Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mit tehetnénk, ha már hónapok...

Mit tehetnénk, ha már hónapok óta egyre rosszabbul van egy skizoaffektív zavaros hozzátartozóm?

Figyelt kérdés

Nem jár be dolgozni, nem mozdul ki már hónapok óta. Furcsa dolgokat művel otthon, a hosszú haját levágta szinte kopaszra, kidobálja a dolgait, zaklat is másokat, kezelhetetlen a viselkedése. Amikor próbáltak beszélni vele, hogy el kéne menni orvoshoz mert megint nincs jól, azt válaszolta, hogy neki jó így. Kihívták hozzá a háziorvost, de ő azt mondta hogy nincs most olyan állapotban, ami miatt be kéne vitetni újra a pszichiátriára. Hozzáteszem, az orvos pedig nagyon jól ismeri, tudja, milyen betegsége van. De sajnos általában mindig csak akkor tudtunk segítséget kapni, amikor már "nagyobb baj" történt, pl utcán viselkedett feltűnően furcsán, rendőröket hívogatott ok nélkül stb. Miért kell az orvosnak megvárnia, mire olyan állapotba kerül, hogy megint hülyeségeket csináljon? Így is csinálja, de ettől (egyelőre) a családtagok meg akiket zaklat, azok szenvednek. Mi nem tudjuk autóba tenni és bevinni, mert ellenállna. Ehhez mi kevesek vagyunk. Hónapok óta próbáljuk bevitetni hogy megkapja újra a megfelelő kezelést, de hiába. Nem tudjuk mit csináljunk.


Ha valaki tud tanácsot adni, vagy járt már hasonló nehéz helyzetben, annak megköszönném, ha segítene.



2022. okt. 13. 22:50
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
32%
Őszintén ülj le és kérdezd meg magadtól. Ha te skizofrén lennél segítene-e, hogy erőszakkal bezárnak és gyógyszereznek? Egyértelműen nem a válasz. A gyógyszerek nem megoldás semmilyen mentális problémára, az egyedül megoldás egy pszichológus.
2022. okt. 13. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 A kérdező kommentje:
De a pszichiátrián a szükséges gyógyszert is megkapná és pszichológus is foglalkozna vele. Így ki tudja hogy szedi-e egyáltalán a gyógyszert, ott legalább figyelnek rá. Ide nem elég csak egy pszichológus. Felügyelet is kéne most neki amíg helyre nem áll és be nem állítják újra a gyógyszerét. Nem tudom te élsz-e ilyen mentális beteggel, de a válaszod alapján szerintem nem, mert nincs tapasztalatod ebben. De azért köszönöm, hogy segíteni akartál.
2022. okt. 14. 00:13
 3/26 A kérdező kommentje:
A gyógyszer nem megoldás, de a skizofrénia és egyéb tüneteit enyhítik. Egy skizofrén nem élhet gyógyszerek nélkül, de mellette élhet normális életet, pszichológus és pszichiáter kezelése mellett. Szóval az hülyeség, hogy a gyógyszer ne kéne neki, ez egy olyan betegség, amihez szükséges, hogy gyógyszerrel kezeljék. Egy vérnyomásproblémás, cukor- vagy szívbetegnek se mondod, hogy nem kell a gyógyszer, csak természetes módszerekhez nyúljanak, mert valószínű rosszabbodna az állapota, vagy bele is halna. A skizofrénia pont ilyen.
2022. okt. 14. 00:17
 4/26 anonim ***** válasza:
64%
De, a gyógyszer a megoldás. Sajnos ez egy örök probléma, el kéne érned, hogy rendszeresen eljárjon az orvoshoz. Otthonba nem tudna költözni?
2022. okt. 14. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
34%

4 éve tünetmentes skizofrén vagyok, pszichológus hozott ki belőle. Pszichiáter meg leállította a gyógyszereket. Soha senkiről nem hallottam még, hogy a gyógyszer bármit is segített volna. Én nekem mikor kórházban voltam ugyanúgy tévképzeteim voltak, szólni is akartam az orvosoknak, hogy amúgy rohadtul nem segít a gyógyszer, de úgy voltam vele ők jobban tudják. Volt a zárton egy fiú is, mondta, hogy elég gyakran van bent skizofrénia miatt és semmit se tudnak tenni az állapota javulása érdekében. Kb. Ennyit tudott nekem elnyögni, aztán teljesen olyan dolgokról kezdett beszélni, amikről nem is beszéltem. Szívem szakad meg, amikor a sok idióta azt hiszi, hogy mekkora segítség a gyógyszer egy skizofrénnek, nem beszélve arról, hogy mekkora trauma a zárt osztály mindenkinek.


Gyógyszerekkel kapcsolatban meg egy csomó depressziós szed gyógyszert, aztán mégis annyira rosszul van, hogy élni nem tud, de azért áldja a gyógyszereket meg az orvosokat, mert nélkülük sehol se lenne. Szedi őket 10-20 éve, de már fogalma sincs milyen volt az élet nélkülük. Nekem se volt. Végre boldog vagyok, áldom a pszichológust, hogy kirángatott a szarságokból és még csak ez jobb lesz.

2022. okt. 14. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
17%

1,5 vagyok


Még annyit hozzá tennék, hogy pszichiáterem azt mondta nem érdemes szedni a gyógyszereket hosszútávon, csak akkor ha baj van, mert ezek olyan agyi károsodásokat okoznak, hogy a végén már élni nem tud tőlük a beteg, mert jelentősen romolni fog az állapot. Hatalmas tiszteletem van egy ilyen orvos iránt, aki a farmakológiai részét is figyelembe veszi.

2022. okt. 14. 02:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 A kérdező kommentje:

"A gyógyszeres kezelés mellett a legtöbb esetben szükség van pszichoterápiás kezelésre is, melynek különböző formái használatosak. A támogató terápiák mellett az egyik legfontosabb a betegek pszichoedukációja (felvilágosítás a betegségről, tünetekről, gyógyszerelésről). Emellett a korszerű pszichiátriai kezelés részét képezi a szkizofrén betegeknek tartott kognitív szemléletű pszichoterápia (metakognitív tréning), stresszkezelési technikák fejlesztése, szociális készségfejlesztő tréning, családterápia, mozgás-táncterápia, művészetterápia stb. Fontos tudni, hogy a pszichoterápiás kezelés hatékony és fontos, de nem helyettesíti a gyógyszeres kezelést szkizofréniában!"


Szakértők is leírták, hogy gyógyszeres kezelés igen is szükséges ahhoz, hogy egy skizofrén beteg tünetmentes lehessen és teljes életet élhessen. Én meg is talasztaltam ezt a családtagomon, aki ha nem szedte a gyógyszerét, akkor mindig rosszabbodott az állapota. Tény, hogy a gyógyszer sem teljesen és egyből segít a tünetek kezelésében, mert be kell állítani és meg is kell találni a megfelelő gyógyszert. Családtagomnak is írtak már fel olyan gyógyszert, ami nagyon nem volt megfelelő neki. Egyből szólt hogy valami nem oké, és megállapították, hogy parkinson-kór tünetei felmerültek az adott gyógyszer miatt nála, ezért azonnal írtak fel neki másikat, ami már használt neki.

Tudom, láttam, hogya pszichiátria nem egy üdülő és borzasztó sokszor ami ott van, de egyszerűen a mi lelkünk is megnyugodna, ha tudnánk hogy figyelnek rá, megfelelően ellátják. Más lehetőséget nem látunk erre a problémára. Van más ismerősöm aki szintén skizofrén és pár hónap pszichiátriai kezelés után helyrejött, és volt ilyen durva a helyzete, mint a családtagomnak.


Szóval, szeretnék tanácsokat kérni, hogy mit lehetne tenni. Az is biztos hogy fogunk még próbálkozni a háziorvosnál, hogy utalja be, hiszen nincs tudatában annak, amit művel, zaklat másokat és furcsán viselkedik. Kellemetlen és rossz ez számunkra is. Elsősorban pedig azt szeretnénk, hogy jobban legyen. Az ő betegsége sajnos eléggé tönkre tette az én életemet is meg sokakét a környezetemben, és nagyon sajnálom ami vele történik, de egyszerűen semmit se tudunk igazán tenni érte. Voltak alkalmak amikor féltem tőle, volt is okom rá sajnos. Ezek számomra is traumák, és nehéz vele együtt élni és segíteni is neki, közben magamnak is. Nagyon tanácstalan vagyok, jó lenne hasznos válaszokat kapni.

2022. okt. 14. 03:37
 8/26 anonim ***** válasza:
23%
Hasznos tanácsot kaptál, nem az a szakértő, aki annak nevezi magát, hanem akinek tapasztalata van benne.
2022. okt. 14. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 A kérdező kommentje:
Mi volt a tanács? Hogy ne szedjen gyógyszert és csak úgy küldjük el pszichológushoz? Egyrészt nem fog elmenni, nincs betegségtudata, értelmesen nem tudsz vele beszélgetni. Másrészt gyógyszerre és megfelelő kezelésre szorul, amit ha önszántából nem akar, mégis muszáj megtenni az ő érdekében.
2022. okt. 14. 22:23
 10/26 anonim ***** válasza:
34%
Az emberek addig nem tudnak mit tenni, amíg nem történik meg a baj. Ha így lenne kb. Mindenki zárton ücsürögne.
2022. okt. 14. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!