Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Andidepresszáns para! Valószín...

Andidepresszáns para! Valószínűleg szednem kell majd, tényleg borzalmasak a mellékhatások?

Figyelt kérdés

Pánikbeteg, szorongásos és kissé depresszív is így vagyok lassan 5 hónapja. Amióta pszichiáterhez járok, Frontint szedek és autogén tréninget tanulok.

Sajnos úgy néz ki, hogy a rohamokat Frontinnal el tudom kerülni, de hosszú távon nem lesz megoldás, mert így is napi 3x szedem, de alkalomadtán többet kell bevennem (0,5-ös). Zajlanak a vizsgálataim (rengeteg hasi panaszom van: étvágytalanság, hasi fájdalmak, reflux, hasmenés), megyek UH-ra, voltam laborba, megyek nőgyógyászatra (fogamzásgátló sem megfelelő, mert mensi alatt kb. sehova sem tudok menni olyan szarul vagyok előtte egy héttel). Az alapos kivizsgálás után azonban kiderül majd, hogy van-e testi problémám, ha nincs, valószínű antidepit (kedélyjavítót, nem tudom , ugyanaz -e) fogok kapni. Nagyon félek tőle! Szeretnék meggyógyulni, de súlyos emetofóbiám van, és nagyon sokat olvastam róla, hogy nagyon sokan hánynak tőle, étvágytalanok az első pár hétben, én meg pedig nem szeretnék még többet fogyni. Az orvos azt mondta, tudna olyat írni, amit este kell bevenni, aludni is segít, picit szedált leszek tőle, de kevésbé jár hányós tünetekkkel, és az étvágyat is főleg növeli. Nem tudom melyik fajtára gondolt (mert rengeteg van), de ezt még be is vállalnám. De rettentesen félek az ilyen szerektől, viszont ha muszáj a gyógyulásomhoz, inkább, mint napi 3-4 nyugtatót bekapkodni. Tényleg rossz az elején? Mennyi ideig? Hamar eltalálják az orvosok a megfelelőt? Nem bírnék ki több év kísérletezést, mert egyszerűen kivagyok a tüneteimtől, nem hiányzik a nyakamba még a sok mellékhatás, de szeretnék meggyógyulni! Persze terápiát is kapok, de valószínű az agyam kémiája nem működik megfelelően, muszáj lesz.



2021. febr. 18. 08:21
1 2 3 4
 11/38 A kérdező kommentje:
Én is remélem! Csak az ember úgymond fél az ismeretlentől. Szedtem én már erős fájdalomcsillapítót (Flector, stb) minden szart, de soha nem lett tőle bajom. Csak ugye ilyen még nem, és azért ez komolyan agyra ható szer, nyilván félek tőle picit, főleg hogy nem igazán jó megszakítani a szedését, mert elvileg az elején normális tőle bármilyen hatás. Max addig kicsit több Frontin kell majd, amíg rendbe tesz. De tényleg, a kedvencem az hogy a Dedalon tabletta (ami kifejezetten hányás ellen van) is rá van írva, hogy mellékhatás: hányás. :DDDDDD Köszönöm a segítőkész válaszod!
2021. febr. 18. 10:57
 12/38 A kérdező kommentje:

10-es. Miért kéne nekem 20 évesen, aki nem ért az egész dologhoz, belepofáznom hogy mit írjanak fel nekem? Aki cukorbeteg, magasvérnyomásos, stb. az is gyógyszereket szed. Miért is lenne nekem jogom beleszólni, a szép szavaktól nem leszek jobban.

Egyébként magánba járok és kapok terápiát és egy terapeutával tréninget is.

Fogamzásgátlót muszáj szednem, mivel komoly kapcsolatban élek együtt a párommal, és egyelőre semmi más normális, nekünk megfelelő védekezési módot nem találunk. Ráadásul a leggyengébb hormontartalmú modern hiperszuper gyógyszert szedem, ami eddig semmi problémát nem okozott. Nem fogok óvszerrel védekezni, 2x használtam amikor még nem szedtem gyógyszert, abból 1x kiszakadt és esemény utáni kellett. És tudom hogy miket okozhat, de amikor meg nem szedtem, azon agyaltam hogy nehogy valami gond legyen és terhes legyek. Az sem segít a szorongásomon.

A proton-pumpa gátlót ideiglenesen szedem, mert idegesség hatására rengeteg lett a savam. Majd elhagyhatom, ha meggyógyulok mentálisan is, mert nem ételektől jön fel, hiába tartottam én mindenféle hiperszuper refluxdiétát, stb. , ha ideges lettem el is indult a savam fölfele.

Nem sportolok, de sokat sétálok, gyalogolok a levegőn. Engem a sport nem kapcsol ki, nem találtam olyat, ami tetszene. Ezek ellenére főzök, meg olvasok, kikapcsolódok. Másrészt meg állandóan fájó gyomorral elég nehéz lenne/lehetne sportolni.

Úgyhogy az ítélkezést hagyd meg másnak, főleg, hogy nem ismered a körülményeket. A pszichiáterem minden bizonnyal tudja mit csinál, és igenis van, akit csak a gyógyszer tesz rendbe. A rossz hangulat, és a szorongás, érzések, mind az agyamból jönnek, amiről nem tehetek. Az, hogy hogyan reagálok rá, az már az én felelősségem. És vannak is bevált módszereim, a gyógyszeren kívül is, nem kapkodom be agyba-főbe. De attól még jönnek és jönnek, kihatással vannak az egész életemre, miért nehezíteném meg a saját dolgom? Sokszor sétálás közben, vagy a szeretteim körében jön rám a roham, pedig szeretem azt, ahol vagyok, nem csak kellemetlen szitukban jön rám, pl sorban álláskor. Szerinted akkor ez mégis mi, ha nem tényleges elváltozás?

Plusz rengeteget fejlődtem, ma már elmerek menni boltokba, bárhová gyógyszer nélkül is, az első héten kb. a házban sem bírtam megmaradni.

2021. febr. 18. 11:10
 13/38 A kérdező kommentje:
Hozzáteszem, az evészavar a hányásfóbia miatt nem játék. Volt időszak, amikor szinte enni nem tudtam, lefogytam. Szerintem ez kétszer olyan káros a szervezetnek, mint pár szem bogyó pár hónapig. Mindenképp meg fogok gyógyulni, gyógyszerrel vagy anélkül, ezt eldöntöttem, de az orvos tudja mire van mikor szükségem szerintem. És tudom azt is hogy megvonásos vérzés van, mégis sok barátnőm panaszkodik hasmenésre a "mensi" alatt, szóval ugyanúgy valamilyen hormonális változás van a megvonásos alatt is. Ja és épp ezért vizsgáltatom ki magam, hormonvizsgálatra is megyek majd elvileg. Egyébként a laborom meg szebb volt mint bármelyik egészséges emberé, talán 2 minimális eltérésem volt, és gyulladást sem jelzett, szóval érdekes.
2021. febr. 18. 11:20
 14/38 anonim ***** válasza:
Antidepresszáns hatása 6 hét alatt áll be. Az első 2 hétben vannak leginkább mellékhatások. Én egyiktől se hánytam, de volt szédülés, meg ocd felerősödése. De végül egyik se vált be, és a felesleges évekig tartó kísérletezés is megvolt. Ugyanez antipszichotikumnál.
2021. febr. 18. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/38 A kérdező kommentje:
Akkor mi lett a megoldás, utolsó? :/ Sajnálom, hogy nem vált be.
2021. febr. 18. 11:29
 16/38 anonim ***** válasza:
Megoldás? Az nincs. Súlyos skizoaffektív zavar mellett döntöttem úgy, hogy minden gyógyszerrel leállok. Bármikor lehet pszichózisom. A frontint én is szedtem, 5 éven át, és istenítettem.. és rászoktam, baromi addiktív. Hiába szedtem be belőle napi 7-10mg-okat, nem akart hatni.
2021. febr. 18. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/38 A kérdező kommentje:
Sajnálom, remélem azért valahogy rendbejössz, vagy legalább tünetmentes leszel. Én "csak" pánikzavaros vagyok, remélem nálam még hatni fog valami, és nem lesz rosszabb.
2021. febr. 18. 11:37
 18/38 anonim ***** válasza:

Senki nem ítélkezett.

Ha ennyire ellenséges vagy egy te elképzeléseiddel ellentétes vélemény miatt, akkor ott más probléma is lesz a szorongáson kívül. Nem rosszindulatból mondom.

Én csak segíteni akartam, mivel jó adag tapasztalatom + témában releváns tanulmányaim is vannak, de nyilván azt csinálsz, amit akarsz, senki nem kérte, hogy vedd szentnek, amit más mond a neten.

2021. febr. 18. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/38 A kérdező kommentje:

Nem vagyok ellenséges, csupán nem tetszett a megjegyzés hogy a 4. gyógyszert szedem, és emiatt én esetleg gáz lennék... Mikor elhiheted, mint a kérdésem is mutatja, hogy nem szeretném és vonakodok tőle, de minek fordultam én orvoshoz ha nem csinálom amit mond? Beszélget velem, látja az állapotom, meg őszinte is vagyok vele teljesen. Ha ő úgy látja indokolt lehet, gondolom nem ok nélkül mondja. Már 4 hónapja járok hozzá és eddig fel sem vetette, csak a kivizsgáláskor tanácsolták nekem, és felvetettem hogy valóban ez lesz-e a megoldás. Meg azt is fel kell fogni, hogy nem mindenkinek segít a sport meg egy citromfű tea, hanem vannak sajnos rosszabb állapotok is. Én tudom mit érzek, és minden erőmmel küzdök ellene. De ez olyan dolog, hogy nem szeretnék sem csontsoványra fogyni, mert hiába próbálok én bármilyen pozitív dolgot sokszor magamra erőltetni (most pl a sport), ha közben ugyanolyan szarul vagyok legbelül, ennek meg bizonyára van valami kémiai/biológiai oka, hogy belül mégsem érzek örömet, vagy amit eddig, motivációt, lelkesedést. Én nem ellenséges voltam, csak cáfoltam amit mondtál, mert lehet hogy gyengébb esetekben beválik ez meg az, de amikor a háziorvosom is meglátott és azt mondta, hogy szíve szerint ő felírná mert borzalmasan levagyok robbanva (fogyva, meg kissé meggyötört a fejem és szomorú annak ellenére hogy ugyanúgy minden nap kisminkelek, szépítkezek). Nem szeretnék lejjebb csúszni. És próbálkozom, de úgy tűnik itt már nem elég. És teljesen korrekt orvosom is van, nem olyan akihez bemegyek és két perc múlva egy recepttel távozok aztán annyi. Heti szinten megyek vagy tréningre, vagy másik héten beszélgetni.

És nem az a gond, hogy más vélemény, csupán idegesítő hogy ismeretlen emberek ellentmondanak sokszor egy olyan embernek, aki mondjuk meggyógyított életében több száz embert, vagy legalább is kezelt. Plusz a kérdésem az antidepik felé irányult, alternatív technikákból már annyi van a tarsolyomban hogy hihetetlen, a pániknaplótól elkezdve a relaxáción át mindenféle gyorssegély (pl. izom megfeszítés és elernyesztés, ha jön a pánik). De ha rohamot le is tudom magamtól vagy gyógyszerrel küzdeni, az általános rossz közérzet a sok stressz és aggódás miatt illetve a kilátástalanságon nem fog segíteni az, hogy én pl. nem szedek fogamzásgátlót vagy nekiállok valami sportnak, ami nem is esik jól.

2021. febr. 18. 12:05
 20/38 anonim ***** válasza:

Jó, engem nem érdekel, mit szedsz végül, csak leírtam a tapasztalatomat, hátha segít. 10 évvel idősebb vagyok nálad, és szerintem, leírás alapján nem volt gyengébb a tiednél az én esetem sem, és nekem is felírtak gyógyszert a nagy tudású orvosok, mert úgy látták, hogy indokolt. De kijöttem belőle anélkül, noha tökéletesen szorongásmentes vszeg soha nem leszek, de normális életminőségben, boldogan élek már, pedig volt olyan időszakom pont 20 éves korom környékén, hogy a házat nem tudtam elhagyni és 48 kiló voltam 170 centihez. Sőt, nekem már gyerekként is bajom volt, már akkor is megvolt az emetofóbiám és volt olyan év, amikor 11 évesen alig voltam 20 kilónál több, mert nem voltam hajlandó enni, mert féltem, hogy kihánynom. Megjártunk sok szakembert, segítettek is, de egy szem gyógyszert nem szedtem be.

A sport nem azért segít mert "kikapcsol", hanem hogy te is értsd, "az agyad kémiájára" van hatással, pont, ahogy a fogamzásgátló is közvetetten, sőt, még az is befolyásolja, hogy milyen étrenden élsz. Utána lehet olvasni, és a tájékoztatójában is benne van, hogy okozhat mentális tüneteket, pláne ha valaki alapból hajlamos rá. Szóval de, segíthet, ha elhagyod. Ezt is megéltem, soha életemben nem volt olyan brutál hangulati zavarom, mint akkor, amikor szedtem.

A citromfű tea meg senkin sem segít.


Kognitív viselkedésterápiát próbáltál már?

Csak mert nem egy kutatás mutatta ki, hogy a szorongásos problémákra önmagában ugyanolyan hatékony, mint az SSRI antidepresszáns, és a gyógyszer + kognitív terápia kombó nem hatékonyabb, mint magában a terápia.

Nem a levegőbe beszélek, én meg ezt tanultam, tudományos módszerrel lett vizsgálva, releváns kutatásokról beszélek.


Nem ítélkezett senki, hogy lassan 4 gyógyszeren élsz, inkább sajnálatosnak tartom, és mint mondtam, segíteni próbálok.

2021. febr. 18. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!