Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Egyenrangú-e a felnőtt szülő...

Egyenrangú-e a felnőtt szülő és a felnőtt gyerek?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Az alábbi kérdésekben szeretném kérni a véleményeteket.


1) Egyenrangú-e a szüleivel az a felnőtt gyerek, aki szüleitől minden tekintetben független és önellátó, mint mondjuk egy átlag 26-30 éves? Milyen tekintetben igen vagy nem?


2) Beleszólhat-e és beleavatkozhat-e a szülő a független felnőtt gyereke életébe? Milyen esetekben igen vagy nem?


3) "A szülő-gyerek kapcsolat olyan szeretetkapcsolat, amelyben alá-fölé rendelt viszony van." - Igaz-e ez az állítás? Mikor igen vagy nem?



2018. márc. 15. 14:53
1 2 3
 21/23 anonim ***** válasza:
100%
Ja, az első válaszoló voltam.
2018. márc. 15. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/23 anonim ***** válasza:
65%

"

4) Vélt vagy valós gond (mint pl. rossz életvitel, drogozás, stb.) esetén, a szeretetteljes figyelmeztetéseken túlmenően, beleavatkozhat-e a szülő önkényesen a független felnőtt gyereke életébe, ha gyereke határozottan kérte őt, hogy ezt ne tegye?


A szülő részéről mit jelent ilyenkor "szeretni"?

A) Azt, hogy tiszteletben tartja a gyereke kérését, akaratát, magánszféráját, és nem avatkozik bele az ő életébe, még akkor sem, ha saját kárán lesz kénytelen tanulni?

B) Vagy azt, hogy megakadályozza, hogy a saját kárán tanuljon, ha kell erőszakkal is, és olyan áron is, hogy talán egy életre megharagszik rá a gyereke? "


A 3-as vagyok:


A szülönek egyetlen lehetösége, hogy a gyereknek elmondja EGYSZER - és nem folyamatosan minden alkalommal -, hogy szerinte az adott helyzetet problémásnak látja, és mivel félti, szereti öt, ezért jobbnak tartaná, ha ezt nem folytatná tovább.

Emellett azt feltétlen közölni kell a gyerekkel, hogy ha segítségre van szüksége a változtatáshoz, akkor segít neki, de csak akkor, ha a gyerek akarja ezt.

Ezen kívül mást nem tehet és nem is tud tenni, mert ha tovább zaklatja a gyereket, akkor azzal a probléma nem fog megszünni (söt a legtöbb esetben csak romlik a helyzet), viszont a kapcsolat a szülö-gyerek közt megromlik, adott esetben teljesen tönkremegy és megszünik.


A B variáció nem megy, mert egy felnött embert nem lehet eröszakkal "jó útra téríteni", legfeljebb ideig-óráig rákényszeríteni a szülö akaratát (ha a gyerek valami okból függö helyzetben van), de eredménye nem lesz, viszont a szülö-gyerek közti alapvetö bizalomnak vége lesz.


Éppen, mivel felnött emberröl van szó, a saját életéért, életviteléért maga felelös és ezt még a szülö sem tudja átvállalni. Adott esetben a szülö abba kellene, hogy belegondoljon, hogy fordított helyzetben, ha a gyerek kifogásolna - jogosan - valamit a szülö életmódjában, akkor sem tehet semmit ez ellen, mert ez a szülö élete.


Az alapvetö gond a legtöbb szülö-gyerek viszonyban, hogy a szülök nem tudják elfogadni azt, hogy a gyerek leválik róluk és önálló ember lesz. Pedig az egészséges fejlödés az, ha egy egymás melletti, egymásnak kellö tisztetelet megadó szint alakul ki a kapcsolattartásban, mint két felnött ember (barát, munkatárs, stb) esetében normális.

Csak ilyen alapon lehet tartósan jó és öszinte viszony köztük.

2018. márc. 15. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/23 A kérdező kommentje:

Kedves 1-es, 2-es, 3-as Hozzászólók! Hálásan köszönöm az újabb válaszaitokat és az időtöket amit a kérdéseimre szántatok. Ilyen kimerítő magyarázatokat még nem kaptam a témában. Bizonyára el fog telni még néhány év, ameddig az olvasottakat teljes mélységükben megértem, de ami késik nem múlik.


És természetesen köszönöm az összes hozzászólónak az üzenetét, mindegyikből lehet építkezni!

2018. márc. 16. 17:02
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!