Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan állítsam meg a barátoma...

Hogyan állítsam meg a barátomat hogy öngyilkos legyen?

Figyelt kérdés

A gyerekkori barátnőm öngyilkosságra készül. Teljesen kikészülten mikor megtudtam. Senkinek sem szólt arról hogy már hetek óta tervezgeti a halálát, véletlenül tudtam meg én is. Tudom csúnya dolog, de beleolvastam a naplójába amelyet minden nap vezet, és több mint két hete komolyan tervezgeti az öngyilkosságát. Voltak már intő jelek rá hónapok óta, például vágások a csuklóján, de mindig volt egy racionális magyarázata a szerzett sérüléseire. Szörnyű élete volt ezidáig, most is egy kínzó kapcsolatból lépett ki, ami valljuk be sosem könnyű. Nekem sem volt kellemes egy szakításom sem, szóval megtudom érteni.

Miután megtudtam mire készül, eleinte őrülten mérges voltam rá, de aztán leültem elbeszélgetni vele. Ekkor derült ki hogy titokban járt pszichológushoz, de csak még kellemetlenebbül érezte magát azután hogy kitárulkozott egy vadidegennek heteken át.

Minden féle módon próbáltam lebeszélni róla, azonban ez egy nagy veszekedést okozott kettőnk között, miszerint úgy rendelkezik a saját élete fölött ahogy akar.

Mit kéne tennem? Szóljak a szüleinek még mielőtt baj történne? Sajnos nem lehetek mindig itt mellette, ezért azt szeretném hogy legalább rajtam kívül egy személy még tudjon róla. Vajon megállítható még ez? Már nem egy tinédzser aki szimpla felindulásból hasonlót tenne, ugyanis már húsz éves. Ezért aggaszt ennyire.

Mit tennétek a helyemben?



2022. márc. 16. 20:15
 1/9 anonim ***** válasza:
46%
remélem kamu...
2022. márc. 16. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Én is ebbn reménykednék most mások helyében ha ilyet olvasnék. De azért fektettem a megírásába időt, mert igaz és tanácstalan vagyok. Még sosem volt dolgom hasonló helyzettel, pláne nem a legjobb barátnőmmel.
2022. márc. 16. 20:34
 3/9 anonim ***** válasza:
77%
Jól értem, hogy barátnőd többször tett kárt magában fizikailag és jelenleg valóban öngyilkosságot tervez? Ez esetben pszichiátriai osztályos ellátást igényel, amennyiben ezt ő nem látja be úgy akár akarata ellenére.
2022. márc. 16. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Én is gondolkodtam ezen az eshtőségen, de vajon tényleg be lehet a beleegyezése nélkül? mert már felnőtt
2022. márc. 16. 22:10
 5/9 anonim ***** válasza:
87%
Igen, lehet, amennyiben a szakorvos is úgy íteli meg, mint te, hogy önveszélyes.
2022. márc. 16. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Tudom, hogy ez most neked nem egy könnyű eset.


Sajnos az embereknél néha előjön ez a mai világban, ki tudja miért...

Talán mert mi emberek már nem a természetes környezetünkben élünk. Mesterséges környezet, mesterséges ételekkel és italokkal, mesterséges szabályokkal... Természetellenes ez az egész. Ezért lehet, hogy annyi a szorongásos és a depressziós ember manapság. Túl messzire távolodtunk el a valódi emberi lényi mivoltunk által szükségeltetett életmódtól és természettől. Vannak, akik ezt nagyon nehezen, vagy egyáltalán nem bírják elviselni.


Az, hogy tényleg megöli-e a magát, vagy sem, hát, nekem mind a kettő típushoz volt "szerencsém" életemben. Voltak olyan mély depresszióban szenvedő ismerőseim akik fenyegették környezetükben lévő embertársaikat azzal, hogy "kocsi elé ugranak" meg hogy "fejbe lövik magukat" meg hogy leugranak a ház tetejéről, ilyesmik. Ezek az emberek csak figyelmet akartak maguknak, törődést, és ez a téma sajnos - elcseszett módon de - megadja ezt nekik.


Volt olyan eset is, középiskolában, hogy egy haverom, akivel együtt jártam gyógytesire minden héten, és együtt hülyéskedtünk, vonat elé ugrott. Semmi jele nem volt annak hogy neki problémái vannak. Egyszer csak megtette, és belerezzent az egész iskola.


A helyzet kemény, már több ok miatt is, és bár nem te vagy a kritikus helyzetben, érthető hogy a te helyzeted is elég nehéz ezen a téren. "Jó" tanácsot azt hiszem senki nem tud adni neked, de én csapásvonalként felemlegetnék neked két filozófiai iskolát, amik legalábbis ötletet adhatnak, hogy a te helyzetedben miképpen állj hozzá a dolgokhoz.


Mindkét filozófiai iskola törődött már az öngyilkosság gondolatával, és ellenkező tanításokat fogalmaztak meg, még híres magyar képviselőik is ismertek.


Az első ilyen iskola a liberalizmus.

Ennek tanítása szerint minden ember szabadnak született. Szárazan ez annyit jelent, hogy minden ember szabadon határozhatja meg, hogy akar-e élni, vagy sem. Az ő élete, ő tudja min megy keresztül, és (Puzsér úr gyakori szófordulata szerint) nem tartozik senkinek sem a szenvedésével.


A második ilyen iskola a humanizmus.

Az emberközpontúság, az élet fontosságának hirdetése. Eszerint meg kell menteni minden megmenthető életet, tekintet nélkül arra, hogy ő azt akarja-e, vagy sem.


Mindkét iskola szélsőséges.


Talán egyik legfontosabb összevetési tere e kettőnek talán az eutanázia kérdése.

A halálos beteg, aki halálos ágyon fekszik, vajon kérheti-e élete kioltását, vagy sem. Számtalan vitát keltett.

Ha az ember szenved, és szenvedés számára az élet, vajon a számára juttatott halál könyörületnek, vagy gyilkosságnak számít?


Nem mondom, hogy sajátítsd el bármelyik iskola tanítását. Csapásvonalnak szántam, a modern kor hozzáállásaként az ilyen kérdéshez. Tudd, miképpen gondolkodik erről a kérdésről a filozófia.


De így elérkeztünk arra a pontra, hogy mit tehetsz te magad ebben a helyzetben?


Nem tudhatjuk pontosan milyen állapotban van a barátnőd.

De én a helyedben 1 dolgot tennék.


Szólnék egy ROKONÁNAK, hogy mi a helyzet, részletesen levezetném neki a problémát, talán együtt hárman leülve. Azért fontos ez, mert a gyógykezelését csak rokon kérheti.

[link]


Ezen az oldalon legalábbis le van írva, hogy például a kötelező kezelést akkor is lehet kérni, ha valamelyik családtag pszichés zavara miatt jelentősen veszélyezteti saját testi épségét.


Vagy például sürgősségi kezelés => abban az esetben rendelhető el, ha a beteg pszichés állapota vagy szenvedélybetegsége következtében saját vagy mások életére, testi épségére, egészségére közvetlen és súlyos veszélyt jelent.


Bárhogyan is lesz, te magad csak 1 dolgot jegyezz meg, és 1 dologra koncentrálj: Nem vagy a rokona.


Ahogyan a jog a legtöbb ehhez hasonló esetben (például az eutanáziában) alapvetően családtag kezébe adja az ilyen beavatkozásokhoz szükséges jogokat.


Ebből is adódik, hogy neked ehhez az egészhez - bár a barátnőd - csekély közöd van. Nem is a te életed, és nem is a családtagod.

Szörnyű, és hát szörnyen is hangzik, de a legfontosabb, hogy (annak ellenére hogy valószínűleg nagyon szereted, hiszen a gyerekkori barátnőd) érzelmileg határolódj el ettől az egész esettől.


Segítsd ügyét abban, hogy családtagjai révén segítséghez juttatod, de ha ez nem megy, vagy ha esetleg bekövetkezik a legrosszabb, ne hibáztasd magadat. Ez itt talán most a legfontosabb. Hogy te önmagadat ne hibáztasd ezért az egészért. Egy ilyen eset egy életre veled maradhat.

2022. márc. 17. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat, neked is utolsó, olyan dolgokat írtál amiktől kicsit megkönnyeztem, valamit hasznosnak találtam.

Viszont már kora reggel felhívtam a barátnőm anyját, ugyan elsőnek szkeptikusan fogadta, de aztán a beszélgetés végére hál istennek megértette, amitől nagyon megkönnyebbültem. És persze mint minden szülő ebben a helyzetben kiakadt, de megértettem mit érezhet.

És igen, lehet hogy mélységesen megfog ránk haragudni ha helyette cselekszünk, de mihamarabb intézkedni fogunk ez ügyben.

És igen, lehet hogy nem vagyok a rokona, de ennyi idő után már teljesen úgy érzem mintha az lennék, és felelőséget is érzek iránta. Éppen emiatt nem fog érdekelni ha inkább véget vetne majd ezután a barátságnak, de legalább jobban lesz.

2022. márc. 17. 10:36
 8/9 anonim ***** válasza:
93%
Inkább a barátságnak legyen vége, mint az életének. Nagyon jól tetted, hogy szóltál az anyukájának.
2022. márc. 17. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
7# Nem biztos,hogy jobban lesz..
2022. márc. 19. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!