Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Haragszom a szüleimre, mert...

Haragszom a szüleimre, mert nem vettek nekem lakást? Ez normális?

Figyelt kérdés

Az lenne a problémám, hogy fura kettősséget érzek, harcolok magamban. Egyfelől magamra haragszom, mert telhetetlennek érzem magamat, és tudom, hogy az is nagy dolog, hogy kitanítottak és támogattak érzelmileg és másnak ennyi sem adatik, de még sem tudom kiirtatni magamból a haragot és sokszor már leplezni sem tudom a szüleim előtt.

Tehát az én sztorim az, hogy Kelet-Magyarországról származom, az ország egyik legkevésbé fizetett megyéjéből, 2014-ben 500 Ft volt a nettó órabérem, amikor utoljára dolgoztam a szülővárosomban 12 órában. A szüleim feneke alá akkor tettek lakást, mikor anya 20, apa 23 éves volt. Anyának biztos szakmája volt, apának pedig a mai napig piacképes, egyik legkeresettebb és legjobban fizetett szakmája. A város többi lakójához képest elég szép summát vittek haza, hitelt nem kellett fizetniük, de annyira rosszul szervezték a dolgaikat, hogy mai napig az autón kívül nincs vagyonunk. Mindig nélkülöztünk és azóta sem tudom, hogy ez ilyen szerencsés helyzetben hogyan történhetett meg. 23 évesen több pénzem van már most, mint a szüleimnek, pedig én aztán nem vagyok elresztve, de 17 éves korom óta minden nyáron dolgoztam. Sajnos valószínűleg az is hozzájátszik a haragomhoz, hogy a környezetemben a kortársaim 70%-nak a szülei ballagásra vagy egyetemista korára vettek saját lakást. Nagyon szerencsés évben érettségiztem, 2013-ban, ekkor volt a béka feneke alatt az ingatlanárak, a barátnőmnek két lakást is vettek Budapesten 9 millió forintért, a másiknak egyet a XII kerben 12 millióért. Mindössze 3 millió forint önerő kellett volna hozzá, amit sok barátom szülője már 18 éve, a gyerek babakorától gyűjtögetett, így simán kijött az önerő. Ha a szüleim önerőt adtak volna és a hitel törlesztőjét kéne magamnak fizetnem, már akkor is saját lábra tudnék állni, lenne egy félig saját otthonom, ahol a lakótársam szinte állná a törlesztőrészletet.

Most itt vagyok Budapesten pályakezdőként, ugyanaz a lakás mára már 35 millióba kerül, családot szeretnék 5 év múlva alapítani és annyira durván próbálok spórolni, hogy belebetegszem pszichésen, már egyszer pánikrohamot is kaptam. Lakótársammal 30m^2 nyomorgunk ketten fejenként havi 70ezer forintot fizetünk, ő is a városomból jött, és próbálunk valahogy vegetálni. Mikor nagyon kétségbeesett vagyok egy dühös hang mindig a fejemben van, hogy ez a szüleim hibája, mert kisujjból kirázhatták volna, amivel segíthettek volna, hiszen a lehetőségük adott volt. Saját ház, hitel nélkül, ajándékba, összesen 1 gyerek, biztos szakma, jó fizetés. Néha elképzelem, hogy elmegyek külföldre és a fejükhöz vágom, hogy most évekig alig fognak látni, köszönjék maguknak, mert máshogy nem lehet majd családom, csak a bizonytalanba. Ezután meg egyből bűntudatom lesz, hogy mégis mit képzelek én, hogy ilyet mondok, örüljek, hogy vab diplomám, fedél a fejem fölött, kaja az asztalomon. Az általuk elszalasztott lehetőség viszont nagyon éget bennem belül. Más szülei nehezebb körülmények között is összetartottak, megszervezték az életüket, az enyémek meg folyamatosan ölték egymást, és a jószerencséjükkel sem tudtak mit kezdeni. Az ő testvéreik érdekes módon nem kaptak semmit és előrébb is jutottak, pedig 22 éves korukig csak egy koliszoba egy ágya jutott nekik. A vagyonuk, házasságuk is stabil. Az enyémeknek meg mindkettő ment a levesbe.

Úgy érzem néha szétvet a harag és tehetetlenség egyvelege és szakemberhez is fordulnék már, de sajnos túlságosan sajnálnám a pénzt pszichológusra.


2019. jan. 28. 20:20
 71/121 anonim ***** válasza:
36%

""Na most kíváncsi vagyok, hogy 50nm2 lakást, ami 30m forint jó esetben pl. Győrben, melyik fiatal fog megvenni magának."


Csak éppen rákattintottam egy ingatlanhirdetési oldalra:


Gyárváros, Győr, ingatlan, eladó, lakás, 51 m2, 15.800.000 Ft"


Na jó, hogy másnak is feltűnt, ez nekem is sántított.

Győr Nádorvárosban lakik egy rokonom, két szobás 3. emeleti lakása van, kíváncsiságból utánajárt, 18 milláért tudná eladni. (két szobás).

2019. jan. 29. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 72/121 anonim ***** válasza:
56%

Ja. El vannak ezek tévedve. Az árakkal sincsenek tisztában csak azt tudjak.hajtogatni teremtsd meg magadnak.


Ha 100millio lenne egy 30nm2 garzon akkor is azt pofáznák itt, hogy ez az ara küzdj meg érte.


Hihetetlen buta egy nép ez a magyar. Beletörődni a dolgokba azt tudnak, meg a 100 eves mantrakat mondani. Soha nem.zarkoznak fel a nyugathoz.

2019. jan. 29. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 73/121 anonim ***** válasza:
65%

Ne vegyük már ide az alkoholistákat. Nem a mérgező család a téma. És nem arról van szó, hogy kenyérre se volt, hanem hogy képtelenek voltak gondoskodni a gyerek jövőjéről, holott megtehették volna.


Lehet álszenteskedni, de én is a gyerekemért dolgozom, mindent megteszek, hogy neki könnyebb legyen, és utálnám magam, ha nem így csinálnám.


Ha annyira nem számít meg nem kötelező, akkor ugyan miért törekednek erre sokan.


Nem tudom megérteni, aki nem ezt akarja a gyerekének.


Az én életem is könnyebb lett volna, ha nem hitellel kell kezdeni.

2019. jan. 29. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 74/121 A kérdező kommentje:
Mint mondtam, 9-10 millió volt egy átlagméretű panel a XIII kerületben 2013-ban, igen, Budapesten a legdrágább városban. Ha most lennének ezek az árak, én is simán tudnék magamnak már most 23 évesen lakást venni. Van egy kis önerőm, két lakástakarékom, aminek fix lenne a törlesztője és az önerőhöz ki tudnám pótolni a nagyszülőkkel (kb. 1 milliót kéne kölcsönkérnem) és annyi lenne a törlesztő, amit most a szobáért fizetek. Csak hát 2019 van és ugyanez a XIII kerületi panel 35 millió. A szüleimnek nincs pénze esküvőmre se, mert megkérdeztem tőlük, hogy mennyi spórolt pénzük van és kevesebb, mint nekem. Ráadásul mindkettő saját házra gyűjt és akkorra terveznek venni, mikor én is szeretnék (apa túl akar tenni a nagyszüleim által ajándékozott lakáson és felhúzni helyette egy újonnan építettet... anyu pedig válás óta albérletben él és meg akarja venni azt a házat, amit bérel). A nagyszülők idősek, rossz az egészségügyi állapotuk, az örökségből viszont nem kapnék semmit, hiszen mindketten most akarnak házat venni/építeni.
2019. jan. 29. 10:59
 75/121 anonim ***** válasza:
90%

Kérdező, teljesen megértelek, és megértem a tehetetlen dühöt, amit érzel (a szüleid iránt, és a helyzet iránt is).

Az én szüleim anno ugyanígy voltak: Mindketten az ország második legjobban fizető vállalatánál dolgoztak évtizedekig. De nekik soha, egy fillér nem volt félretéve. És ugyanúgy vagyok, hogy életem nagy rejtélye (most, 49 évesen is), hogy hova lett elcseszve a pénz, amikor: Nem jártunk nyaralni, nem volt átlag feletti jó autónk (inkább a szoci érában is átlag alatti volt), nem öltöztködtünk hű de hogyan, anyu nem cseszte el magának ruhákra, cuccokra. Színázba, moziba nem jártunk. Nem éltünk társasági életet, nem vendégeskedtünk, hozzánk sem jártak mások. Egyszerűen én sem értem. Már tökmindegy, csak jó lenne látni, hogy hol van a pénz. (Tuti nincs félretéve nekik.) Sokan mondják, hogy elkajálni lehet rengeteget, kaján lehet elcsúszni nagyon. De mi pl. étterembe sem jártunk, házhoz sem hozattunk. Anyu minden nap főzött.

Egyszerűen vannak, akiknek csak úgy elfolyik a kezük között???

Az a baj, hogy pl. anyám is döbbenten nézi, hogy félretettem a gyerekemnek egy egyetemi alapot (4M-t, ami úgy nem rossz, hogy ő nem tandíjas). Anyám ezen is ledöbbent. Egyszerűen nem jön át neki, hogy ha nem b...szom el, akkor félreteszem, és van megtakarítás.

Kérdező, fiatal vagy még. Én azt mondanám, Pesten ne menjél bele egy hitel ügyletbe, még akkor sem, ha valami csoda folytán mondjuk össze tudnál rakni 8M körüli önerőt (ugye a 25% kell, hogy legyen). Próbáld meg külföldön (a sajátomnak is ezt mondanám). És próbáld elengedni ezt a haragot.

2019. jan. 29. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 76/121 anonim ***** válasza:
90%

Megértem a mérgedet, de meg kell tanulnod elengedni. Megmutathatod az életben, hogy te többet tudsz letenni az asztalra, mint ők, még hátrányból (?) is.

Nekem se vettek lakást az őseim, mégse dőlök a kardomba, ellenben mindenben támogattak a lehetőségeikhez mérten. Én is albérletben élek, majd 30 évesen, szeretnék én is családot, de még nincs itt az ideje, mert anyagilag nem úgy állunk.

Sajnos ez egy ilyen világ, hozzáteszem, amikor a szüleink fiatalok voltak teljesen más volt a helyzet.

2019. jan. 29. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 77/121 anonim ***** válasza:
100%

Mert ha azt nézzük, mondjuk egy 32 milliós lakásnak 8 az önerő, ez oké. De akkor még fel kell venni 24M hitelt.

Nem tudom, igaz-e, de 4-5 év múlva (van, aki már 3-4 év múlva) megint válságot vízionál.

2019. jan. 29. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 78/121 A kérdező kommentje:
#63 ez így van, nagyim, aki odaadta az ingyen lakást a szüleimnek nagyon ki van a mai napig akadva, hogy az én szüleim nem segítenek. Múltkor azt mondta, hogy bánja, hogy ingyen lakást adott nekik, mert nem érdemlik meg így. Mikor a szüleim elváltak, akkor apának kellett fizetnie másfél millió forintot anyunak és nagyim kész volt, hogy miért nem inkább nekem ajánlották fel a szülők. Tatám is elég lenézően beszél a szüleimről. Szóval nálunk tényleg így gondolkoznak sokan, hogy a gyereket meg kell segíteni.
2019. jan. 29. 11:10
 79/121 anonim ***** válasza:
84%
Szerintem amúgy nem kellene bántani a kérdezőt, ez azért több annál, hogy haragszom a szüleimre, nem vettek nekem kérót. Azért sok igazság van abban, amit írt. Azzal együtt persze, hogy ez nem viszi előbbre az ő dolgát, de azért hadd mérgelődje már ki magát, hogy milyen életképtelen, önző, "élünk a vakvilágba" emberek nevelték fel.
2019. jan. 29. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 80/121 A kérdező kommentje:
Kedves két válaszom között válaszolók, köszönöm a megértést! Kitartást kivánok nektek! Teljesen ráismerek a szüleimre az egyik hozzászólásban. Mi sem nyaraltunk, max belföldön, étteremben sem jártunk, mégis elfolyt a pénz. Igen, nem is a 8 milliós önerő az ijesztő, bár az is kemény dió, hanem a 24 milliós hitel.
2019. jan. 29. 11:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!