Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Most mindenki ADHD-s lett...

Most mindenki ADHD-s lett hirtelen? Pár éve a borderline diagnózist osztogatták, mint a cukrot.

Figyelt kérdés

2022. dec. 3. 11:06
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
38%
Az valóban igaz, hogy nehezebben tudunk koncentrálni manapság egy valamire. Sokan ezért hiszik azt, hogy akkor biztos is, hogy ADHD-jük van. De a szorongástól is lehet koncentrációzavarod, az unalom miatt is nehéz valamire figyelni, ez még nem jelenti azt rögtön, hogy hiperaktív valaki. Az emberek pedig kiragadnak egy tünetet, és azt hiszik, hogy konkrét diagnózisuk van. Az ismerőseid orvosi szakvélemény által lettek diagnosztizálva, vagy ők gondolják magukról ezt?
2022. dec. 3. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
36%

11


Részben igazad van, hogy nehezebben tudunk koncentrálni munka közben, de ez nem ADHD vagy ADD.


Valóban szorongástól is lehet figyelem probléma ami nem ADHD/ADD.


Sokan szerintem inkább arra vágynak hogy drogokat (ritalin = methlyphednidate) szerezzenek, és ráfogják hogy na ők persze ADHD-sok, de közben szó sincs róla.


Egyedül a Budapesti semmelweis ADHD osztály képes ilyen diagnoszitázacióra TB-sen. Ha valaki azt sejti magáról hogy ADHDs/ADDs akkor nyugodtan kérjen időpontot.


Illetve sok esetben a depresszió, meg egyéb neurotikus tünetek is produkálhatnak figyelem problémákat, ami nem ADHD/ADD, tehát fals tünetekkel fordulni ADHD osztályra felesleges, mert ha jól tudom 4 - 5 részőb áll, tehát azonnal kiszűrik azokat akik csak a stimulánst akarják szedni ADHD/ADD -ra vagy akik tényleg ADHD/ADD-sek vagy narkolepsziások.


A narkolepsziát meg tettetni hogy ne mondjam lehetlen.

2022. dec. 3. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
20%
Egyetértek azzal, hogy sokan az amfetamin miatt kérik, mert az stimulánsként segíti a koncentrációt. Az orvosin szinte majdnem mindenki amfetamint használ, mert legálisan felírja a pszichiáter.
2022. dec. 4. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
23%

Ez valóban egy provokatív kérdés, ami valójában nem is kérdés. Ahogy a 10. válaszoló nagyon jól írta.

Több éven át rengeteget olvastam az ADHD-ről, meg is van a diagnózis egy SOTE pszichiátrián dolgozó pszichiátertől.

És nem, nem doppingnak kell a Ritalin - ez jellemzően azoknak az előítélete, akik magukból indulnak ki, vagy csak kötekedni akarnak.

Vannak akik az inzulint használják doppingként, például testépítők. Emiatt egy valóban cukorbeteg testépítőnek, ha indul egy testépítő versenyen, orvosi igazolást kell vinnie, hogy ő valóban cukorbeteg, nem csalni/doppingolni akar. Mert ugye a vizeletből kimutatják, hogy inzulin injekciót használ.

És ez van az ADHD gyógyszerekkel is. Nem az ADHD-sok élnek vissza a stimuláns (Ritalin, Adderall) gyógyszerrel, hanem akik nem azok. És sokan minden ilyen, ADHD-s kérdésnél osztják az észt.

Legalábbis itt, a gyakorikerdesek.hu-n. Mert például a Reddit ADHD csoportjában sokkal kulturáltabb és értelmesebb eszmecsere megy.

(Facebook-ot nem használom, azt gagyinak tartom.)


És nem csak hogy nem vagyok PC (Politikailag korrekt), hanem rühellem őket, meg a safeplace-eseket is. Sokat ártanak és agyatlanok. Tapasztalatból is mondom.


De a lényeg, amiért billentyűzetet ragadtam, hogy választ írjak ide, az az, hogy látom ezt a kettősséget:

Egyrészt valóban vannak a hülyék, akiknek egyszerűen divat vagy trend, meg belemagyarázás, meg a pszichiáterek többsége is ostoba, éretlen.


De a másik oldala az, hogy valóban vannak ADHD-sek a világon, akiknek a többsége még mindig diagnosztizálatlan, vagy pszichiáterek által félrediagnosztizált és így félrekezelt.

Tehát a diagnózisok számának a növekedése részben valóban a hype, trend, meg belemagyarázás, ostobaság, visszaélés, stb. Viszont a nagyobb figyelem, az információ terjedése azoknak is segít - és nagyon sokan vannak - akik valóban ADHD-sek, és gyakorlati segítséget nyújt a megfelelő ADHD gyógyszer.

Az ADHD-sok (akik valóban azok) 80%-ának segít valamelyik stimuláns gyógyszer. Szintén kutatási eredmény. Nem biztos, hogy a Ritalin, lehet hogy az Adderral vagy a Vyvanse. 80% a pszichiátriai gyógyszereknél rendkívül magas hatékonyságot jelent!

Magyarországon sajnos csak a Ritalin kapható.


Szóval azért olyan nehéz a kérdés - amennyiben komolyan veszem és komolyan válaszolok rá - mert önmagában a diagnózisok mennyiségének a növekvése nem fedi le azt a csoportot, akiknek valóban ADHD-jük van és valóban egy stimuláns gyógyszer segít.


Van akinek pusztán a diagnózisok mennyiségének hirtelen emelkedése már gyanús - és lehet benne valami - de ebből azt a következtetést levonni, hogy az összes ember, akinek ilyen jellegű gondja van, csak doppingolni akar, nagyon téves.

És gyakorlatilag és a valóságban rettenetesen árt nekünk, ADHD-soknak.


Az inzulinos cikk nem véletlenül tanácsolta, hogy ha cukorbetegként testépítő teremben edzel, és valaki látja, hogy beadod magadnak az inzulint és odajön, hogy "jaj, otthon felejtettem az inzulinom, tudnál adni?" akkor ne adjon, mert csak doppingolni akar. És a végén a valódi cukorbetegek szívnak a szigorítások miatt.


Konkrétan a Reddit ADHD csoportjában olvastam felsőiskolába/egyetemre (college) járó fiatalokról, akik az ADHD diagnózisuk miatt nem kérik a gyógyszert, mert a többiek rászállnak, hogy adjál már. Úgyhogy e helyett alkoholt használnak tanuláshoz!!

Majd eldobtam az agyam. De az etilalkohol molekula valóban javítja a dopamin aktivitást - persze csak egy bizonyos mennyiségig. Ez is tudományos kutatási eredmény, szintén a Reddit-ről.

De ezek a valóban ADHD-s fiatalok, akik kollégiumba járnak ezért nem kérnek inkább stimuláns gyógyszert. És ezt fejtegették a Reddit ADHD-csoportjában.

Ez nagyon durva!

És ez miattatok van, akik nem ADHD-sok, akiknek ez csak trend és rögtön vádaskodnak, hogy aki azt gondolja magáról, hogy ADHD-s, az csak doppingolni akar.

Úgyhogy ezért ilyen nehéz eljutni ehhez a diagnózishoz.

Másrészt meg a "rendetlenkedő", "kezelhetetlen" gyerekeknél az USA-ban legalábbis rögtön írják a gyógyszert, ami borzalmas szerintem.


És a "kérdés" - bár provokatív, nem is igazi kérdés és elég éretlen, azért értem, hogy aki nem nézett utána a dolognak, abban ez az érzés alakul ki. És van benne valami ebből a szempontból.

Csak attól, hogy sokan visszaélnek a stimuláns gyógyszerekkel, nem kéne az egész témát és a diagnózist lesöpörni az asztalról.

Ne öntsük ki a fürdővízzel együtt a gyereket.


És remélem, hogy nem lett kötekedő vagy arrogáns a válaszom - én valóban a megoldásokat keresem, csak magam miatt.

Még abban sem vagyok biztos, hogy valóban ADHS-s vagyok, mert olvastam szakmai cikkben, hogy gyerekkori trauma is hasonló tüneteket okozhat.

Tehát a kérdés még messze nincs lezárva nemcsak az én szempontomból, hanem a pszichiátria (az még gyerekcipőben jár ezzel kapcsolatban is, meg minden téren.)


És akkor az egész tetejébe jönnek a youtube influencerek, média, meg a sok szarság.

Pedig ez eredetileg egy tudományos téma. Orvostudomány! (Vagyis annak kéne lennie.)

2022. dec. 4. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
26%

14


Csak annyit a Ritalin-hoz, hogy többen (még amfetaminosok is) abbahagyták mert csak a szorongást növelik egy idő múlva. Én kb. 2 évig szedtem az LA-t -is és úgyanezt tapasztaltam. A koncentráiómat nem növelt, de a szorongást igen.


És ADD ve vagyok diagnosztizálva.


A ritalin egy fos.


Az igazi ami tényleg segít külsős vélemnyekről az a vyvanse vagy Adderrall.

2022. dec. 5. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
9%
Nemcsak a szorongást, de a pszichózis előfordulását is megnövelheti, sőt kiprovokálhatja a skizofréniát is, ugyanis az amfetamin a dopamintermelésre hat, ami a skizofréneknél túltermelődik.
2022. dec. 5. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
0%

Kedves 15. válaszoló,


Én 2019 vége óta szedem a Ritalint, volt hogy több hónapos kihagyással, nálam is vegyesek az eredmények.

Ezért is szedtem egy időben Rexetint - ugyanaz a pszichiáter írta fel természetesen, aki a Ritalint. Szintén nagyon vegyes meg kétséges eredménnyel.

Meg egyéb gyógyszereket is kipróbált velem, a Ritalin mellé. Azok borzalmasak voltak. (Elontril, Scippa, Kventiax - persze nem együtt, nem egyszerre.)


A 80%-os hatékonyságról én is azt olvastam, erre akartam utalni, hogy a 3 stimuláns típusú gyógyszerből valamelyik beválik. Tehát így együtt jön ki a 80%-os hatékonyság.


Én éreztem/érzem a pozitív hatását a Ritalin LA 40 mg-osnak, csak túl hamar elmúlik a hatása.

De amíg hat, nekem sokszor elmúlik a szorongásom is, mert aktívabb és koncentráltabb vagyok. Tehát tudom végezni a napi teendőket, fölösleges plusz stressz meg szorongás nélkül.

Most amúgy is hiánycikk, és amúgy is lehet, hogy kipróbálom nélküle.


Mellette persze gyakorlom az ellazulást, elengedni a feszültséget egyéb módokon. Nem kimondottan technikákat, csak tudatosabban kezelni a fölösleges stresszt meg feszültséget.


Szerintem az a legnagyobb baj, hogy lehet valaki valóban ADHD-s, és a 3 gyógyszerből valamelyik tényleg beválna (Főleg a Vyvanse-ről olvastam, hogy jobb, mint az Adderall - a Ritalinról már nem is beszélve.)


De itt Magyarországon, ha a Ritalin valakinek nem válik be, akkor így járt. Mert a többi nem elérhető.


És valójában azt sem tudjuk, hogy tényleg nött-e a hiteles ADHD diagnózisok száma, vagy csak a médiában többször találkoznak vele mások és ezért hiszik, hogy na most divatba jött és sokkal többen kapják a diagnózist.

Én legalábbis nem láttam erről statisztikákat.

2022. dec. 5. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
17%

Kedves Kérdező!


Mire alapozta azt a megállapítást, hogy most mindenki ADHD-s lett "hirtelen"?

Milyen forrásból származik ez az információ?


Van alapja a kérdésnek, vagy csak a bulvármédia hatása?

Nem bántónak szánom a kérdést, csak vannak, akik a gyakorikerdesek.hu-t valódi kérdésekért és válaszokért keresik fel.

És persze az egész világon mindenhol vannak ADHD-sek.


És nekik nem segít ez az ilyen jellegű "kérdés", engem meg bosszant a tudat, hogy mennyien vannak, akiknek valódi segítség kéne. És én nem vagyok szakember. Csak tudok olvasni. Szakmai oldalakat is - pontosabban főleg azokat. (Főleg angol nyelven, mert ott sokkal több a tudományos cikk.)


És e mellett évek óta olvasom a gyakorikerdesek.hu-n ilyen témában feltett kérdéseket, és kissé elég volt már. Mert utána lehetne olvasni a témának, mielőtt egy véleményt megfogalmazunk.


Már sokszor megfogadtam, hogy nem válaszolok itt többet ADHD, meg Asperger témában, de időnként nem bírom megállni.

De az ilyen kérdés-komment folyamok megerősítenek, hogy itt nem érdemes segítő szándékkal próbálkozni.

Hozzáteszem, hogy nem vagyok és nem is hiszem magam szakértőnek, de van pár dolog, amit már tudok.

Sokszor olyat is, amit a pszichiáter nem tud, de más pszichiátertől tudok.


Az egész ADHD - a diagnózis elnevezésével együtt - egy nagy katyvasz.

A figyelemhiány egyáltalán nem azt jelenti, hogy ne tudnánk figyelni, koncentrálni dolgokra. Sőt, van a "szuperfókusz" jelensége is. Ha valami annyira érdekel és leköt, akkor az egész külvilágot kizárom.


Nem véletlenül mondták ADHD-ra szakosodott szakemberek, hogy több páciensük mondta, hogy az ADHD elnevezés félrevezető, mert ettől ők még tudnak koncentrálni.

Mondjuk könyvelőnek ne menjenek. :)


Csak van ez a halogatás dolog, ami nálam is jellemző volt mindig, és az utolsó pillanatban kapok észbe, felmegy az adrenalin-szint (aminek valami köze van a dopaminhoz is, csak nem emlékszem hogy mi) és akkor aztán pörögve és maximális fokozatra kapcsolva megcsinálom a dolgot. Csak túl nagy stresszt okoz.


De ez eléggé megterhelő, ezért lenne jobb egy kiegyensúlyozottabb szint.


De ha a Ritalin nem válik be, akkor maradnak az alternatív megoldások.


Én vagyok a 14. és 17. válaszoló is. Korábban figyeltem, hogy mint a facebook-osoknál, hányan jelölik pozitívan vagy negatívan, amit írok, most már nem zavar, ha leszavaznak.

Nem "nem érdekel", hanem nem sújt le érzelmileg, mint korábban.


Egyébként az ADHD-soknál jellemző a visszautasításra való érzékenység. (Rejection sensitive dysphoria (RSD). Ennek köze van az Amigdala eltérő működéséhez.

Erről láttam CT felvételeket is, hogy valóban máshogyan működik az agy.

Persze, mi egyszerű halandók nem jutunk el ilyen komoly kivizsgáláshoz, csak a tünetek alapján mond valamit a pszichiáter.


Nem ragozom tovább:

- Vagy a tudatlan (bulvármédiás, kommentbajnok, influencer, stb.) hagyják abba a fölösleges hozzászólásokat.

- Vagy én végre meg tudom állni, hogy ne reagáljak az ilyen témákra.


Nyilván az utóbbi lesz. Ezt már gyakorlom egy ideje. Vannak weboldalak, ahol értelmesen lehet információhoz jutni. (Nem SafePlace! És nem PC.)


Senkit nem biztatok arra, hogy ADHD-re fogja a dolgot, bármilyen problémája van, mert az úgysem segít.

De a hozzá-nemértők "kérdései" sem segítenek.

Pláne, hogy tudom, hogy honnan erednek ezek a benyomások.

2022. dec. 6. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
36%
13-as ekkora baromságot rég hallottam :D semmilyen amfetamin tartalmú gyógyszer nincs forgalomban Magyarországon. A Ritalin nem amfetamin. aAz Aderall amire te gondolsz, az nincs nálunk és az sem sima amfetamin. Az meg hogy az orvosin mindenki azt használ.. na ne nevettess :D többség azt se tudja mi az az amfetamin :D
2022. dec. 7. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
Sok monitor? Sok szines zajos sza@r? Sok szemet kaja?
2023. jan. 2. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!