Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » Magyarországon miért számít...

Magyarországon miért számít stigmának az ha valaki HIV+ és miért ilyen hatalmas a tudatlanság ezzel a betegséggel kapcsolatban?

Figyelt kérdés
Hatalmas a tudatlanság ami az AIDS-t körbeveszi nálunk. Ilyeneket hallottam meg olvastam, hogy HIV+ emberekkel nem mernek pl. kezet fogni meg inni utána az üvegből, pohárból, puszit adni neki stb. Amikor tudományos tény, hogy a HIV ilyen hétköznapi érintkezéssel, nyállal, könnyel nem terjed. Még akkor se biztos, hogy elkapja valaki ha védekezés nélkül szexelnek egyszer. Ha meg gyógyszert szed a HIV+ beteg gyakorlatilag 0 a vérében a vírusok száma. Sokan megis úgy tekintenek erre a betegségre hogy ez valami misztikus, szörnyűséges, földöntúli betegség és ha csak rádnéz egy HIV+ már az halálos.

2014. ápr. 24. 01:20
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Gondolom azért, mert


1 - A kórokozó egy halálos betegséget is eredményezhet, plusz fertőzHET, hiába csak vér útján, maga a betegség (vagyis annak lehetősége pontosabban) súlyossága és jellege miatt riasztóbb, mint a nagyságrendekkel könnyebben elkapható nátha pl. Mivel az AIDSről mindenki tudja, hogy szörnyű betegség, így riasztja az embereket a kórokozót hordozó ember (akkor is ha nem AIDS-es). Kb. hasonló reakció lehet pszichésen, mint a lepránál, azt is baromi nehéz elkapni (pláne alapvető higiéniát betartó, nem éhező, nem immunbeteg embernek), annak se valami strapabíró a kórokozója, ráadásul már tünetmentessé tehető, de az emberek többsége igencsak megtartja a távolságot a leprásoktól (ott ahol még vannak).


2 - Az átlagember nincs azért olyan szinten kiművelve járványtanból, így persze, sok a tévhit.


3 - Az is benne lehet, hogy az abszurd módon kis valószínűségű lehetőségtől is megriadnak (csók esetén mi van ha sebes a szánk, stb).


4 - A nemi betegektől eleve van egy tartózkodás illetve felelőtlen szexuális életükre (vagy droghasználatukra) való erős gyanú (vérátömlesztéssel manapság már szerintem ritkán kapják el), ez rátesz egy lapáttal (és itt jegyezném meg a homoszexualitást, amit betettél a kulcsszavak közé, az már önmagában stigma, pláne ha HIV+ kapcsán jön elő).


Én mondjuk egy TBC-beteget kerülnék inkább, semmint egy HIV+ot, de az más kérdés.

2014. ápr. 24. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Mert Magyarországon- hála Istennek - nagyon kevés HIV-fertőzött ember van, ezért nincs a köztudatban, hogyan kell a betegséggel együttélni. Ez itt rendkívül egzotikus betegség, pár száz embert ha érint.

Sokkal többeket érint mondjuk a Hepatitis, de úgy általában igaz, hogy az alapinfókat is csak az tudja a betegségekről meg úgy általéban bármiről, aki benne van, nem?

De 3-4 millió embert érint a devizahitel az országban kezesként, társadósként és adósként, és ha Neked nincs, akkor tudsz róla ilyen részletességgel dolgokat? Hát persze, hogy nem.

2014. ápr. 24. 05:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

"1 - A kórokozó egy halálos betegséget is eredményezhet"


az aids nem halálos betegség, a leprával meg nem is említhető egy lapon. a másik meg, aki HIV+, egyáltalán nem biztos, hogy AIDSes, mert a HIV ma már jól kezelhető vírus. pár éven belül pedig valószínűleg gyógyítható is lesz.

2014. ápr. 24. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

3-mas:

Első vagyok, tudom mi a különbség a HIV és az AIDS között, ezért írtam feltételes módot (eredményezHET, annak lehetősége). Nem tudom, hogy állnak a kutatások, de úgy tudom, ha már kialakul az AIDS, akkor a beteg életét meg lehet nyújtani, életminőségét javítani, lehet szépen kezelni, de a legtöbb betegnél halált eredményez, így "halálosnak" nevezném.

A leprával - értelemszerűen - általános szociális hozzáállás szempontból említettem egy lapon (egy betegség stigmatizálása, a betegek kirekesztése), nyilván teljesen más.

2014. ápr. 24. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Azért, mert az emberek nem olvasnak utána. Az átlagembertől ne is várd el, hogy tisztában legyen azzal, hogy mi az a HIV és mi az az AIDS, ahogy azt se, hogy hogyan terjed, és mekkora esély van a fertőződésre. Emlékeim szerint, statisztikailag nézve is kb. 0,1-1% az esély a szexuális átvitelre, még gumi nélkül is (bár azért a biztonságos szex híve vagyok).
2014. ápr. 24. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Örülök, hogy van még rajtam kívül is néhány felvilágosult egyed :D Én szerencsére nem vagyok HIV+ de volt idő amikor nagyon féltem attól, hogy megfertőződhettem (szexuális úton természetesen, nem kézfogással) és akkor ástak bele magam jobban a témába. Mellesleg szerintem olyan ma már a HIV szinte mintegy cukorbetegség, egy életen át lehet élni vele és ma már nagyon kevesen halnak meg AIDS-ben. Szerintem amúgy sosem lesz meg az ellenszere. A gyógyszergyáraknak hatalmas biznisz hogy a betegek életük végéig szedik a gyógyszereket, nem éri meg nekik végleg meggyógyítani az embereket.
2014. ápr. 24. 13:25
 7/8 anonim ***** válasza:

Hihetetlen a tudatlanság. Én például szakközépben mentem versenyre AIDS témakörből és azzal kezdték a felkészítést, hogy az óvszer egyszer használatos. Na két lehetőség volt: aki nevetett és akinek kikerekedett a szeme, hogy ez komoly?? ezt el kell mondani?? Azt mondta a tanár, hogy bizony el kell mivel egy 16 éves lány ezt neme tudta...(szexuálisan aktív volt...)


Én azt tanultam, hogy ha megfertőződsz, de rendszeresen szeded a gyógyszert, akkor kb. 10 évet "vesz el" az "alap élettartamodból". Hogy ez mennyire igaz, azt sajnos nem tudom...

2014. ápr. 24. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Az hogy hány évet vesz el az elég sok tényező függvénye, de általánosságban igaz a "komolyabb" krónikus betegségekre, hogy az életminőséget nagyban rontja, nem feltétlen a halál ami riasztó ezekben a betegségekben hanem az élethosszig tartó szenvedés
2014. máj. 31. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!