Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogy lehet a gyàszt feldolgozn...

Hogy lehet a gyàszt feldolgozni, szégyen hogy nem érzem?

Figyelt kérdés

Mindenki ki van borulva körülöttem. Szégyellem, hogy én meg úgy élek mintha mi sem történt volna.

Anyukàm halt meg covidban. 20-on éves vagyok. Nem éltem màr otthon. Munka miatt ritkàn tudtam hazamenni.

Elfogadhatatlannak érzem az egészet, és olyan mintha az agyam sem fogadnà el. Mintha kizàrnà, hogy ez megtörtént. Nem volt betegsége, nem làttam leépülési folyamatot. 1 hónappal előtte mikor talàlkoztunk ugyanolyan erős volt mint mindig. 50-es éveiben volt, mindig fel volt pörögve, mindig sportolt, egészségesen élt és nem ismertem erősebb embert nàla. A halàllal ez a kép bennem összeegyeztethetetlen.

Szégyellem magam. Nagyon fontos volt nekem, mégsem tudok kiborulni. Mintha nem ràzott volna meg.



2021. júl. 1. 19:58
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
A gyász egyik megnyilvánulási formája az, amit átélsz.
2021. júl. 1. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

Nem, nem szégyen.

Te most pont itt tartasz a gyászfeldolgozás folyamatában

Kihúztál egy fiókot, oda belesöpörtél mindent és jó szorosan betoltad.

Az a fiók egyszer majd kinyílik. Kihullik egy levél, egy fotó..És akkor kezdesz majd el sírni.

Részvétem.

2021. júl. 1. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
Ne szégyelld. Minden gyász normális. Az egyik szakasza a tagadás. Ezzel időt adsz magadnak arra, hogy felfogd, mi történt.
2021. júl. 1. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
91%
Nekem egy év volt mikor kijött de akkor duplán kijött... Az agyad így védekezik. Egy szülő halálát szerintem soha sem lehet feldolgozni igazán,max együtt élni lehet vele.
2021. júl. 1. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2021. júl. 1. 23:05
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

Részvétem. Mindenki másképp gyászol. Szerintem nagyon káros, hogy a társadalom rá akar erőltetni a gyászra egy sémát, holott az is teljesen normális, ha nem érzel szomorúságot.

Nekem tavaly halt meg a legjobb barátnőm, a pszichológusom bűntudatot próbált kelteni bennem, amiért teljesen nyugodtan beszéltem a haláláról. Nagy hiba volt, mert sikerült is bűntudatot keltenie! Csak később jöttem rá, hogy tagadásban voltam, ami egy természetes gyászreakció (amint eszembe jutott egykét közös élmény, akkor elsírtam magam).

Szeirntem akkor sincs semmi baj, ha valaki nem szomorú, szimplán csendben megviseli, vagy nem is befolyásolja úgy az életét.

2021. júl. 2. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
50%
6-os, a pszichológusod bűntudatot keltett benned??? Ez felettébb furcsa!
2021. júl. 2. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

Először is: Isten nyugosztalja, Neked pedig őszinte részvétem!


Mindenki másképp gyászol, te így. Én minden nap gondolok a halott szeretteimre, főleg a nagymamámra, aki a legközelebb állt hozzám a családból, olyanok voltunk, mint borsó meg a héja. Tavaly szeptemberben ment el, szintén viszonylag hirtelen, tele volt tervekkel, élni akart, sok szempontból fiatalos volt, ne egy otthonülő, leépült mamókára gondolj. Én nem érzem, hogy tagadnék, elfogadom és kimondom, hogy meghalt, de komoly kognitív disszonanciát okoz nálam is. Egyszerűen róla minden az eszembe jut, de a halál az nem. Ő maga is mindig mondta, hogy abszolút nem érzi a 83 évét, a haláltól meg úgy tartott, mint a fiatalok. Én is nézek róla képet ha tehetem, rengeteget gondolok rá, hiányoznak az órákig tartó, éjszakába nyúló beszélgetéseink, az a hihetetlen összhang... Viszont sírós sosem voltam, most sem vagyok. Könnyezni is csak ritkán, ellenben állandóan elmélkedem. Ne tudd meg, mennyi bántást kaptam életemben a családomtól ezért, hogy rideg vagyok, elfojtom az érzelmeimet (főleg nőként nem tudják ezt tőlem elfogadni), nem tudok szeretni igazán, és még ennél durvábbak is... Közhely, de nem vagyunk egyformák, a szeretet nem attól függ, ki milyen drámai módon nyilvánul meg és ki zokog állandó jelleggel. Ne hagyd, hogy bárki ebben a témában kioktasson és ítélkezzen feletted, mert ebben az állapotban ez kifejezetten ronthat a helyzeteden!

2021. júl. 2. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
Én is nézegetem a képeket, videókat. Ez még inkàbb eljuttat arra a pontra, hogy ez nem történhetett meg. Bennem nem tud összeàllni a kép róla és a halàlról.
2021. júl. 2. 12:33
 10/15 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként mennyi idő telt el a halála óta? Pontosan így vagyok én is a nagymamámmal, hogy nem tud összeállni az a kép, én pszichológussal is beszéltem, és ő se mondta, hogy tagadásban lennék. Szerintem akinek kifejezetten életerős, életingelő hozzátartozója ment el viszonylag hirtelen, annál ez természetes reakció. Teljesen másképp kezeltem, amikor legyengült, a halálra felkészült szerettem ment el. Bár utálom a közhelyeket, esetemben most mégis kicsit segített azt realizálni, hogy a nagymamám bár élni akart, de nem minden áron, és legalább nem épült le, nem szorult gondozásra, végig a maga ura lehetett, stb. Persze esetedben nyilván az is nehezíti az egészet, hogy neked anyukád csak 50 valamennyi volt, ráadásul erős, fitt és egészséges, így még érthetetlenebb és félelmetesebb az egész, mintha azért mégis egy 70-80 feletti valakiről beszélnénk. Hagyj magadnak most nagyon sok időt, mert lehet, hogy nem láttál hosszú, borzalmas szenvedést (ami tényleg a legbrutálisabb) de azért is hihetetlenül sokkoló, hogy egy 50-es egészséges, magára vigyázó anya jóformán pillanatok alatt elmenjen... Őszinte részvétem ismét! (8. voltam)
2021. júl. 2. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!