Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Miért keverik a szakemberek a...

Miért keverik a szakemberek a Borderline személyiségzavart és a Bipolárist?

Figyelt kérdés

2022. márc. 22. 07:03
 1/10 anonim ***** válasza:
63%

Akik keverik, azok NEM szakemberek.

De az semi kizárt, hogy csak te nem akarod elfogadni a szakemberek általi diagnózist?

2022. márc. 22. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Itt gyakorin olvastam, hogy félrediagnosztizálták az embereket, egyszer Borderline-t, egyszer Bipolárist kaptak diagnózisnak különböző szakemberektől.
2022. márc. 22. 08:42
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Engem is nagyon érdekel. Tegnap írtam ki egy kérdést, belinkelem. Ott lehet olvasni, hogy először bentlakásos pszichiátrián borderline-nak diagnosztizáltak, aztán később ambulánsan egy magánorvos bipolárisnak. Azóta többször voltam bentlakásos pszichiátrián hónapokat és a borderline diagnózist többé nem kaptam meg, a bipolárist viszont mindig. De tesztet csak ott csináltak, ahol borderline diagot kaptam... Na most akkor mi van?

(Azért írtam a pszichiátriákat, mert mindegyiken hónapokig voltam és ezeken a helyeken minden ott dolgozó (orvos, terapeuta, nővér) mindent figyel és feljegyez és csoporton megbeszélik, tehát a diagnózis viszonylag könnyebben felállítható.)


https://www.gyakorikerdesek.hu/egeszseg__mentalis-egeszseg__..

2022. márc. 22. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
3, Igen, ez a kérdés inspirált :D.
2022. márc. 22. 10:27
 5/10 anonim ***** válasza:
63%
Itt eleve nem volt diagózis, tesztek nélkül ugyanis nem lehet semmit kimondani - szóval a "szakemberek" egyszerüen nem akartak érdembe foglalkozni az illetövel. Ilyen eset rengeteg van, egyszerüen nem érdekli az adott orvost az egész.
2022. márc. 22. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
95%

Mert nagyon hasonló a két betegség. Mégis rettentően különbözik. És ha csak pl. 2 hetente/ havonta 1-szer van terápia úgy nehezebb megmondani, mint amikor 0-24-es megfigyelés alatt vagy.


Én ezt tudnám elképzelni magyarázatnak.

Bár ilyen komoly diagnózisok mellé kötelezővé tennék valamilyen tesztet, mert nagyon nem mindegy, hogy most valaki bipoláris vagy borderline-os.

2022. márc. 22. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
71%

Azért mert a BPD sok tekintetben hasonló tüneteket produkál mint a bipoláris zavar egyes típusai.

A két betegség gyakran együtt is jár, a mindkettőre jellemző hangulati zavarok biológiai hátterében, feltehetőleg van kapcsolat.


A tesztek segédeszközök, alapvetően semmivel sem biztosabb az, hogy a válaszoló miket jelöl be egy szabvány pszichiátriai teszten, mint az hogy a kezelő az egyéni tapasztalatok alapján a konkrét személyre melyik diagnózist tartja megalapozottnak. Inkább utóbbi a mérvadó, persze ha több módszer egybehangzó az annál jobb, annál biztosabb az eredmény.

2022. márc. 22. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
0%
Senki nem keveri. A bipoláris zavar létezik, a másik nem.
2022. márc. 22. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
88%
Egy ember lehet egyszerre mind a kettő.
2022. márc. 22. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

A bipoláris az hangulatzavar semmi egyéb, valószínűleg ez genetikai eredetű. Hangulat szélsőséges változásai de nagyobb kilengésű és hosszan. Ideig tart mint pár perc. Mert borderlinekènt ez konkrétan pár perc, és igen hirtelen tud lenni. Viszont ott nem a semmiből jön hanem valami trigger hatására (ami meglehet hogy kívülről ok nélkülinek tűnhet). Tehát maga a hangulatingadozás átfedés lehet. És mivel a szakember csak azt méri hogy van vagy nincs esetleg a páciens nem rendelkezik kellő rálátással magára nem tudja jól elmagyarázni a hangulatválozásálait akkor siman összekeverhető.

A borderline pedig egy kora gyermekkorban rosszul kifejlődött személyiség. Egy személyiség zavar. Érzékenysèggel, és a már sokszor leírt tünetekkel, koragyerekkori sebekből, érzelmi szükségleteik helytelen hiányos kielègítèsèből fakad. Dióhéjban.

2022. márc. 27. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!