Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mit gondoltok arról, hogy...

Mit gondoltok arról, hogy mennyire veszélyesek a pszichés betegek?

Figyelt kérdés
Saját vélemény majd kifejtem

#skizofrén #Veszélyes beteg #Bántalmazás lelki beteg
2021. okt. 28. 12:40
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
79%

Tekintve, hogy a pszichés betegek köre rengeteg mentális zavart magában foglal (depresszió, bipoláris zavar, pánikbetegség, skizofrénia, antiszociális személyiségzavar stb.), a kérdésed túl általános, ezért nem lehet rá normális választ adni.

Általánosságban elmondható, hogy amennyiben a betegnek megfelelően állították be a gyógyszereit, akkor nem jelent veszélyt másokra és saját magára.

2021. okt. 28. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Igazad van. Nem túl jó a kérdésfeltevés. Nem egyértelmű.


Nem csak egy konkrét betegségre vonatkozóan esetén érdekel mások véleménye.


Arra gondoltam, hogy egy-két betegséget kiragadva kapok választ. Ki miről szeretne/tud véleményt írni.


Lehet valaki minden pszich. beteget egy kalap alá veszi. Vagy azonos diagnózisúakat vesz egy kalap alá. Akkor ez érdekel.


Vagy azt írja, x diagúak nagy része, vagy csak kis százalékuk stb.


Pl skizofrénia esetén azt gondolom, hogy...itt ki lehet térni arra is, hogy kezeletlenül, kezelten...ha nem általános a vélemény.


Arra vagyok kíváncsi, hogy mennyire félnek a betegektől, bélyegzik meg őket, vagy épp fordítva.

2021. okt. 28. 13:25
 3/12 A kérdező kommentje:

Tudtommal (felmérés alapján), tapasztalatom, véleményem szerint nem sokkal gyakrabban bántalmaznak mást fizikailag, mint az egészségesek.


Ezek nagyon nagy része nem életet veszélyeztető, nem súlyos bántalmazás. Pl odébblök, pofon vág, rángat.


Bántalmazni mást főként antiszoc. zavaros emberek szoktak, lényegesen kevesebb a skizofrén, depressziós stb.


A bántalmazás sokszor egyáltalán nem függ össze a betegséggel.


Egészséges embernél is előfordul (kis részüknél), hogy valaki nagyon felidegesíti, trauma éri és nem tudja kontrollálni magát, zavart lesz stb.


Pl hallottam olyat, h metró alá akart ugrani valaki. A vezetőt sokkolta (érthetően), kiszállt és megverte.

2021. okt. 28. 13:41
 4/12 A kérdező kommentje:

Szerintem akik betegség kezdetük előtt is időnként agresszívak voltak, elfogadhatónak tartották ezt esetenként, azoknál fordul elő ez betegen.


Akitől ez igen távol állt, az betegen sem fog változni, vagy nagyon nagyon ritkán.

2021. okt. 28. 13:45
 5/12 anonim ***** válasza:
54%
4# Ez ostobaság. Pl. bipoláris zavar mániás szakaszában, illetve borderline személyiségzavarban szenvedők közül többen, valamint a pszichózisban levők igenis hajlamosak a különböző mértékű agresszióra saját magukkal és/vagy másokkal szemben.
2021. okt. 28. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

A hajlamos alatt mit értesz?


Elvétve, néha, gyakran?


Bordernél saját magával szemben az agresszió gyakori. Pl önsebzés Ilyet én is tettem. De ezzel senki másnak nem ártottam és nem aggasztok mást, mivel nagyon kevesen tudják. Más beteg tudja, akit nem aggaszt ez.


Én sem egészségesen, sem borderral, sem bipollal, sem nem bipolból vagy borderből eredű (találgatnak mi okozza) pszichózissal nem jelentettem senkire veszélyt, még olyan sem volt, hogy uralkodnom kellett magamon, hogy ne bántsam a másikat.


Pszichózissal hamis emlékeim is voltak, néha még most is van, de kiszúrom már, h fals.


Pszichózisom elején megfigyelés érzetemem (gondolataim nézi valaki) volt.úgy gondoltam, hogy hipnotizált is 2x. Rá akart venni (téveszmém eleje) hamis emlékeim szerin akiről hittem, hogy ezt csinálja, hogy egy végstádiumú rákost segítsek halálba. Ha megteszem leszáll rólam. Ha nem, folytatja. Eszem ágában sem volt ilyet tenni.


Innentől alig mertem kimozdulni mert féltem, hogy esetleg távolból hipnózis révén irányítja a kezem, lábam és olyat tetet velem, amit sosem tennék. (Nyilván ilyen nincs is, nem tud ilyen történni, pszichózisban is a beteg irányítja a testét)..


Ez ment 3 hónapig. Később már

hangot hallottam, éjjel-nappal.


2 évig voltam kezeletlen pszichózissal, de csak az tudta, akinek beszéltem erről. Azt hittem végig, hogy gondolatátvitellel beszél hozzám egy általam ismert ember.


Sokat szenvedtem, rettegtem. Sokáig nagyon zavart a hanghallás.


Megegyeztem a hanggal, hogy egymásnak tiszteletet adva kommunikálunk. (gondolatban válaszoltam, végig beszélgettünk)


Mégsem gondoltam, hogy akiről feltételezem ezeket, meg kellene keresni és pofán vágni.


Senki nem szúrta ki. Csak látszott, hogy szorongok.


Kezeletlen bipollal (volt, h más betegség kezelésével ütközött a pszichó gyógyszerem és elhagyást javasoltak annak ellenére, hogy erősödtek a tünetek) sem voltam agresszív. Orvosom sem féltett ettől.


Olyan sokszor volt, egészségesen és (később 2x betegen is), h családtag (jellemzően részegen) tépte a hajam, belém rúgott, megütött. Ekkor sem ütöttem vissza és szándékomban sem állt. Késztetés sem volt erre.


Egyszer hanyatt estem rúgástól és még ott is rúgdosott egészséges, de piás családtag, ekkor felkeltem és lefogtam mert féltem, hogy komolyabb kárt tesz bennem.


Pszichózist 2 évig nem, utána 1,5 évig kezelték. Téveszme végleg elmúlt. Fennálló hanghallás mellet (téveszme már rég nem volt) 10 hónap alatt orvosi javaslattal, felügyelettel hagytam el a gyógyszert. Ekkor már nem megállás nélkül, hanem napi 10x20 percig hallottam hangot.


Ezelőtt 2 orvos és 2 pszichológus mondta, hogy szerinte nem lesz baj, ha hanghallást nem kezelik mert addigra megszoktam és nem okoz gondot az életemben.


7 éve nem kezelik.


Bipolt 3 éve vették észre, de ekkor már 3 éve volt enyhe formában kevert, néha hipomán fázis a depressziósokat váltva. Sokáig borderesnek hitték a kevert fázis tüneteit.


Pedig sok olyan volt, ami bordernél soha nincs...előtte 2 évig

2021. okt. 28. 20:03
 7/12 A kérdező kommentje:

Sok skizofrént ismerek. Jártam olyan terápiára, ahova hallucináló emberek jártak. Többnyire azok, akiknél ez fennmaradt gyógyszer mellett is. Azok is jártak oda, akik már nem szedtek gyszert mert megtanultak a tünetekkel élni.


Veszélyt senki nem jelentett senkire. Még dührohamos embert sem láttam ott.


Azt nem vitatom, hogy skizofrén, bipol, border diagú emberek lehetnek veszélyesek másra, ha az alaptermészetük is hajlamosítja őket.


De csak a betegek kis százaléka.


Ugyanígy egészséges is lehet agresszív, kutatások szerint ritkábban.


Piás drogos is.

2021. okt. 29. 22:01
 8/12 A kérdező kommentje:

1 agresszív skizofrént ismertem. Tünetmentesen is az volt. Durva beszólásért behúzott a másiknak.

Pszichotikus állapotban zaklató, megfélemlítő volt.

Végül öngyilkos lett, meghalt.

Egészségest agresszív embert is ismertem. Beszólásért behúzott valakinek. Több ilyen miatt (volt 8 napon gyógyuló sérült is) felfüggesztettet kapott.

2021. okt. 29. 22:05
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
A pszichés betegek nagyon erősen túlnyomó konkrétan még kevésbé is agresszív mint az egészséges populáció, és a károkozó cselekedeteiknagy része még önmagukra is irányul, nem másokra. Szóval alapvetően erősen túl vannak stigmatizálva.
2021. okt. 30. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Igen, önmagukra veszélyesek inkább.
2021. okt. 30. 13:59
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!