Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan tudnék kialakítani egy...

Hogyan tudnék kialakítani egy normális alvási rutint?

Figyelt kérdés

Már több mint 4 éve elég durván elhanyagolom az alvást. Rengetegszer elhatároztam már, hogy megpróbálom rendbehozni ezt az egészet, de végül mindig a könnyebb utat választottam.

Mindig máskor fekszem és kelek. Tényleg, akármikor kelhetek. Van, hogy éjfélkor, délben, reggel hatkor vagy este hatkor. A keléssel csak nyáron vannak problémáim, de suliidőben úgyszintén nehezen megy a lefekvés. Ha le is fekszem időben, akkor sem tudok aludni annak ellenére, hogy nagyon fáradt vagyok, mert egyszerűen mindig jár valamin az eszem. Nagyon az a gondolkodós személyiség vagyok, így mindig neten olvasok az érdekelt témaköreimben, és ezek mennek éjszaka is a fejemben. Egyszerűen képtelen vagyok abban a szituációban rávenni magam a nyugodtságra és az alvásra, amikor kéne.

Tisztában vagyok ennek az egészségügyi kockázataival, nyilván, hiszen az egészség az egyik engem leginkább érdeklő téma, csak a megvalósítással vannak elég nagy gondjaim.



2021. júl. 14. 19:29
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
Ja, és ami lemaradt: 16/L
2021. júl. 14. 19:29
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Minden nap ugyanakkor feküdj le es ugyanakkor kelj fel, egy ideális ciklus pl. 10.30-6.30. Lefekvés előtt 2 órával már nincs telefon, vagy maximum valami kis játék kékfényszűrővel, és a közösségi- és weboldalak tiltólistásak. Ha nagyon pörög az agyad, van egy módszer, amit a katonák alkalmaztak a háborúkban (gondolhatod, ott milyen lehetett aludni): először a légzésedre figyelsz, lassítod, majd ugyanez a pulzussal (bár a kettő az esetek többségében együtt jár), aztán fejtetőtől lábujjakig ellazítasz minden izmot lépésről lépésre. Mindig csak egy izmot. Ha ellazult, mehetsz tovább. Ha jól csinálod, nem fogsz elérni a lábujjadig, de lehet, hogy még a nyakadig sem, ugyanis az arcizmok ellazításával is jelet adsz a szervezetednek az alvásra. Én ezzel a módszerrel 2-5 perc alatt el tudok aludni. A gobdolatokra hatásos még, ha megtanulod kizárni őket. Elképzelheted, ahogy áramlanak kia kusza gondolatok a fejedből, és csak egy üresség, egyfajta nyugalom marad bent - komolyan már az is hatott rám, ahogy leírtam :D

Az elején persze nehéz lesz, de fokozatosan egyre könnyebb, majd rutinná válik. Viszont nincs visszaút, mert ha egyszer másképp alszol, borulhat az egész. Cserébe egy egészséges alvást fogsz kapni, ami meghatározza majd a mindennapjaidat, hiszen a kipihentség az alapja mindennek.

2021. júl. 14. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Az a baj, hogy ilyet már milliószor olvastam. És nem is azt mondom, hogy nem válna be, hanem azt, hogy abban a szituációban, amikor ezt kéne csinálnom annyira felelőtlen vagyok, hogy elkezdem halogatni a lefekvést, és a végén már túl késő lesz. Nem tudom, hogy ez most valami motivációhiány vagy szimplán csak nincs elég önuralmam. Sokszor fontosabbnak gondolom kihasználni az éjjeli órákat is a "javamra", minthogy alvással töltsem, gondolván, hogy majd biztos kibírom alvás nélkül is a következő estéig. Mélyen magamban mindig tudom, hogy nem, megint rohadtul be fogok aludni napközben és aztán ugyanott fogok tartani, vagy még rosszabbul, de valamiért minden egyes este képes vagyok elhitetni magammal, hogy majd most mégis máshogy lesz.
2021. júl. 14. 19:52
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
Hidd el, ugyanez van nálam is. Ebben nekem az tudott segíteni, hogy egyik nap felkeltem nagyon korán, ilyen 5-kor, csináltam egy csomó hasznos dolgot reggel 8-9-10-ig és aztán tök jó érzés volt belegondolni, hogy én már megcsináltam remgeteg dolgot, míg az átlag még alszik, majd este mikor korán feküdtem, az volt jó, hogy a többiek most valszeg buliznak, kocsmáznak vagy bármi hasonló. Eléggé ego-fröccs, de ha az hozza meg a motivációt, megéri végülis. Nem kell felvágni vele, ennyi. Ha kérdezik, miért így csinálod, akkor csak annyit mondasz, hogy mert így esik jól :)
2021. júl. 14. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Hát, őszintén nekem úgy esik jól, ahogy eddig is csináltam. Imádok hajnalban fent lenni. Korán lefeküdni pedig utálok. De ha nem akarok hajnalig vagy reggelig fennmaradni, akkor valamelyiknek ellen kell mennem.

Nekem is jó lenne valami motiváció, és szívesen kipróbálnám azt, amit te, hogy csinálok reggelente hasznos dolgokat, csak nem tudom pontosan mit takar az, hogy "hasznos".

2021. júl. 14. 20:34
 6/13 anonim ***** válasza:
Bármi lehet igazából. Ha van valami, ami érdekel, vegyél könyvet, olvass, tanuld azt. Ha rajzolni szeretsz, fejleszd a rajztudásod. Edzeni meg mondjuk sosem árt. Készíts teljes értékű, egészséges reggelit. Tanulj nyelvet, vagy fejleszd azt, amit elkezdtél már tanulni. Nézhetsz oktató jellegű filmeket. Ha van jövőképed, építkezz arra, fektess abba energiát. Ilyenkor a legjobb, mert mindenki alszik, és nem fognak irogatni, zavarni (hiába tiltod le az értesítéseket, tudod hogy bármikor kaphatsz üzenetet, de amikor alszanak, ez is megoldódik).
2021. júl. 14. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Az a baj, hogy reggel egyáltalán nem fog az agyam, én mindig is délután 4-6 között tanultam a legkönnyebben, de azért adhatok ennek egy próbát. Csak reggel még olyan fáradt vagyok, hogy sem edzeni, de még nyelvet tanulni sem lenne kedvem.

Nem, dehogy, nem ilyenkor a legjobb. Éjszaka 2 és 4 között a legjobb, mert akkor fixen alszanak a többiek. Négy után nekem már kelnek a szüleim, mert mennek munkába, szóval az az időszak már nem olyan nyugis. Amúgy meg értesítést is csak YouTube-ról kapok, mert én nem vagyok az a társasági ember, akinek naponta irogatnak mások, szerencsére.

Hát, akkor megpróbálom megpróbálni rávenni magam, hogy hamarabb lefeküdjek. (Mert még a megpróbálás is olyan nehezen megy, hogy azt is meg kell próbálni, hogy megpróbáljam. xD)

2021. júl. 14. 22:03
 8/13 anonim ***** válasza:

De a szüleid akkor gondolom olyan 5 körül elmennek dolgozni, utána "tiszta a terep", nem?

Az jó :D Hajrá!

2021. júl. 15. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Mondjuk igaz. De 5 után már olyan "késő" van számomra. Az már túl reggel. :c

Egyébként csak azért vagyok most fent, mert anyukám ébresztett, hisz muszáj készülnöm a táborra, ahova megyek. De amúgy ezek a táborok tök jók, mert mindig helyre rakják a belső órámat, és általában mikor hazaérek, akkor a sok utazás (simán van 3-4 óra) miatt mindig kifáradok, és nagyon hamar elalszom, másnap korán ébredek, de ennek ellenére simán fent szoktam lenni hajnalig, amivel elrontom az egészet. :/

De most rájöttem, hogy ha reggel eszem, akkor az ébren tart. Mármint előbb még majd' lecsukódtak a szemeim, de miután megettem ezt az egy virslit, egyből energikusabbnak érzem magam (már a zombi-módhoz képest xD). Lehet, csak valahogy reggelente kajálnom kéne, csak olyan lusta vagyok, hogy szerintem eleinte a legjobb megoldás lenne, ha bekészítenék valami csomagoltat mondjuk a szobába, és azt enném meg, mikor felébredek. Csak ahhoz meg kell álljam a késztetést, hogy ne este egyem meg, mert sajnos akkor is működik az ébren tartási hatása.

2021. júl. 15. 10:19
 10/13 anonim ***** válasza:
Igen, a reggeli nagyon fontos. Én az ébredést követő 1 órán belül szoktam reggelizni, de igazán energikusnak az ebéd után szoktam érezni magam, pedig a reggelim is teljes értékű. Érdemes felkeléskor inni 2-3dl vizet is, mert éjszaka ugye nem iszik az ember, azt pótolni kell.
2021. júl. 15. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!