Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Honnan lehet felismerni...

Honnan lehet felismerni hogyha valaki Asperger szindrómás?

Figyelt kérdés

2022. jan. 30. 15:35
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
87%

Szakember tudja felismerni.

Ez egy spektrumbetegség, laikus ember a magasan funkcionáló aspergeresekről semmit nem tud megállapítani...

2022. jan. 30. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
A pszichiáter már legalább 7 diagnózist rám próbált ee végül mindig elvetette. Úgyhogy nem, ő sem tudja megállapítani. Én aspergerre gyanakszom.
2022. jan. 30. 15:49
 3/13 A kérdező kommentje:
De*
2022. jan. 30. 15:49
 4/13 A kérdező kommentje:
Az összes tesztet megcsináltam amit találtam mindegyik szerint az vagyok. Meg azt írják hogy rendszeresen félre diagnosztizálják.
2022. jan. 30. 15:50
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
Autista Alapítványnál lehet Budapesten, ha felnőtt vagy. Ha fiatalabb, akkor máshol is, ha jól tudom. Nekem is kijött minden teszten, elég magas eredménnyel (50 pontszámból 43, stb.), de én már nem valószínű, hogy diagnosztizáltatom magam 31 évesen. Most már jobban el tudom fedni, mint fiatalon, illetve jobban elfogad a környezetem, ez mentálisan segít.
2022. jan. 30. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Egy kezemen meg tudom számolni, hogy hány orvos, védőnő, stb. szakember kompetens annyira a témában, hogy felismerjen egy autistát. Én is az vagyok, 30 felett tudtam meg és ezzel nem vagyok egyedül. Aki nem a szobanövény kategória vagy nem illik bele véletlen az elavult, sztereotípiákkal teli szakkönyvek által ismertetett autista képbe, azt dehogy ismerik fel időben. Főleg az aspi nőhöz félelmetes, hogy mennyire nem értenek.

Egyébként mi autisták nagyobb eséllyel kiszúrjuk, aki közülünk való. Én is nem egy embert kinéztem már magamnak, akiről utólag kiderült, hogy érintett. Csak észre veszem már, ha valaki úgy működik, mint én. Az orvosok meg keresik a kifogások, téves diagnózisokat osztogatnak évekig. Általában anorexia, bipoláris zavar, ocd, depresszió. Valóban lehetnek ilyen problémái egy autistának is, de ezek másodlagosak, nem elsődlegesek.

Elmondhatom, hogy nem a szemkontaktus megléte alapján szúrom ki a fajtámat vagy hogy mutogat-e. Az is hülyeség, hogy nem vagyunk képesek empátiára és hogy egy valamibe vagyunk belebuzulva.

2022. jan. 31. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
Nem minden pszichiáter ért az autizmushoz, az Autizmus Alapítványt keresheted fel.
2022. jan. 31. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
83%
Szerintem fel lehet ismerni Aspergert. Nekem legalábbis sikerült. A szociális esetlenség, átvitt értelmű dolgok szó szerint értése, nem jól értése, túlzott elzárkózás a másiktól, érzelemcsere hiánya... Ezek csak szakembernek tűnnek fel?! Ne viccelj 1es
2022. jan. 31. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

A párom aspergeres. Eltartott egy ideig, mire összejöttünk, mert kellett nekem egy kis idő, mire megértettem a gondolatvilágát.

De megérte odafigyelni rá és megismerni tényleg, a legkedvesebb és legszórakoztatóbb ember, arról nem is beszélve, milyen okos. (Mindenről lehet vele elmélyülten, részletesen beszélgetni, értelmesen vitatkozni is akár. De ez csak apránként, témánként lassan felbukkanva derült ki.)

Tehát nagyon is fel lehet ismerni a tűneteket, különben nem lenne neve sem.

Amúgy egyenes, nyilt, lelkes (bár elsőre ez furcsa volt, úgy tűnt, néha jobban is belemegy dolgokba, mint kellene, de ezt a tényleges megismerése után már inkább szórakoztatónak látom, mitha egy stand up-os lenne, aki a legkisebb dolgokról is lelkesen tud magyarázni. :) De ha nem lenne ilyen, nem tudtam volna meg, milyen okos). Viszont nyíltnak és támogatónak kell lennem vele, mert hajlamos elbizonytalanodni, ha nem érti, mit miért mondok neki. Egy pillanat alatt összedől az önbecsülése, ami elsőre picit megterhelő volt, de már aranyosnak látom és kifejezetten jól is esik örömet okozni neki.

Ami viszont fura: Mindig megbízható, sose bánt, űgy szeret, ahogy vagyok és másokkal ellentétben sose szúrkálódik (ami hihetetlen a mai világban). Bár ezt első időben fel kellett fognom, mert hihetetlennek tűnt. De utánaolvastam és tényleg ez van.

8 éve az egyetlen igazi stabil pontja lett az életemnek, pedig nem vagyok egyszerű. Néha nem irígylem :)

2022. febr. 1. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
59%

10 szerint akkor széles a skála, ilyen is van. Akit én megismertem, ő sokszor bántó, ami fel sem tűnik neki. Képtelen érzelemcserére. Ha a saját dolgai elhatalmasodnak rajta, tesz magasról a másikra, csak azok foglalkoztatják.

Vannak berögzült sablonjai', ami alapján tipizál embereket, inkább sajnos hibásan ítél meg másokat. De tanult, okos a tudományokat illetően. Érdekes, hogy adott munkahelyi magasabb pozícióban úgymond garázdálkodik' a szociális hiányai ellenére.

2022. febr. 1. 04:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!