Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Van vény nélkül kapható...

Van vény nélkül kapható gyógyszer bipoláris zavarra Magyarországon?

Figyelt kérdés

2021. okt. 16. 15:20
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Nincs, mivel ez nem olyan probléma, amire összevissza lehetne szedni a megfelelö gyógyszereket - azt csak szakorovs tudja megmondani, melyik szer kell és milyen adagolásban, mert mindenkinél más a jó.
2021. okt. 16. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
És egy kiskorú elmehet egyedül szakorvoshoz? Vagy egy iskolapszichológusnak van akkora felhatalmazása, hogy elküldjön egy hozzáértőhöz, aki meg tudja határozni, hogy milyen gyógyszer lenne a segítségemre?
2021. okt. 16. 15:37
 3/15 DeMoR ***** válasza:

Nem. :o

Gondolom, ha tudod, hogy bipoláris vagy, akkor ezt egy szakember határozta meg. Szóval miért nem őt kérdezed meg? Ha esetleg arról van szó, hogy még nem lettél diagnosztizálva, akkor meg ne akarj gyógyszert szedni, mivel merem feltételezni, hogy nem vagy sem pszichológus, sem pszichiáter, hogy te jól meghatározd, milyen gondod is van. ^^

2021. okt. 16. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 DeMoR ***** válasza:
59%
Elmehetsz szakorvoshoz. Az iskolaorvos, a háziorvos, de még egy tanár is vagy a szüleid is tudnak segíteni. Csak kérlek, egy számodra megbízható kompetens felnőtnek szólj. ^^
2021. okt. 16. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
#3 Oké, nem vagyok biztos benne. Hisz még csak 3 napja "jöttem rá", hogy bipoláris vagyok. Egész eddig azt gondoltam, hogy 3 és fél éve nagyon mély depresszióban voltam, aztán rá olyan 2 évre volt egy újabb lehangoltabb időszakom, de az nem volt olyan durva, és nem is gondoltam, hogy depressziós vagyok. Utána megint kb. fél évig "jól" voltam, és a tavalyi digitális oktatással jött egy újabb mélyen lehangolt hullám. Nyár elején "felpörögtem", erős introvertált létemre mindenbe belevágtam, sokat kommunikáltam másokkal, elköltöttem az összes zsebpénzem felesleges dolgokra, stb. Aztán most újra olyan, mintha hirtelen rámtört volna a depresszió. Tegnap pl. szinte egész nap teljes apátiában voltam, azelőtti nap teljes lehangoltság, előtte lévő nap (amikor feltehetőleg kezdtem rosszabbul lenni) pedig nagyon durván szorongtam és sírtam is. És csak aznap délután véletlen olvastam egy kommentet a bipolárisról, ahol a tünetek full ugyanolyanok voltak, mint az enyéim. A depressziós időszakaimat mindig észrevettem, ezért próbáltam minél többet olvasni a mániás epizódokról és próbáltam visszaemlékezni, hogy hogy is viselkedtem, amikor "jól" éreztem magam. Túlságosan szocializált voltam, néha nem tudtam uralkodni magamon, rengeteg energiám volt, rengetegszer volt "kilométer hiányom", sokat költekeztem, mindenbe belekezdtem, stb. Szóval erős gyanúm van az iránt, hogy nekem nem visszatérő depresszióm szokott lenni, hanem bipoláris vagyok.
2021. okt. 16. 15:57
 6/15 DeMoR ***** válasza:
100%

Nos, továbbra is azt tanácsolom, hogy egy szakembert keress meg, mert lehet egyik se az igazság. Hidd el, egy szakember rettentően sokat tud adni, még ha az elején nem is tűnik úgy.

Remélem, miután találtál egy neked való szakembert, jobbulni fogsz. <3

2021. okt. 16. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kedvességed!
2021. okt. 16. 16:16
 8/15 anonim ***** válasza:
55%
azért van más típusú depresszió is , a téli depresszió is csinál ilyen tüneteket és nyáron mindenki jobban van és ez vezethet plusz energiához is. persze menj el dokihoz, de tudd, hogy bipolárisként nem könnyű az élet és kemény gyógyszereket fognak felírni és vagy beküldenek pár hétre a kórházba mire beállítják a gyógyszereidet. olyan orvost keress aki első körben nem gyógyszerrel akar majd kezelni, hanem pszichoterápia és más terápiás kezelés. ha egyszer ráállítank a gyógyszerre -olvass utána mik vannak- az életed végéig szedős sajnos. és baromi sok mellékhatásuk van. nem a gyógyszer ellen vagyok, de ha teheted hagyd ki az életedből. remélem jó orvost találsz, írj naplót mikor vagy mániás és mikor milyen a hangulatod mi válthatja ki stb. nem vicc, teliholdkor a bipolárisoknak a tünetei felerősödnek, több helyen is olvastam szakirodalomban. és mint sorstárs mondom, ne sok embernek mondd el mi bajod van, mert bolondnak és veszélyesnek fognak hinni és stigma lesz a hátadon egy jó nagy bélyeg, későbbiekben a munkakeresésnél ez bizony nagy hátrány.
2021. okt. 16. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
az még lemaradt, h bipolárisoknál azért előfordul pszichózis is, nálad nem úgy tünik, hogy ez fennáll.
2021. okt. 16. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Voltak mindig is téveszméim (elvileg ezek is pszichózisnak számítanak), illetve azt hittem, hogy anno súlyos üldözési mániám (mármint paranoia, mint különálló mentális betegség) volt. De azt olvastam, hogy ez lehet a bipolárisnak is egy tünete. Amikor ezeket megtudtam, akkor vettem biztosra, hogy én is bipoláris vagyok. Ennyi véletlen egybeesés nincs a világon. Illetve OCD-s vagyok, nyilván erről sincs hivatalos diagnózisom, de ha valamit biztosra merek állítani, akkor az az, hogy OCD-m van. Egész kicsi korom óta. Elvileg nem ritka, hogy bipolárissal társul.

Először kicsit megijedtem, hogy még egy olyan betegségem van, ami életem végéig velem lesz, de kezdek megnyugodni. Az OCD is már jó barátom, akkor akármi más is van velem, képes leszek megtanulni kezelni. Csak fontos a betegségtudat. Most már sokkal inkább átlátom, hogy mit miért érzek néha. Bár a depressziós részekről ugyanannyit tudok, de talán ha majd újra lesz (hipo)mániás epizódom, akkor azt jobban fogom tudni kezelni. Azt hittem, hogy én vagyok a fura, hogy néha úgy éreztem abban az időszakban, mintha nem is én lennék, mert annyi mindent megtettem, amit normál esetben nem tettem volna meg. Időnként én is irreálisan pörgősnek és ingerlékenynek éreztem magam.

A téli depresszió meg már csak azért sem stimmel, mert nyáron is volt depressziós időszakom, egy egész nyáron ki sem mentem a lakásból, gyakran fel sem keltem, csak a sötét szobában feküdtem egész nap. Az pl. az egyik legrosszabb időszak volt az életemben.

2021. okt. 16. 23:45
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!