Kezdőoldal » Egészség » Dohányzás » Miért dohányzik sok mai...

Miért dohányzik sok mai fiatal? 17/F

Figyelt kérdés
divatból?

2016. máj. 7. 06:54
 1/9 anonim ***** válasza:
87%
Régen is sok fiatal dohányzott. Ettől érzik felnőttnek msgukat.
2016. máj. 7. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Ez ilyen "hovatartozás". Ha az adott baráti körben, ahová ő tarozni kíván, ez a módi, akkor neki is ezt kell csinálnia. Nagyon ritka az az ember, aki egy centiméterre is el tud/mer térni attól a közegtől, ami őt körülveszi.


Akkor most menjünk vissza az időben: Ha ugyanez az illető véletlenül olyan közegbe került volna, ahol épp nem a cigivel menőznek, akkor magától eszibe nem jutna, hogy neki ezt csinálnia kéne. Ahogy az se, hogy kékre fesse a haját. Dohányozni csakis divatból lehet elkezdeni, szerintem sem a tüdőd, sem az állóképességed, sem a testi fejlődésed, sem a pénztárcád nem kiabált érte...


Viszont meg kell mondani, hogy nem feltétlen azok járnak jól, akik adott társadalomban/társaságban különcködni szoktak. Például egy új munkahelyen az új kollégák kimennek cigizni, és pillanatok alatt egymásra is találtak. A nemdohányos meg szépen ki lett közösítve, de úgy is mondhatjuk, hogy kiközösítette magát. (És nem csak a dohányzásból.) Na, így működik a világ.

2016. máj. 7. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Una ***** válasza:
100%
Alighanem amiért mi is dohányoztunk fiatal korunkban. Azt hittük ezzel leszünk felnőttek és menőnek gondoltuk magunkat. Sok év után elmondtam egy gyerekkori barátomnak, hogy végtelenül irigyeltem amikor semmilyen cukkolás hatására (Anyuci nem engedi, kicsiknek nem való, stb.) gyujtott rá. Elmondtam neki, hogy valójában nagyon bosszantott a gyengeségem mert én megtettem. Ő volt az egyetlen egyéniség közöttünk mire cukkolással próbáltam lerántani magunk közé ami még jobban flusztrált őrá pedig egyre jobban felnéztem amit persze mélyen titkoltam.
2016. máj. 7. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Szerintem a fiatalok több okból gyújtanak, van aki pótcselekvésből van aki társasággal, van akinek tetszik a füst, elég összetett a kérdés, előző jól összefoglalta.
2016. máj. 7. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
61%

én nem divatból cigizek, hanem azért mert szeretek, jó érzés....

16F

2016. máj. 7. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Tőtős Benjámin válasza:
Én azért dohányzok mert szeretem.Azért szívtam először mert kíváncsi voltam.15/F
2016. máj. 8. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Én azért dohányzom, mert szeretek. Szeretem kifújni a füstöt, az egész szertartást, jó érzés a nap elején vagy végén összeülni a haverokkal és rágyújtani, vagy csak simán egyedül gondolkozni cigizés közben. Nálunk éppen fordítva van a gimnáziumban, az osztályból hárman cigizünk, és volt már pár olyan szituáció, hogy ezért kiközösítettek, vagy lenéztek minket. Én nem tartoznék egy olyan társaságba, ahol elvárások vannak, mert így mindenki beáll a sorba és nem lesz egyéniségük. Mindenkinek a saját döntése, hogy dohányzik-e vagy sem, de amikor 10-11 éves gyerekeket látok cigizni, vagy cigit kunyerálni, akkor azért elgondolkozok, hogy miért csinálják ezt. 17/F
2016. máj. 8. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Valaki ezért, valaki azért... Én speciel meg akartam vele ölni magamat, meg nőni sem akartam már. Olyan párkapcsolatban voltam 17 évesen, hogy a legádázabb ellenségemnek sem kívánnám... Nálam itt volt a baj. Persze butaságnak hangzik, de ha megígéred valakinek, hogy nem leszel öngyilkos, előbb vagy utóbb a helyzet miatt, valami módot keríteni akarsz majd...
2016. máj. 13. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Én speciel azért, mert gyűlölöm a kollégiumot, rengeteg pszichés problémám van, és mégis muszáj. A kötelességeimet teljesíteni kell, teljesítem is, legalább annyit hadd tehessek meg, hogy elszívok egy szál cigit. Nem a világ legnagyobb bűne.

Általánosságban pedig... Nagyon egyszerű a porig alázni a fiatalokat ezért, csakhogy soha nem fognak abból tanulni, ha nem értik, miért. Kétségtelenül és bizonyítottan benne van a lázadás is. Ez nem tévesztendő azonban össze az "ettől érzik magukat felnőttnek"-kel. A kamaszkor középső-késői szakasza már az a kor, ahol az egyén sok esetben joggal kel ki magából, mert nem bíznak benne, mert olyannyira semmibe akarják venni a magánszféráját, hogy az már elképesztő. Itt vagyok pl. én. Amióta élek, a szüleim tiszteltek, hagytak HIBÁZNI, és a saját hibáimból megtanulni pár dolgot, a döntéseimet önállóan hoztam meg, mióta az eszemet tudom. Ott voltak segíteni, ha szükségem volt rá, de most gondoljunk bele: Amikor egyedül is fel tudunk emelni egy dobozt, viszont valaki kérdés nélkül odapiszkál, hogy majd felemeli ő, nem idegesít fel? De igen, felidegesít, és jogosan. Meg kell kérdezni, hogy kell-e segítség, és ha nem, akkor nem kell erőltetni.

Éppen ezért megtanultam felelősséget vállalni a döntéseimért, kiállni magamért.

A mostani viszonyunk pedig egészen pontosan abban áll, hogy az egyébként nagyon ritka összeszólalkozásokon kívül mindenki imád mindenkit, biztatjuk egymást, ha jó eredményeink vannak, akkor megdicsérjük egymást. Csak annyiban különbözött tehát a szüleim bánásmódja, hogy kiskoromban soha nem mondták azt, hogy: "Neked ez nem megy, gyerek vagy."

Most pedig ott tartunk, hogy tökéletesen harmonikus a viszonyom a szüleimmel.

Másik indok a pótcselekvés, amelyet az egyik válaszoló már leírt: Igen, a szeretethiányt például (szintén bizonyítottan) sokszor próbálják kompenzálni dohányzással és hasonlókkal.

Harmadik: ha a családban előfordult bármilyen szenvedélybetegség, nagyobb eséllyel fog a gyermek is szenvedélybetegséggel küzdeni. Ez persze függ a betegség természetétől és fajtájától, de találtak genetikai okokat is mögötte. (Cukibb szóval: genetikai vulnerabilitás, ezzel le is írtam az egész részt.)

Stresszcsökentés: tény, hogy a mai fiatalok egészségtelenül nagy stressznek vannak kitéve, és erre gyakran jön az agyament válasz: addig örülj, míg csak ennyi. Komolyan, akik ezt mondják, sosem gondolkodtak el azon, hogy a gyermekének az lenne a legjobb, ha pozitív maradna? Ezzel márpedig mindent elérnek, csak ezt nem.

A következő pontot nem feltétlenül egyszerű elkülöníteni az előbbitől:

Szenvedés csökkentése: nem fizikai természetű szenvedésre utalok, hanem az egyén belső szenvedésére, az ún. internalizált szenvedésre. Ez azt jelenti, hogy az egyén belső harcát a környezet nem, vagy csak enyhén érzékeli. Remek példa erre a meleg fiatalok problémája (nálam pl. ez is szerepet játszott egy darabig). A homoszexualitás 1973 óta nem számít betegségnek, viszont gyakran a homoszexuális egyén ezt a tulajdonságát nem tudja elfogadni, megpróbálja elfojtani(ami által egyébként számos problémát okozhat magának), okokat keres (itt szokott ugye probléma lenni, merthogy arról nem sokat tudunk), viszont ezt a hatalmas belső vívódást, ami 0-24-ben kínozza szerencsétlent, a környezet nem, vagy csak nehezen veszi észre.

(Akit érdekel, jelenleg a pszichiátriai természetű szexuális problémákat három fő kategóriára osztja jelenleg hatályos DSM V: szexuális diszfunkciók, nemi szerep diszfória, parafíliás zavarok.)

Illetve az utolsó indok, amit fel tudok mutatni, a szocializáció. Ha valaki olyan szociális környezetben fejlődik, ahol sok dohányos van jelen, akkor szintén nagyobb eséllyel válik dohányossá.

Nos, nagyjából ennyi.

15/f

2016. jún. 13. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!