Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Májcirrózissal meddig lehet élni?

Lucafilemon kérdése:

Májcirrózissal meddig lehet élni?

Figyelt kérdés

Tapasztalatokat, segítséget, tanácsokat szeretnék kérni. Anyukámnak májcirrózisa van. Ivott nagyon sokáig, sosem volt "dühöngő" alkoholista, sosem bántott minket, sosem láttam hányni az alkohol miatt, csak szépen csendben, évtizedeken keresztül ivott meg minden este néhány pohár ezt vagy azt. Nem tudtuk megállítani, de a folyamatos óvás, féltés, veszekedés Vele, oda vezetett, hogy az utóbbi években már zugivó lett, tagadta hogy iszik bár láttuk rajta, az elrejtett üvegeket pedig nagyon ritkán találtuk meg.

Tavaly novemberben elpattantak a hajszálerek a nyelőcsövében, így került kórházba, ekkor derült ki hogy cirrózisban szenved. Azóta négyszer volt kórházban. Olyan lassan mozog mint egy ólommadár, rettenetesen le vagy fogyva és nagyon utálatos mindenkivel. A legutóbbi két alkalommal mikor bekerült a kórházba, már enkefalopátiás volt. Próbálja tartani a diétát, szegény Apukám figyel is rá, de mint kiderült, először rossz diétát is adott Neki a nővérke. Víz a hasüregében nincs. Az orvosok pedig nem mondanak semmit... November óta biztosan nem ivott egy kortyot sem, de valószínűleg ez már csak abban segít, hogy nem csinál még nagyobb bajt... Árnyéka önmagának, ellenséges, és egész nap nem csinál semmit, teljesen apatikus... Tapasztalatokat várnék. Meddig lehet így élni? Volt hasonló valakinek a családjában? Ti tudtatok segíteni? Tudtatok kihez fordulni?

Előre is köszönöm szépen a válaszokat!



2014. febr. 11. 15:58
1 2 3 4 5 6
 21/57 A kérdező kommentje:

Anya 68 éves volt. Kb. 30 évig ivott, hol intenzívebben, hol kevésbé, volt néhány év, hogy egyáltalán nem. Én is mindenkit kérdezgettem, bújtam a netet mikor kiderült a cirrózis, tudom min mész keresztül. :(

Sajnos nekem az a tapasztalatom, hogy az alkoholistákat másképp kezelik az orvosok, mint azokat a májbetegeket, akik önhibájukon kívül betegszenek meg. A transzplantációs lista nagyon hosszú, és nem az alkoholisták vannak a lista elején. :(

Anyucival az volt a baj, hogy amikor jól lett, mert volt ilyen időszak a betegség kiderülése utáni években, akkor sem volt képes abbahagyni az ivást. És sajnos, szerintem ez a legtöbb alkoholistára igaz. Anya ráadásul tudta, hogy óvjuk, féltjük, hogy nem szabadna innia, ezért letagadta, és zugivó lett. Eldugta az italt, és még vérig is sértődött, ha megkérdeztem Tőle, hogy "Ugye nem ittál, Anyuci?" Az volt rá a válasz, hogy nyilván nem, hiszen nem akar meghalni! De mégsem tudott nem inni... :( El kell fogadnod, bármilyen nehéz is, hogy ez egy betegség! És mindent el kell követni azért, hogy megértse, hogy nem ihat!!! És ha tudjátok, tartsátok őt távol az italtól, és fosszátok meg a lehetőségtől, hogy vegyen magának alkoholt. Egy fél pohár sört sem szabad, soha többé! És akkor ha elég erős a szervezete, van remény. Láttam Anyánal, ő is egy orvosi csoda volt. A máj elképesztően csodálatos szerv! Regenerálódni, meggyógyulni nem képes, de ha maradt egészséges, ép terület, az át tudja venni az egész máj szerepét. Csak nagyon vigyázni kell rá mostantól! Légy erős, drukkolok Nektek!

2022. febr. 25. 08:40
 22/57 anonim ***** válasza:

Nálunk ő amúgy nem nagyon ivott, 30 éves koráig szinte egyáltalán, aztán volt egy törés az életében, ami után kb 5 évig igen, de akkor sem hatalmas mennyiségeket, normálisan dolgozott 8-17ig stb nem is volt lehetősége annyit inni, sosem láttam részegen, így nem is teljesen értjük hogy juthatott ide, nem bizonyított hogy az alkoholtól, bár jót biztosan az sem tett nyilván..

Ő már fent van a transzplant listán de tényleg hosszú és bonyolult az egész :(


Köszi a jókívánságokat és a segítséget, remélem lesz ebből kiút.

2022. febr. 25. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/57 anonim válasza:
100%
Erre én is kíváncsi lennék! Édesapám májcirrózisba szenved,amióta az eszemet tudom iszik. Fél éve került kórházba először vele,rohamai voltak,azóta körülbelül még háromszor került be,mindig más tünettel,vizet hajtottak róla,zavartság...szóval már minden tünete megvan,agya zsugorodott! Kórházba kicsit helyre rakták aztán hazaküldték,de itthon újra és újra inni kezd,már fel sem fogja hogy belehal :( Rossz nézni ahogy napról napra épül le,és belegondolni abba soha nem kapom már őt vissza,soha nem lesza régi apukám :(
2022. márc. 27. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/57 anonim ***** válasza:
100%

Sajnálom édesapádat és téged is.

Gondolom egyértelmű ha nem iszik tovább, akkor valamivel tovább fog "élni", ha nem hagy fel vele akkor rövidebb ideig.

Csúnya lesz.

2022. márc. 27. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/57 anonim ***** válasza:
100%

Sziasztok!

Anyukám 61 éves, májcirrózist állapítottak meg nála. A vizsgálatok még folynak. A lába és a hasa nagyon vizesedett, ezért mentek kórházba, de már előtte a vérvételen is nagyon rossz májfunkció értékeket találtak. Anyukám soha nem ivott, nem alkoholbeteg. Állítólag, amikor én és az öcsém gyerekkorunkban egy fertőző betegek voltunk, ő is elkapta, de egy hosszú hétvége miatt nem ment ügyeletre, hanem inkább megvárta a következő munkanapot, de annyira elhatalmasodott rajta ez a betegség, hogy ennek következtében azóta rosszabbak a májfunkció értékei. Ez úgy 20 éve történt. Ami probléma, hogy ők nem foglalkoztak ezzel, mi az öcsémmel pedig nem tudtunk erről, mert nem mondták. Most, hogy baj van, már foglalkoznának vele... Másfél éve sokkal rosszabbak lettek ezek az értékek, de a covid miatt nem mentek kórházba, majd jött a nyár, az is eltelt, majd megint covid és most, februárban jutottak el oda, hogy már muszáj volt bemenni. És ekkor már nekünk is beszámoltak arról, hogy baj van. Diagnózis: májzsugor. Anyukám nagyon lefogyott, pedig mindig picike, vékony nő volt. A hasáról és a lábáról vízhajtóval zömében sikerült a vizet eltávolítani. Végeztek ultrahang vizsgálatot, gyomortükrözést, nőgyógyászati vizsgálatot és CT-t és most még lesz egy MR. Körülbelül nem mondanak semmit az orvosok. Azon túl, hogy anyu lefogyott, nagyon legyengült. Délre totálisan elfárad, aludnia kell. A mozgása is lassú, estére a beszéde is kicsit szétesik, nem úgy formálja a betűket, kicsit olyan összemosódott az egész.

Tanácstalan vagyok merre induljunk el, mert a máj képes renegerálódni, de azt gondolom, a májzsugor az már az egész máj károsodását jelenti, tehát nincsenek ép szövetek. Mi várható így? Olvastam májtranszplantációról, elég bonyodalmas, de ha esélyt jelenthetne, érdemes lenne megpróbálni. Elég hosszú a sor, azt sem tudjuk, alkalmas lehet-e erre...

Mennyire számít ezekkel a tünetekkel végstádiumúnak? Tudom, nem érdemes jósolgatni, mert minden ember, minden szervezet más, de mégis...?

Köszönöm!

2022. márc. 28. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/57 anonim ***** válasza:
100%
Privátban válaszolok utolsó.
2022. márc. 28. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/57 anonim ***** válasza:

Nálunk nem sokat halad előre a májtranszplant ügy :(

Én írtam hogy az öcsémről van szó

2022. márc. 28. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/57 anonim válasza:
25 és 27.Lehetne valamit tudni a jelelenlegi állapotukról a sorstársaimnak?Én is cirrózisban szenvedek,jelenleg egy sor labor,széklet,vér,hasi uh.és vastagbéltükrözés előtt állok.Be vagyok sz...va rendesen.Velük mi történt az elmúlt időben?Megírnátok?
2022. máj. 16. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/57 anonim ***** válasza:

Nálunk semmi különösebb változás, 27 vagyok.

Úgyanúgy van mint eddig.. Sehogy

Eredményei mostanában kicsit jobbak.

2022. máj. 16. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/57 anonim ***** válasza:
78%

Szia zoee9! A 25-ös vagyok. Anyukám állapota romlik. Az egy hónappal ezelőttihez képest is jelentősen romlott. A karácsonyival pedig össze sem lehet hasonlítani. Maximálisan betartja az előírt diétát, vízhajtót szed (a víz nagy része szépen lement), májvédőt is kap, a súlya eléggé alacsony, 50 kg. Normál testalkattal 65-68 kg volt. Kapott tápszert is. A beszéd szétesésen túl az emlékezete sem jó. A gyógyszereket apu adagolja, ő nem képes rá. A dátumokat nagyon keveri. Nem jut eszébe egy-egy ételhez milyen hozzávaló kell, pedig 45 éve főz. Egyik nap fodrásznál voltam, másnap megkérdezte, mikor megyek fodrászhoz. Rengeteget alszik. Reggel felkel, meglocsolja a virágot, mert elfelejtette, hogy apu már meglocsolta, majd lefekszik aludni, annyira elfárad. Ha beszélek hozzá, kérdezek valamit, sokszor percekig csak néz, aztán válaszol rá vagy mond valamit. Attól függően, éppen hogy működik az agya.

Borzasztóan sajnálom, nagyon szeretnénk segíteni neki, hogy legalább szinten tartsuk az állapotát... Sokszor csak bámul ki az ablakon. Ha leül, lefekszik, rögtön elalszik.

Te hogy vagy?

2022. júl. 18. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!