Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan tudnám megváltoztatni...

Hogyan tudnám megváltoztatni a sporthoz való hozzáállásom, aki az utóbbi időben negatív irányba visz el?

Figyelt kérdés

Sziasztok!



Az elmúlt 2 évben nagyon megváltozott az életem, konkrétan 180°-os fordulatot vett.



Sosem sportoltam, gyakorlatilag a focin kívül nem volt semmi. Alacsony vagyok, és nagyon el voltam hízva, 170cmhez több, mint 105kg voltam.



Rengetegszer próbáltam lefogyni, de az áttörést 2020 novemberében értem el. 8 hónap alatt 35kgtól szabadultam meg. Ezután megtaláltam a sportomat, a testépítést.



Minden egyes héten kivétel nélkül 5x lejárok edzeni, bármi történjen. Imádom ezt csinálni, konkrétan ennek élek jelenleg, viszont kezd átmenni egy negatív irányba ez.



-Képes vagyok csak erre fókuszálni és minden mást háttérbe helyezni. Megszállottan számolom a kalóriát és, ha 1 nap nem úgy alakul, ahogy kellene, rosszul érzem magam. 1 nap beviszek 500 kalóriával többet, másnap próbálom kompenzálni -500 kalóriával, ebből meg csak káosz van. Aki ebben benne van, az tudja, hogy egyik napot nem szabad kompenzálni a másikkal, mert nem fog sikerülni.



-Képes vagyok 3 óra hosszát sétálni megállás nélkül futópadon egy szálkásításos időszakban (fogyás), az edzőteremben volt, hogy 5 órát eltöltöttem. Most lehet azt mondani, hogy ez jó, mert kitartó vagyok. De őszintén, ki sétál 3 órát csak azért, hogy meglegyen a napi lépésszáma? A versenyzők.



-Képes vagyok családi programokat lemondani az edzés miatt.



-Képes voltam idén karácsonykor és bármilyen ünnepi napon nemet mondani bizonyos ételekre és nem élvezni azt a pár napot a családdal csak azért, mert nem akartam elrontani a diétám.



-E mellett valószínű étkezési zavar is kialakult nálam. Ez abban nyilvánul meg, hogy félek mások előtt "rossz" ételt enni, mert tartok tőle, hogy mit fognak rólam gondolni, hogy ilyeneket eszek.



-Testképzavar szintén van. Undorodom magamtól. Nem az van bennem, hogy 35kgtól megszabadultam és boldognak kellene lennem, mert például nem 150/120 átlag vérnyomásom van, hanem az van, hogy elégedetlen vagyok. Teljesen rossz az énképem, szerintem képes lennék 1000 kalóriát enni naponta cserébe azért, hogy jobban nézzek ki.



-Több napig szorongok azért, mert a mérlegen többet mutat a szám, mert félek, hogy visszajutok ugyanoda, ahol voltam.



-Valami miatt túl nagy bennem a megfelelési kényszer. Számít mások véleménye, még olyanoké is, akiket nem is ismerek. (Bár ez szerintem amiatt van, mert a kinézetem miatt rengeteg atrocitás ért általános iskolában (nem csak szavakkal..))



Úgy érzem, hogy ez nem normális. Nem normális hogy ennyire függök ettől, az edzéstől, az ételektől és mások véleményétől.. Nem normális, hogy lemondok családi programokat, nem megyek el haverokkal sehova, hanem csak az edzés, kaja, alvás. Ennyiből áll az életem..



A vicc pedig most jön: Nem szeretnék versenyezni, nem szeretnék testépítő színpadon állni, simán csak egy hobbi sportoló vagyok. Azaz, kb fele ennyi odafigyelés is elég lenne. Szerintem még a versenyzők sem ennyire fanatikusak, mint Én..



Örülnöm kellene, mert lefogytam, és találtam egy hobbit, ami boldoggá tesz. De mentálisan ha valaki megkérdezné, hogy mikor voltam boldogabb, akkor, amikor kövér voltam, vagy pedig most, na arra nem tudnék őszintén válaszolni...



Mi a véleményetek erről?



2023. febr. 13. 19:45
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Először is: minden tiszteletem a tiéd, nem sokan képesek ekkora motivációt meríteni. A legtöbb, önhibájukból túlsúlyos ismerősöm általában minden mást hibáztatnak, csak magukért és a kialakult állapotukért ne kelljen felelősséget vállalni. Neked ez sikerült, gratulálok hozzá.


Másrészt nem szeretnék okoskodni mert nincs ilyen gondom és te ehhez sokkal jobban is értesz nálam, de úgy veszem észre, hogy nagyon szigorú lettél magadhoz. Teljesen felesleges 3 órát kényszerből sétálni, hogy elérd a nap lépésszámot, ráadásul haszna sincs sok, mert nem igazán izzasztja a kalóriákat. Helyette fél óra futás ezerszer hatékonyabb. A súlyod elérésében biztos rengeteg munka van, de azért időnként szabad "bűnözni", ha ennyire rágörcsölsz akkor tényleg minden élvezetet kiiktatsz. 170 centihez a 75 kg is teljesen ideális, ráadásul ez az önsanyargatás sokszor kontraproduktív, hisz többet ártasz vele az egészségednek.


Az a baj, hogy a szélsőségek embere vagy. Inkább egy harmónikus egyensúlyra törekedj, amiben te is jól érzed magad. Akkor is, ha ez pár kg plusszal jár. Én rendszeresen futni járok és egyszer a futóedzőm azt mondta, hogy ha nem lelem benne az örömöt akkor fejezzem be, mert nincs értelme. Kényszerből ne csináljam. Nem fogok összezuhanni sem, ha 1-1x kihagyok egy edzést, nem az olimpiára készülök. Én is csak ezt tudnám neked tanácsolni.


Sok sikert kívánok a továbbiakhoz.

2023. febr. 13. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!