Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Ha az idősebbik gyerek úgy...

Ha az idősebbik gyerek úgy érzi, hogy őt lecserélték, amikor megszületett a kistestvére, akkor az a szülő, vagy a gyerek hibája?

Figyelt kérdés

Adott egy 3-5 éves gyerek, aki már érti, mi folyik körülötte, de még nagyon fiatal, ezért érzékeny, és hajlamos felfújni, illetve eltorzítva látni egyes dolgokat. Ilyen pl. a kistesó születése is. Addig a szülői figyelem 100%-át ő élvezhette, de ezután ez a szám lecsökken 50-re vagy kevesebbre, és ő ezt nagy csapásként éli meg.

A "hivatalos", sztenderd tanács ilyenkor a szülőknek, hogy a kistestvér hazahozása után még többet törődjenek a nagyobb gyerekkel, hogy az ne érezze lecserélve magát, ne legyen féltékeny. De mi van akkor, ha ezt a szülők nem teszik meg? Egy csecsemő a család addigi egész napirendjét felboríthatja, főleg ha hasfájós típus és sokat sír. Az új gyerek gondozása magukat a szülőket is nagyon lefárasztja, ezért nincs energiájuk rá, hogy a 4 év körüli gyerek lelkivilágát istápolják. Emiatt a nagyobbik testvér elhidegül az egész családjától, a féltékenysége miatt utálni kezdi az új jövevényt, és képtelen többé megbízni a szüleiben, mert úgy érzi, kitúrták, lecserélték, félredobták. Nyilván nem ez a helyzet, mert attól még őt is szeretik a szülei, csak most már lényegesen kevesebb idő jut rá, hogy kimutassák ezt. Egy óvodás gyerek pedig a kevesebb figyelmet a lecseréléssel azonosítja.


Ez kinek a hibája? A nagytestvéré, aki nem hajlandó elfogadni, hogy most már nem ő az egyetlen gyerek a családban, és nem érti meg, hogy a szüleinek nincs annyi idejük vele foglalkozni az üvöltő csecsemő mellett?

Vagy a szülőké, akik a saját kimerültségükre hivatkozva érzelmileg elhanyagolják a nagyobbik gyereket?


2019. ápr. 18. 16:22
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
14%
Napi provokatív kérdés?
2019. ápr. 18. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
80%
Csakis a szülőé. Ők vállaltak még egy gyereket, kötelességük ugyan annyit foglalkozni mindkettővel, gondolom nem a nagyobb gyerek kényszerítette őket hogy bevállaljanak még egyet.
2019. ápr. 18. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
#1: Ez egy sima kérdés, amit joga van bárkinek kiírni. Miért reagálsz rá, ha provokatívnak érzed? Miért reagálsz rá, ha nem tudsz érdemleges választ adni?
2019. ápr. 18. 16:39
 4/16 anonim ***** válasza:
10%

Azért provokatív, mert már a megfogalmazás alapján is csak egyféle választ lehet rá adni. Teljesen egyértelmű a válasz, felesleges a kérdés.

A cél csupán annyi, hogy együtt szidjuk a szülőket. És ez kinek is lesz jó?

2019. ápr. 18. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
16%
Ez az élet rendje. Túl szokták élni a négy év körüliek is, a szülők is, a kistesó is. Mindenféle szörnyű lelki sérülés nélkül. Másképp már kihalt volna az emberiség.
2019. ápr. 18. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

#4: Én magam írtam, hogy a gyerek csak felfújja/eltorzítja a dolgot, tehát lehet az ő hibája is, hogy nem látja megfelelően a helyzetet és nyomós ok nélkül féltékenykedik.


Idézem:


"A nagytestvéré, aki nem hajlandó elfogadni, hogy most már nem ő az egyetlen gyerek a családban, és nem érti meg, hogy a szüleinek nincs annyi idejük vele foglalkozni az üvöltő csecsemő mellett?"

2019. ápr. 18. 16:54
 7/16 anonim ***** válasza:
13%
Ez az élet rendje. Túl szokták élni a négy év körüliek is, a szülők is, a kistesó is. Mindenféle szörnyű lelki sérülés nélkül. Másképp már kihalt volna az emberiség.
2019. ápr. 18. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
78%
7es, nem mindenki ússza meg lelki sérülés nélkül. Én pont a szüleim ilyen viselkedése miatt vagyok hajlandó csak egy gyereket vállalni, mert nem akarok hogy ő is átélje azt amit én.
2019. ápr. 18. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
11%
Akkor te vagy a kivétel, aki erősíti a szabályt.
2019. ápr. 18. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
67%
8-as, nekem is tudatosan, EZÉRT lett csak egy gyerekem. Nem akartam kitolni a nagyobbikkal, ezért nem lett másik, eleve így terveztem.
2019. ápr. 18. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!