Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Van értelme az ADHD-diagnózis...

Van értelme az ADHD-diagnózis felállításának?

Figyelt kérdés

Egyetemet fejezem be most nyáron. Szóval ott már nem sokat segít.

Munkahelyeken esetleg?


Azért kérdem, mert ahol élek országban 200-300 euró a vizsgálat, saját zsebből. Így ha nem segítség, akkor nem fizetném ki.


Annyit tudok, hogy egyetemen kicsit több időt adnak a vizsgákon, de kb ennyi.



2021. márc. 29. 22:24
 1/5 anonim ***** válasza:
25%
Semmi értelme felnőttként.
2021. márc. 29. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
58%

Persze, hogy van értelme, hiszen ez egy veleszületett dolog, ami élete végéig elkíséri az embert. Ezért mindegy, hogy iskoláról, munkahelyről vagy magánéletről van szó!

Én az egész életemet máshogyan látom és máshogyan élem. Egészen máshogy élem meg a mindennapi helyzeteket is, amióta szedem a Ritalint. Mentálisan és érzelmileg is. Egyáltalán nem csak a gyógyszer azonnali hatásáról van szó, hanem hónapok múltán észrevettem, hogy változok, tehát maradandó változást tapasztalok, ami nagyon jó dolog.


Persze ha az a kérdés, hogy magának a diagnózisnak önmagában van-e értelme, arra azt tudom mondani, hogy nincs. Diagnózis nélkül is lehet tanulni önmagunkról és fejlődni az ADHD-seknek szóló szakmai cikkek segítségével (itt konkrétan az additudemag.com-ra gondolok). Rengeteget olvastam és tanultam magamról a segítségével. És könyvek is vannak.

Ha ez nem elég, hanem gyógyszer segítsége is kell, akkor viszont kell a diagnózis, mert anélkül nem írnak fel ADHD-gyógyszert. Ha nem stimuláns kategória, akkor sem.

Ebben viszont - hogy valakinek kell-e a gyógyszer vagy nem - csak mi magunk dönthetünk, mert senki, még a szakember sem ismerhet minket annyira, hogy ezt el tudja dönteni helyettünk.

Véleménye persze mindenkinek van róla, akár ért hozzá, akár nem, de nem szabad hagyni hogy mások döntsenek helyettünk ilyen fontos dologban, elvégre az életünkről és annak minőségéről van szó.


Annyiból nem is értettem a kérdést, hogy mi köze ennek az egyetemhez. Én csak középiskolát végeztem, akkor nekem eleve nem is kellett volna?! :)

A gyógyszert csak a nem-ADHD-sok használják tanuláshoz - doppingként.

Ez nagyon nagy baj, mert jelentősen rontja a gyógyszer megítélését a laikusok között és nehezíti a hozzájutást. Olvastam, hogy Amerikában sok ADHD-s egyetemista azért titkolja, hogy ADHD-s, mert rögtön rájuk szállnak a társaik, hogy lelejmolják. Meg a pszichiáterek is gyanakodnak, ha egyetemista/főiskolás megy hozzájuk azzal, hogy ő ADHD-s. Ez nagyon sokat árt azoknak, akiknek a normális/normálisabb agyműködéshez kell a gyógyszer.


Szóval a gyógyszer az ADHD-snak nem arra kell, hogy jobban menjen a tanulás, hanem hogy ne szenvedjen hátrányt. Ez életbevágóan fontos különbség!

A sánta sem azért használ mankót, hogy lesprintelje a többieket, hanem hogy ne maradjon le.

De semmiképpen sem mondom, hogy diagnosztizáltasd magad és gyógyszert szedj, mert nem ismerlek. Abból, amit leírtál, nekem úgy tűnik, hogy nem okozott gondot vagy túl nagy gondot az egyetem - talán nem is vagy ADHD-s vagy vannak fokozatok az ADHD-ben is és a tiéd nem olyan súlyos... Nem tudom.


1. válaszoló:

"Semmi értelme felnőttként."

Netán tájékozottnak tetszik lenni? Nyilván nem, mert a tájékozottabbak tudják, hogy az hogy "ki lehet nőni" egy sajnálatosan rendkívül elterjedt tévhit a laikusok között. Rengeteg nehézséget okoznak ezek az ostoba tévhitek, még manapság is küzdeni kell ellenük.


Ajánlott cikk ezzel kapcsolatban:

[link]

Myth #6: Children with ADHD eventually outgrow their condition.


Jó olvasgatást, ülj le 1-es! :)

2021. márc. 30. 05:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Igenis van értelme. Egyetem után voltam kivizsgáláson és azóta a gyógyszer sokat segít a mindennapokban. Igaz nagyon drága amit nekem írt fel a pszichiáter, de jó.
2021. ápr. 1. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
19%
Nekem nagyon furán nyilvánul meg az egész. Mintha soha nem lenne mentális erőm, semmibe sem akarok belekezdeni, nincs kedvem semmihez, nehezen vagy sehogy se sikerül beleélnem magam helyzetekbe, stb. Ez nem depresszió, mert arra szedtem gyógyszereket és nem használtak. Viszont megfigyeltem hogy amikor kezdődik egy gyulladás vagy betegség, vagy amikor véget ér, akkor fizikailag fáradtabb vagyok, de fel vagyok pörögve és vannak terveim, céljaim, hobbikat csinálok stb. Szedtem én is Ritalint egy hónapig, de olyan volt mintha egy hosszan tartó kávé lett volna ami nincs hatással a pulzusra, testre. Hogy ez mi lehet sajnos orvos és pszihológus eddig nem tudott segiteni.
2021. jún. 18. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

4. válaszoló:

Én is pont így voltam egész életemben. Tizenéves koromban is feltűnt már nekem is ez - és ma is eszembe jutott. Érdekelne, ha rájössz valamire.

Biztos vagyok abban, hogy agy-baj (nem elme-baj!!).

2. válaszoló.

2021. jún. 22. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!