Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Ti elfogadnátok a tandíjat a...

Ti elfogadnátok a tandíjat a szüleitektől? Vagy inkább választanátok egy ingyenes képzést?

Figyelt kérdés

Kinéztem magamnak egy szakot, de valószínűleg csak az önköltséges képzésre vennének fel. Jó tanuló voltam, kitűnőre érettségiztem, tehát nem arról van szó, hogy csak melegedni jártam be az iskolába, de még így is nagyon kevés pontom van és a felvételi határidőig már nem tudnék annyit összeszedni, hogy felvegyenek államilag támogatottra. Így is kihagytam egy évet, de többet már nem szeretnék, hanem szeretnék végre tanulni, hogy legyen egy normális végzettségem. A szüleim ebben mindig támogattak, ők is szeretnék, hogy egyetemre menjek és olyat tanuljak, ami érdekel, a tandíjat is kifizetnék, de olyan hülyén érzem magam...azért nem kevés pénzről van szó (250.000.-/félév és még ott vannak az egyéb költségek pl. utazás vagy ha nem vesznek fel kollégiumba, akkor az albérlet). Nyilván én is szeretnék majd dolgozni, de egyelőre még nem tudom, hogy milyen lehetőségeim lesznek, hogyan fogom bírni stb., de ennyi pénzt nem tudnék egyedül összeszedni, max. a töredékét.

Ezen kívül van még egy szak, ami bár kevésbé, de azért mégis érdekel. Közelebb is van, vidéken (tehát az albérlet árak is olcsóbbak) és erre a szakra államilag támogatottként is be tudnék jutni. Ugyanakkor tény, hogy a másik képzés sokkal szimpatikusabb.


Ti ebben az esetben mit tennétek, melyiket választanátok?



2017. aug. 11. 12:27
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:
43%

Nem olyan sok ez a pénz, ha mindkét szülő keres normálisan és nincsenek hitelek. Havi 41000 Ft, az szülőnként 20000 Ft többlet, szerintem nem vészes, ha utána el tudsz helyezkedni, jó lehetőségeid lesznek. :)


Én is költségtérítésesen voltam, nekem sokkal olcsóbb volt a tandíj és csak a felét fizették a jómodú szüleim, tehát a rájuk eső költség havonta 11 000 Ft volt, minden másra előteremtettem a pénzt diákmunkákkal, mégis folyton a fejemhez vágták, hogy ők bezzeg kitaníttatak. Havi 11000 Ft-ból. :D


Én meggondolnám, ha neked nem ilyenek a szüleid, akkor fogadd el, de ha sanszos, hogy előhozzák ezt, akkor nem ajánlom.

2017. aug. 11. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 anonim ***** válasza:
56%
Azért marhára érdekel, hogy egy kitűnő érettségivel hogy a vérbe nincs pontod államis helyre... A felvételi tárgyadból emeltezel, csinálsz egy közép nyelvvizsgáz, ez kapásból 78 plusz pont... Miről beszélsz? Ebben az egy évben ezt simán megcsinálhattad volna.
2017. aug. 11. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:
31%
en egy korabbi valaszolo vagyok, szinten kituno erettsegivel. az a baj, hogy a jegyek tok nem szamitanak 😀 lehetek otos mar 80%al, emelten meg mar 60%al... nem az a fontos, hogy kituno, hanem hogy eleg pontunk van e a szazalekokbol. nos, nekem nem lett eleg, meg kellett volna hat pont, ez lehet hogy annyi hogy az emelt szobelin elmondok meg harom jo mondatot, nem tudom. igy alakult. nyilvan rajta leszek en is, meg a kerdezo is, hogy atkeruljunk allamira. de en nem akarom emiatt nem elkezdeni azt a szakot, amire vagyom, es nem erzem ugy, hogy ne tudnam elvegezni azert, mert iden lecsusztam.
2017. aug. 11. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:
39%

bocs, de két hatvan százalékos érettségi az minimum 160 pont, ha mellé még olyan jó tanuló is volt, akkor ennél nyilván több, és nem a minimumot érte el az ötöshöz... Ha kitűnőre érettségizett, akkor a minimum 80%-kal van még 80 tanulmányi pontja, ha csupa négyese van a biziben, az még nyolcvan, tehát van 320 pontja.

Sehol nem írtam, hogy a jegy számít... ehhez simán csinálhatott volna emeltet, nyelvvizsgát, de nem tette. Akkor ne nyafogjon.

2017. aug. 11. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:
80%-os, bocs, nem hatvan, elírtam, de jól számoltam.
2017. aug. 11. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!


Hála istennek a szüleim nem az "amíg az én kenyeremet eszed" fajta szülők, tehát attól nem kell félnem, hogy majd ilyen-olyan feltételeket kötnek, visszaélnek ezzel vagy évekig felhántorgatják, hogy ők fizették mindenem. Azt mondták, hogy azt sem fogadnák el, ha vissza szeretném nekik fizetni. Persze, azt elvárják cserébe, hogy tegyem oda magam és tanuljak, de ez egy alapvető dolog, nem lábat lógatni szeretnék egyetemre menni. Eleve úgy volt megbeszélve, hogy ők fizetik az "alap" költségeimet (lakhatás, utazás, kaja, ruházkodás, higiénia) és ha ezen felül szeretnék valamit, akkor azt pedig magam finanszírozom, csak ugye, eddig nem volt belekalkulálva a tandíj....és ezt már így egy picit soknak érzem.

Nem tudom, hogy pontosan mennyit keresnek, de jó körülmények között élünk és sosem voltak anyagi problémáink, nekem is mindig mindent megadtak, amire szükségem volt, sőt. Elég tudatos emberek, főleg anyagiak terén, úgyhogy ezekre mindig odafigyeltek, hogy ne szórják a pénzt feleslegesen, ne legyen tartozásuk és bőven van megtakarításuk is. Ugyanakkor biztos lenne jobb helye is a pénznek...


Szerintem ezt még egyszer átbeszélem velük, hogy biztosan ez maradt-e az álláspontjuk és ha igen, akkor az önköltséges szakot is megjelölöm. Ettől függetlenül megpróbálok bekerülni az államilag támogatott képzésre mert hátha sikerül, de nem olyan egyszerű...legalábbis én nem tartom annak. Igaza van az egyik válaszolónak, hogy minden egyes százalék, minden egyes pont számít. Nekem mindenféle többletpont nélkül van 382 pontom, de ez édes kevés mert minimum 460 pontot el kellene érnem ahhoz, hogy felvegyenek és ehhez sajnos nem elég az, hogy írok egy emeltet és csinálok egy nyelvvizsgát...Vagy két felvételi tárgyból kellene írnom egy min. 96%-os emeltet vagy pedig csak az egyikből, amelyik a legjobban megy és mellé egy felsőfokú vagy két középfokú nyelvvizsgát (ehhez azonban egy új nyelvet kellene megtanulnom teljesen az alapoktól) és erre júliusig van időm mert addig kell feltölteni a dokumentumokat...


Még várok válaszokat, nyugodtan írja le mindenki a véleményét!

2017. aug. 11. 18:36
 17/27 anonim ***** válasza:
0%
Aki igazán való az adott szakra, annak nem gond 2 majdnem hibátlan emeltet írni. Egyetemen egy zh-ra kell ennyit tanulni. Ha nem lehetne teljesíteni, akkor nem lenne ösztöndíjas, summa cum laude diplomás ember. Aki nem legalább négyes átlagú, az nem való az adott szakra vagy max csak megtűrt, mert közepes tanulót kirúgni nem lehet. Költségtérítéses tanuló csak akkor nem lenézendő, ha átkerül államira, mert úgy tanul. Tudom divat lett az egyetem, de akkor sem való mindenkinek. Sokkal többen járnak oda, végeznek, mint indokolt. Inkább lenne kevesebb diplomás, de minőségi.
2017. aug. 11. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:
74%
Melyik ez a szak?
2017. aug. 11. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 A kérdező kommentje:

Nemzetközi gazdálkodás


Hát nem tudom, én ezzel nem értek egyet. Szerintem igen is nehéz két emelt érettségit szinte hibátlanul megírni. Nem azt mondom, hogy nem teljesíthető mert nyilván meg lehet csinálni, van olyan ismerősöm is, aki 100%-os érettségit írt, de azért nem kell elbagatelizálni sem, szerintem azért nem lehet csak úgy kisujjból kirázni. Egyébként én úgy gondolom, hogy az borzasztóan gyerekes gondolkodásmód, ha valaki egyetemen lenézi azt, aki önköltségesen tanul... Semmi jelentősége nincsen, ugyanazt tanulja, ugyanúgy lehet jó átlaga és a kutyát nem érdekli, hogy hány ponttal vették fel...ráadásul ez mindenkinek a saját dolga. Ez nem egy verseny, ez kb. úgy hangzik mint mikor első osztályban a gyerekek mutogatnak egymásra, hogy "bibibi nekem több piros pontom van"... Szerintem a mai viszonyok közott érthető, hogy a legtöbb ember diplomát szeretne, mindenkinek joga van hozzá és nem ezen múlik, hogy egyetemre való vagy sem... Rengeteg ismerősöm van, akiket például kettes matekkal vettek fel államilag támogatott mérnöki képzésre mert ott alacsonyak a ponthatárok....akkor ennyiből ők is oda valóak, holott valószínűleg erősen meg fog gyűlni a bajuk a matekkal...


Mielőtt bárki írná, hogy "hisztiztem" vagy ilyesmi, előre leszögezem, hogy nem, én elfogadom, ha valaki így gondolja, csak én is leírtam a véleményemet. Egyébként írtam, hogy meg fogok próbálni bekerülni az államilag támogatott képzésre, tehát azért nem csak ölbe tett kézzel fogok ücsörögni.

2017. aug. 11. 21:51
 20/27 anonim ***** válasza:
100%
Azért nehéz ide bekerülni mert kevés állami helyek vanak mégpedig azért mert nem hiányszakma.van pár olyan szak ami ilyen az egyetemeken , akkor menny érte a szakra ha tényleg ezt szeretnéd csinálni.
2017. aug. 12. 06:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!