Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Cukorbetegek, véleményezzetek...

Cukorbetegek, véleményezzetek kérlek, nagyon megvagyok ijedve, ez cukorbetegség?

Figyelt kérdés

Pár hete hullani kezdett a hajam, és a menstruációm is késlekedett.


Elmentem orvoshoz, mert a pajzsmirigyemmel már voltak problémák, plusz túlsúlyom is van.


Nagyon oda szoktam figyelni, van saját vércukormérőm és vérnyomásmérőm, mert a túlsúly csak pár éve van, amikor kilenc hónapig nem tudtam egy baleset miatt menni, és alig tudtam mozogni. Akkor nem igazolódott egyértelműen inzulinrezisztencia, és vettem ilyen cukormérőt, rendszeresen szoktam ellenőrizni, átlagban az éhgyomri 81-95 között szokott lenni (ez a magyarban 4,5-5,3 közötti értéket jelent). Kajálás utáni maximum amit eddig mértem az utóbbi fél évben, lakodalom után, ahol durván bekajáltunk, az se volt több mint 6,9 (nálam 125).


Ma kaptam egy papírt, amiben egy mondat állt:

a múlt heti vérvizsgálat alapján ön kettes típusú cukorbeteg, kérjük jöjjön be.


Mivel nem éhgyomri mérés volt, kaja után a következő értékeim vannak:


vércukor: 105 vagyis 6,1

hba1c: 44,3 (referencia 39-47)

hemoglobin: 5,8 (referencia 4,8-5,7)


a pajzsmirigy most rendben volt, és semmilyen cukorra utaló tüneteim nincsenek, semmi soha.


Bementem az orvoshoz, aki nem akarta meghallani, hogy kérem szépen, miért diagnosztizál engem egy darab vérvételből cukorbeteggé, miért nem lehet megnézni, mi az oka, és egyáltalán miért nem végeznek el még egy mérést?

Pláne hogy nem is éhgyomorra volt.

Azt se akarta meghallani, hogy rendszeresen szoktam ellenőrizni, és nem szokott bajos értékeket mutatni, hitelesített, plazmás, helyesen mérő vércukormérő van, amilyet az orvos is használ.

Azt mondta, hogy ír metformint, kezdjem el szedni, és kész.


Kérlek, véleményezzetek, most akkor mit tegyek?

Milyenek ezek az értékek?

Nem lehet, hogy azért van az egész, mert dagi vagyok, és ha végre sikerül lefogynom, ez is normálizálódna?


Amúgy egészségesen élek, nem iszom és nem dohányzom, amióta szabad, újra fokozatosan sportolok, 31 éves vagyok, nem hiszem el ezt, hogy ennyiből ez biztos?


Kérlek, segítsetek!



2015. nov. 20. 21:30
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:

Előrebocsátom, nem vagyok cukorbeteg és nagyon hozzáértő sem, de más nem írt eddig, gondoltam, megosztom a véleményemet.

Elég könnyű megtalálni ama infókat a neten, miszerint ez nem így működik (ez olyan dolog, amiben miért hazudna X komolyabb oldal). Te jobban képben vagy, mint az orvos, gyanú esetén kellene egy másik vizsgálat, előfeltételekkel, éhgyomri és terheléses, viszont ha 6,1 mmol/l-ről van szó (nem írtál mértékegységet, de mmol/l szokott lenni), az közelébe sincs a cukorbetegség gyanújának. Fel nem fogom, miért kezdett el az orvos gyógyszereket írogatni. Az, hogy nem foglalkozik veled s fel sem merül benne, hogy nem csupán utasításokat kellene adnia, ismerős, én kerülöm az orvosokat, de ha muszáj találkoznom velük, abból harc szokott lenni, mert én nem vagyok egy mindent elfogadó fajta. Ez is elég nagy baj, de legalább szakmailag legyen ott valahol.


A hba1c-t nem értem, mert annak valami kis százalékértéknek kellene lennie elvileg.


Szóval az érték (ha az tényleg 6,1 mmol/l) és a normális vizsgálat hiánya nem OK, s amúgysem kapásból gyógyszerezni kéne, hanem életmódváltást ajánlani... Népszerű gyógyszer, de azért vannak mellékhatásai, minek kitenni ennek a beteget, ha képes megfelelő étrendváltoztatással kordában tartani a dolgot? Márpedig van étrend, ami elég egyszerűen csökkenti a szénhidrát kezelésének problémáját...


Nem hinném, hogy más országokban máshogy kellene eljárni. Egy kósza vérvizsgálat miatt kijelenteni, hogy valaki cukorbeteg, s gyógyszerre állítani, normális, direkt ezt célzó vizsgálat nélkül (ami előtt kicsit koplalni kell s előtte 3 napig sok szénhidrátot kell enni), ez nem lehet normális.


Ráadásul te méred a cukrodat, eléggé képben vagy a számaiddal s nyilván ismered, hogy mi megfelelő érték, jobban, mint én.


Nem tudom, a lefogyás mennyit segít, de egy megfelelő életmód mindkét problémán segíthet. Persze fogalmam sincs az étrendedről s életmódodról.


Majd megkérdezem az egyetlen, viszonylag friss cukorbeteg ismerősömet, Nem tudok róla, hogy szedne valamit, bár ki tudja, ő némi tájékoztatást kapott a követendő étrendről, bár arról is megvan a véleményem (szerintem túl sok benne a szénhidrát. léteznek orvosok is, akik ezt így gondolják). Ez szokott lenni az első lépés. Azt még el tudom képzelni, hogy ha valaki komoly cukorbeteg és konkrétan hipoglikémiás rohamokat kap vagy ilyesmi, akkor elkezdik azonnal gyógyszerezni, inzulinozni, de a te esetedben...

Furcsállom az esetet nagyon, azt kell mondjam.

2015. nov. 21. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 A kérdező kommentje:

Nem is hiszed, milyen sokat jelentenek a szavaid :-) és hogy ilyen tisztességes választ írtál, nagyon hálás vagyok! :-)


Ez a háziorvos, hát igen, kicsit furcsa nő, egyszer, amikor pont volt ez a mozgási nehézséges bajom, eljátszotta velem, hogy különféle diagnózisokat beírogatott a gépébe - más háziorvosnál se otthon, se itt külföldön nem láttam olyat, hogy a betegeiről belső jellemzést ír folyamatosan pl: "x beteg ma elég ingerült volt, és ellenkezett, amikor nem akartam megvizsgáln" vagy "mesélte y beteg, hogy a karrierjében ez és ez történt, jókedvű volt, kérdezte, hogy mit ábrázol a kép a falon" - ugye hihetetlen?

Pedig igaz. Nagyon gondolkodom a háziorvos váltáson, csak azért nem tettem eddig, mert bármilyen papírt kérek tőle, mindig ad, és nem kell várni sokat. De volt már, hogy nem ismert fel dolgokat, és félrediagnosztizált többeket is.


A mértékegységeket elnézést most lehagytam :-) de igen, azok, amiket írtál.


Egyébként nem, étrendi megbeszélés egyáltalán nem volt.


Terhelésesem volt két éve, azon nem volt semmi, de tavaly magamnak is csináltam, mert itt lehet ilyen kész oldatokat venni, amit otthon is lehet meginni és vércukormérő segítségével 4 pontos méréssel elvégezhető.

Ennél is tökjó eredmény volt, sőt, mivel otthon nyugodtan csináltam, szinte nem is emelkedett, 4,7-9,2-7,7-5,2 volt az értékgörbém akkor.


Érdekes módon ezek nem érdeklik, csak állandóan ez a metformin, mintha ezalapján kapná a pénzét.


Nem tudom, otthon hogy van, de szerintem is durva, hogy csak így egy vérvizsgálat alapján ilyet, ráadásul semmi más nem utal rá.


Nem inzulinra akart természetesen tenni, hanem tablettára, a metformin az tabletta, de valahogy nem értem, minek kellene azt hinnem, hogy ezt komolyan lehet venni.

2015. nov. 21. 01:45
 3/23 anonim ***** válasza:
100%

(Cukorbeteg vagyok, nem orvos.) (Kicsit zavaro hogy nem irod ki a mmol/l es mg/dl-t, de sikerult kibogoznom.)


A mert ertekeiddel semmi baj nincs, a gyogyszert nem szednem be a helyedben. Ha megis zavar a dolog, keress masik orvost aki megmondja hogy kutya bajod.


A laborleleten a hemoglobin szerintem nem is kapcsolodik a cukorbetegseghez. Cikk rola:

[link]

Azt irjak annyira nem is gond. Esetleg sok hust, huvelyest, olajosmagvat fogyasztasz?


Az etrendedrol dietetikussal beszelhetsz, de ha a teljes laborleleten 1db hataron kivuli ertek volt, akkor az is rendben van.

2015. nov. 21. 01:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 A kérdező kommentje:

Szia kedves #2 :-) értem, neharagudj, nem gondoltam, hogy zavaró lehet az a millimol és milliliter izé, mármint hogy nem írtam ki.


A kicsit emelkedett hemoglobin érték itt azt jelzi, hogy valahogy a glükózt köti, és ez kicsit jobban felette volt annak, amit kellene, hogy mutasson, de egész este értékeket nézegettem, hát basszus, ilyeneket mondanak a cukorbetegek, hogy 10 és 8 és 9 éhgyomri, nekem még a terheléses teteje se volt ilyen.


Nem tudod, miért van egy orvos ennyire ráfixálódva, hogy mindenáron be akarja bizonyítani, hogy cukorbetegség áll fenn?


Milyen alapon mondja egy vérvétel alapján ezt?

2015. nov. 21. 03:03
 5/23 anonim ***** válasza:
44%

Azért mondja vérvétel alapján, mert vérvételből diagnosztizálják a cukorbetegséget.

Szükséges vizsgálatok:

Éhgyomri vércukor érték

HgA1c = haemoglobin A1c = a kötött cukor aránya

Ez az érték megmutatja az előző 3 hónapi vércukor érték átlagát. Ezt általában cukorbetegeknél vizsgálják, hogy mennyire eredményes a beállított terápia vagy hogy tartják-e a terápiát.

Ha gyanakszunk diabetesre, vagy a határon van a mért érték, akkor érdemes készíttetni vércukor terheléses vizsgálatot, inzulinszint meghatározásokkal.

Ennek során éhgyomorra történik a vérvétel, aztán megiszol egy pohár vizet teli glükózzal ( azt hiszem 75gr) aztán csinálnak egy vérvételt 1 óra múlva és 2 óra múlva is. Összesen tehát 3-at, amíg te nyugodtan ücsörögsz a váróban. Kiszámolják a HOMA-indexedet és kiderül, hogy van-e inzulinrezisztenciád, vagy az inzulinszint terhelésre történő változásából megállapítható, hogy van-e esetleg hyperinzulinaemiád.

Ezek a cukorbetegség előszobái és kezelni kell őket.

Ha te csináltatsz ilyen vizsgálatot magadtól, mert azt is lehet kb 4000 Ft a laborban, de megmondja a labor pontosan.

Remélem tudtam segíteni.

2015. nov. 21. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 A kérdező kommentje:

Kedves vagy hogy segíteni akartál, kedves utolsó, ám - ne haragudj, hogy ezt mondom - nem voltál túl figyelmes olvasáskor, hiszen akkor nem írtad volna le a terheléses teszt menetét, nekem már volt ilyen többször is, magamnak is csináltam, de a szövegkből ez kiderült.


"Azért mondja vérvétel alapján, mert vérvételből diagnosztizálják a cukorbetegséget."


Nem azt kérdeztem, hogy miért mondja vérvétel alapján, hanem, hogy 1db alapján - igen, ezt mindenki tudja, a vérvételből diagnosztizálnak, és nem a nyálból, szemed állásából vagy a bőröd színéből. :-)


A Hgba1ct is tudom, mit jelent, nem kérdeztem ezt se, hiszen ott is le van írva, minden ilyen leleten rajta van általában.


Kedves vagy, de legközelebb kérlek olvass figyelmesebben, azért a segítő szándékért kaptál egy lájkolást. :-)

2015. nov. 21. 07:43
 7/23 anonim ***** válasza:
Mik az inzulinértékeid?
2015. nov. 21. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:

Történtek a terhelés során inzulinszint meghatározások?

Mennyi az értéke?

2015. nov. 21. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
19%

Tehát te nem választ és megoldást keresel, hanem olyan embereket, akik korrekt kivizsgálás nélkül megerősítenek abban, hogy nem vagy cukorbeteg....

Ha inzulinszint meghatározás nem történt 3 pontos, akkor honnan tudjuk, hogy nincs IR vagy hyperinzulinaemia?

2015. nov. 21. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 A kérdező kommentje:

Hagyd abba, ha megkérhetlek, ezt a kioktató hangszínt.


Volt, mint mondtam, nem is három, de négy pontos mérés, basszus, hát miért nem olvasol figyelmesebben, micsoda felületes ember vagy - mondhatnám, de nem mondom, én ugyanis veled ellenetétben nem vonok le értékítéletre következtetéseket pár mondatból.


Nem kértem megerősítést, se vállveregetést, hogy nem, nem vagy cukorbajo, a kérdésem még mindig arra vonatkozik, hogy ezek alapján az értékek alapján miért mondta, hogy cukor?


Nem várok több választ tőled, menj kérlek máshová.

2015. nov. 21. 20:35
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!