Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Miért nem tudom elfogadni, ha...

Miért nem tudom elfogadni, ha valamiben nem én vagyok a legjobb?

Figyelt kérdés
Egyszerűen már annak a tudatát is gyűlölöm, hogy nem mindenben én vagyok a legjobb. Ez egy elvárás magamtól, amit ha nem sikerül teljesítenem, haragszom magamra és mindenki másra is. Például múlt héten a tanárunk azt mondta az egyik osztálytársamnak, hogy "Te vagy a legjobb fizikából, neked van a legjobb gondolkodásod!", és én azóta ezen az egy mondaton kattogok egész nap. Egyrészt tudom, hogy ez nem igaz, mert (bár a jegyek nem mindig tükrözik a tudást) ő hármas fizikából, én ötös vagyok. Imádom a képleteket és a számolást, értem az egészet, míg az a lány szinte szenved vele. Másrészt olyan rossz, hogy nem tudok beletörődni, hogy nem lehetek mindenből a legjobb. Az akarok lenni, különben hülyének érzem magam. Ez persze nem csak a fizikára igaz, minden másban is legjobb akarok lenni. Sőt, azt is érzem, hogy az vagyok, de ezáltal nagyképűnek érzem magam... miért vagyok ilyen elcseszett, mit csináljak?? (Pszichológus ki van zárva, nagyon sok ok miatt)
2020. szept. 9. 22:54
 1/5 anonim ***** válasza:
Meg kell próbálnod megtalálni az okot, hogy ez miért várod ezt el magadtól. Ha nem te leszel a legjobb mit érzel? Irigységet esetleg ebből fakadóan utálatot vagy hasonlókat? Kudarcot? Valami mást?
2020. szept. 9. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Én is hasonlóan érzek. Ha valamiben mások jobban mint én, bénának érzem magam, még akkor is ha az adott dolog nem érdekel, pedig tudom, hogy nem lehet mindenből legjobb lenni, meg igazából nem is akarok, de mégis ezt érzem.


Te mit érzel ilyenkor?

2020. szept. 9. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Ez kényszeresség már. Egy indokot nem tudok mondani, ami miatt egy problémával küzdőnek ki legyen zárva a pszichológus.
2020. szept. 10. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Leginkább kudarcot érzek, de sokszor társul mellé az utálat is.

#3, akkor írok egyet: a szüleim nem engednek el, mert "Mit fognak rólunk gondolni, ha a gyerekem pszichológushoz jár?!" De most nem a szüleimmel való kapcsolatom a téma, szóval erről ennyit... egyébként nem akarok most összeveszni velük, mert egy év múlva úgyis elköltözök, akkor lehet, hogy elmegyek majd szakemberhez.

2020. szept. 10. 06:56
 5/5 Phoney ***** válasza:

Nem azt mondom, hogy nárcisztikus személyiségzavarod van (bár az is lehet), de ezt a problémát nárcisztikus sérülések okozzák, azaz kiskorodban sikerült valaki(k)nek szétverni az önbecsülésedet. Erre tanultál meg azzal kompenzálni (vagy talán eleve azt hitették el veled), hogy mindenben neked kell lenni a legnagyobb királynak, ezért érzed magad hülyének, ha nem teljesül.

Majd találnod kell valakit az életben (lehet, hogy egy pszichoterapeuta lesz az), akinek képes leszel elhinni, hogy enélkül is jó vagy. Persze a gyógyulás nem egyszerűen annyiról szól majd, hogy elhiszed.

Ja, a szüleid valószínűleg sárosak a dologban (főleg azok után, hogy „mit fognak rólunk gondolni, ha a gyerekem pszichológushoz jár?!”), úgyhogy jobb, ha nem veszed komolyan, amit ők gondolnak rólad, illetve ők várnak el tőled.

2020. szept. 10. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!