Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogy legyek elég erős ehhez?

Hogy legyek elég erős ehhez?

Figyelt kérdés

Nincs elég akaraterőm ahhoz, hogy hosszú távon betartsak bármilyen diétát. Ha stressz vagy bánat ér, ennem kell. Annyi minden máshoz van erőm és kitartásom, nem értem, hogy ehhez miért nincs elég.


23 éves vagyok, és több, mint 200 kiló. Már ovis koromban is kövér voltam. PCOS-em és pajzsmirigy alulműködésem van, ezeket még gyerekkoromban állapították meg. Iszonyú nehezen fogyok, és nem azért, mert nem tartom be. Kórházi, ellenőrzött körülmények között, 600 kalóriás diétával és mindennapos gyógytornával se voltam képes egy kilót se fogyni. Ez nagyon elkeserített, mert mindenki többet fogyott nálam, még az is, aki csalt.


De nem ez a lényeg. A fizika törvényeit nem lehet becsapni, nyilván tudok fogyni, csak nehezebben, mint mások. 18 évesen -20 kilóig jutottam. Tudom, hogy mit hogyan kell csinálni, csak azt nem tudom, hogy hogyan akadályozzam meg magam az evésben ha stresszes vagy nagyon szomorú vagyok. Ezeket kiiktatni nem lehet, mert mindig jön valami. Háziállat halála, sérülés, munkahely megszűnése, vizsgák, családi problémák... Ezek általában a diéta végét jelentik. Ha ilyesmi történik, olyan, mintha nem önmagam lennék. Mire észbekapok, hogy mit is csinálok éppen, már rosszullétig ettem magam. Előfordult, hogy nem volt lehetőségem enni. Mire észhez tértem, egy foltban levakartam a bőrt a kezemről. Nem direkt csináltam, tényleg olyan, mintha ilyenkor nem lennék teljesen magamnál.


Először is köszönöm, hogy elolvastad.


A kérdésem az lenne, hogy mit csináljak, ha ilyen helyzetbe kerülök? Miért veszítem el ennyire a kontrollt? Hogy tudnám visszafogni magam?


Ti mit tennétek?



2020. máj. 14. 10:10
 1/10 anonim ***** válasza:
Mivel a gondolatodat kellene átállítani pszichiátert javasolnék. Annak oka van, hogy eszel akkor is amikor nem kéne.
2020. máj. 14. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
75%
A stresszen nekem szokott kicsit segíteni a rágózás. Próbáld ki, hátha használ valamit. Ha stresszes vagy, gyorsan kapj be egy rágót, ahelyett, hogy elkezdenél enni. Esetleg ha nagyon szomorú vagy és van lehetőséged rá, akkor halgass zenéket! Én pl. ha ideges vagyok, akkor rockot hallgatok (érdekes módon, ez pont, hogy megnyugtat engem, ahelyett, hogy felpörgetne), ha pedig szomorú, akkor valami régi kedvenc nosztalgia zeném. De ha tényleg annyira komoly, hogy úgy érzed, hogy ezt egyedül semmiképpen nem tudod megoldani, akkor én is javaslom, hogy menj pszichológushoz vagy pszichiáterhez!
2020. máj. 14. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Előző vagyok még mindig.

Ehhez mindenképpen lelki erő kell. Nekem van egy mentális betegségem, amivel én soha nem jártam pszichológushoz, pedig volt nagyon súlyos is. Akkor eldöntöttem, hogy nem engedem az agyamnak, hogy szórakozzon velem. Tényleg szinte minden fejben dől el. Nem szabad engedni, hogy mindent az érzéseinkből csináljunk. Erre külön koncentrálni kell, hogy megakadályozzuk azt, amit olyankor automatikusan szoktunk csinálni. Helyette pedig valami mással kell lefoglalnunk magunkat. Ezért is írtam a zenehallgatást, mert az lefoglal, és érzelmileg is segít neked, ha éppen jó zenét kapcsolsz be.

2020. máj. 14. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Évekig jártam pszichiáterhez és pszichológushoz is. Sajnos se ezen, se más problémáimon nem segítettek. Sok dolgot megoldottam önerőmből, mikor már nem jártam hozzájuk. Az elmúlt pár évben sokat fejlődtem. Már nem leszek mindig rosszul tömegben, legyőztem a fóbiámat, dolgozok, egyetemre járok. Azelőtt ez mind elképzelhetetlen volt számomra. Évekig még iskolába se tudtam járni, magántanuló voltam. A fóbiám miatt pánikrohamaim voltak. Jó, ha havonta egyszer elhagytam a lakást.


Azonban nem gondolom, hogy a pszichológus és a pszichiáter hibája, hogy nem tudtak segíteni. Nagyon nehezen nyílok meg, és ha kell, akkor nagyon jól tudom színlelni, hogy semmi bajom sincs. Nem tudom, hogy hogyan beszéljek a problémáimról (amikből hála a jó égnek már sokkal kevesebb van). Itt névtelenül könnyű leírnom, de szemtől szemben nem megy. Sok dologról nem tudtak, mert nem hoztam szóba ezeket a dolgokat.


Ennek ellenére lehet, hogy érdemes lenne ismét megpróbálnom, de nem tudom, hogy hogy nyíljak meg. Gyerekkoromban egy ideig jártam az iskola pszichológusához. Ő az egyik tanárom rokona volt, és vele kibeszélték, amiket mondtam. A tanártól hallottam vissza azokat, amiket a pszichológusnak mondtam, később pedig több helyről is. Azt sajnálom, hogy anno nem szóltam erről senkinek, és ez a pszichológus még most is ott dolgozik. Később részben ezért nem mertem sok mindent elmondani se a pszichológusomnak, se a pszichiáteremnek. Mert félek, hogy megint kiderülnek rólam dolgok. Sajnos ezen még nem tudtam túllépni.


Rágózni nem szetetek, de a zenehallgatás jó, szoktam is alkalmazni. A háziállatok is segítenek, és az olvasás is. Az a probléma, hogy amikor nagyon rosszul érzem magam, akkor nem veszem észre, hogy mit csinálok, csak utána. Addig kéne eljutnom valahogy, hogy időben "magamhoz térjek", még mielőtt megeszek 2000 kalóriányi nasit, vagy mielőtt sebesre vakarom magam.

2020. máj. 14. 11:39
 5/10 anonim ***** válasza:
Személyi edzőt próbáltad már? Van a Kolly fitness is, ott kérhetsz személyre szabott étrendet és edzés tervet, viszont nem horror áron.
2020. máj. 14. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Ilyesmit még nem próbáltam, de nálam nem az étrend összeállításával és a mozgással van gond, hanem ezekkel a falásrohamokkal. Néha hónapokig nem jön elő, máskor meg akár naponta többször is. Ezzel kéne valamit kezdenem, mert mindig emiatt marad abba a diéta.
2020. máj. 14. 17:46
 7/10 A kérdező kommentje:
Azt elfelejtettem leírni, hogy természetesen mindenkinek köszönöm szépen a választ!
2020. máj. 14. 17:47
 8/10 anonim ***** válasza:

Egyrészt igen fejben dől el sok minden. Először agyban kéne helyrerakni a dolgokat hogy ne a kaja legyen a mentsvár.

Masreszt ezt a 600 kalóriát olvasni is rossz.

Ezért kell egy olyan tartható étrendet összerakni amivel NEM alakul ki a falásroham. A falásroham azért van mert x napig kb éhezteted magad, egy ideig bírod aztán meg már nem bírod és akkor tömöd magad.

Kíváncsi lennék hogy szerinted mi az az ideális étrend. Ehhez kéne dietetikus.

Szénhidrátot pl diétába (de fontos hogy ne diétaként fogd fel hanem egy élethosszig tartó étkezési szokásnak) 2tsk/testsúly kg-ot szoktak mondani a hozzáértők.

2020. jún. 2. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Neked is köszönöm a választ!


A 600 kalória szerintem is nagyon kevés, nem volt kellemes, de gondoltam az orvosok biztos jobban tudják, mint én. A többieknél működött is, nálam nem.


A 600 kalóriás diéta után, ami kórházi körülmények között zajlott orvosi utasításra, tényleg az éhezés miatt voltak falásrohamaim egy hétig, azonban se előtte, se utána nem éheztettem magam soha. Össze tudok rakni egy finom, laktató diétás étrendet. Kifejezetten szeretem a zöldségeket és a halat, ezekből ezerféle ételt lehet készíteni. Nem az éhezés miatt szoktam tömni magam, hanem az érzelmeim miatt. Sajnos ezt nehezebb kivédeni, mint az éhezést.


Amikor 20 kilót fogytam, akkor napi 1600-1800 kalória körül ettem, ebből 80-100 g volt szénhidrát. Mindig jóllaktam, sok energiám volt, kevesebb alvásra volt szükségem, jobb kedvem volt. Aztán meghalt a kutyám, aki mellett felnőttem...


Azt tudom, hogy kevés fehérjét eszek. Se tejfehérjét, se laktózt nem ehetek, húsból csak a halat szeretem (ami ugye elég drága), meg esetleg néhány felvágottat vagy virslit, a tojást önmagában nem tudom megenni, csak ha "rejtve" van. Beszéltem erről egy dietetikussal. Megkérdeztem, hogy mit ehetnék még, amiben elég fehérje van. Annyit válaszolt, hogy hát tessék több húst enni... Kösz, de tényleg...


Kérdezed, ezért leírom, hogy szerintem mi egy ideális étrend. Pontosabban azt, hogy mit eszek egy tipikus napon, amikor lelkileg rendben vagyok.


Reggelire teljes kiőrlésű, rozsos, magos vagy szénhidrátcsökkentett kenyeret szoktam enni, hozzá valami zöldséges vagy halas krémet, vagy felvágottat zöldséggel. Ritkán virslit, tojáskrémet vagy avokádót.


Ebédre nagyon szeretem a rakott zöldségeket, a főzelékeket, a leveseket, halat, zöldségeket (főleg gomba, brokkoli, karfiol, tök) sütve, grillezve, rántva, és a nagy kedvencem a paradicsomos tészta gombával. A tészta általában szénhidrátcsökkentett. A kalória ugyanannyi benne, de ebből kevesebbtől tovább jóllakok.


Hétköznap nem nagyon szoktam vacsorázni, mert a munkám miatt későn ebédelek. Hétvégén általában az ebéd maradékából szoktam enni, ha még éhes vagyok.


Gyümölcsöt ritkán eszek, legjobban az epret, málnát, szőlőt, mandarint, szilvát szeretem. A kivit is, de arra sajnos allergiás vagyok.


Amikor diétázok, akkor nasinak cukormentes étcsokit, olajos magvakat, fagyasztott gyümölcsöket szoktam leginkább enni. Inni (a víz mellett) mindenféle teát szoktam, típustól függően natúr vagy citrommal és édesítővel. A citromos vizet és az édesítős limonádét is szeretem, illetve a házi édesítős bodzaszörpöt.


Amikor nem diétázok, akkor becsúszik 1-1 péksüti reggelire, és gyakrabban eszek tésztás dolgokat ebédre (pl. palacsinta, sós kifli, pizza). Nasinak meg mindenféle hülyeséget szoktam enni, ha épp minden rendben van, akkor mértékkel. (Pl. egy tábla étcsoki harmada, egy zacskó kenyérkarika, egy pici zacskó Oreo (4 db keksz), de persze nem minden nap).

2020. jún. 3. 10:46
 10/10 A kérdező kommentje:
Időközben kiderült, hogy még inzulinrezisztenciám, vashiányom és súlyos D vitamin hiányom is van. Ezekre is kaptam gyógyszert, remélem valamivel jobb/könnyebb lesz.
2020. jún. 19. 20:08

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!