Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Covid miatt kialakult agyköd?

Covid miatt kialakult agyköd?

Figyelt kérdés

10 hónapja kaptam el, gyenge tüneteim voltak, viszont a post-covid -dal meggyűlt a bajom; az agyköd volt a legrosszabb benne, bár ez a mai napig jelen van, sajnos.


Egyszerűen... mintha megbutultam/lebutultam volna. Nőtt a reakcióidőm, szóban esetlenül fogalmazok (pedig régen erősségem volt), elfelejtek teljesen alapvető szavakat, pedig tudom, ismerem őket, de amint valaki elmondja, minden helyére ugrik. Ez főleg nyelvtanáromnál jön elő, pedig a nyelv-, szótanulás is erősségem volt, imádtam is. Ha szavakat tanulok, ideig óráig megtartja az agyam, de utána mintha kukába hajítaná őket..

Sokszor olyan az agyam, mint egy lefulladt kocsi, amit alig lehet újraindítani. Érzem, hogy küzd, hogy működjön, de mintha lenne benne egy gát és nem megy. Már szerencsére jóval többször van olyan, amikor órákra "visszakattan", kiszámíthatatlanul, hogy mikor, vagy mitől:

kitisztul: szó szerint élesebben látok/látom a világot, gyors, nagyon hamar átlátja az összefüggéseket, friss, remek reakcióidővel és klappol minden; olyan, mint rég.


Voltam természetgyógyásznál, pszichológusnál, de mindenki ugyanazt mondta, amit neten is találtam: egyszer csak elmúlik magától. Csak közben a türelmem is fogytán (a helyzettel és magammal szemben is), és az égetőbb dolog.. a környezetem is sokat vár el tőlem, többet is, mint másoktól. Illetve gyakorlatom is hamarosan kezdődik, és félek, hogy nem tudok kellően helytállni.

____

Van esetleg valaki hasonló cipőben? Nektek mi segített? Mennyi idő után múlt el?



2023. jan. 26. 13:00
 1/8 Csabi34 ***** válasza:
81%

Az agy köd és a kognitív zavarok, mint a nehézség a szókincs használatában, a szótanulásban, a memória és a koncentrációban, is a post-covid szindróma tünetei közé tartozhatnak.


Sajnos, nincs egyértelmű válasz arra, hogy mi okozza a post-covid szindrómát, és milyen idő alatt fog elmúlni. Az orvosodnak javasolnék, hogy újra megvizsgálja az állapotodat, és megbeszéljétek meg a lehetséges kezelési lehetőségeket.


Érdemes lehet, hogy a kognitív zavarokkal kapcsolatban neurológushoz fordulj, és szakember segítségét kérj, hogy megtaláljátok a megfelelő kezelést. A kognitív zavarokkal kapcsolatban a rehabilitáció is segíthet, amely fizikai és mentális gyakorlatokat foglalhat magában, hogy javítsd az agyműködésedet és a koncentrációd.


A stressz és a feszültség csökkentése is fontos lehet, és segíthet a tünetek enyhítésében.

2023. jan. 26. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a gyors és hasznos választ!

A háziorvosommal amúgy is érett már egy találkozás (szokásos vérvételre beutaló), akkor felvázolom neki az itt leírtakat, és konzultálok vele a továbbiakról. A helyi neurológus rendelési idejének pedig utána fogok nézni.


Addig is igyekszem jobban beleásni magam az itthon is elvégezhető mentális gyakorlatokba, amikor segíthetnek az agyköd terén.


Szerencsére stresszben, feszültségben nem volt sokszor részem az elmúlt 1 hónapban, majd inkább a következőkben lesz :c


Tényleg köszönöm szépen a segítséget!

2023. jan. 26. 13:26
 3/8 Csabi34 ***** válasza:
100%
Szívesen, minden jót kívánok!
2023. jan. 26. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
90%

2 éve voltam covidos,azóta számos egészségügyi problémám van,többek között az is,amit leírtál.


Ahogy telik az idő egyre inkább erősödik,nem érzek semmi javulást,inkább az ellenkezőjét.


Voltam teljes kivizsgáláson is,érdemben semmit nem tudtak segíteni,annyit mondtak évekbe telhet mire rendbejövök,legyek türelmes.

2023. jan. 26. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Csabi34 ***** válasza:
100%

Példaként pár ötlet rehabilitációra:


Kognitív tréning: olyan játékok és feladatok, amelyek javítják a memóriát, a figyelmet és az összpontosítást. Például kirakósokat, puzzle, labirintusokat, szókeresőket, sudoku és kártyajátékokat.


Nyelvi tréning: olvass sokat, írj, beszéljen, nyelvi játékok, duolingo-n nyelvtanulás stb


Mozgás és testmozgás: a rendszeres testmozgás segíthet a kognitív funkciók javításában, valamint javítja az általános egészséget.


Relaxációs technikák: például jóga, meditáció, légzőgyakorlatok segíthet a stressz és az izomfeszültség oldásában, ami növeli a mentális egészséget és segíthet a koncentrációban.

Szociális kapcsolatok fenntartása: a szociális kapcsolatok fontosak a mentális egészség szempontjából. Kommunikáció családtagokkal, barátokkal és kollégákkal.

2023. jan. 26. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Csabi34: köszönöm és viszont kívánom! :)

Illetve a 5-ös választ is nagyon szépen köszönöm! Tényleg hasznos volt!

A nyelvi tréningnél írtakat szerencsére kivétel nélkül csinálom mindennap, több nyelven, ahogy a légzőgyakorlatokat is (abból is többfélét), a meditációt csak elvétve viszont. A #5 válaszod ugyanakkor ráébresztett arra, hogy a kognitív tréning részen még bőven van mit tennem, valamint a napokban a mozgás terén is, de a többi szerencsére rendben van.


#4:

Nagyon sajnálom, főleg, hogy nálad már ennyi ideje tart. Tényleg nem lehet egyszerű, könnyű. Eléggé lelombozó lehetett azokat hallani a kivizsgálás után.. A romlást pedig sajnálattal hallom! Sok kitartást kívánok és remélem hamarosan javulás fog végre történni, és végre megszabadulhatsz ezektől a gondoktól!

2023. jan. 26. 21:27
 7/8 Csabi34 ***** válasza:
100%
Nagyon szívesen. Ezeken kívül még ugyanilyen fontos a teljes gyógyulásban való 100%-os hit, kitartás. Mentálisan ne hagyd, hogy beszűkült tudatállapotba kerülj és a legkisebb kétséged se merüljön fel a gyógyulással kapcsolatosan. Ezt könnyű nekem leírni, de én egy nagyon súlyos kilátástalan betegségből gyógyultam meg 5 év kórházból ki és be szaladgálás után, és úgy gondolom, hogy az akaraterő, mentális erő nagyon fontos tényező a gyógyulásban, ezekre a legkilátástalanabb helyzetben van a legnagyobb szükség és elő kell őket hozni a agyad legmélyebb bugyraiból valahogyan.
2023. jan. 26. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

A Covid sajnos képes áthatolni a vér-agy határon és megtámadni az agyat. Tanulmányok alapján is sok Covidon átesett személy szürkeállományt vesztett.

Fura egy vírus.

2023. jan. 30. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!