Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A legjobb barátnőm két éve...

A legjobb barátnőm két éve öngyilkos hajlammal küszködött. - Mit kellett volna (másképp) tennem?

Figyelt kérdés
A barátnőm depressziós lett a túlhajszolás, sok tanulnivaló, párkapcsolati problémák miatt. Úgy érezte, hogy senki nem szereti, és minden, amit mások tesznek, ellene irányul. Fekete ruhákban járkált, sokszor volt hallgatag és komor, szomorú. A csuklóján egyre több heg keletkezett, és egy idő után elkezdett játszani a Kék Bálnával is - szerencsére nem lett baja, időben abbahagyta. Folyton olyan dolgokat mondott, hogy nincs értelme élnie, felkelnie reggel, és tartottam tőle, hogy egy nap majd nem jön be a suliba... Próbáltam rá hatni, sokat beszélgettünk a problémáiról, de úgy érezte, ezen senki nem tud segíteni. Fel sem mertem hozni a pszichológus/ pszichiáter problémát, mert nagyon instabil, labilis állapotban volt. Féltem, hogy ez csak még egy lapáttal rátesz, és úgy gondolja majd, hogy én is ellene vagyok. Végül - sok átagyalt és ébren töltött éjszaka után - elmondtam a szüleimnek, mi aggaszt, anyukám meg beszélt a szüleivel. Én egyszerűen képtelen voltam rá: tartottam a bűntudattól és attól, hogy történik vele valami. Eleinte többször is rákérdezett, hogy ugye nem tőlem származik az információ, mire letagadtam, hogy megőrizhessük a barátságunkat. Nagyon nehezen kezdett bele a terápiába, de szerencsére most már jobban van. - Viszont azóta is úgy érzem, valamit máshogy kellett volna tennem / hamarabb kellett volna lépnem, mert akármi történhetett volna, amíg én magamba fojtom az aggodalmam. Mit tehettem volna (másképp)?

2020. júl. 29. 11:17
 1/4 anonim ***** válasza:
78%
Lépj túl rajta, 2 éve volt, ne foglalkozz már vele. Te megtetted amit kell és rendeződött a dolog.
2020. júl. 29. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
95%

Szia!


Tekints úgy a dologra, hogy légy hálás azért, hogy még időben léptél és a tőled telhető legjobb lépést megtetted. Lehet, épp ezzel mentetted meg a barátnőd életét. Ez pedig fontosabb annál, hogy ennek érdekében hazudtál neki (arról, hogy nem te mondtad el azt, hogy baj van).

Ha nem lépsz, lehet, már nem élne. Ha abban az állapotában elmondod neki, hogy te kértél segítséget számára, mivel instabil volt, így nem kiszámítható és lehet, felindulásból kárt tett volna magában. Ezért mondom, hogy akkor és ott a tőled telhető legjobb lépést tetted meg - érte, az életéért.

Ezért nemcsak, hogy nem kellene, hogy bűntudatod legyen, hanem tekints úgy a helyzetre, hogy életet mentettél.

Sajnos sok olyan embert azért veszítünk el, mert bár láthatók a jelek, a környezet nem akarja észrevenni, nem mer lépni. Te vagy az, aki JÓT tett, aki mentett ezáltal!

2020. júl. 30. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Teljesen jól cselekedtél. Én hasonló cipőben járok,csak nem a te,hanem a barátod szemszögéből. Nem azt mondom,hogy a pszichológus téma egyáltalán nem működne senkinél, de azt kell mondanom,nekem nem vált be. Igen, napi 1 órát voltam nála, beszélgettünk,teszteket csináltunk ami tetszett,de ezen felül? A rossz helyzetből oda mentem, letelt az egy óra, és ugyanoda mentem vissza. A problémák,a magány,az önsanyargatás, a negatív gondolatok, az állandó viták,az állandó csesztetés,a lelki terror és még sorolhatnám nem tűntek el néhány beszélgetéstől. Ez olyan,mintha valaki fuldoklana, kihuznad a vízből egy órára majd vissza, és ezt heti többször,napi egyszer. Én már több,mint 8 éve jarok pszichológushoz, egyszer voltam pszichiáternél, ezutóbbi viszont csak végleg elvetette bennem, hogy az emberek nem akarnak jót. A "találkozónk" során ami történt,annyi volt,hogy beszélt anyámmal, akinek nincs semmi rálátása arra hogy bennem mi van,csak arra,miket csinálok. Vele beszélt,velem nem. Nekem, egy fát kellett rajzolnom. És ennyi... Ebből ő aztán leszűrte, hogy nekem semmi bajom nincsen. Ez volt 3 évvel ezelőtt. azóta már tenyleges ,neurotikus betegséggé nőtte magát bennem az akkor még mély depresszió. Azóta már heti többször vannak düh kitöréseim és panikrohamaim. Ilyenkor merül fel bennem a kérdés,hogy "mi lett volna,ha tényleg szándékozik segíteni, nem csak a fizetéséért megy be "dolgozni" ?"...

Sajnos nekem nem volt olyan barátom,akire úgy számíthattam volna, mint a te barátnőd rád.

Lehet,hogy már ennyi megoldotta volna, legalább azt,hogy ne essek lejjebb. De ez most mindegy,nem a kérdésre irányul már.

Te amit tehettél,megtetted, és elmondhatatlanul jól tetted és az,hogy 2 év elteltével is úgy érzed, többet is tehettél volna, azt sugallja nekem,hogy vannak még jó, lelkiismeretes emberek a földön, még ha nem is ismerek egyet se,de látok rá példát (most vedd úgy,hogy rád mutatok).

Szóval ne rágd ezen magad. Én azt mondanám,hogy egy hős vagy, mert ha nem is kifejezetten a haláltól,de megmentettél egy életet, segítettél esélyt adni neki arra,hogy normális élete lehessen, mert nem láncolja le a mélybe a sok rossz.

Légy büszke magadra, jó ember vagy.

2020. aug. 25. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Sajnálom, ami veled történt. Rengeteg embertől hallottam már, hogy a terápia nem segített rajtuk, de hogy egy pszichiáter ennyire - hogy is mondjam? - rideg és érdektelen legyen! Az ilyen történetek hallatán kedvem lenne fejbe csapni az idiótákat... Na de mindegy is.


Jól esik, hogy úgy gondolod, hogy jó ember vagyok, de néha úgy érzem, még így sem teszek eleget. Nem vagyok az az önfeláldozó típus, de akiket szeretek, azokért képes lennék bármit megtenni. Hogy őszinte legyek, régebben gondolkodtam azon, hogy egyetemen pszichológiát tanuljak (főként az egyre gyakrabban előforduló mély depresszió, önsanyargatás és esetleges öngyilkosság megakadályozása érdekében), hisz mindig is érdekelt ez a téma. Egyre több film készül ezzel kapcsolatban, a média is felkapta a fiatal öngyilkosságok témáját, de manapság elég kevesen jutnak el addig a fázisig, hogy pszichológushoz forduljanak a fent említett hozzáállásuk vagy szimplán a büszkeségük miatt...


Éppen egy regény megírását fontolgatom, ami főként a kamaszok depressziójáról szólna (mivel én is ebben az életkorban vagyok, talán hitelesebbe lehetek és jobban szót értenék velük, mint mondjuk egy felnőttel), néhol vicces, néhol megrázó, érzelgős részekkel. Az lenne a célom vele, hogy aki ilyen kilátástalannak tűnő helyzetbe kerül, és nincs senki, aki támogathatná, lássa, hogy nem csak ő az egyedüli, aki ilyen problémákkal küzd. Szerintem ez egy jó lehetőség lenne arra, hogy ezt a nehéz témát bárki megismerje, és mögéje láthasson (úgy a szülők, hozzátartozók nézőpontjából, mint a depresszióban szenvedőkéből). Talán egy izgalmas, a témában mélyre ásó, megrázó (néhol humoros) történet éppen ideális lenne ennek feldolgozására, így 1.) nem lenne túl lehangoló, 2.) a kívülállók is átérezhetnék a helyzetet, így jobban tudnának segíteni a bajban levőkön. És végül, de nem utolsó sorban 3.) aki úgy érzi, nincs egy papoló személyre (pszichológusra) szüksége ahhoz, hogy jobban legyen, talán talál a könyvben valamit, ami megérinti...


Tudom, hogy ez nem így működik (hiszen az oldal lényege az, hogy nem ismerjük a válaszolókat), de ha van olyan tapasztalatod/ véleményed/ élményed, ami segíthet másokon - vagy csak egy izgalmas történetbe illeszthető -, kérlek, írj privátban! Persze, csakis névtelenül :))


Köszi a részletes válaszokat és, hogy nem csak valami szellemes megjegyzést fűztél hozzá, mint egyesek. Sokat jelent.😊

Ha van még bárki, akinek rálátása van a témára bármelyik oldalról, kérlek írjatok!

2020. aug. 25. 14:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!