Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mennyire gyakori a borderline...

Mennyire gyakori a borderline vagy mániás epizódban a kötekedés?

Figyelt kérdés

Főleg azok válaszát várom, akik ismernek ilyen embert, vagy saját maguk is érintettek. Van egy barátnőm, aki egyértelműen a kettő közül valamelyik, két pszichiátertől is kapott diagnózist, amikor öngyilkossági hajlammal befektették a zárt osztályra, azonban az egyik borderline-val a másik pedig bipoláris zavarral diagnosztizálta. Elképzelhető, hogy mindkettőben szenved.


A lényeg, hogy évente párszor vannak mániás epizódjai (felelőtlen szex, droghasználat, impulzivitás), de velem eddig normálisan beszélt, az utóbbi időben viszont többet kötekedik a kelleténél. Én alapvetően egy konfliktuskerülő ember vagyok, ezért nehezen tud mibe belekötni, meg nem veszek részt a játszmáiban, így az maradt, hogy hülyeségekbe köt bele, pl. eddig soha nem volt baja azzal, ahogyan beszéltem, most viszont folyamatosan azon nevet, hogy milyen tájszólásom van, vagy nem lehet neki semmit sem elmesélni, mert azonnal belém köt és engem hibáztat, vagy kifogásol rajtam valamit. Kezdem ezt egy kicsit soknak érezni, de nem akarom megbántani, mert nagyon labilis és könnyen átbillen a ló másik oldalára, depresszióba esik és mindenen megsértődik, viszont az én idegeimnek sem tesz jót, hogy folyamatosan piszkálódik.


Akik ebben a betegségben szenvednek, mit éreztek ilyenkor? Félek, hogy csak túlreagálom, de a volt páromnak a nagymamája bipoláris zavarban szenvedett, és amikor mániája volt, akkor az egész családjába kötekedett, akkor már tudták, hogy megint "rohama van", ezért gondolom, hogy nála is ez lehet az oka.



2022. jan. 4. 17:45
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
84%

Igen, ez egy részükre igaz sajnos eléggé. Én is ilyet ismerek, borzasztó mikor bekattan. Manipulatívak, próbálják a szar érzéseiket kinyomni másokra is.

Sajnos míg a borderlineosok nem kezdik el kezeltetni magukat, nem lesznek jobban max ideiglenesen. Akit ismerek, vele se tartom a kapcsolatot mert egyszerűen leépít engem is a dolgaival.

2022. jan. 4. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Én őt eddig elfogadtam olyannak amilyen, a problémájával együtt, mert úgy voltam vele, hogy sokkal több a tüneteinél, de kezelés nélkül már nálam is kezdi kihúzni a gyufát. Azt olvastam a neten, hogy a borderline-ok egyszer felértékelik, máskor pedig leértékelik a másikat, és mindez nagyon kiszámíthatatlan. Mivel bennem nem sok mindent tud leértékelni, ezért a komplett hülyeségeken húzza fel magát, vagy normális dolgok miatt nevet ki.
2022. jan. 4. 18:03
 3/17 anonim ***** válasza:
69%
Nem lehet kibírni mellettük, kínozzák a hozzájuk legközelebb állókat. Minél jobban ragaszkodsz hozzá, annál jobban fog bántani. A bordik nem bírják elviselni, ha kedvesek hozzájuk, nyálasnak érzik.
2022. jan. 4. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%
Mindaddig jóban voltam egy borderline barátommal, míg össze nem költöztünk.. az kibírhatatlan volt 2-3 hónap alatt tönkre mentek az idegeim. Elviselhetetlen volt. Az a vicc, hogy előtte tok szorosan voltunk, én megprobaltam megerteni és elfogadni őt. Ez az osszekoltozesig tartott :(
2022. jan. 4. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:

Nem lehet, hogy "csak" drogfüggő? Tapasztalatból gondolom, hogyha valaki aktívan drogozik felelőtlenség még utána hónapokig is hangulat betegséget/zavart megállapítani.


Elvonásban simán hozza a kritériumokat az ember, ha be van állva akkor a mánia tüneteit. Ha másnap tisztán ébred a depressziót. Ha nem tud miatta rendesen aludni szintén nem tud egy idő után gondolkodni. A hiánya teheti kötekedővé.


Azért nem lenne ez mindegy, mert ha drogozik akkor az orvos elkezdi gyógyszerezni, és többet árt mint használ. Nem kell olyan droghasználatra gondolni aminek fizikai elvonása is van. A fű, a speed stb is elég ehhez.

2022. jan. 4. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
73%

Érzelmi zsarolnak, manipulálni próbálnak, téged hibáztatnak, téged utálnak, te vagy a legrosszabb. Szemükben.


Másnap meg "úristen úgy sajnálom hát téged szeretlek a legjobban, legjobb barátom vagy, hát tarts ki mellettem nem lesz ilyen többet, ígérem"


Nehéz elviselni őket. (Nyilván nem mindegyik bipolárisra igaz.)

2022. jan. 4. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%
Ami tanultam, ami beválik: nem reagálni rá mikor kitör belőle a vadállat. Azt nem te hozod ki belőle, ne hibáztasd magad ilyenért. Bármitől bekattanhat náluk ez a durva epizód. Ilyenkor mondhatsz nekik bármit, csinálhatsz bármit, benned a támadási felületet (ahol kiélheti a frusztrációit ideiglenesen), ellenséget fogja látni. Ezért olyankor nem érdemes bármit is kezdeni velük, míg foglalkozol vele, addig táplálod a dühüket és elkeseredettségüket.
2022. jan. 4. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Igen, én ignorálom ilyenkor, ezért nem is nagyon tud belém kötni, de annyira ki akarja élni a benne kavargó vihart, hogy szinte bármibe beleköt, ami szembe jön vele.


Érdekes meglátás, hogy esetleg a drogok és a függőség okozza nála ezt az állapotot, gondolom egy, pontosabban két pszichiáter már rájött volna. Ez a fokozott droghasználat főleg úgy nyilvánul meg, hogy pl. 2 hétig nonstop bulizik, és néha felszippant egy kis kólát, vagy gombát fogyaszt. Ez még tudtommal nem okoz fizikai függőséget, de aztán az is lehet, hogy már ráfüggött és nem tudja, hol a mérték.

2022. jan. 4. 20:53
 9/17 anonim ***** válasza:
84%

Nagyon keveredik a bordi és a bipol a válaszokban.


Kérdező, teljesen jól gondolod, a bipoláris betegeknél jellemző a kötekedés (hipo)mánia idején. Semmi rossz szándék nincs mögötte. Egyszerűen az ember minden szempontból "fent" van (én azt szoktam mondani, hogy pörög). Sokat beszél, sokat kombinál, sokat gondolkozik, sok minden eszébe jut, stb. stb. (Csak aludni nem alszik sokat.) A kötekedés ennek az egyik megnyilvánulása, talán leginkább arról van szó, hogy ilyenkor az ember nagyon okosnak érzi magát és meg akarja mondani a tutit.

2022. jan. 4. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
9-es, szerintem nem nagyképű kötekedésre gondolt a kérdező, a kérdés szövege alapján.
2022. jan. 4. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!