Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Pszichológust keressek fel...

Pszichológust keressek fel vagy pszichiátert ?

Figyelt kérdés
Nem tudom kihez forduljak, barátom ajánlotta hogy menjek pszichiáterhez ha erre az útra lépek mert, hogy "profibb" Meg elvileg ő nekik orvosi végzettsége van. Én annyira nem értek hozzá. A lényeg, hogy van egy kis lelki bajom egy ideje.. önbizalomhiány, negatív önkép, sokat stresszelek kb mindenen és nem tudok elengedni egy múltbéli rossz élményt. Mekkora a különbség a pszichiáter és pszichológus között, tud többet nyújtani valamelyikük ?
2022. szept. 4. 23:34
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
86%
Nagyon roviden és tömören: a pszichiater gyógyszerel (is), a pszichologus pedig kifejezetten terapiakra szakosodott, es igen tanul annyit mint egy pszichoater. A leirasod alapján pszichologus kellene. Legvégső esetben fordulj pszichiaterhez. Ne feledd:a gyogyszer csak tunetmentesit. Ha gyogyithatatlan eset vagy, es eleted végéig kell gyogyszer, nincs mese. Egyeb esetkben max átmenetileg, de inkabb kerülni erdemes, es a terapiakat kell előnyben részesíteni. Ez az en velemenyem.
2022. szept. 4. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
36%

Pszichológus és a pszichiáter között csak annyi a különbség, hogy az utóbbi írhat fel neked gyógyszert.


Nyugodtan menj el pszichiáterhez.

2022. szept. 4. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
78%
Esetedben pszichológus; vele tudsz beszélgetni, régi sérelmeket feldolgozni. A pszichiáter is meghallhat ugyan - kb. 10 perc -, és ad gyógyszert. Pl. szorongásgátlót. De egyáltalán nem biztos, hogy azt el kellene kezdeni szedni. Megoldani a problémákat úgysem lehet azzal. Szóval első lépés a pszichológus, és ha ő javasolja, akkor úgyis tovább küld tablettáért a pszichiáterhez.
2022. szept. 4. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
62%
*meghallGat, bocsi.
2022. szept. 4. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm szépen. Én magamból kiindulva inkább pszichológust keresnék fel mert nem érzem, hogy gyógyszeres kezelésre lenne szükségem. Meg elég ijesztő belegondolni is abba. :D
2022. szept. 5. 00:04
 6/11 anonim ***** válasza:
0%

Igen, erre egy pszichoterápia kell. Kifejezetten a rossz emlékek feldolgozásával foglalkozik egy viszonylag új módszer, az EMDR.

Van egy önsegítő könyv is a témában: [link]


De más módszerek is lehetnek jók, vagy akár speciális csoportok.

2022. szept. 5. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Ez egy elég nehéz kérdés, én azt mondanám mindkettőhöz menj el, ugyanis a pszichiáter állítja ki a diagnózist. Én például gyerekkoromtól kezdve szorongós típus voltam (örököltem sajnos), a sok stressz és szorongás pedig egy idő után vezethet komolyabb bajhoz, esetemben például disztímiához. Egy idő után annyira felborulnak a kémiai anyagok az agyban, hogy hiába megy el az ember pszichológushoz, nem fog segíteni. Erre valók az antidepresszánsok, helyreállítják a rendet az agyban, de önmagában ez sem megoldás. Ezért szokták javasolni a gyógyszeres kezelést és a terápiát együttesen.


De nyilván minden ember más és mindenkinél más válik be, az én esetemet csak példaként hoztam fel. Ha nem szeretnél első körben gyógyszert szedni, akkor menj el pszichológushoz, természetesen ő is tud segíteni. De ha úgy érzed huzamosabb idő után sem segít, akkor érdemes elgondolkodni a pszichiáteren. Az olyanokra meg nem kell hallgatni, akik azt vallják, hogy a pszichiáter életed végéig csak gyógyszerrel fog tömködni, mert ez butaság. Addig szoktak gyógyszert szedni, amíg tart a terápia, kb. 2-3 év.

2022. szept. 5. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Pszichiáter akkor kell, ha a stresszek annyira elhatalmasodnak, hogy mondjuk már nem mersze kimenni a lakásból, mert kint veszélyes. Erre már kell valami gyógyszer. A gyógyszert ilyen esetekben meg amúgy is csak addig szokták adni, amíg nem hat a terápia.
2022. szept. 5. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Értem. Én egyszerűen csak úgy érzem, hogy nem tudok kezelni 1-2 dolgot az életemben vagyis inkább nem tudok a látásmódomon változtatni. Nem voltak ilyen jellegű gondjaim fiatalabb koromban még suli alatt csak a szokásos, hogy nem éreztem jól magam ha kicikiztek meg nem szerettem annyira suliba járni de ezeket így idővel csak elengedtem vagy elfelejtettem nem is dolgoztam fel igazán szerintem csak eltűrtem aztán mikor idősödtem tovább léptem rajtuk. Ami miatt most mennék el viszont olyan lelki dolog amit elég nehéznek élek meg és nem igazán tudok átlépni rajta és már nagyon zavar. Emiatt mennék el. Szóval szerintem nincs szükségem tényleg gyógyszeres kezelésre csak egy nagy rendrakásra fejben de úgy érzem, hogy az egyedül meg nem megy.
2022. szept. 5. 14:46
 10/11 anonim ***** válasza:

Jól teszed, ha elmész! Egy külső szempont sokat tud segíteni!

6,8 voltam.

2022. szept. 5. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!