Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ez inkább ventillálás lesz,...

Ez inkább ventillálás lesz, mint kérdés. A 86 éves kontrollmániás anyám teljesen kikészít. Mit tegyek?

Figyelt kérdés
Akármit mondok vagy annak az ellenkezőjét, abba beleköt, egész életemben folyamatosan irányítani akart, a saját szorongásaitól vezetve. Bőven felnőtt voltam, mire ellen tudtam állni neki, addig sok olyanba belerángatott, ami hibás döntésnek bizonyult. Most utoljára a 4. oltás miatt zaklat igen agresszíven. Idáig türelmes voltam, abban bízva, hogy van annyi önkontrollja, hogy abbahagyja, de nem. Legszívesebben jó alaposan beolvasnék neki, de azzal szó szerint megölném, ennek a kockázatát nem vállalhatom. Most már úgy csaptam le a telefont, hogy "Két hétig nem szólok hozzád!" Ráadásul pont kettős születésnap is erre az időre esik. Ha nem tartom magam a kijelentésemhez, minden marad a régiben. Ha tartom, totálisan felforgatódik a család nyugalma. A vicc az egészben, hogy én itt minden hasonló esetben teljes kapcsolatmegszüntetést ajánlok, de ez ennyire öreg szülőkkel az életük megrövidítésével lenne egyenértékű. Viszont a saját mentális egészségemet se áldozhatom fel. (A "Ne is törődj vele!" meg a "Hazudj neki" tanácsokkal nem tudok azonosulni, előbbivel azért nem, mert nem az az alkat vagyok, utóbbit meg nem tartom valós, nyugalmat hozó megoldásnak, esetleg még ki is derülhet.)

2022. jan. 31. 21:41
 1/7 anonim ***** válasza:
86 éves egy szúnyogcsípésbe is bele halhat. Ugyanakkor lehet él még 10-15 évet. Megérné neked annyit még nyomorban élni?
2022. jan. 31. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Azért az kevéssé valószínű, hogy még 10-15-öt él.
2022. jan. 31. 21:59
 3/7 anonim ***** válasza:
75%

"hogy én itt minden hasonló esetben teljes kapcsolatmegszüntetést ajánlok"


Igen, csak ez a megoldás. Ha ezt nem szeretnéd (amit megértek, mégis csak az anyád) akkor soha nem fog változni. Főleg, hogy már évtizedek óta így van.

2022. jan. 31. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Menj el pszichológushoz, ő segíthet feldolgozni, hogy nem olyan a kapcsolatod édesanyáddal, mint szeretted volna. Illetve tudtok együtt új kommunikációs módokat kidolgozni.


Volt egy olyan kérdésem, hogy lehet-e valaki túl öreg a pszichoterápiához. Azt a választ kaptam, hogy nem. Ha édesanyád nem épül már le agyilag, és fizikailag, is van olyan karban, hogy eljárjon terápiára, ne adj Isten képes Skypeolni, és úgy részt venni terápiában, akkor ő is megpróbálhatná. Feltéve, hogy motivált a változásra.

2022. jan. 31. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Én is gondoltam arra, hogy arra lenne szüksége, de nyilván nem véletlen, hogy eddig nem ment el (és nem azért, mert lebecsülné ezt a tudományt). Önmagunkkal szembenézni iszonyú ijesztő, és szerintem a teljes, 1936-tól terjedő életének az összes sérelmével és elkövetett hibájával most szembesülni tudatosan, ahhoz már túl késő van, ebben a korban mégiscsak a szőnyeg alá söprés a nagyobb életbiztosítás. Biztos, hogy nem is menne el, és én se merem ezt felvetni.

Még azt megjegyzem, bár már itt túltárgyaltuk, hogy ha ugyanez a viszony egy párkapcsolatban/házasságban vagy akár munkahelyi kapcsolatban lenne, egyértelmű kizárólagos megoldás lenne a kilépés. De az engem mégiscsak tisztességben,anyagi jólétben, a maga módján szeretetben (hát nem olyanban, mint kellett volna), rendezett családban felnevelő és azóta is rám odafigyelő anyámmal ezt mégsem tehetem. Most itt végiggondoltam, hogy ha én ezt megtenném, elvenném a teljes életét. Ő az enyémet nem, mivel én fiatalabb vagyok, legfeljebb az életemből egy kis részt, de még marad belőle.

2022. jan. 31. 22:20
 6/7 anonim ***** válasza:
Nem feltétlenül kell minden emlékét előhoznia édesanyádnál a terapeutának szerintem. Illetve egy jó szakember figyel arra, hogy a kliens mennyire terhelhető, és aszerint halad a terápiában.
2022. febr. 1. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Nem hal bele ha megmondod neki, hogy még egyszer megkérdezi, nem tárgyalsz vele. És tartod is magad ahhoz. Ugyanígy bármivel szekíroz, a hosszabb szünet a válasz. Fog változni.
2022. febr. 1. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!