Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Ez valami enyhe autizmus vagy...

Ez valami enyhe autizmus vagy simán ostobaság?

Figyelt kérdés

(megkérném, hogy szarkasztikus kommenteket csak mérsékelten toljatok!)


Történnek velem néha furcsa dolgok, például megszoktam, hogy egy tárgyat az asztal bal oldalára teszek és múltkor nem ott volt, ott álltam az asztal fölött kb. 4-5 mp-ig és vakartam a fejem, hova tehettem, és ott volt 20 centire, a jobb oldalon. Egyszerűen nem láttam.

Az órát kb. 20 évesen értettem meg teljesen, mármint a működését, de most is kell pár perc (haha), amíg teljes biztonsággal leolvasom a számlapot és a mai napig néha bajban vagyok a boltban a számokkal, nagyon kellemetlen, mikor "lefagy a rendszer" és nem tudom elmagyarázni, melyik polcról vettem le valamit (mármint, milyen ár volt fölötte) vagy ilyesmi. Néha csak szurkolok, hogy ne verjenek át és olyan arcot vágok, mintha érteném, miről beszélnek. A "szórakozottságom" közmondásos.

Általában az élet legtriviálisabb helyzeteiben "olyan arcot vágok", mintha érteném.

A környezetem kifejezetten értelmes embernek tart, amiben különösen jó vagyok, azok a nyelvek, szinte minden évben megtanulok egy újat minimum addig a szintig, hogy beszélgessek rajta. Ezeken a nyelveken olvasok is.

Rengeteget olvasok, filozófiát, szépirodalmat, érdekel a csillagászat, stb.

Néha viszont alapvető dolgokat képtelen vagyok felfogni.

Simán csak ostoba vagyok vagy van valami bajom?


2015. márc. 21. 12:00
 1/5 A kérdező kommentje:
Még valami, hogy szerintem nagyon jól megértem az irodalmi utalásokat, újságkcikkekben az iróniát, szarkazmust, viszont élőben néha "nem esik le" és csak sokkal később ugrik be, hogy az illető mit akart valamivel mondani, amit én szó szerint értelmeztem. Ez kínos.
2015. márc. 21. 12:01
 2/5 anonim ***** válasza:
Néhol már azt sem értem mit írsz. :)
2015. márc. 21. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Az autisták nem ostobák csak máshogyan fogják fel a világot.
2015. márc. 21. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 egy naaagy fan ***** válasza:

Kedves #3: pont azt kérdezi, hogy autisztikus vagy ostoba. Vagy!

Kedves kérdező: lehet benne valami, de valamilyen szinten mindenki autisztikus. A tárgyak megtalálásával nekem is vanna problémáim, meg egyéb dolgok. :)

2015. márc. 22. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Lehetnek tulajdonságaid, amik autistáknál is megvannak de ez nem jelenti feltétlenül azt, hogy te is az vagy. Mindenesetre érdekes, amit írtál. Összehasonlítottam magammal. (Autizmus spektrumzavarral lettem diagnosztizálva 9 évesen.)Szóval:

- tárgyak mindig megszokott helyen: jellemző. Mindennek megszokott helye van, mégpedig megszokott rendszer alapján. Ez általában szín, méret, esetenként betűrend. Ha valami eltűnik, belenyúlnak, átrendezik, akkor dühös leszek. Dührohamaim viszont nincsenek, legalábbis kifelé. Ehelyett fa arccal közlöm, hogy ha még egyszer belenyúlnak a rendszerbe, akkor legközelebb én rendezem át az ő cuccaikat. (Kiskoromban ilyenkor szétdobáltam a dolgokat és követeltem, hogy rakják vissza úgy, ahogy volt.) Kérdés: mennyire fontos számodra a rendszer? Érzel dühöt ha valami nincs a helyén? Meg tudod szokni, ha az adott tárgyat holnaptól a bal oldalra kell raknod jobb oldal helyett?


- óra: a mai napig fáziskéséssel olvasom le a mutatós órát és a számosnál is gondolkodom, hogy pl. a 17 óra az most melyik is. Valaki már összefüggésbe hozta ezt azzal, hogy a jobb és bal oldalamat sem mindig tudom hirtelen megkülönböztetni.


- ,,olyan arcot vágok, mintha érteném": ezt hívják kompenzálásnak /többek között/. Nekem már egész jó rutinom lett benne felnőtt koromra de mostanában mintha kezdeném feladni. Sok átvitt, vagy éppen szexuális utalást egyszerűen nem értek meg. Ha valaki mond valamit, akkor azt szó szerint veszem. A tapasztalat rávezetett arra, hogy ha valakiről feltételezem hogy céloz valamire, akkor nem válaszolok azonnal, hanem próbálok rájönni, hogy mi lehet ennek a dolognak a háttérjelentése, mire szokták mondani. Van hogy sikerül, van hogy nem.


- szórakozottság: nem tudom, pontosan mi minősül annak. Én kifejezetten szeretem tudni, hogy mim hol van, mindenem megvan-e, nem hagyok el soha semmit. Viszont vannak mondatok, amiket több perces fáziskéséssel értek meg és akkor válaszolok, amikor már mindenki túlhaladt azon a témán. A gyors beszédű embereket nem értem és nem tudok szájról olvasni.


- Értelmesnek tartanak: stimmel, bár nálam mindig hozzáteszik hogy valami van az agyammal, mert számukra abszurd módon gondolkodom. Viszont a várakozásokkal ellentétben nem vagyok matekzseni. Kiskoromban mindenki ezzel biztatta a szüleimet, hogy ne aggódjanak, van egy kiskorú Einstein a birtokukban. Valamilyen szinten cáfolnám. A matematikai képességeket tekintve legalábbis.

Az autikról összeszedett általános tudás mindig a logikai dolgokat hangsúlyozza ki, pedig nem csak ez lehetséges. Vannak matematikai, verbális és vizuális mintában gondolkodók, utóbbi kettő nyilván nem fog egyenletet megoldani az etetőszékben. A verbális típus tanul könnyen nyelveket, szépen fejezi ki magát, a vizuális pedig fotografikus memóriával és gyakran művészi képességgel rendelkezik. (Jómagamat az utóbbi 2 keverékének lehetne jellemezni.)


- Nyelvek: nekem is nagy erősségem a jó nyelvérzék. 5 nyelven beszélek de szeretnék még megtanulni legalább kettőt. Viszont ez nem annyira az autizmus miatt van, szerintem ehhez ugyanúgy kell a készség, mint az NT embereknél, az autizmus maximum felerősíti ilyen irányban az effajta készségeket. (valószínűleg a matekzseni autik hasonlóan jó matekosok lettek volna ha NT-nek születnek is, csak ,,időben". Az autizmus miatt valahogy korábban mutatkozik meg, hogy mi a gyerek erőssége, de az adott dolog valószínűleg az erőssége lenne NT-ként is.)


- Olvasás: ha volt előző életem, akkor minden bizonnyal könyvmoly voltam. Legszívesebben állandóan olvasnék. Viszont ez is inkább ilyen normál tulajdonság, csak éppen ránk jellemző.


- alapvető dolgok: 24 éves vagyok de a mai napig nem értem, miért kell azt mondani, hogy jó étvágyat, egészségedre, szívesen. Megtanultam, hogy ezek társadalmi konvenciók, szükségesek a megszokott emberi kommunikációhoz, de ha fáradt vagyok, akkor elfelejtem és bunkó vagyok :D anno megtanultam ezeket a szociális könyvecskéből de a nagy része szerintem időpazarlás.


Ennyi a hosszúra nyúlt összehasonlításból. Amint látjuk, vannak dolgok, amik egyeznek de ez semmit nem bizonyít. Ha valaki auti, akkor annak kora gyerekkorban megvannak a maga jelei. A környezet észreveszi, maximum nem tulajdonít neki jelentőséget. Nézz utána ezeknek a jeleknek, jellemzőek rád vagy voltak ilyenjeid gyerekkorodban? Ha igen, azt észre kellett vennie a szüleidnek.


Remélem segített valamit ez a rengeteg karakter, ha mást nem, abban, hogy ne érezd magad egyedi esetnek.


Üdv,

V.

2015. ápr. 14. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!