Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogy működik pszichológusnál...

Hogy működik pszichológusnál az ADHD diagnózisa? (felnőtt)

Figyelt kérdés

21 vagyok, végre rászántam magam hogy elmegyek adhd kivizsgálásra. A menete érdekel, hogy mi történik mikor bemegyek a pszichológushoz, mondom hogy tessék csinálni rajtam egy diagnózist, vagy mi?


És ha kiderül, hogy ADHD-s vagyok, akkor mi lesz? Úgy tudom a pszichológus nem ír fel gyógyszert, csak a pszichiáter, bár én nem akarom feltétlen gyógyszerezni magam, csak érdekel, hogy mire számítsak



2019. aug. 27. 23:24
 1/5 anonim ***** válasza:

Én most csináltam végig a folyamatot. A pszichiáter megírta a beutalót, úgyhogy amikor megvolt az időpont és elmentem, nem kellett külön mondani hogy mit csináljanak.

Összesen 2 alkalom volt, ezek során volt beszélgetés a tünetekről gyerekkortól kezdve, számítógépes játék-jellegű programmal végzett figyelem vizsgálat, tesztek kitöltése - köztük IQ-teszt is, bár nem azért hogy meghatározzák hogy mekkora az IQ-d, csak a vizsgálat része. Majd a harmadik alkalommal az eredmények megbeszélése. Lehet ennél több vizsgálat is, azt hiszem ez egyénenként változó.

Ha kiderül hogy ADHD-s vagy, akkor az orvos majd megmondja hogy milyen kezelést ajánl. Fel is írhatja a gyógyszert ha úgy dönt, mert nem pszichológus (vagy nem csak az).

2019. aug. 29. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Szóval te alapból pszichiáterhez mentél?


Nekem ma volt a pszichológussal a beszélgetés, nem úgy ment, ahogy akartam volna hogy menjen. Elkezdtünk beszélgetni, a gyerekkoromról, életemről, stb, és amikor a problémához értünk, leragadt egy kis dolognál és azzal ment el az idő, hogy arról beszélünk végig. (halogatás jutott szóba, ezzel ment el 40 perc.)

Én pedig arra számítottam/vártam hogy teszteket fog kitöltetni velem. Na mindegy, lényeg, hogy mondtam hogy nem akarok halogatni dolgokat, hanem elkezdeni őket és megcsinálni, és mondta, hogy nem is tudja miért fordultam hozzá, mert ő nem látja nagynak a problémát, hát persze, hogy nem, ha nem is jutott a valódi problémára szó!

Ráadásul azt hiszi, hogy perfekcionista vagyok.. (én meg a perfekcionizmus, lol...) , azért mert nem akarok halogatni, és kész akarok lenni a dolgaimmal..



És akkor te alapból pszichiáterhez mentél? Ő hova írt neked beutalót? Hol voltak ezek a tesztek?

2019. aug. 29. 20:09
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

A Semmelweis Egyetem ADHD Ambulanciáján voltam.

Én úgy tudom, és ezt a weboldalukon is írják, hogy a jelentkezéshez beutaló szükséges. Jelentkezni e-mailben is lehet, és én elküldtem a lefotózott beutalómat amit a pszichiáter írt meg előzőleg. Amikor pedig ott voltam személyesen a kivizsgáláson, átadtam a beutalót. Nem tudtam hogy máshogy is fogadnak bárkit.


Szerintem nagyon jó hogy a halogatás szóba került! Az ADHD-ről a legtöbb embernek csak az iskolában nem figyelő, a tanítást zavaró, folyton izgő-mozgó "rossz" gyerekek jutnak az eszébe. Ez nagyon félrevezető elképzelés. Pláne felnőttek esetében, akik nyilván már megtanulták ezt valamilyen szinten kezelni - ebből ered a másik tévhit hogy az ADHD "kinőhető".


Amíg csak ennyit tudtam az ADHD-ről hogy figyelemhiány és hiperaktivitás, addig meg sem fordult a fejemben hogy nekem is ez lehet a bajom.

Aztán amikor a halogatásról olvastam, akkor tovább kutattam a neten, és kiderült hogy mennyi minden van még. Vannak orvosok és diagnosztizált emberek akik szerint nagyon hibás és félrevezető az elnevezés.


A figyelemhiány sem azt jelenti hogy az ADHD-s ne tudna nagyon is figyelni és koncentrálni huzamosabb ideig - ha érdekli az adott téma. Ha van hozzá motivációja. Itt van egy lényeges összefüggés: ADHD - alacsony dopamin szint - motiváció hiánya - elkalandozik a figyelem.


Szóval szerintem jó jel hogy nálad a pszichológus a halogatást boncolgatta - jelentheti azt hogy ért hozzá, nem csak felszínt kapargatja.

És több vizsgálatra, elemzésre van szükség amúgy is. Nekem sem volt teszt kitöltés a helyszínen az első alkalommal.


Valamennyire a perfekcionizmus is jellemezheti az ADHD-st - vagyis inkább mások címkézhetik így. Pont mivel nagyon elmerül a témában ami érdekli, olyan alaposan csinálja, hogy végül elkésik vele, rendszeresen. De mégsem perfekcionizmusról van szó, mert sok tökölés után elvész az érdeklődés, szóval lehet hogy mégiscsak összecsapjuk a munka végét.


Bennem is sokszor van késztetés hogy gyorsan nekiálljak a dolgoknak, nagy erőbedobással, de pont mivel nagy lesz a nyomás, inkább elkerülöm egyszer, aztán még egyszer, és végül csak összegyűlnek a dolgok és csak halogatom őket. Amíg esetleg végül okafogyottá válnak, és így szabadulok meg a nyomástól amit az elvégzetlen feladat terhe okoz.


Szóval a halogatás erősen jelen van az ADHD-soknál - persze lehet hogy nem mindenkinél. De az biztos hogy fontos.


Végül lesz folytatás a vizsgálatokban?

2019. aug. 30. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod!


Igen, jövő héten megyek vissza hozzá, mondta hogy majd fog teszteket csinalni velem.

2019. aug. 30. 16:23
 5/5 A kérdező kommentje:

Végülis a pszichológus nem volt hasznos, mentem még hozzá 2x, de összességében nem használt.


Kértem beutalót a semmelweis ambulanciára, 8 hónap a várakozási idő ._.


Úgyhogy most várok :D

Nagyon köszi a válaszaidat, hasznosak voltak!

2019. dec. 11. 11:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!