Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Szerintetek nárcisztikus...

Szerintetek nárcisztikus személyiségzavara van az anyámnak?

Figyelt kérdés

Leirom nagyjából, hogy mik jellemzőek rá :


Én és az öcsém voltunk a kedvencei, folyton cicomazott minket, szép ruhák, állandóan frizurát csinált nekünk, de ahogy csinálta, az kicsit túlzás. Folyamatosan beszaritotta a hajam, ugyanígy az öcsémnek is, hogy szegény 5 évesen úgy nézett ki mint egy gróf.


Sokszor éreztem azt, hogy feltétel nélkül nem szeret. Úgy éreztem, nem felelek meg neki, ha nem azt akartam csinálni amit ő akart, akkor eroszakoskodott. A hajamat sem akartam, hogy állandóan "belője" és ha ellenkeztem, akkor rammordult, hogy "hagyjad már, hogy csináljam!". Ha még sem hagytam, akkor ledobta a fesut, odaszolt, hogy "jolvan akkor csináld magadnak" - es kiviharzott. Ilyenkor mindig én éreztem rossznak magam. Sokáig tanultam hegedülni is, aztán abba akartam hagyni. Utólag nemtudom, hogy tényleg élveztem e, és ő tényleg miattam iratott be, vagy igazából ő akarta, hogy hegeduljek.

A lényeg, hogy iszonyatosan elégedetlen volt velem, hogy nem akartam tovább csinálni és a szememre vetette, hogy ő mennyi áldozatot hozott azért, hogy én hegeduljek és hogy mennyi idejét elvette, hogy mindig hurcolt a zeneiskolaba. Ergo, hogy én hogy vagyok képes ezt csak így egyik percről a másikra abba hagyni. Halatlannak tüntetett fel. És úgy éreztem, hogy csalódást okoztam és rossz gyerek vagyok.


Egy másik sztori, hogy amikor gimibe akartam menni, akkor ő minden áron azt akarta, hogy a város legjobb gimijebe menjek, de én máshova akartam menni. Erre azt mondta, ha nem mész oda, akkor megverlek.

Teljesen el voltam hulve, hogy ez most komoly? Aztán végül oda mentem, ahova én akartam menni. Ezekutan azzal töltötte az idejét, hogy utána olvasott annak a giminek, ahova menni akartam és radobbent, hogy "jéé ez nem is olyan rossz gimi.. Hmmm kettanyelvu francia osztaly? Nem rossz." - fel is vettek oda. Akkor meg teljesen ellentétesen viselkedett, mert utána azt mondta, hogy teljesen meg van elégedve a felvételi eredményemmel és nagyon büszke rám, hogy felvettek abba a suliba ahova menni akartam. Nem is értettem öt..


Elég sokszor viselkedett ambivalensen..

Néha azt is észre vettem, hogy mintha érdek ember lenne. Sokszor passzolt le engem és az ocsemet a szomszédnak, hogy ha már úgy is megy a városba, vigyen már le minket.. Már égett a fejem, mert őt nem lehetett megkerni szivessegre.. Fordítva már nem tette meg.


Mindig zavart az is, hogy a barátaim nem szerették anyát, és ez fájt nekem. Én is egy menő anyukát szerettem volna akit szeretnek a barátaim. Azt mondták sokan, hogy anya szigorú.


Rendszeres eszköze az érzelmi zsarolás, sarokba szoritas, fenyegetozes, sakkban tartás. Apa egy tipikus papucs mellette, aki sosem konfrontalodik vele.


Képtelen bocsánatot kérni. Talán egyszer hallottam, az sem volt hihető, csak azért mondta, hogy hagyjam már békén.. KB így hangzott, hogy "jól van bocsánat!". De ez nem ért semmit. Vele a veszekedés olyan, hogy fojton a szavadba vág, nem hallgat végig, nem is érdekli amit mondassz, miközben a te érzéseid mondod addig már fejben pörgeti le amit válaszolni fog. Nem érdekli mit érzel, mindenre van magyarázata, ha szembesiteni akarod a hibáival, ott hagy és elviharzik.

Más kimenetele nem lehet a vitának, csak ha ő győz.


A passzív agressziót is előszeretettel alkalmazza. Apával joparszor eljátszotta, hogy akár 1 hétig nem szólt hozzá, játszotta az agyát, kerülte a házban. Apa már szenvedett ettől a stressztől, amit rahelyezett ezzel a viselkedessel, meg a bűntudat okozassal. Emlékszem úgy lett ennek vége, hogy végül apa odament pitizni hozzá és puszilgatta, hogy ne haragudj, bocsánat.. Erre anya úgy kivirult, mint ha mi sem történt volna. És hirtelen megint minden happy volt, mint aki ki lett elégítve azzal, hogy apa így megalazkodott. Az persze nem érdekelte, hogy egy hétig mergezte a légkört.


Nagyon megalazoan is beszél az emberrel. Sokszor ki is kaptam kiskoromban.. Vesszővel, valfa, fakanal.. 5 éves lehettem. De később is sokszor volt rá példa.


Szerintetek nárcisztikus?


Sokszor igazából felmentem magamban és magamat hibaztatom. De néha beugranak dolgok ahogy bánt velem, és akkor iszonyú düh és gyűlölet van bennem.


Sokszor nehezen emlékszem vissza rá, hogy miket csinált. Mintha nem bírnék emlékezni, bármennyire is akarok.. Lehet csak mert rég volt.. Vagy lehet, hogy lezar a memóriám mint egy zsilip, hogy ne emlékezzek rá?


Nem lehet, hogy nem is nárcisztikus, csak simán nehéz természet?

Nem tudom eldonteni.



2020. márc. 31. 03:19
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
Én már csak azon dolgozom, hogy minél kevesebb kárt okozzon a családtagjaimnak, amennyire ez megoldható. Az hogy ő milyen anya, az már nagyon rég nem érdekel, nem kesergek rajta. Feladtam rég azt is, hogy ő ebből bármit megértsen. Belátásra képtelen emberekről beszélünk.
2020. ápr. 24. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:
100%
Nekem is ilyen az anyám és én is már idősebb vagyok jóval.. Tinédzserkoromban jöttem rá, hogy valami nagyon nem stimmel, akkor kezdődtek a bajok, amikor lett egy barátom. Persze előtte sem volt minden rendben, de amíg az emberben nem alakul ki az igény és vágy arra, hogy önálló legyen és leváljon a szüleiről, addig ez nem okoz kardinális kérdést és égető problémát. Miután volt mindenféle balhé, viszonylag korán elköltöztem otthonról (22 lehettem kb), hogy éljem az életem, de azért ez nem olyan, hogy akkor minden jó lesz. Mert továbbcipeltem attól még az űrt magamban. Ilyenkor segíthet sok-sok szakirodalom olvasás,és/vagy szakember, de akár sok őszinte beszélgetés egy olyan rokonnal vagy baráttal, akiben 100%-ig megbízol és már bizonyította, hogy így van. Minden esetre a fizikális távollét és a kontakt minimalizálása azért sokat tud segíteni, még akkor is, ha tudom, hogy soha nem lesz olyan anyám, amilyet megálmodtam.. talán ezt a részét a legnehezebb elfogadni.
2020. máj. 19. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:
50%

Szerintem nem feltétlenül.A nárcisztikus lejárat, kontrollmániás,aláz,kedveskedik,zsarol,minősíti a barátaid, tartja velük a kapcsolatot,eldönt mindent helyetted és tényleg minden lépésed kontrollálja.

Nekem anyám az,bár lehet ő pszichopata is.Amit én mondok neki lepereg róla. Ölelget,puszilgat akaratom ellenére,behízeleg,megvéd,ha bántanak közben kiderül ő provokálja ki.Kölcsönös függőséget alakít ki, nem kezel szuverén egyénnek,csak mint ha a része lennék.Beleszól mindenbe, minősíti és bántja azokat,akiket szeretsz és azt úgy adja elő, mintha én tenném.Nekem felvette a kapcsolatot a tanáraimmal, iskolatársaimmal, munkatársaimmal,munkáltatóimmal.Ki is rúgatott nem egyszer.Az ilyen lejárat a hátad mögött,úgy hogy a szemedbe mosolyog.És mindent kontrollál,am.Téged állít be rossznak és megvádol,hogy nincs empátiád, miközben neki nincs.Háromszögel, tönkreteszi a kapcsolataid,megakadályozza az önállósodási kísérleteidet,magához láncol.Keresztbe tesz.Nálam nem tudta elviselni,hogy nem én voltabb a legjobb tanuló.Úgy ügyeskedik, hogy rá legyél szorulva,és ne tudj másokhoz fordulni,ha bajban vagy és semmit ne higgyenek el neked. Másokkal elhiteti, hogy ő jó ember és ő az áldozat nem az elkövető.Az igazi nárcisztikus egy féreg, nekem kettő is jutott.Nem tudsz jól lépni, sakk-matt helyzetbe hoz.Ilyenkor csak az segít,ha csendben elmenekülsz és nem mondod el hova mész, mert megakadályozza.

Leírásod alapján azért anyád nem ilyen, szerintem ő nem nárcisztikus, max.valami enyhe ,nyílt formában.A rejtett az sokkal rosszabb, az egy iszony.Menekülni se tudsz.

2020. júl. 15. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:
61%

Dehogynem az, ilyeneket ír le a kérdező is. A tied azért nagyon durva hogy a munkahelyedre telefonálgat, kirúgat, ilyet kevés nárci mer meglépni azért.

Amúgy pl. az enyém nagyon durva dolgokat enged meg magának más családtagjaimmal szemben, de velem szemben nem meri, tőlem fél eléggé. Tehát attól is függ, hogy mit csinál, hogy kivel áll szemben, mennyi ellenállást kap. Én visszaüvöltöttem neki éveken át, a többiek behódoltak. Tök más a viszonyunk. Engem max havi 1x mer felhívni, ha mer. A többieket napi sokszor, számonkérően, hisztériázva, zsarolva. Szóval rajtad is múlik, hogy mit élsz meg, nem csak a nárcin.

2020. júl. 15. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 anonim ***** válasza:
61%
13-as vagyok.Nekem a tesóm is az. Ugyanazt csinálja, mint anyám, telefonálgat és úgy,hogy azt hiszik velem beszélnek Sajnos én voltam a bűnbak csak erről nem is tudtam.Elvittem\viszem a család bűneit. Nekem már nincs segítségem, mindenkit ellenem hangoltak, a családom azt gondolja én vagyok a gonosz, a nárcisz és nem ők.Olyan dolgokat hallok vissza magamról, ami teljesen ellentétes a személyiségemmel.Megmagyarázzák a cselekedeteim. Ezek mindent elvesznek tőled, amit tudnak, főleg azokat,akiket szeretsz. Mocskok. Teleszel a rossz a végén bármit teszel,mert elhitetik másokkal, hogy ők jó emberek.Olyan szinten lejáratnak, hogy az embertelen.Kontrollmániás férgek és ráadásul elhitetik mindenkivel, hogy te vagy az.
2020. júl. 15. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:
Hány éves vagy, előző?ha felnőtt vagy, lépj ki ebből.
2020. júl. 15. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:
100%
30 vagyok. Kilépnék,ha lehetne. Rám az anyám mentőt hívott mikor el akartam menni itthonról, kitalálta,hogy öngyilkossággal fenyegetőzöm és agresszív vagyok,(miközben ő volt az velem,rajtam voltak sérülés nyomai, rajta semmi) be is kerültem a zárt osztályra. Miután kijöttem azzal zsarol megöli magát, ha elmegyek. Egyébként nem is nagyon tudnék hova, legalábbis olyan helyre nem,amiről nem tud vagy nem tudnak. A munkahelyemről kirúgatott vagy kirúgattak ezt nem tudom pontosan.Sajnos már minden napos a fenyegetés a mentőkkel,ha felhozom a témát.Kijelentette, hogy ha elmegyek itthonról rendőrséggel fog kerestetni.És ezt meg is tette.A lakásunk amiben lakunk ketten vagyunk tulajdonosok,benne van az apai örökségem.Nem hajlandó beleegyezni az eladásba.Munkám most nincs, de szinte csak oda mehetnék el,máshova nem.Vagy még ahova ő kitalálja és azért amire neki van szüksége.
2020. júl. 15. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:
75%

Hát pedig ebből ki lehet lépni 30 évesen, csak nem kell előre bejelenteni. Munkát kell találnod, de hazudj arról, hogy hol dolgozol, hogy ne tudjon betelefonálni. Netbank kell hogy ne lássa, mennyit keresel, ne jöjjön papír a banktól. Félre kell tenni annyit amiből egy szoba(!)nem lakás kauciója kijön. És teljes titokban elő kell készíteni a menekülésedet.nem kell bejelenteni, ne viccelj :D A rendőrség hidd el kiröhögi, ha te nem akarsz hazamenni. A fejedben még nagyon sok hazugság van arról, hogy őneki mekkora hatalma van. Ha egy kicsit megerősödtél, ügyvédhez kell fordulnod a lakás kényszereladása miatt, hogy megkapd az örökséged. Max pár hónap alatt kijutsz onnan, ha te is akarod de a lakásról egyelőre le kell mondanod, az még évekig tarthat, amíg abból pénzt látsz. A lényeg, hogy szerezd vissza a hatalmadat a saját fejed fölótt. Nem kell neki elszámolnod. Hazudj!

Ismerem ezt,mert a családtagjain látom, hogy mindent elmondanak neki és ők is mindent elhisznek, elhiszik a hatalmát, stb. Saját tapasztalatból nem tudok beszélni, mert a fejem fölött mindig én uralkodtam, de ugyanazt látom nálad mint másoknál akiket jól ismerek, és én már két embert kihoztam ilyen szörny karmaiból. Nem lehetetlen onnan kijönni. Csak el kell hinned, hogy sikerülhet. És hazudj tényleg. Szörnyű, hogy mindent elmondasz a fogvatartódnak. Nem tudom, nő vagy e de ha igen akkor a Nane szerintem segít, adnak tippeket tuti, esetleg a zárt osztálytól megvédenek. Ha férfi vagy, akkor nem tudom.

2020. júl. 16. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:
100%

Nő vagyok. Sajnos nálunk minden van, eggyel még megbirkózom ,de kettővel?Nekem a nővérem keresett albérletet,de csak azért, hogy pontosan tudja,hova mentem volna.Anyám fenyeget,hogy van nála kép rólam(a tesómnak több is és elvileg én társkeresőkön is fent vagyok, úgy hogy nem regisztráltam soha) és,ha nem megyek haza, azzal tud kerestetni és közli majd, hogy közveszélyes vagyok.A volt barátomon keresztül akarta kipuhatolni, hova akarok menni.Egy ismerősömhöz akart költöztetni. A nővérem folyamatosan beszél a barátommal és közben úgy tesz, mint ha én lennék az.,fenyegeti a nevemben és bolondnak állítja be.A barátom nem hisz nekem, azt gondolja én csinálom ezt.Anyám már egy papot is rám küldött,hogy kiszedjen belőlem dolgokat, mert nem voltam hajlandó vele beszélni.Nekem az összes emberrel meg kell szakítanom a kapcsolatot,akivel valaha is beszéltem,hogy bármi esélyem is legyen.Sajnos rólam gondolják azt,hogy kémkedek és nárcisztikus vagyok,a tégla,miközben velük mindent megosztanak.Lejárattak,de olyan szinten, hogy félek kimenni az utcára.Meghazudtolnak,megmagyarázzák az összes cselekedetem.Minden ismerősömmel kapcsolatban van a testvérem.

Most pénzem sincs elmenni, de anyám azt se hagyja ,hogy hajléktalan legyek.Ennél minden jobb.Túlzásnak tartottam,de az ilyenek képesek az öngyilkosságba kergetni.

Sajnos csak pár éve jöttem rá mit csinálnak, akkor még lett volna esélyem,ha jobban figyelek, de nem gondoltam rá, hogy ilyesmire képesek,a tesóm nagyon kedves volt velem,szinte mindig,megvédett.Megbíztam benne.Tévedtem.Anyám más, de azt gondoltam mindenki tudja milyen.Főleg nem szabad közölni velük,hogy tudod mit csinálnak, onnantól kezdve véged,mert bárhogy is van, te veszélyes leszel számukra és félnek a lebukástól,ilyenkor leszel te a közellenség.Én ezt elcsesztem és számon kértem,meg is lett az eredménye.Ezeket nem lehet legyőzni.

2020. júl. 16. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:

De le lehet, csak segítség kell neked. Kérj segítséget a Nane-től. Próbáld meg. Ha más nem, akkor elirányítanak valahova.

Sajnos tudom miről beszélsz, mert bár nálunk nem ilyen durva a helyzet, de a tiedhez hasonlóból hoztam ki valakit, aki nem a családom tagja, csak az egy-két-sok fokkal még durvább volt mint a te eseted.

És más esetekben is láttam ezt a jelenséget, hogy mások nevében küldözgetnek gusztustalan leveleket, facebook feltörés is volt, stb. szóval ismerem sajnos ezeket a dolgokat :(

Neked is kell valaki aki segít. Van kiút.

Akiknek én segítettem, azok már másoknak segítenek.

Neked az az előnyöd, hogy megértetted, hogy mi folyik körülötted, viszont a fejedben még mindig ők uralkodnak, ez sajnos egyértelmű. Próbálj meg segítséget kérni.

Tehetetlen emberen nem lehet segíteni, neked is lépni kell.

itt van még egy lista, van rajta még pár a Nane-n kívül, ahol még próbálkozhatsz:

[link]


"a nők világa" szerintem a legjobb valszeg ezek közül, de lehet még a Patent, stb. nézd át.

2020. júl. 16. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!