Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Pszichológus helyett a coach...

Pszichológus helyett a coach is jó?

Figyelt kérdés

Sajnos egyetemistaként nincs túl sok pénzem, nem tudnám fizetni a pszichológust. Anyának viszont van egy coach ismerőse, akiről sok jót hallottam, több ismerősömnek hasonló problémái voltak, mint most nekem (céltalanság, motiválatlanság, szorongás, magány) és nekik segített. Fele áron dolgozik, mint egy pszichológus.


Gondoltam, kipróbálom.


Jártam már egyébként pszichológusnál, de sajnos a terápiákat nem tudtam befejezni, mert időközben elfogyott a pénzem, így lényegében csak ablakon kidobott pénz volt utólag.

Egy terápiát jártam végig, az az egyetemen belül igénybe vehető ingyenes 6 alkalom, ami éppen csak a felszín kapargatására volt elég, pár dologra rájöttünk, de megoldás sajnos nem született.


Így gondoltam erre a coachra (ő alapvetően egyéni, tehát nem csoportokat szokott vállalni).


Szerintetek segíthet?



2021. márc. 24. 14:03
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Nemcsak az egyetemen belül mehetsz ingyenesen pszichológushoz. Kérdezd meg a háziorvosodat, hogy a környékeden hol van a legközelebbi pszichológus, én évekig jártam, és egy fillért se kellett fizetnem.
2021. márc. 24. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
5%
Eleg eletkeptelen vagy ha nem tudsz talalni egy tb tamogatott pszichologust. Bocs.
2021. márc. 24. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Nem szokásom személyeskedni, de most megteszem, mert aki ilyen választ ad, mint a kedves 2-es kérdező, na neki sem lehet túl magas érzelmi intelligenciája és empátiája. Nem kioktatást kértem. Feltettem egy kérdést, az első válaszolónak köszönöm a segítő, építő választ! A 2-es is ugyanezt írta, de a megfogalmazás nagyon sokat elárult róla..
2021. márc. 24. 14:22
 4/7 anonim ***** válasza:
72%
Celtalansagnal, motivalatlansagnal meg oke lehet a coach, de ha erosebb a szorongas vagy depresszio lep fel, mar nem kompetens, es nem vallalhatna. Hogyha ezt nem ismeri fel, bajban vagy, es meg jobban kidobott penz lesz.
2021. márc. 24. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
85%

Nem.

Van tb-re is pszichológus, azért nem kell fizetned, annál semmi nem olcsóbb. Még a kamu guruk se.

2021. márc. 24. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
74%

Ahogy már írták, van lehetőség, hogy ingyen menj pszichológushoz.

Az ilyen tarháló kócsok kezébe egy fillért sem adnék, mert semmi értelme.

Ugyanazokat a közhelyeket hozzák fel mint ami bármelyik komolytalan, idióta motivációs, meg “higgy magadban és minden megvalósul” bullshit videóban elhangzik.

Nem mellesleg nem tanácsolhatnak, mondhatnak véleményt semmivel kapcsolatban, csak kérdezgetnek. Ha magadban lefuttatsz hasonló kérdéseket, vagy ugyanezeket mondjuk egy barátodnak vagy más ismerősödnek mondod el, ugyanott vagy, és ezért még csak fizetned sem kell.

Egyébként, a személyes tapasztalatom alapján az ilyen “gödrökön” egy dolog segít, azt pedig soha nem tudhatod előre, mikor jön el: egy olyan történés, környezetváltás, egy új, váratlanul felbukkanó lehetőség, “csavar” az életed történetében, ami felülírja azt szorongó/motiválatlan embert, aki voltál.

Azt, hogy ez mikor jön el, nem lehet erőltetni.

2021. ápr. 19. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
57%

Kérdező: A fő kérdésedre a válasz, pszichológus helyett a coach is jó lehet bizonyos esetekben, de alapvetően inkább nem a válasz, mert a két féle szakember két teljesen eltérő módon és eltérő dolgokkal foglalkozik.


A coaching inkább egy tüneti kezelés. Olyan, mint az, hogy ha elkopik a cipőd talpa, akkor elviszed cipészhez és megtalpalják. A lokális problémát ez megoldja, de a cipész nem vizsgálja a kopás okait, csak megoldja, hogy ne legyen kopott. Ha gyanúsan mindig csak az egyik oldala kopik a cipődnek, abból a cipész is látja, hogy valami nincs rendben, de nem az ő dolga megoldani, pláne nem egyedül. Ilyenkor elmész ortopéd szakorvoshoz, aki megvizsgálja a lábad, testtartásod és azok alapján kitalálja, milyen segédeszközzel lehet elérni, hogy helyes testtartással tudj járni - és emiatt később majd a cipőd talpa is egyenletesen kopjon, de az ortopéd orvost nem a cipőd talpának a megoldása érdekli, az csak a tünet, ami a problémát jelzi, ő a problémát akarja megoldani, nem úgy mint a cipész, aki csak a tünetet kezeli.


A coach azokban a dolgokban tud segíteni megoldást keresni, ha megakadsz az életedben bizonyos konkrét probléma típusokkal. Nem vizsgálja a megakadásodat kiváltó problémákat, nem tárja fel és pláne nem próbálja megoldani azok mélyebb, lélektani okait. Csak arra fókuszál, hogy mi a problémád és azt hogyan lehet megoldani. A népszerű tévhittel szemben a coachok sem lózungokat puffogtatnak, nem üres motivációs idézetekkel bombáznak, hanem célzott kérdéseket tesznek fel, amikkel segítenek rendezni a saját gondolataidat az adott problémával kapcsolatban. (Persze csak, ha jó az a coach és nem valami önjelölt segítő. Ezt pedig fontos hozzátenni, mert a coaching egy meglehetősen híg szakma. Nincs igazán konkrétan leszabályozva, hogy ki, hogyan lehet coach. Vannak fél-egy éves coach tanfolyamok és vannak több éves egyetemi coach képzések. A kettő közt pedig hatalmas különbségek vannak a képzés tartalmában, színvonalában is, meg a felvételi követelményekben is. Még itt GYK-n is lehet találkozni olyan coachokkal, akik tanácsokat keresnek, hogyan boldoguljanak - vajon hogy tudna egy olyan ember mások életén segíteni, aki saját maga annyira nem képes megtalálni a saját problémáira a megoldást, hogy itt kell keresnie? És nem azzal van a gond, hogy neki is vannak problémái, hanem azzal, hogy lövése sincs, hogy hol keressen rá hiteles, megbízható, szakmai segítséget és tanácstalanságában itt keresi ismeretlen emberek ismeretlen megalapozottságú tanácsait, ami azért messze nem egy hiteles szakmai közeg. Ettől még vannak jó coachok is, akik jól csinálják azt, amit csinálnak. Csak attól, hogy valaki coachnak hívja magát, még nem biztos, hogy tényleg jó is abban...)

A problémádat sem a coach fogja megoldani, hanem neked segít rájönni a saját megoldásodra. A te tudásoddal és gondolataiddal dolgozik, ő "csak" azt a tudást hozza magával, hogy milyen rendszerben érdemes bizonyos problémák esetén megvizsgálni azokat a kérdéseket.

Ha menet közben kiderül is esetleg, hogy az elakadásodnak sokkal mélyebb, súlyosabb pszichés problémák, gyerekkori traumák, akármi egyéb az oka, azzal a coach nem foglalkozik. Sem joga, sem lehetősége, sem tudása nincs hozzá. Még ha esetleg pszichológus is egyben a coach (ahogy sok esetben a coach képzésnek előfeltétele valamilyen egyéb, lehetőleg pszichológus diploma), akkor sem foglalkozik ezekkel coachként. Ha ő foglalkozik vele, akkor már nem coachként, hanem egy a coachingtól teljesen külön választott pszichoterápia keretében teszi. De általában inkább elküldenek máshoz pszichológushoz.

Az is komoly különbség, hogy a coaching általában projekt jellegű, 4-6-10 alkalmas közös munka egy-egy problémakör megoldására, kicsit inkább tűzoltás jelleggel. Ha megvan a megoldás arra az adott problémára, akkor utána a coach elengedi a kezed és egyedül mész tovább a többi dolgoddal. Esetleg más problémával külön elkezdhettek utána dolgozni persze.


A pszichológus képzés jóval alaposabb a coach képzésnél. Több év egyetemi képzés és komoly szakmai anyag elsajátítása után külön képzik a pszichológusokat, hogy terápiát hogyan kell tartani, különféle szintek vannak benne, mint pszichoterapeuta, klinikai szakpszichológus, stb. Akik komolyabban foglalkoznak emberek segítésével azok általában több ilyen képzést is megcsinálnak, folyamatosan képzik magukat, továbbképzésekre járnak, konzultálnak kollégákkal, követik a friss kutatásokat, szakirodalmat, stb.

A pszichológus ugyanúgy képes lehet (akár a coachinggal egyező, vagy nagyon hasonló módszerek alkalmazásával is) tüneteket kezelni, amikor csak a tünettel van gond és nem mélyebbről fakad a probléma. Ugyanakkor a pszichológus általában azt vizsgálja, hogy honnan ered az, ami a problémáidat okozza és a probléma forrásához visszanyúlva próbálja meg kezelni, hogy ne csak most ezt a problémát tudd megoldani általa, hanem a jövőben se okozzon más további tüneteket.

A coach semmi esetre sem megfizethetőbb pszichológus. Szóval, ha pszichológusra van szükséged, akkor ne coachoz menj. Ha coachal megoldható problémád van, akkor mehetsz coachoz, de ettől még nem fog megoldódni a pszichológiai problémád és máskor újabb hasonló problémád támadhat. Vagy rosszabb esetben a coach eleve nem is tud vele mit kezdeni és csak kidobott pénz lesz, mert arra juttok, hogy mégis pszichológushoz kéne fordulnod, nem coachoz.


Azt írod, jártál pszichológushoz, de "időközben elfogyott a pénzem, így lényegében csak ablakon kidobott pénz volt utólag". Ha még a pszichológussal is így érzed, akkor a coach pláne nem valószínű, hogy bármivel sikeresebb lesz. Nem kizárt, hogy tud valamennyit segíteni, de teljes sikert aligha várhatsz a coachtól ezek alapján.


Később azt írod, hogy "Egy terápiát jártam végig, az az egyetemen belül igénybe vehető ingyenes 6 alkalom". Ezt viszont nem értem. Ha ingyenes volt, akkor hogy lehet kidobott pénz? Ráadásul később azt is írod, hogy "pár dologra rájöttünk, de megoldás sajnos nem született". Már az is eredmény, hogy pár dologra rájöttetek. Ezek szerint nem volt értelmetlen elkezdeni, már ennyivel is közelebb vagy a megoldáshoz. Sajnos mivel megszakadt a dolog, valószínűleg újra kell kezdenetek valaki mással, mert hiába foglalod össze, mire jutottatok, neki azt is fontos látnia, hogy oda hogyan jutottatok el és meg kell ismernie téged és az életed, hogy tudjon a helyzeteddel dolgozni. Mert ugye a pszichológiában az alakítja a személyiséget (és a problémákat is), amilyen hatások, élmények érnek téged, ahogyan te reagálsz ezekre és amik lerakódnak belőlük benned. Ezeket kell feltárni és a helyükre tenni, hogy segíteni tudják a további életed és ne akadályozzák. Ez meg sajnos nem olyan, hogy egyik kórházban megröntgenezik, hogy hol tört el a kezed és a másik kórházban is ugyanúgy be tudnak gipszelni a röntgen alapján. A pszichológia ennél sokkal összetettebb, kevésbé egzakt, hiszen az emberi elmével dolgozik. Pont ezért nagyon fontos az is, hogy mennyire tudsz valakivel együtt dolgozni, közös hangot, megfelelő munkalégkört teremteni.


Én biztosan nem mennék ismerős coachoz, pszichológushoz, pláne nem családi baráthoz. A coach és pszichológus egy szakmai kapcsolat, olyan dolgokat tud rólad, amit egy átlagos barát nem tud. Jobb ezt a kapcsolatot megtartani szakmai kapcsolatnak és nem keverni a barátsággal.

Már csak azért is lehet ennek jelentősége, mert baráttól nem kérünk pénzt, barátnak nem fizetünk a barátságáért. Egy ilyen munka esetén pedig nagyon nehéz meghúzni a határt, hogy meddig barátság, honnantól szakmai segítség. Ez a zavaros viszony pedig hajlamos félreértéseket szülni és megrontani a baráti viszonyt.

Továbbá itt GYK-n is volt, aki arról mesélt, hogy egyik coach kiteregette a páciens dolgait az ismerősének. Ez mérhetetlenül szakmaiatlan dolog tőle és emberileg is megkérdőjelezhető viselkedés. Nem kéne előfordulnia és nem is egészséges, hogy ettől tartani kell. Viszont, ha valakivel amúgy barátok is vagytok, akkor még jobban elmosódnak a határok, hogy mit tud barátként, mit szakmailag, mit milyen módon kell neki kezelnie, stb. A legnagyobb gond pedig az, hogy a barátok elfogultak, barátilag viszonyulnak hozzád. Barátilag ismerik a környezeted, a környezetedben másokhoz is viszonyulnak valahogyan, tőlük is kapnak információkat rólad és a problémáiddal kapcsolatos dolgokról is. Ez pedig befolyásolhatja az értékítéletüket veled és a problémáiddal kapcsolatban. Neked pedig nem egy elfogult barát véleménye, támogatása kell, hanem egy szakember függetlensége, külső szemlélőkénti tisztánlátása.


Sokan mondják, hogy nem kell coach, meg pszichológus, ott vannak a barátok. Többek közt a fentiek miatt nem jók mindenre a barátok. Pláne, ha a barátaid nem is kellően képzettek, nem rendelkeznek annyi féle és mélységű információval, mint egy pszichológus. Vannak olyan barátok, akik akár képesek is lehetnek kiváltani egy szakembert. Főleg, ha valakinek nem annyira súlyosak a problémái, hogy komoly szakmai segítségre szoruljanak. De nem mindenkinek, nem minden problémával és nem minden barát, rokon, családtag képes elegendő segítséget jelenteni.

2022. jan. 20. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!