Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A pszichiáter felállíthat...

A pszichiáter felállíthat diagnózist csak tünetek alapján, az okok ismerete nélkül?

Figyelt kérdés
Tehát felsorolom neki részletesen a tüneteimet, ami nagyon egyértelműen egy konkrét mentális betegséget ír le. Ha nem vagyok hajlandó belemenni az ide vezető okokba, akkor is felállítja a diagnózist, felírja a gyógyszert? Vagy azt mondja, hogy ez nem elég, nem vagyok együttműködő és ha nem vagyok hajlandó beszélni az életkörülményeimről, családi helyzetemről akkor elküld kezelés nélkül? Vagy úgy vannak vele, hogy később gyógyszeres kezelés hatására megnyílhat jobban a beteg, ezért elkezdik a kezelését? Szóval elég ha csak a tüneteimmel állítok be vagy nem?

2023. máj. 18. 22:56
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
100%

"De ezeknél sokkal súlyosabb esetek is vannak. És őket is kezelik. Kezelnek súlyos depressziósokat, skizofréneket, bipoláris depressziósokat stb. Nem elég első alkalommal, ha bemész és pontosan elmondod a tüneteidet"


De elég elmondani a tüneteket és ezek alapján próbálja megállapítani hogy mi a konkrét bajod amihez viszont szélesebbkörű diagnózis kell. A diagnózis alatt ne azt értsd hogy pl: azt akarja kideríteni hogy 8 éves korodban molesztált-e a nagyapád és emiatt alakult ki a mentális problémád, hanem megpróbálja feltérképezni hogy a súlyosabb mentális problémák közül amiket felsoroltál te melyik kategóriába tartozol. Bemondásra vagy attól hogy felsorolsz 10 tünetet nem fog hivatalos diagnózist felállítani hogy te pszichopata vagy skizofrén vagy, csupán ez a gyanú, amit célzott vizsgálattal fog tovább kutatni, de van egy kiindulási pont hogy a tünetek alapján melyik mentális betegséged lehet. Ugyanúgy mint ahogy bemész a háziorvoshoz egy torokgyulladással, attól hogy mondod neki hogy fáj a torkod nem fog egyből gyógyszert írni és torokgyulladásra kezelni, hanem belenéz a torkodba és látja hogy valóban gyulladt (ez a diagnózis).


Ugyanígy működik egy pszichiáternél is -> elmondod mik a tüneteid és ezek alapján megpróbálja felállítani a diagnózist, hogy mely mentális probléma gyötör -> majd ezt követően megkezdi a kezelést

2023. máj. 19. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
65%

Én már megjártam a zárt osztályt is. Nem igen vagy képben azzal, hogy hogyan is történnek a dolgok. Gyógyszerfüggőség pedig nyugtatóknál alakul ki, nem antidepresszánsoknál/antipszichotikumoknál.


Elmész a dokihoz, és beszámolsz neki milyen problémáid vannak. Utána fel fog tenni neked kérdéseket ezzel-azzal kapcsolatban. Lehet, hogy kitöltet veled valamilyen tesztet a rendelőben. Ne hazudj, mert azzal keresztbevágod a diagnózist.


Nem csak azt nézi, hogy mit mondasz neki. Ennél sokkal fontosabb dolgokat figyel. Affektus, hangszín, viselkedés, beszédtempó, gondolatmenet, nonverbális jelek, stb.


Ne úgy menj be, hogy neked ez a bajod és kéred a gyógyszert. Ez nem így megy. Majd a doki felállítja a diagnózist, ő ért hozzá. Csak akkor ír gyógyszert, ha valóban kell. Bemondásra nem fog írni.

2023. máj. 19. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
Az orvos önállóan akkor állít fel diagnózist, amikor úgy látja, hogy elegendő információ birtokában van. Ha titkolózol, akkor az a valószínűbb, hogy nem fog magánnyomozásba kezdeni, hanem nem fog diagnózist/gyógyszert adni, mert nem biztos benne, hogy mi a célod vele. Próbálj meg együttműködni vele, a többit meg bízd rá.
2023. máj. 19. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
100%

Igen állíthat fel. Kaphatsz gyógyszert is akár már első alkalommal, ha úgy látja.


VISZONT!

A diagnózis amit az első alkalommal ad, az valószínűleg változni fog idővel, ahogy egyre jobban megismer és elkezd kirajzolódni a valódi betegség.


Szóval lehet elsőre egy depresszió diagnózist kapsz, aztán ahogy telik az idő megváltozik egy más diagnózisra Pl. Bipoláris zavarra (ez csak egy példa!)


A tüneteket ha elmondod elsőre az jónak számít, de ne úgy menj be, hogy biztos vagyok, hogy nekem xy betegségem van, írj rá gyógyszert aztàn szia.


Nem fogja tőled elvárni a doki, hogy első alkalommal elmondd az életed legsötétebb titkaid. Szép lassan ahogy megismeritek egymást és elkezdesz bízni benne egyszer csak el fogod mondani.

2023. máj. 19. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
57%
Kedves kérdező tanusithatnál mások iránt nagyobb tiszteletet, én súlyos mozgássérült vagyok ritkán tudok kimozdulni, anyuék elvisznek 1 ésbe párszor kirándulni nyáron jó időbe de ez mellett kb csak udvarozok télen meg ki se járok, én is irtam már ki kérdést lelki stb témába de eszembe nem jutott ilyen stilust nyomni főleg ha segitettek... UI:Nehezen mozgok már felnőtt vagyok, mozgatni se könnyü stb,,, ezért ritkábban tudnak csak kirándulni vinni, no meg munka egyéb idő sincs. Szóval szerintem nagyobb tisztelettel kéne irnod az ide beiróknak főleg ha tényleg segitenek.
2023. máj. 19. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
Miért nem kértél eddig segítséget, 12 év a nagyon sok idő . Így nehéz mert én ahogy nem éreztem magam jól elmentem orvoshoz . Persze megkérdezte, hogy esetleg mire gondolok, hogy rosszullétemnek mi az okozója , akkor konkrétan nem tudtam . Úgy kaptam kezelést, hogy nem tudtam megmondani a kiváltó okot, majd harmadik , negyedik alkalommal fejtettük meg, a lehetséges okokat a pszichiáternél. Az első volt a házi orvos majd vérvétel, kardiológia, neurológia , szemészet itt minden rendben volt az utolsó küldő papírom szólt a pszichiátriára . Tb alapon időpontot sem tudtam kérni annyian voltak így magánba mentem , az orvosom elértem e-mailben , ha nem voltam jól vagy ha kérdésem volt ez nagyon megnyugtató volt. Havonta egyszer jártam egy fél évig , utánna ritkábban a mai napig járok és folytatódik a kezelésem . Jobbulást !
2023. máj. 19. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!