Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Testvéri kapcsolat » A húgommal mit lehetne tenni?...

A húgommal mit lehetne tenni? Hogyan lehetne rávenni arra, hogy csináljon valamit és tanuljon?

Figyelt kérdés
Van egy 13 éves húgom, aki hozzám költözött, mivel a szüleink meghaltak fél éve. 5 hónapja lakik nálunk. 4-en élünk egy házban: a húgom, a férjem, a kisfiam és én. Itthon vagyok a fiammal, nem dolgozom. Én csinálom a háztartást, gyereket nevelek. A húgom mindig 4-5-ös tanuló volt, talán volt 1-2 hármasa, de azon kívül év végén 4-5-ös tanuló volt. Mióta digitális oktatás van, nem csinál semmit. Jött értesítő, mert kiküldte az iskola, mert az órákra nem jelentkezik be, a házikat nem csinálja meg. Hiába mondom neki szépen vagy csúnyán, nem csinál semmit. Volt, hogy órákig ültem felette, csinálja meg a leckét, ő csak ült karba tett kézzel. A házit nem csinálhatom meg helyette, nem is akarom. Amiből eddig 4-es vagy 5-ös volt, azt mostanra lerontotta 3-masra, amiből 3-mas volt az 2-es lett, mert a sok el nem készített házifeladatra beírják neki az 1-est. Tényleg én már mindent megtettem, elvittem pszichológushoz is, de az 5. alkalom után azt mondta, hogy nem megy, mert nem akar. Kényszeríteni nem kényszeríthetem. Én is nagyon sokszor leültem vele beszélgetni, nekem nem nyílik meg, pedig a testvére vagyok. Mondtam, hogy tanuljon, mert az év végi bizonyítvány nagyon fog számítani a tovább tanulásnál, és ha nem tanul, akkor nem fogják jó helyre felvenni. Beszélgettem vele anyuékról, azt mondta, hogy hiányoznak neki, ami természetes, nekem is nagyon hiányoznak. Nem várhatom el egy 13 éves gyerektől, hogy felejtse el azt, ami történt, de már nem bírom tovább. Nekem sok ez így egyszerre. A gyerek, a háztartás, a húgom. Pedig én tényleg próbálok és igyekszek megtenni mindent, még a házimunkába se várom el, hogy segítsen, mert megcsinálom én, meg amúgy sem segítene. Próbáltam már elvenni a telefont, a laptopot, de az sem hatja meg. Egyedül amit szeret az a foci, dekázni szokott mindennap fél-1 órát. Már egész ügyesen tud dekázni. Volt, hogy a labdát is elvettem, de az se bírta rá, hogy tanuljon. Ha jövőre is így folytatja a tanulást, akkor meg fog bukni, idén csak annyi szerencséje volt, hogy az első félévben jól tanult.

2020. máj. 31. 09:17
1 2 3 4 5 6
 41/60 anonim ***** válasza:
26%

Ti normálisak vagytok?


A kérdezőnek is elhunytak a szülei.

És azért nem ugyanaz egy kamasz tesot nevelni, mint egy sajátot.

Nyilván szereti de az más.


És ha megmondod neki, hogy ha így folytatja akkor lehet hogy el kell mennie a gyerekotthonba?

Vagy n.tudom mi a pontos neve.


Vagy vegyél neki egy macskát, kiskutyát, ami belefér.

Persze ha tanul.

2020. máj. 31. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/60 anonim ***** válasza:
88%
Szia! Őszinte részvétem a szüleid miatt! A húgod amúgy is nagyon sz@r korban van, a tragédia teljesen padlóra küldte. A tanulás csak egy dolog, akár még árthat is magának! Azt kell mondanom ha tehernek érzed(a gyereked háttérbe szorul miatta) jobb lenne átadni a gyámságot másnak. Ő neki most 100% -os támogatásra van szüksége,amit te(s ezt nem bántásként írom) nem tudsz megadni neki. Szakemberre lenne szüksége,s egy nyugodt, elfogadó közegre.
2020. máj. 31. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/60 anonim ***** válasza:
67%

Hasonló korú voltam mikor az egyik nagyszülőm halt meg, és igazából nekem pár dolog segíthetett volna (bár sose voltam jó tanuló):

-ha áttesznek waldorfba

-ha magántanuló lehettem volna

-ha akkor beszélhetek róla amikor én akarok és nem nyüstölnek ismerősök a témával mert fájt beszélni róla

Mit mondott neki a szakember? Ne vallasd hanem érdeklődj, mondjuk mert gondolkozol rajta hogy te is mész és érdekel mit tapasztalt.

Ne papolj neki, hanem kérdezd dolgokról, beszélgess vele: próbálj meg rájönni arra, hogy most milyen lett a világképe, mi segítene neki, és hogyan változtathatna meg.

Hogyan beszél veled mikor kéred valamire, miket mond? Gondolom jó a kapcsolata a férjeddel, ha fociznak, neki mit mesél a húgod?

2020. jún. 3. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/60 anonim ***** válasza:
100%

Utolsó vagyok, a szülők rámerőszakoltak a kisállatot és nem volt annyira nyerő nálam. Remek volt, hogy gyász közben van még egy dolog amiért felelősséggel tartozom... Pedig nincs bajom az állatokkal, de akkor az időpont marhára nem volt alkalmas erre.

Ja és tudom, hogy a szülők meg a nagyszülők halála nem azonos, de megértem, hogy a kislány nem akar semmivel sem foglalkozni mert én sem akartam. Leginkább csak meg akartam halni, évekig gyötört a depresszió egy rossz intézményben ahol nem volt jó az oktatás - ennek pedig máig iszom a levét. Az mondjuk igaz, hogy a barátaim segítettek feldolgozni a történteket, de a tanulásban a másfajta oktatás vagy a magántanulás segített volna.

Amikor megkérdezed, hogy miert nem tanul akkor mi a konkrét válasza, miért nem érdekli?

2020. jún. 3. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/60 anonim ***** válasza:
70%

Nem olvastam vissza az összes választ, de én azt javaslom, hogy KÉRDEZD MEG, hogy ő mit akar, és abban segítsd. Segítsd a döntésben: Vázold fel a lehetőségeket, a következményeket, előnyök, hátrányok... Ne ítélkezz! Az nem segít most.

Két legalapvetőbb lehetőség:

- Évismétlés

- Tanulás

- Bukás, jövőre lógás


Szerintem menj el a családsegítő központba, kérj segítséget, esetleg menj el te a nevelési tanácsadóhoz, kérj tanácsot. Ha elmész a nevelési tanácsadóba, nehogy azt hidd, hogy akkor el fogják venni a tesódat, nem azért vannak, hogy kiszúrjanak vele vagy veled, de segítenek, és előbb-utóbb úgyis az lesz a vége, hogy bejelentik, hogy lóg a suliból, meg ilyenek, és a gyámügy látókörébe kerül. Akkor még jópont is lehet, hogy te együttműködő és felelős vagy, hiszen te kezdeményezted a segítségkérést, nem az van, hogy szarsz mindenre.


Szerintem nem csak a büntetésen kéne agyalni, hogy ha ezt-azt nem teszi, akkor elveszed, épp elég veszteség értre. Talán éppen az segítene, ha ösztönzőt adnál neki, pl. ha ezt azt megcsinál, akkor játszol vele, netán megkéred, hogy tanítson meg dekázni, megmondod neki, hogy ha tanul, akkor fociztok vele egy órát...


Gondolj bele, most kamaszodik, szülei meghaltak, gyászol, és az otthonát is elveszítette, azt se tudja, hogy mi lesz vele később...

Mindegyik veszteség önmagában is nagy megpróbáltatás, de így egyben hatalmas. Nem ijesztegetni kell, nem fenyegetni, zsarolni, büntetni, hanem azt éreztetni, hogy mellette állsz, és elnyerni a bizalmát. Inkább vesszen egy év, de ez sokkal fontosabb. Lényegesebb dolog, hogy legalább a következő évben olyan szinten legyen, hogy ne legyenek magatartászavarai, ne lógjon, ne legyen agresszív, ne legyenek önpusztító tevékenységei.


Szerintem a legfontosabb, amit most meg kell kapnia, az a biztonság és a szeretet. Az, hogy zsarolod, hogy nevelőintézetbe rakod, ha nem fogad szót, a legnagyobb baromság, attól nem érzi magát biztonságba, egy szerető ember ilyet soha nem mond, ebből szökés is lehet.

Talán szerintem ami most nagyon kéne, a "családterápia". Mert itt nem csak neki és vele van baj, hanem mindegyikőtöknek.

Elvesztette a szüleit, és te nem vagy az, bizonytalan és tehetetlen, talán következetlen vagy, így ez sem segít igazán (ezzel nem elítéllek, csak tárgyilagosan elképzelem a helyzetet, én se lennék másmilyen a te helyedben, testvérnek szülőjévé válni elég komplikált.) Ezzel tudatosítjátok, hogy nem csak vele van baj, nem azért kell a pszichológus, hanem azért, mert nehéz a helyzet.


A gyász egyébként egy olyan dolog, aminek a stádiumai tagadás, a harag, a dac, a depresszió...


Szóval fontos, hogy elnyerd a bizalmát, de neked kell nyitni felé. Sokat. Ki kell érdemelned a bizalmát, és úgy, ahogy azt ő értékeli. Az ő szeretetnyelvén.

2020. jún. 3. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/60 A kérdező kommentje:

Akit érdekel a sztori:

Lemondtam a húgomról, mert nem fogom tönkretenni az életemet és a gyerekem életét azzal, hogy őt kell pátyolgatni. Semmi nem érdekli, és semmit nem hajlandó csinálni. Nekem ebből elegem van. Még bizonyítvány osztásra se akart elmenni, nem is ment. Most éppen anyukánk testvére a gyámja.

2020. jún. 15. 07:15
 47/60 anonim ***** válasza:
63%
Hogyan reagált erre a húgod?
2020. jún. 15. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/60 anonim ***** válasza:
63%
Jobb a gyereknek, ha olyan helyen van, ahol elfogadják, nem csak elvárnak tőle dolgokat. Nálunk a családban súlyos betegség miatt mindenki összeomlott, mikor 9 éves voltam, nem maradt ép idegű családtagom, semmit sem tudtak velem foglalkozni, pedig összeomlottam én is, a felnőttek mind azt mondták, ki vannak készülve, mintha nem is léteznék, úgy éreztem magam. Jelesről kettes-hármasra romlott az eredményem, mert nem volt előttem jövőkép, csak a szétesett felmenőim, ahogy egész nap sírnak meg sírnak, évekig. Akkoriban nem volt pszichológus, de pénzünk se volt semmire, iskolai ünneplőre sem pl. A gyerek minek tanuljon, ha a családban a pusztuláshangulat dominál? Én akkor azt tanultam meg, hogy az élet borzalmas, senki sem segít, ha baj van, a bajból nincs kiút, nincsen segítség, nem is akarnak tudni a felnőttek a gondokról, de ha tudnak, csak teher nekik.
2020. jún. 15. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/60 anonim ***** válasza:
24%
Kérdező, helyesen tetted hogy lemondtál róla. Te a saját gyerekedért is felelős vagy, nem hagyhatod hogy tönkretegye a családodat egy kezelhetetlen kamasz aki nem is próbál meg alkalmazkodni . Remélem az új helyen keményebben fogják majd a kisasszonyt, és leesik neki hogy nem játszhatja a mártírt örökké, akármilyen nehéz időszakban is van, mert a mostani helyéről is repülni fog. Senki sem köteles feláldozni az életét és a nyugalmát érte, tönkretenni a kapcsolatait.
2020. jún. 15. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/60 anonim ***** válasza:
26%
Szerintem helyesen döntöttél. Lehet és biztos hogy lesz olyan aki azt mondja hogy neked ő semmit se számít és képes vagy eldobdi. Ezekkel nem kell foglalkozni. Neked a saját családod legyen a legelső. A hugod is a családod része de nem a SAJÁT családodé. A saját családodban te vagy a párod és a gyereked. Sajnálom a hugodat de ha ennyire leszarja az életet és kezelhetetlen akkor nincs nagyon választási lehetőség. Éreztesd vele hogy szereted csak neked ő túl nagy teher amire ilyen körülmények közt nem tudsz elbírni.
2020. jún. 15. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!