Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Szerintetek létezhet olyan...

Szerintetek létezhet olyan egyedi, bonyolult élethelyzet, amelyben egy pszichológus nem tudna segíteni?

Figyelt kérdés

Tegyük fel, hogy van egy évek óta tartó, komplex élethelyzet, amit több váratlan esemény is tovább bonyolított. Az a személy, akinek az életében ez jelen van képes arra, hogy felmérje ezt a helyzetet, tisztában van azzal, hogy ő mit szeretne, tudja, hogy mi az akadálya a problémák megoldásának. Elképzelhető-e, hogy egy pszichológus, aki csak ennek a személynek az elmondásából hallja a történetet, amit sok alkalomba tellne kellően árnyalni, túl hamar levon egy téves következtetést, csak mert egyszerűbb ha rá lehet húzni egy skatulyát.

Ez csak egy elméleti kérdés, nem beszéltem még nehéz/bármilyen élethelyzetekről pszichológusnak. Csak abból indulok ki, hogy ők is emberek, és sokszor egy történet nagyon máshogy hat ha elmondod egyszer nagyvonalakban, mintha később számos apró kis részletét feltárod. Ráadásul az apró kis részletek is csupán annak a szemszögéből vannak bemutatva, aki ott ül a pszichológusnál, tehát csak az hangzik el, ahogyan ő megélt valamit, az nem ahogyan objektíven történt egy adott esemény.

Mit gondoltok?



2022. ápr. 26. 05:29
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
71%

Azt hogy igen. Abszolút lehetséges. A pszichológus sem tud kibújni a bőréből, ő is csak iskolában tanulta a szakmáját.

Nekem nem extra komplex a helyzetem de azért nem hétköznapi. Én eleve úgy láttam ezt az egészet hogy ha fizetek valakinek hogy meghallgasson, már oszintetlen a helyzet, hiszen az empátiát és a valódi segítő szándékot nem lehet megvásárolni.

Egy alkalommal mégis elmentem, reméltem legalább kívülállókent tud valami jó stratégiát adni, abszolút nyitottan álltam a dologhoz mert tényleg nagy nehezsegeim voltak. Hát pfff, annyi erővel a szomszédba is atmehettem volna keseregni annyit ért. Eleve úgy jöttem ki hogy volt valami fura kettős érzésem, hogy a felszínen megnyugodtam, és csak később jöttem rá hogy meg se értette miről beszélek, annyira beskatulyazott a saját elettapasztalatanak megfelelően hogy 'o is ugyanígy volt, de aztán minden jóra fordult'. Közben annyira nem egyezett a két sztori mint amennyire más strategiakra és tanácsokra lett volna szükség.

Persze lehet azt mondani, hogy ez csak egy pszichológus volt (de klinikai szakpszichológus ráadásul), de én azt gondolom hogy találomra adhat jó tanácsot olyan ember is aki nem végzett iskolákat de mondjuk megküzdött egy hasonló elethelyzettel, hiszen neki 100% hogy van mar jó strategiaja hozzá.

2022. ápr. 26. 06:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
63%
Sosem az élet helyzet a kérdés, hanem az arra adott válaszok és szubjektiv viszonyulás. Innentől kezdve nem neki kell a történeted megérteni, hanem neked a saját müködésedet, főként ami elakadást okoz
2022. ápr. 26. 06:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
85%

Persze, a pszichológus sem varázsló, az ő lehetőségei is korlátozottak.

Egyrészt: ez egy olyan szakma, ahol csak kölcsönös együttműködés esetén lehet eredményt elérni. ha az ügyfél nem együttműködő, akkor a pszichológus sokat nem tud tenni.

A másik probléma pont az, hogy az elmondottak valóságtartalmát a pszichológus nem tudja ellenőrizni. Igaz, a többségük elég rutinos ahhoz, hogy rájöjjön, az ügyfél mikor nem mond igazat, és sokszor ennek ellenére is lehet eredményeket elérni (hiszen az elsődleges cél az, hogy megtnaulja kezelni a problémát, ami akkor is általában megoldható, ha az ügyfél a "saját valóságában" él), de azért nagyban megnehezíti a helyzetet.

Meg természetesen vannak olyan helyzetek, amiket egyszerűen nem lehet megoldani. Ilyenkor a pszichológus annyit tehet, hogy megkönnyíti az adott probléma feldolgozását, de csodát ő sem tehet. Viszont sokszor ez is bőven elég ahhoz, hogy az ember jobban érezze magát.

2022. ápr. 26. 06:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
77%

#1 "Persze lehet azt mondani, hogy ez csak egy pszichológus volt"

Igen. Egy pszichológus, egy óra. Ezt a hibát követik el a legtöbben. Ő nem olyan, mint a háziorvos, aki megvizsgál, összesen lát kb. 10 percig, felír egy pirulát, és meg van oldva a probléma (jobb esetben). Egy óra egy pszichológusnál arra elég, hogy nagyjából felmérje, ki is vagy, és mi is a probléma. De hogy megismerje és felderítse az okokat, megismerje a személyiségedet, ahhoz több kell. Ha te egy órától vártad a megváltást, akkor tényleg átmehettél volna a szmszédhoz is. Csak tudod: a szomszéd 10 óra alatt sem tudott volna érdemben segíteni. A pszichológus meg igen.

2022. ápr. 26. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
41%

1-es vagyok. A szomszéd nem is, de sorstars közösségek nagyot segítettek, ráadásul kölcsönösen tudjuk egymást segiteni.

Nem azt vártam egyébként hogy csodát tesz egy alkalommal, de ő gyakorlatilag alaptalan szorongásnak minősített egy nagyon szomorú és valós problémát ami később sajnos bizonyítást nyert.

És egyébként de, a szomszedaim nagyon sokat segítenek, néha csak annyival hogy beszélgetnek velem egy kicsit őszinte érdeklődéssel.

Be kell látni hogy a pszichológus szakmának vannak korlátai, nem univerzális megoldás minden esetben.

2022. ápr. 26. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 Phoney ***** válasza:
65%
"Egy pszichológus"? Kb. minden egyes élethelyzet olyan, amin nem tud akármelyik pszichológus segíteni! A kérdés az, hogy az adott esetben ezerből 999 vagy csak 10 tud.
2022. ápr. 26. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
32%
6 valóban ez a kérdés, és a válasz valószínűleg a kettő között van. Ami egy újabb kérdéshez vezet, ha az optimumot keressük az egyén szempontjából, akinek nyilván korlátozottak az erőforrásai a segítséghez jutás szempontjából. (Nem tud akárhány pszichológust felkeresni, nincs akármennyi ideje...) Ezzel szemben ráadásul a legtöbb probléma az idővel magától is enyhül néha meg is oldodik...
2022. ápr. 26. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
54%
Ha megtéveszted az elmondottakkal, akkor egyértelműen igen. Márpedig úgy látom, hogy ez történt
2022. ápr. 26. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
45%

Objektív helyzet volt, nem tevesztettem meg. (Inkább ő engem, ugyanis utána azt hittem megorultem )

De neked ez ilyen vallási meggyőződés hogy a pszichológus nem tévedhet?

Egyébként ha belegondolok tobb csúnya eset fordul elő a médiában is ahol kiderült hogy már pszichológushoz járt az illető...

2022. ápr. 26. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
54%

Nem emlékszem rá, hogy hozzád beszéltem volna 9-es, én a kérdezőnek írtam.


Egyébként miféle vádlás ez, hogy én szerintem nem tévedhet a pszichológus? Hol írtam ilyet?


És olyat hol írtam, hogy megtéveszteni valakit csak szándékosan lehet? Van baj a fejekben...

2022. ápr. 26. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!