Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Iszonyatos lelki teher számomr...

Iszonyatos lelki teher számomra, hogy 20 évesen nem tudok főzni, "mit tegyek"? (lent)

Figyelt kérdés

Nem tudtam, hogy az ételek-italok vagy a mentális egészségbe írjam, de ide írom inkább. Lány vagyok, és még teát se tudok főzni, azaz semmit nem tudok, csak amit a mikróban lehet csinálni, de amihez a gázt kellene használni, azt nem tudom egyáltalán. És amiért a mentális egészség témára esett a választásom, az az, hogy tetézi a bajt, hogy amint megpróbálnék valamit csinálni, például krumplit pucolni, valami krémet összekeverni, ez soha nem sikerül, annyira remeg a kezem, könnybe lábad a szemem, emiatt nem látok semmit, és valamit elbénázok / melléöntök stb. Amúgy is nagyon esetlen a mozgásom, nagyon ügyetlen vagyok (mármint nem csak főzéshez, hanem az ég világon mindenhez, még a járásom is olyan esetlen meg furcsa) de ha még ideges is vagyok, akkor mégrosszabb. Olyan, mint mintha zavarban lennék, pedig senki nincs ott rajtam kívül, remeg a kezem, annyira szégyellem, hogy 20 éves lány létemre nem tudok ilyen konyhai dolgokat megcsinálni. Na és amiért az Ételek-Italok témába is írhattam volna, az az, hogy mit javasoltok, hogyan kezdjek hozzá? Meg a gázt is félek begyújtani, mert már ezer éves, és attól félek, hogy valamit elbénázok és felrobban és megég az arcom és sebhelyes leszek és tönkremegy az életem :S


Egyébként más gyakorlati dolgokat meg tudok csinálni, például takarítani tudok, meg szociális fóbiám sincs, el tudok menni csekket befizetni, intézni hivatalos ügyeket, de a főzésnek a gondolatától is könnyek szöknek a szemembe és legszivesebben elásnám magam :S Úgy érzem, ha valaki az ismerőseim közül megtudná ezt rólam, én megölném magamat, vagy elbujdokolnék, vagy nem tudom :S Segítsetek


2010. júl. 31. 21:58
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Szerintem az a bajod,hogy nagyon félsz attól,hogy elrontod.Én ha elkezdek félni,hogy jajj úgyis mellé öntöm,vagy úgyis elejtem akkor meg is történik a baj.De ha úgy kezdek neki,hogy úgyis megcsinálom és jó lesz akkor nagyon jól sikerül :)

Nyugodj meg és gondolj arra hogy úgyis meg tudod csinálni.

Meglásd menni fog.

Ha segítség kell írj privit nyugodtan :)

22/L

2010. júl. 31. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Először is: nem kis dolog, hogy be mered vallani magadnak (és másnak is), valamint hogy szembe mersz nézni ezzel a fóbiával.


Azután: el is kell indulni ezen az úton. Kis lépésekkel. Pl megtanulni meggyújtani a gyufát anélkül, hogy ijedtedben elejtenéd. ?Megtanulni meggyújtani a gázt anélkül, hogy remegne a kezed. Megtanulni vizet forralni, figyelni, hoigyan ereszt egyre több buborékot, míg végül lobogva forrni kezd... és ahogy egyre több sikerélményed lesz, te magad is egyre jobban felbátorodsz, egyre jobban fogsz bízni önmagadban.


Még jobb lenne, ha be mernéd ezt vallani valakinek, akiben megbízol, aki türelmes, nem siettet téged, és gyakolati segítséget kérnél tőle.

2010. júl. 31. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
gáztűzhelyed van?
2010. júl. 31. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a kommenteteket, hogy nem szapultok, hogy hogy lehetek ilyen béna kis senki :)) (L) Azt hiszem, holnap meg is próbálkozom majd valamivel! Talán majd anyát megkérem, hogy segítsen, csak félek, hogy megszégyenülök előtte is meg magam előtt is :S De muszáj lesz megpróbálnom legyőzni ezt!


(Igen, gáztűzhelyünk van, nagyon régi, 25-30 éves)

2010. júl. 31. 22:16
 5/12 anonim ***** válasza:

Felrobbani bizonyosan nem fogsz, ez butaság :)

Az a gáztűzhely lehet megbízhatóbb mint sok mai vacak :P

2010. júl. 31. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Én is így voltam sokáig, ráadásul anyukám még tetézte is "ennyi idősen még ezt sem tudod?" beszólásokkal.

Ami nálam bevált:

- gyűjts erőt abból, hogy valamilyen szinten mindenki képes megtanulni főzni, tehát szükségszerűen neked is menni fog

- pakold el a konyhából azokat a holmikat, amiket nehéz tisztítani. Ez egyébként is hasznos, ugyanis mindenki rendszeresen kiönt, felborít ezt-azt a konyhában, a leggyakorlottabb háziasszonyok is.

- Szerezz be egy könyvet, amit direkt ilyen célra írtak. Azt hiszem, F. Nagy Angéla: Fiatalok főzőiskolája, amiből én tanultam. Gondolj közben bele, hogy nem véletlen van ennyi könyv a témában a piacon, sok fiatal képtelen bármit elkészíteni a könyhában, sőt nekem a már nem fiatal anyám is ilyen.

- Tűzz ki egy-két ételt, amit ajánlanak kezdésnek, hogy elkészíted. Például elsőre mehet a túrós tészta, rántotta, zöldségleves, lecsó, bolognai spagetti, paradicsomleves, borsófőzelék, rántott hús krumplipürével. Mondjuk ilyen sorrendben.

- Ne aggódj, ha valami mellémegy vagy nem úgy sikerül. Mindenkivel megesik.

- Ha van főzni tudó barátnőd, kérd meg, hogy jöjjön ét segíteni. Nem fog kinevetni, a főzés egy olyan dolog, amit a gyakorlatban kell elsajátítani, senki nem tudja kapásból. Múltkor nálam volt a barátnőm, sütöttünk és kértem, hogy futtassa fel az élesztőt kézmeleg, cukros tejben. Ő nagyon jól akarta csinálni és felforralta. Ezt nem szabad tenni, mert megöli az élesztőgombákat. Mi történt? Amikor észrevettem, ezt mondtam neki és megmutattam, hogy kell csinálni. Eszembe sem jutott kinevetni, mert emlékszem, hogy elsőre én is így csináltam. Csak azt nehezményeztem, hogy nem mondta, hogy még sose csinált ilyet, akkor elsőre elmondtam volna neki.

- Ne problémázz, ha valami nem sikerül elsőre. Gondold végig, mit csinálhattál rosszul és próbáld újra. Hidd el, mindenki így van ezzel.


A lényeg, hogy ne aggódj. Az, hogy ma egy fiatal nem tud főzni, általános jelenség. Ritkább, aki tud. Épp ezért nincs semmi szégyellnivaló ezen. Vágj bele, ne csüggedj, mindig egyre finomabbakat fogsz főzni. Csak aztán a súlyodra ügyelj :D

2010. júl. 31. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Először is NYUGI. Nem lehet, hogy anyukádék magyarázták be ezt neked gyerekkorban, hogy ügyetlen vagy meg béna és ez fajult magadban tovább???

Az lehet a baj, hogy hatalmasnak tartod a feladatot, úgyérzed túlnő rajtad s bekap téged mint egy pici nyuszit. Ne vedd ezt a szívedre, az én nővérem 26 éves és a spenótban kimerűl a szakácstudománya.

Mindig kis lépésekre gondolj, ne az egészre globál. Példáúl csinálj meg olyan ételeket amihez nem kell a tűzhelyet használnod! (szerintem ez is valami gyerekkori fóbia lehet, ezzel érdemes lenne komolyabban elbeszélgetni valakivel)

Kezd egy salátával. Rakd ki a hozzávalókat az asztalra:

saláta,paradicsom,sajt, kukorica, öntet akár olivabogyó vagy bármi. Elsőnek a salátára koncentrálj, hogy szépenlelegyen mosva s ne maradjon a levelek között kosz.

Ekkor csak erre a picike lépésre gondolj, minden pici lépésekből áll, ezeket a pici csatákat kell megnmyerned mert ha a nagy ellen küzdesz csak bepánikolsz.

Utánna rakd szépen a tálba majd mosd meg a paradicsomot s vágd fel majd belerakni. Utánna egyenként a hozzávalók majd végűl nyakonöntöd az öntettel.

Annyi minden van amit csinálhatsz, sajtos-melegszendvics, szalámi,sajt-uborka kis fogpiszklóval szeletelt bagetten, szendvicsek, gyümölcs és habtejszínből turmixolhatsz fagyit amit lehűtesz, rengetek ilyen könyv van hidegfogásokhoz.

Anyukádat mindig lesd meg mikor a tűzhelyel matat s ne szégyeld magad, kérd meg segítsen, örülni fog, hogy látja az igyekezetet!!!! Legyen már önbizalmad!!!

Annyi féle ember van, nem kell szégyelni ha valamit nemtudsz, válald fel önmagad s nyílj ki, bárki szívenes segít!!!

Én példáúl akármilyen hülyén hangzik hányinger kerűlget ha nyers húshoz kellene érnem, nem eszem semmilyen viziállatot, s semmilyen húst amiben csont van vagy tudom, hogy az állat melyik feléből való. Csirkét egy az egyben nem eszem mert ugye minden része totlál csontos. Na engem is hülyének néznek de elfogadnak s sose nevettek ki ithon. ÖNBIZALOM!


Ha sok apró győzelmet aratnál az önbizalmat adhatna neked s mégjobban megjönne a kedved. Nem szégyenleni való.

Vagy legyél furmányos, hiszen abból a képességeidből kell gazdálkodnod amid van! Mindig figyelj főző műsorokat és anyukád mit hogyan csinál. Készíts ki egy lábosba pr tojást vízben s mikor anyukád főz, kérd meg gyújtsa be neked a tűzhelyt. Vagy mikor végzett ne zárja el alatta, mert te odarakod. Sose keseredj el!

Az én első rántottám 10 tojásból készült s azt hittem ha nem fordítom meg akkor totál egybe marad így lett egy félig átszenesedett valami ami a wcben kötött ki. :D de hát mindenki bénázik.

2010. júl. 31. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Szerintem sütemény sütéssel kéne kezdened, pl muffin, azt nem lehet elrontani:D vagy sütés nélküli sütik pl kókuszgolyó. vagy ha főzöl akkor kezdetben lehet zacskós levest, azt egyszerű:D
2010. júl. 31. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Köszi :) El is mentettem Word-be :D:D

Zacskós levest tudok, mikróban melegítem a vizet ;)

Nagyon szuper ötleteket adtatok meg biztatást, köszönöm!!!!

2010. júl. 31. 22:49
 10/12 anonim ***** válasza:
Ne izgasd magad, mert van, aki 40 évesen sem tud főzni. Én már sokkal idősebb vagyok, de a mai napig nem tudtam( nem is akartam) megtanulni még a rántotthus sütést sem. Viszont ( állítólag) szépen hegedülök, és matematikát tanítok.
2010. aug. 1. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!