Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Van valaki aki fizet vagy nem...

Van valaki aki fizet vagy nem akar fizetni szülőtartást?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


A problémám a következő:

A szüleimmel tizenéve nem tartom a kapcsolatot, a miértjére most nem szeretnék kitérni. Anyámról tudni kell azt, hogy világ életében büdös volt a munka neki, apámmal tartatta el magát, aztán a nagymamámmal, aztán mindig vetetett fel valamelyik rokonnal hitelt (amit természetesen sosem fizetett ki). Ez ment egy darabig, aztán senki nem segített neki többet. Kirakták az albérletből is, nem tudom hol lakik most (és nem is érdekel). A minap összefutottam egy rokonnal, aki közölte, hogy anyámnak ugyanúgy nincs munkahelye, de talált magának egy pasit akihez odaköltözött és viccesen elmondta, hogy már nem fog dolgozni (52 éves), hanem a szülőtartásra gyúr. Megmondtam a rokonnak, hogy inkább felmondok a munkahelyemen és élek segélyből, de tőlem egy fillért nem fog látni akkor sem, ha az éhhalál szélén van. Ha anno nem lettek volna a nagyszüleim akik etettek, taníttattak, akkor én is erre a sorsra jutottam volna gyerekkoromban.


Nem tudom pontosan hogy működik ez az egész, inkább a személyes tapasztalatok érdekelnének. Volt már valaki köztetek akit próbáltak a szülőtartásra kötelezni? Kb 20 tanúm van arra, hogy tizenéve nem néztem felé, se a számomat nem tudja, sem a címemet, de még a mail címemet sem. Ezt elfogadják a bíróságon? Vagy hogy kell bizonyítani azt, hogy "semmi közöm hozzá" és nem vagyok hajlandó neki 2 forintot sem adni?

Egyébként meg fogja próbálni, amíg tudta a régi címem addig is feljelentgetett ezzel-azzal, szóval kinézem belőle, hogy követelni fogja a pénzt.



2018. márc. 21. 13:41
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
77%

Akkor méltó szülő tartásra, ha 18 éves korodig nevelt, vagy tartásdíjat rendesen fizette. De nyugdíjas kor előtt csak akkor, ha orvosi papír szerint nagyon leszázalékolt rokkant, nyugdíjasan is csak ha nincs élettársa/házastársa, illetve ha tartása a saját ill. kiskorú eltartását nem veszélyezteti.


Erre is tartásdíjat szoktak megítélni, ha tényleg jár, eltartásra kötelezhetők havi jövedelmének 20%-át.


Ma Magyarországon az olyan felrobbant tűszerészeket is simán munkaképesnek minősítik, akik 1,5 végtagot, egy szemet, stb, elvesztenek...


Ptk. szerint:

4:194. § [A rokontartásra való jogosultság]

(1) Rokonaival szemben az jogosult tartásra, aki magát önhibáján kívül nem képes eltartani, és akinek tartásra kötelezhető házastársa, volt házastársa vagy volt élettársa nincs.

(2) Érdemtelen a tartásra az a nagykorú, aki a tartásra kötelezettel vagy vele együtt élő hozzátartozójával szemben olyan súlyosan kifogásolható magatartást tanúsít vagy olyan életvitelt folytat, amely miatt tartása a kötelezettől - figyelemmel a jogosult és a kötelezett kapcsolatának jellegére és a kötelezett magatartására is - nem várható el.

(3) Ha a szülő a tartási, gondozási és nevelési kötelezettségének eleget tett, a gyermek a vele szemben tanúsított kirívóan súlyos magatartás esetén hivatkozhat a szülő érdemtelenségére.

4:195. § [A tartási képesség]

Ha e törvény eltérően nem rendelkezik, nem köteles mást eltartani, aki ezáltal saját szükséges tartását vagy a tartás sorrendjében a jogosultat megelőző személy tartását veszélyeztetné.

2018. márc. 21. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
73%

A szülötartás esetében lényegtelen, hogy TE nem tartottad vele a kapcsolatot, erre nem hivatkozhatsz. Ha ilyen egyszerü ellen, akkor mindenki azt nyiltkozná, hogy semmi köze hozzá és ezzel mentesülne - ez pedig azért nem igazán lenne rendben.

Ami indok lenne, ha a szülö érdemtelenné válik erre, de ehhez az kell, hogy bizonyíthatóan ne teljesítse a szülöi kötelezettségeit (pl állami gondozásba vagy nevelöszülökhöz helyeztek el téged, vagy gyámhatóságie ljárás folyt ellene), az életedre tört vagy hasonló.


Viszont szülötartásra csak akkor vagy kötelezhetö, ha a szülönek önhibáján kívül nincs jövedelme, másrészt viszont a szülötartás fizetése nem veszélyeztetheti a te és családod megélhetését.

Ha átlagos kereseted van, akkor nem igazán van esély komolyabb összeg megítélésére, pár ezer Ft körüli összeg az, ami esetleg szóba jöhet.


De ha komolyan érdekel, akkor menj be az ingyenes bírósági tanácsadó napra és ott érdeklödd meg, hogy egyrészt mennyire reális az, hogy erre kötelezhetnek téged, és hogy mennyi kb az az összeg, ami járhatna neki.

2018. márc. 21. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
96%
Ja, de itt ugye önhibáról van szó, mivel a Kérdező anyja egy lusta dög.
2018. márc. 21. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
92%
2018. márc. 21. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
65%

Emlékeim szerint volt olyan lehetőség, hogy ha lemondasz minden leendő örökségről (ami ha jól értem nem is nagyon volna) akkor nem kötelezhetnek semmire.

Utána kellene érdeklődni, de én nem hallottam olyanról, hogy megítéltek volna valakinek szülőtartást.

2018. márc. 21. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
72%
Én szerencsére felvettem a férjem nevét igy a büdös életbe nem találnak meg a piás r--hadékok.
2018. márc. 21. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, mindegyik hasznos volt. Természetesen ha aktuális lesz a dolog, akkor ügyvédhez fordulok. Igazából lényegtelen mennyi a keresetem, mert ha havi 1 milliót keresnék, akkor is sajnálnék rá 1000 forintot is, inkább szétosztanám az utcán idegeneknek. Az örökségem (ha lesz egyáltalán, de kizártnak tartom) nem tartanék igényt, nekem semmi nem kell tőle. Egyetlen lakása volt amire hitelt vett fel, de nem fizette ezért azt is elárverezték azóta. De ha meglenne sem kellene belőle egy fillér sem.


A nagyszüleim akik felneveltek már nem élnek sajnos, ők tudták volna alátámasztani, hogy a "szüleim" munka után inkább a kocsmában voltak és adósságokat halmoztak fel ahelyett, hogy a számlákat fizették volna. De ilyenbe nem rángattam volna őket bele. Még őrzöm a fenyegető/zaklató leveleket és a feljelentéseket amiket ellenem tettek, éreztem, hogy egyszer jól jön még.

2018. márc. 21. 14:45
 8/20 anonim ***** válasza:
96%
6, ha beperelnek, simán megtalálnak, nyugi.
2018. márc. 21. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
90%
Remélem már belefulladtak a piájukba. :) 27 éve nem tudok roluk szerencsére, rég külföldön élünk kb 10 éve,probálkozni lehet. :D
2018. márc. 21. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
97%
Nézd, ha beadja a kérelmet, a bíróság megkeres
2018. márc. 21. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!