Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Egyenrangú-e a felnőtt szülő...

Egyenrangú-e a felnőtt szülő és a felnőtt gyerek?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Az alábbi kérdésekben szeretném kérni a véleményeteket.


1) Egyenrangú-e a szüleivel az a felnőtt gyerek, aki szüleitől minden tekintetben független és önellátó, mint mondjuk egy átlag 26-30 éves? Milyen tekintetben igen vagy nem?


2) Beleszólhat-e és beleavatkozhat-e a szülő a független felnőtt gyereke életébe? Milyen esetekben igen vagy nem?


3) "A szülő-gyerek kapcsolat olyan szeretetkapcsolat, amelyben alá-fölé rendelt viszony van." - Igaz-e ez az állítás? Mikor igen vagy nem?



2018. márc. 15. 14:53
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
84%
Utilsó itt 20név felettiről beszélünk, az "kisgyerek"?
2018. márc. 15. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
23%

1, Attól függ miben.

2, Nem, de pont ugyanígy a gyerek se teheti meg.

3, Igen.

2018. márc. 15. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
35%

Utilsó itt 20név felettiről beszélünk, az "kisgyerek"?

Van ahol a 30 as is kisgyerek hála a szülőknek,aztán sirdogálás van h életképtelen..

2018. márc. 15. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
100%

Leírhatnád a konkrét esetet.

Mert nem mindegy, hogy a szülő abba szól bele, hogy a gyereke miért drogozik, vagy abba, hogy miért nem húz vastagabb kabátot.

2018. márc. 15. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
34%
Jogilag biztos egyenrangú, gyakorlatban családon belül ne vicceljünk már, nem fogja az anya a gyerekét másképp kezelni, azért mert ennyi vagy annyi éves lett, neki a gyereke marad, és ugyanúgy megmeri, és megfogja mondani neki a magáét. (Az egy másik kérdés, hogyha az anyuka nem elviselhető, akkor a gyerek tesz rá, jó messzire fog tőle költözni, azt nem látogatják egymást.)
2018. márc. 15. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat, különösen a részletesebbeket!


#1, #2, #3 válaszok kapcsán érdekelne még a véleményetek az alábbi kérdésben.


4) Vélt vagy valós gond (mint pl. rossz életvitel, drogozás, stb.) esetén, a szeretetteljes figyelmeztetéseken túlmenően, beleavatkozhat-e a szülő önkényesen a független felnőtt gyereke életébe, ha gyereke határozottan kérte őt, hogy ezt ne tegye?


A szülő részéről mit jelent ilyenkor "szeretni"?

A) Azt, hogy tiszteletben tartja a gyereke kérését, akaratát, magánszféráját, és nem avatkozik bele az ő életébe, még akkor sem, ha saját kárán lesz kénytelen tanulni?

B) Vagy azt, hogy megakadályozza, hogy a saját kárán tanuljon, ha kell erőszakkal is, és olyan áron is, hogy talán egy életre megharagszik rá a gyereke?


Megj.: Az utóbbi (B) elvet követve, életvezetésbeli véleménykülönbség esetén, egy manipulatív szülő "veszély"-re hivatkozva bármikor önkényesen beleavatkozhat a gyereke életébe?

2018. márc. 15. 18:37
 17/23 anonim ***** válasza:
76%
Kedves Kérdező! Az elv az, hogy még akár rossz életvitel esetén is tiszteletben kellene tartani a felnőtt gyerek életvitelét és tanácsadáson kívül nem beleavatkozni az életébe. Csernus doktor szerint is függőségből nehezebben gyógyul ki az az ember, aki után folyton utánanyúlnak. Viszont anyaként írom neked (10 éves gyerekem van), képtelen lennék végignézni, ha életveszélyben lenne vagy tönkretenné magát. Pedagógusként mondom ezt, aki már sok-sok függőséggel, stb. kapcsolatos tanfolyamon vagyok túl, lehet, hogy anyaként nem tudnám követni azt, ami a könyvekben le van írva, ha a szívem mást parancsol. Ha esetleg ilyen helyzetben vagy és idegesít, hogy a szüleid a "nyakadra járnak", akkor gondolj bele, hogy szeretetből teszik, és esetleg nem is tudnak másként cselekedni, akkor sem, ha az észérvek mást diktálnak. Egyéb esetekben, pl. a felnőtt gyerek kit választ párnak, hogyan rendezi be a lakását, hogyan táplálkozik, hogyan kezeli a szabadidejét, természetesen maximálisan tiszteletben kell tartani a felnőtt gyerek akaratát, véleményét, a szülő legfeljebb a véleményét mondhatja el, illetve olyan mértékig folyhat bele a gyereke életébe, amilyen mértékben azt a gyerek engedi. Sok múlik itt a bizalmon, tiszteleten, kommunikáción, a családi életen, stb.
2018. márc. 15. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
93%

Elvekről, elméletekről felesleges beszélni. Minden a konkrét helyzettől függ. Azért vannak olyan komoly dolgok, amikor nem az a jó, ha mindenkire mindent ráhagyunk, hadd tanuljon a saját hibájából. És ez független attól, hogy szülő-gyerek vagy akármilyen más viszonyt nézünk.

Szerintem senki sem nézné szó nélkül, hogy a szerette tönkre teszi az életét.

2018. márc. 15. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
39%
Én kizártam őket az életemből. Férjem is az ő imádott családját.. Sokkal boldogabb az életünk.
2018. márc. 15. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
65%

"4) Vélt vagy valós gond (mint pl. rossz életvitel, drogozás, stb.) esetén, a szeretetteljes figyelmeztetéseken túlmenően, beleavatkozhat-e a szülő önkényesen a független felnőtt gyereke életébe, ha gyereke határozottan kérte őt, hogy ezt ne tegye?


A szülő részéről mit jelent ilyenkor "szeretni"?

A) Azt, hogy tiszteletben tartja a gyereke kérését, akaratát, magánszféráját, és nem avatkozik bele az ő életébe, még akkor sem, ha saját kárán lesz kénytelen tanulni?

B) Vagy azt, hogy megakadályozza, hogy a saját kárán tanuljon, ha kell erőszakkal is, és olyan áron is, hogy talán egy életre megharagszik rá a gyereke?


Megj.: Az utóbbi (B) elvet követve, életvezetésbeli véleménykülönbség esetén, egy manipulatív szülő "veszély"-re hivatkozva bármikor önkényesen beleavatkozhat a gyereke életébe?"


4) Szerintem teljesen természetes, hogy a szülő félti a gyerekét, főleg akkor, ha úgy látja, hogy nem megfelelő életvitelt folytat, és ezen a felnőtt gyereknek sincs mit csodálkoznia: egyszerűen így működnek a szülők, így vannak összerakva, felelősséget éreznek a gyerekük dolgai iránt (és ezt felfogni szerintem elég tíz-húsz év is, nem kell hozzá elkezdeni drogozni, hogy kiderüljön).

De hogy beavatkozhat-e a gyereke életébe a szülő, az szerintem független attól, hogy milyen a gyerek életvitele: annyira avatkozhat bele, amennyire a felnőtt gyereke hagyja. Ha a gyerek úgy látja, hogy nem elég a határozott kérés, továbbra is jobban bele akarnak avatkozni a szülők az életébe, mint amennyire az neki tetszik, megteheti, hogy megritkítja a találkozásokat, a telefonhívásokat, megteheti, hogy egyre kevesebbet mond el nekik arról, hogy mikor hol jár, mit csinál, végső soron akár teljesen meg is szakíthatja a kapcsolatot a szülőkkel. Rajta múlik. Felnőtt ember.

Ha viszont nem szakítja meg a kapcsolatot velük, vagy legalábbis nem teljesen, az nyilván azért lehet, mert valamiért neki is fontos a kapcsolat, és akkor viszont a "valamit valamiért" elv lép működésbe (akár tetszik, akár nem, ilyen az élet): cserébe azért, hogy nem kell teljesen nélkülöznie a szülőket, el kell viselnie, hogy márpedig ők nem tudnak kibújni a bőrükből: a szeretetükhöz a féltés is hozzátartozik ugyanúgy, mint amikor még kicsi volt, tehát ha indokoltnak látják, igenis meg fognak tenni olyasmit is, ami a gyereknek nem fog tetszeni - ugyanúgy, mint ahogy kiskorában is elrángatták őt a konnektortól, ha készült belepiszkálni valami dróttal, még akkor is, ha a gyerek bömbölni kezdett, mert úgy érezte, hogy a legkedvesebb tevékenységét zavarták meg.

A gyerek kiskorában is ugyanaz volt, mint felnőtt korában, vagyis hogy a szülők a saját lelkiismeretük által diktált határ átlépésekor avatkoztak csak bele a gyerek életébe: a konnektor nem játék, de hogy a legóból mit épít, azt rábízták. De sokféle szülő létezik, ezért minden egyes szülő és minden egyes gyerek esetében máshol és máshol van a határ, ráadásul folyamatosan eltolódik, ahogy a gyerek egyre idősebb lesz: van olyan, aki egy óvodásra azt is ráhagyja, hogy egyáltalán akar-e sálat felvenni vagy nem; más szülő eldönti helyette, hogy márpedig fel kell venni, de választási lehetőséget azért ad, hogy melyik legyen, a kék-e vagy a zöld; és olyan is van, aki még ennyi szabadságot sem ad, hanem azt mondja, hogy márpedig a kéket veszed fel, és indulás. De ettől még mindegyik ugyanúgy szeretheti a gyerekét, és ugyanolyan jót akarhat neki! Amikor a gyerek már felnőtt, akkor is ugyanez a helyzet, csak persze máshol vannak a határok (pl. az egyik szülőnél rendszeresen berúgni még oké, de rendszeresen lőni magát nem oké; a másik szülőnél már az is gáz, ha egyszer leissza magát, stb. A nagy különbség az, hogy felnőtt gyerek megteheti, hogy a világ túlsó felén piszkálja a konnektort, nem ott, ahol a szülők tudomására juthat, ha nem akarja, hogy elrángassák onnan. És ha úgy érzi, hogy valóban nincs valós veszély, a szülő csak manipulálni akarja, akkor valószínűleg tényleg a kapcsolat lazítása a jó döntés - miközben a szülő részéről viszont az a jó döntés, ha nem hagyja, hogy lazuljon a kapcsolat, ha tényleg úgy érzi, hogy a gyerek a vesztébe rohan...

2018. márc. 15. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!