ingyenes akkor nem volt és nagyon rosszul voltam de a barátnőjével el tudott menni Prágába nyaralni meg helyekre. Azóta nem igazán vettem részt olyan családi eseményeken ahol apa is jelen volt, vagy nem mentem el rá, vagy próbáltam úgy megoldani hogy ne legyen ott, mert nem bírtam látni. Szóval a testvéreim meg a többiek is azért vannak vele leginkább hogy támogassa őket pénzzel de én inkább mondtam hogy köszönöm szépen nem kérek ebből akkor inkább élek anyummal kicsit szűkösen meg dolgozok suli mellett de akkor inkább normálisabb élet. De valahogy annyi gyűlölet van bennem felé , de ezek kezdtek halványodni és találkoztunk még januárban mert anyukámnak segített valamit és akkor összefutottunk és beszélgettünk pár percet de akkor is nagyon idegesített és ő mindig úgy csinál mintha semmi nem történt volna, de annyira nem zavart. Bátyámnak most lesz a ballagása és el szeretnék rá menni meg veszünk is alkalmi ruhát és ha már megvettük el kéne mennem, de alapból ünneplőnek is vettük nem csak a ballagásra. És ugye csak a szűk családi kör lesz ott, apa anya nővérem bátyám és én. Meg bátyám lányhaverja. És eljutottam arra a pontra hogy nem érdekel kibírok egy ballagást és ott leszek, de most megtudta hogy sulit szeretnék váltani erre apum teljesen kiakadt hogy összevissza hisztizek megint és menekülök minden elől meg hogy szarabbul vagyok mióta pszichológushoz járok ( ő eléggé elveti a pszichológusokat egyszer volt csak és csodálkozik hogy nem segített neki)Ami nem igaz, mert azóta amióta szedek gyógyszert meg segít a pszichológusom ami ingyenes és hetente van (nagy szerencse) sokkal jobban érzem magam (szorongásos depresszióm van) pont hogy a szüleim elől meg a család elől menekülök és pont hogy társaságba mert kolesz és suli, mert nekem kell a környezetváltozás egyszerűen mindenhol jobban érzem magam mint itthon, mert itt mindenki csak lehúz azt érzem. Voltam már koleszos, de nagyon szorongtam ezért nem bírtam de ez már változott és nem szorongok már annyira mint régen. De nem akarja felfogni és le akar beszélni a suliról ahogy a nővérem is, de tudom hogy csesztetni fog folyamatosan vagy tuti szóba hozza a sulit mert ballagás után be akar ülni a családdal étterembe és természetesen ő fogja fizetni így persze a családom többi tagja szeretne menni, de nekem már az nehéz lesz hogy a ballagáson részt vegyek, mert ennyi idő után nem vettem részt családi eseményen nem hogy utána még beüljek de így hogy kritizálva leszek úgy érzem nem vagyok képes elmenni. A ballagás jövőhét csütörtökön lesz, az ünneplés meg a rá következő héten a rokonsággal. Anya szerint el kellene mennem az ünnepségre is mert ezzel csak a tesóimmal szúrok ki hogy nem vagyok ott, és nem kell sokat csak pár órát aztán hazavisz. De én már a ballagáson is szét stresszelem magam mert nem szeretek velük lenni de mostanság javult a helyzet a bátyámmal és a nővéremmel is másrészt meg ők is ott voltak a ballagásomon ezért nem tudom mit tegyek. Eddig úgy terveztem hogy a ballagásra elmegyek de az ünnepségre nem. De aztán arra is gondoltam hogy mindkettőre, de aztán most meg úgy vagyok hogy nem tudom hogy képes leszek e elmenni bármelyikre is. A rokonaim sem támogatnak nem is ismernek, az unokabátyám szerint is csak menekülök folyton, meg hogy nem megy a matek mert hozzá járok matekozni és a tanárok szerint is menjek el ilyen logikai vizsgálatra hogy nincs valami bajom- e , mert gyakorlok nagyon sokat és egyeseket hozok és bukásra állok számolási tantárgyakból fizika kémia matek... és csak lustának tart és ennyi, pedig én nem felmenteni akarom magam csak kivizsgáltatni és így még inkább azt érzem hogy nem képesek elfogadni. Arra is gondoltam hogy elmegyek a ballagásra aztán megyek haza , de az is olyan hogy hogy néz ki az hogy én meg hazamegyek rögtön... A bátyámat megkérdeztem azt mondta hogy nem zavarná ha nem mennék el az ünnepségre, bár szerinte jobb lenne ha az ünnepségre mennék csak el mert ott sokkal többen vannak és kevesebb az esély hogy belém kössön. De láttam rajta hogy nem esik jól neki.

2017. ápr. 30. 14:29
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
84%

"nem volt hajlandó fizetni a pszichológusomat amikor ingyenes"


"a testvéreim meg a többiek is azért vannak vele leginkább hogy támogassa őket pénzzel de én inkább mondtam hogy köszönöm szépen nem kérek ebből"


"találkoztunk még januárban mert anyukámnak segített valamit"


Egy zavaros katyvasz amit leírtál, de hogy én mit tennék a helyedben?

Sürgősen pszichológust váltanék!

2017. ápr. 30. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
nem volt hajlandó fizetni a pszichológusomat amikor ingyenes akkor nem volt... Tudom kicsit zavaros , sokszor elírtam a dolgokat de nem hinném hogy pszichológust kéne váltanom én tényleg jobban érzem magam.
2017. ápr. 30. 14:41
 3/12 anonim ***** válasza:
76%
Kérlek, röviden és érthetően fogalmazd meg, mert ez egy nagy katyvasz.... feléig sem tudtam elilvasni, mert érthetettlen.
2017. ápr. 30. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Ne félj. Szólj vissza neki oszt jól van. Alkeszos barommal nem tudsz mit kezdeni.
2017. ápr. 30. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Keresd fel az iskolapszichológust, ő ingyenes.
2017. ápr. 30. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Mostmár járok rendszeresen nem ezzel van a gond
2017. ápr. 30. 22:15
 7/12 anonim ***** válasza:

„szedek gyógyszert meg segít a pszichológusom”

Pszichológus nem túl gyakran ír fel gyógyszert. Nem pszichiáterhez jársz véletlenül? Pszichológus lenne a jobb amúgy.


És emellé önfejlesztés! Önismereti-kommunikációs témában érdemes kutakodni. Asszertív kommunikáció segíthet a helyzetedben. Talán legfőképp mint belső kommunikáció, hogy ne húzd fel magad, feszült helyzetben úgy cselekedj, ahogy az neked a leghasznosabb.

Enkóron találsz könyveket :)


És vannak apró trükkök is... pl ha te kérdezel, te irányítod a beszélgetést, akkor nyugodtan evezhettek olyan témára, ami mindkettőtöknek kellemes. Ami pedig kötekedés, arra nem kell válaszolnod, és nyugodtan mondhatod, hogy nem szeretnél erről beszélni, aztán át is veheted a kezdeményezést :)

2017. máj. 1. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Pszichológushoz hetente járok pszichiáterhez havi egyszer. Igen nem rég kezdtük el venni az asszertívitást szerintem is az segítene rajtam :)
2017. máj. 2. 15:24
 9/12 Ignis Subdialis ***** válasza:

Sajnos tényleg nagyon megnehezíted a válaszadók dolgát azzal hogy nem tagolod megfelelően a mondataidat helyesen alkalmazva a központozást ráadásul hosszan írsz így még nehezebb legalább külön mondatokba szednéd az ötsoros mondataidat azért én nehezen de végigrágtam magam rajta és azt gondolom hogy nem csak az a baj hogy egyes családtagjaidnak semmi sem jó és vezetni akarnak de nincs igazán pedagógiai érzékük sem ahhoz hogy ezt hogyan lehetne hiszen általában az a legkevésbé hatékony ha megmondjuk hogy mi nem jó és mit nem kellene tenni vagy éppen hogy mit csináljon az illető ahelyett hogy inkább nyitottan rá elbeszélgetnénk vele és ezáltal saját maga formálna véleményt életének alakulásáról másrészt viszont ebben már az is benne van hogy esetleg te többet vagy mást látsz szavaik mögé mint amit szándékukban volt közölni és ezen sajnos meg csak te tudsz változtatni de tudom hogy ez nagyon nehéz hiszen ha ilyen szinten irritálnak ezek a bizonyos családtagok hogy már a közelségüktől is kikészülsz elég nehéz magadra erőltetni azt a vizsgálódó szemléletmódot hogy azt latolgasd hogy esetleg a szavaiknak más jelentése is lehet netalántán hogy ilyen a természetük és a saját frusztrációik nyilvánulnak meg csak a te kritizálásodban Esetleg kinyilváníthatnád nekik hogy próbáljanak a te fogalmaid szerint segíteni értve ezalatt hogy mondjuk elmondod hogy azzal nem motiválnak egyáltalán ha lefikáznak.

De akkor a válasz:

Ne ijedj meg attól, amit most olvasni fogsz, de a megmagyarázhatatlan utálatod mögött lehet, hogy családon belüli gyermekkori bántalmazás áll, akár szexuális is. Attól, hogy nem emlékszel ilyenre, még lehet. Nagyon gyakori egyébként és csak kicsi töredéke kerül napvilágra, mert a többség az ilyen emlékeket nagyon mélyre tolja és nem akar velük szembenézni. Akkor szoktak mégis kiderülni, amikor a páciens később különféle pszichés nehézségekkel találkozik, mint beilleszkedési, tanulási, párkapcsolati nehézségek, szorongás, bizalmatlanság, erős kisebbségi komplexus, stressz-hátterű megbetegedések stb. A fiatalok pszichés gondjai szinte kivétel nélkül elsősorban a családból erednek, a szülői háttérből. Ezért nagyon igazságtalan kritizálással, büntetéssel próbálni "javítani" a dolgokon, hiszen nem elég, hogy a szülő hülyesége miatt jelentkezik a gond, de még bünteti is a gyerekét? Abszurd. De nagyon gyakori. A logikai-matematikai készséged blokkolása mögött is simán lehet valamilyen elnyomott családi-szülői trauma. Ez olyan, hogy gyerekkorunkban még nincs védelmi rendszerünk, s ha valamilyen igazságtalan, kiszámíthatatlan, rossz dolog történik velünk, azt eszközök híján a kis fejünkkel próbáljuk "megoldani". Ha azt tapasztaljuk, hogy azok a személyek, akikre rá vagyunk utalva gyerekként, rossz dolgokat követnek el, akkor logikai kapcsolatokat törlünk ki az agyunkból, hogy megmagyarázzuk magunknak, hogy az a rossz az meg se történt, vagy nem is azt jelentette vagy nem az volt az oka, ami volt meg ilyenek. Namost, ha megkérdőjelezünk egyértelmű kapcsolatokat és nagyon el akarjuk hinni (mert ez az egyetlen út, hogy a brutál valóságtól elmeneküljünk), akkor a logikai készségünk sérül. Ez gondolom érthető. Hiszen ha megtiltod magadnak, hogy egy bizonyos logikai sort logikusnak láss, akkor leblokkolod a képességedet, hogy bármilyen logikus dolgot logikusnak láss.


A logikai-matematikai nehézséged mellett nagyon árulkodó az, hogy mennyire elemi szinten elborzaszt az apával együtt töltendő idő gondolata. Valószínűleg az, amire emlékszel gyerekkorodból - hogy 13 éves korodig lelkileg terrorizált - ez csak a jéghegy csúcsa (bár már ez is bőven sok). Ennek az eltemetett cuccnak viszont nem lehet csak úgy nekirontani, minden felkészültség nélkül. Először kellene egy kis lenyugvás, bár én nem igazán helyeslem a gyógyszerezést, mint mesterséges lenyugvást, mert az nem tanítja meg a testedet, hogy hogyan nyugodj le saját elhatározásból vagy bármikor alkalmazható, mellékhatások nélküli fogások segítségével. És itt nem olyan trükkökre gondolok, mint mindenféle menő mágia és instant "megoldás", amiket ilyen "hogyan legyek sikeres" és társai sikerkönyvekben olvashatsz és pikk-pakk elsajátíthatod. Inkább olyasmire, mint amikor meditációt gyakorolsz. Ez ugyanis abból áll, hogy naponta pár percet gyakorlod, hogy csak a légzésedre figyelsz (vagy csak a hangokra, csak a testérzeteidre stb.), s ha elkezdesz gondolkodni azon, hogy mennyi só kell a rántottába, akkor ismét visszatérsz a figyeléshez, aztán amikor az eszed már a szomszéd idétlen pincsijénél jár, akkor megint visszatérsz a figyeléshez és ez az állandó elkalandozás-visszatérés maga egyfajta "agyedzés". Ennek a hatását alkalmazhatod akkor, amikor egy utált személy lép veled kapcsolatba, mert a folyamatos gyakorlással megismerted azt, hogy hogyan lehet bánni az agyadban az ilyen ösztönös dolgokkal, mint gondolati elkalandozás vagy az utált személytől való agybajt kapás.


A kérdésed ugyan csak arra vonatkozik, hogy hogy élhetnéd túl ezt az egy (kettő) találkozást, szerintem a fő kérdés inkább, hogy hogyan jöhetnél ki ebből az egészből, ahol ekkora gondot okoz egy ilyen "jelentéktelennek tűnő" esemény. Ez pedig egy hosszú, tudatos, kemény munka, ami nem kis pszicho meg kommunikációs trükkök alkalmazásából áll, hanem egyrészt a múlttal való szembenézésből, a rá adott reakcióid megértéséből, s hitből, hogy meglesz a gyümölcse mindennek. Ha egy jó szakember vezet ezen az úton, úgy egyenesebb az út, de fontos tudni, hogy a gyógyszerfelírás vagy a trükktanítás nem a jó szakember ismérve. A jó szakember tudja, hogy Te segíthetsz csak önmagadon, ő nem fogja a kezedet, de ha nyitott vagy rá, segít a tudásának megosztásával. A többiek frusztrációi nem fognak megváltozni a Te munkádtól önmagadon, de az jelentősen, hogy ez hogyan hat Rád.

2017. máj. 2. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

#7 vagyok

#8: szuper, akkor már mindent értek 😃 sok sikert! :)

2017. máj. 2. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!