Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Miért vagyok képtelen másokat...

Miért vagyok képtelen másokat közel engedni magamhoz?

Figyelt kérdés

Meglehetősen introvertált személyiség vagyok, de ezzel nem magyarázható az, hogy képtelen vagyok közeli kapcsolatokat kialakítani akárkivel is. Próbálok nyitni mások felé, és szeretek is másokkal beszélgetni, ha amúgy szimpatikus az egyén, de ha már valaki túl sok mindent tud rólam, ráadásul elég személyes dolgokat, akkor valahol mélyen belül elkezdek gyűlöletet érezni iránta. Nyilván introvertáltságomnak köszönhetően elég sok egyedüllétre van szükségem, de néha ennek ellenére is meg tudok utálni valakit, ha túl sok időt töltök vele, vagy olyan dolgokat tud rólam, amiket valahogy nem tudok elviselni. Lehet, hogy azért van, mert mondjuk szégyellem a régi énemet (és az a személy pedig ismeri valamennyire a múltamat)? A mai napig elég problémás vagyok, de régebben szinte lehetetlen egy eset voltam, nagyon sok baj volt velem, egész kicsi korom óta. Amióta tudatosan fejlesztem a személyiségem, azóta jól kezelem a dühömet, meg úgy általában az érzéseimet is, de sajnos nem tudtam még mindent tökéletesíteni. Régebben egy elég erős szociális fóbiám is volt, amit úgy érzem, már legyőztem, de mégis vannak ilyen fura dolgok köztem és az emberekkel való kommunikáció közt. Vagy szimplán lehetséges, hogy azért érzek így az ilyen emberek iránt, mert félek, hogy később csalódnom kell bennük, és ha nem engedek magamhoz senkit sem közel, akkor nincs is kockázat?


Tudom, kicsit hosszú lett, de igazából csak a gondolataimat írtam sorban, ami éppen eszembe jutott, legalább látjátok, hogy mik járnak a fejemben ezzel kapcsolatban. 16/L


2021. júl. 4. 23:33
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem nagyon jó higy tudatos vagy.

Sokszor a sztesszes gyerekkor okoz ilyet szerintem. Ha nálad is ez a helyzet akkor szerintem gondolkozz el azon hogy elkerülő ebből a környezetből. Én pl nagyon sokat változtam jó irányba amióta elköltöztem. Igazábol ekkor jöttem rá hogy milyen is az igazi "személyiségem" mivel ekkor már senki se befolyásolt. Ha nálasld nincs ilyen akkor nincs más ötletem.

2021. júl. 5. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Arra tudok gondolni, hogy ha ezt a dühöt azért érzed, mert információkat tudnak meg rólad, ki/megismerik a szeméIyiséged, ha ez zavar, akkor a tippeid közül inkább az első, hogy szégyenled magad. Én is szoktam hasonlóan érezni, kényelmetlenül érzem magam olyan ember társaságában, aki részletesen ismer, én arra gondoltam egy ideig, hogy talán azért lehet, mert amíg ismeretlen vagyok, addig bármit gondolhat rólam a másik, de ha megismer, akkor egy szilárd képe lesz rólam, amit nehéz befolyásolni. Az ismeretlenség biztonságérzetet ad nekem. Talán még ez is játszik nálad is. De az is lehet, hogy nem érzed pozitívnak a saját személyiséged, és az önmagad iránt érzett ellenszenv kivetül másokra. (Tehát pl a szégyen)

Ha a dühöt nem azért érzed, mert tud rólad dolgokat, a személyiségedet megismerte, hanem azért, mert elmélyült a kapcsolat és már kezdesz kötődni, akkor inkább a második ok a valószínűbb. Hogy félsz kötődni, mert hátha csalódsz.

Szerintem így tudnád megmondani, hogy melyik, hogy megnézed, hogy pontosan mire is vagy dühös. Természetesen lehet a két tipped keveréke is.

2021. júl. 5. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
#1 Nálam ez volt a gond. De amióta van külön szobám (azelőtt a három évvel fiatalabb öcsémmel kellett egy szobában lennem) és új iskolába járok (azaz tiszta lappal kezdhettem), azóta nagyon sokat fejlődtem mindenben is. Nyilván az elköltözés is sokat segítene, hisz nem kellene elviselnem anyám pesszimizmusát, meg öcsém sértegetését stb. Akkor sokat önállósodnék is. De ez elég messzi cél még, mert előtte mindenképpen el akarom végezni a középiskolát, ami még 4 év. Máshogy meg nem lennék képes kifizetni az albérletet, egy lakást venni meg végképp. És nem hinném, hogy lelkileg fel lennék már készülve arra, hogy ekkora felelősséget vállaljak. De igyekszem magam fejleszteni a háztartási dolgokban is, és próbálok időnként kitérni a komfortzónámból, különben nem nagyon lennék képes a fejlődésre.
2021. júl. 5. 00:56
 4/16 A kérdező kommentje:

#2 Van két nagyon jó barátnőm, akiket még szeptemberben ismertem meg, és ők viszonylag közel állnak hozzám, megosztottam velük olyan dolgokat, amiket nem sok emberrel, de egyáltalán nem érzek irántuk semmilyen negatív érzést. Amit megosztottam velük, az nem a múltammal, hanem inkább a jelen érzéseimmel kapcsolatos.

De az, akinek olyan dolgokat is elárultam a múltammal kapcsolatban, amit szégyellek, az iránt elég hamar utálatot kezdtem érezni, és hamar megszakítottam vele a kapcsolatot.

Így úgy tűnik, hogy inkább a múltam miatt van ez az egész.

Köszönöm, ez kicsit segített jobban átlátni a dolgokat.

2021. júl. 5. 01:01
 5/16 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem a múltadat dolgozd fel előbb. Amit meg nem akarsz, azt ne mondd el másnak, ha annyira kínos. Ép embert mondjuk nem az fog kifejezetten izgatni, hogy neked mi volt a múltadban, teljesen felesleges ész nélkül utálni olyanokat, akik lehet, hogy egy percet se gondolkodnak tovább a te kínos emlékeiden.
2021. júl. 5. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

#5 Én azt hittem, hogy már feldolgoztam a múltamat. Inkább csak kínosnak érzem, nem véletlenül. Sosem leszek büszke arra, aki régen voltam. Pedig tudom, fel kell vállalni (nyilván nem kikürtölni a világnak), mert ez is én voltam egyszer, úgy, mint aki most vagyok is egyszer csak a múlté lesz.

De elég szörnyűen viselkedtem akkoriban, és nyilván egy átlagos ember, ha ezt megtudja, akkor valamilyen szinten tartani fog tőlem, és lesznek előítéletei velem kapcsolatban.

2021. júl. 5. 01:31
 7/16 anonim ***** válasza:
100%
Nézd, ha semmi rendkívül kirívót nem csináltál (nem ártottál senkinek szándékosan pusztán aljasságból), akkor azért ez nem akkora szörnyűség. Mindenki csinált eszméletlen hülyeségeket, amikért utólag a falat vakarja. Aki nem értené meg szerinted, annak ne mondd el, a múltadból pedig tanulj inkább.
2021. júl. 5. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
Tanulni mindenképp tanultam belőle. Talán ha régen nem lettem volna olyan, amilyen, és nem kellett volna annyi mindent átélnem, akkor most nem lennék ennyire tudatos magammal kapcsolatban. Szóval szerinted csak próbáljak ne foglalkozni vele? Illetve, ami nem fontos, azt ne áruljam el másoknak?
2021. júl. 5. 01:54
 9/16 anonim ***** válasza:
100%
Én a 2-es válaszoló vagyok, szerintem ha szégyenled, akkor ne mondd el, ha nem fontos. Ha szóba jön, akkor se kell részletezni, megmondod, hogy nem szívesen beszélsz róla. De magadban foglalkozz vele, önmagad előtt ne szégyelld, nézz vele szembe.
2021. júl. 5. 02:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:
Rendben, de hogyan? Hogyan nézzek önmagam szembe vele? Mármint amint írtam, véleményem szerint már eléggé feldolgoztam a múltat, és igazából el is fogadtam, képes voltam elengedni. De minden nap eszembe juttatja ezt a családom, mert velük kapcsolatos lényegében az egész. Ezzel szimplán csak meg kell békülnöm? Sokszor a mai napig elég nagy feszültséget generál ez bennem.
2021. júl. 5. 02:14
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!