Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ez milyen viselkedészavar?...

Ez milyen viselkedészavar? (szellemi fogyatékos ember esetén)

Figyelt kérdés

Egyáltalán ez az-e? Nem tudom, hogyan közelítsem meg a problémát, mit tegyek, mert azt sem tudom, kihez kellene fordulnom.


Van egy nagybátyám, aki középsúlyos értelmi fogyatékos. 55 éves. Egész életében felügyeletre szorult, bár van munkája egy raktárban, élni nem lehet egyedül hagyni, mert néha ön-és közveszélyes dolgokat csinál (nyitva hagyja a gázt, ha elfelejti, belenyúl a konnektorba csavarhúzóval, mert meg akarja javítani, elmegy pólóban dolgozni januárban, stb).

A nagyszüleim emberfeletti munkával nevelték, utána pedig az én szüleim vették át. Rendesen, tisztán él, tisztességben, megvan mindenne, szóval le a kalappal a szüleim előtt, mert néha olyasmivel kell megküzdeniük, ami elől más elrohanna.

Az egyik ilyen gond, hogy a nagybátyám esőkor egyszerűen kimegy, és belehentereg a sárba. Amíg társasházban lakott, addig több lakó is látta, hisz sár csak az erkélyek alatt volt. Ki be járkál a házból, meghempereg a sárban, majd a ruháit leveszi és sárosan kiszárítja, homokos az egész istennyila is.

Most is csinálja, és ugyan nem ennyire publikus, de az egyik szomszéd csak jött szólni, hogy mi a baj... inkább perverz kíváncsiság hajthatta, a lényeg, hogy ha esik, nagybátyám kimegy a veteménybe és megfürdik a sárban.


Minden rossz, buta húzását meg tudtuk neki mondani, miért nem szabad, és igyekszik is. Ezt évtizedek óta nem tudjuk belőle kinevelni. Csak titkolni igyekszik, mert tudja, hogy nem pártoljuk, de akkor is csinálja. Nyilván a nyomaiból tudjuk, hogy nem állt le.

Szintén gyanítjuk, hogy néha ruhástul áll be a zuhany alá.


Mi ez? Miért? Lehet-e rajta segíteni? Milyen okai vannak ennek? Valakinek van ilyen tapasztalata, hallott már ilyet?


Köszönöm, hogy elolvastátok.



2019. aug. 3. 09:51
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Hú, hát nagyon sajnàlom a nagybáttyádat,és a szűleidet is!Biztos nagyon nehéz egy ilyen emberrel. A sárban való hempergés, egy nagyfokú kényszer nála! Tudja, hogy nem szabad, de nem tud róla le szokni. Ezt egy pszichiáter orvossal kéne megbeszélni, hát ha tud rá valami megoldást vagy gyógyszert.
2019. aug. 3. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Elfelejtettem az elöbb, ez kényszer betegség, létező probléma,de nála ez nagyon súlyos, személyiség zavarral jár együtt.
2019. aug. 3. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi! Akkor megpróbálok beszélni egy pszichiáterrel.
2019. aug. 3. 18:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!