Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mentalis betegseg=elmebetegseg?

Mentalis betegseg=elmebetegseg?

Figyelt kérdés
2022. szept. 19. 20:53
 1/5 anonim ***** válasza:
53%
igen
2022. szept. 19. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
32%
Nem mindegyik. Például PTSD mentális betegség, de nem elmebetegség. Az elmebetegség degradáló.
2022. szept. 19. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
És pl a nagyon súlyos derealizáció már elmebetegségnek számít?
2022. szept. 19. 21:00
 4/5 anonim ***** válasza:
31%

Nem! A fő külömbség, hogy a mentális betegség szerzett, és kezelhető, sok esetben gyógyítható, vagy magától is javul/elmúlik. Pl gyász vagy munkanélküliség miatti depresszió.

Az elmebetegségeket a veleszületett, súlyosabb állapotokra értik, pl paranoid skizofrénia, ez nem gyógyítható.

A derealizáció pedig mégcsak nem is betegség, hanem egy mentális tünet. Rém kellemetlen, de amúgy teljesen ártalmatlan. Kb az idegi alapú fülcsengéshez lehetne hasonlítani.

2022. szept. 19. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 020310192051759397 ***** válasza:
0%

Nem egyenlő a mentális betegség az elme betegséggel.


vegyük példának van egy rokon aki szenvedély beteg. A szenvedély betegség egy mentális betegség, de nem elme betegség.


elme betegség: olyan kóros észrevételei, élményei vannak, amelyeknek kórosságát, a valóságtól elütő voltát saját maga felismerni nem tudja. Az ilyen beteg nem képes családjához, embertársaihoz, környezetéhez megfelelően alkalmazkodni, sem a külvilág követelményeinek megfelelni.


Az elmebetegek gyakran hallucinálnak, vagy vizionálnak, tehát nemlétező hangokat hallanak, nemlétező tárgyakat és személyeket látnak. A leggyakoribb elmebetegségek: a skizofrénia (hasadásos elmezavar), a pszichózis mániáko-depressziva (periódusokban jelentkező elmebetegség, amelynek lényege a hangulati élet zavara) és a paranoia (olyan elmezavar, amelyben a téveszmék dominálnak). Az eddig felsorolt, ún. endogén elmebetegségek általában ismeretlen eredetűek. Nem ritka az elmebántalom idült alkoholizmus, aggkori érelmeszesedés esetében sem.

Az elmezavart a körzeti orvos javaslatára az ideggyógyászati szakrendelés szakorvosa vagy a bírósági orvos állapítja meg. Ők döntenek arról is, hogy a beteg családi körben maradhat-e önmaga és a család veszélyeztetése nélkül. Ha akár önnönmagára, akár a környezetére a beteg elmeállapota veszélyes volna, intézeti beutalás szükséges.


Intézeti orvosi kezelés hatására a legtöbb zavartelméjű elmeállapota feltisztul, és ideggondozói ellenőrzés, rendszeres gyógyszerelés mellett nemcsak visszatérhet családjához, hanem aktív, hasznos munkát is végezhet. Azok a betegek, akiknél az elmebántalom nem rendeződik, az intézetben megfelelő kezelés mellett emberhez méltó életet folytathatnak, és az intézetben ún. munkaterápiás foglalkoztatásban részesülhetnek.

2022. szept. 21. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!