Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Van, akinek a pszichológushoz...

Van, akinek a pszichológushoz járástól csak rosszabb lesz a helyzete?

Figyelt kérdés

Szerintem nem magával a pszichológussal van baj, inkább azzal, hogy mivel a hozzá járás következtében rájöttem sok mindenre, ki van mondva, mi pontosan a bajom, így tudok rajta agyalni.


Azóta csak rossz dolgok történtek, szüleimmel durván összevesztem, mert rájöttem, hogy az önértékelési problémáimról nagyrészt ők tehetnek, mert gyerekkorom óta nem fogadnak el úgy, ahogy vagyok, úgy érzem, a szeretet egy olyan dolog, amit csak tökéletes viselkedéssel (régen jegyekkel) lehet kiérdemelni. Legalább amíg ebbe nem gondoltam bele volt egy távolságtartó, de normális viszonyunk, most az sincs.


Félek attól, hogy elhagy a párom, pedig nem úgy tűnik, mint aki erre készül, de nem tudok megnyugodni, mindig ezt érzem. Korábban sokan elhagytak, nem szerettek, nem tudom felfogni, hogy értékes vagyok és szerethető. Bármit tehet a párom én csak ezen agyalok egész nap, hogy ő biztos nem szeret, vagy ha igen akkor csak kialakított rólam egy képet és nem is ismer igazán.


Az az érdekes, hogy már tudom, hogy miért gondolom ezt és hogy elvileg nem igaz, de én mégis egyre inkább azt gondolom, hogy igaz, rengeteget agyalok ezen, hogy nem szeret a szüleimtől kezdve a páromig senki.


De amíg nem jártam, addig azt hittem, simán csak nincs önbizalmam azt kész. Éreztem, hogy valami nem oké, de ez egyre súlyosabb, nem tudok már jókedvű lenni, nem mozgok semmit, nem megyek munkán kívül sehova...


Új pszichológushoz meg már nincs pénzem menni. Így is csoda hogy fél évig volt, elfogyott egyszerűen.


2023. jún. 15. 17:49
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Hú, nehéz kérdés. Én is épp fél évig jártam pszichológushoz, és többek közt anyagi okok miatt sem mentem többet. Másrészt azért sem, mert - bár rosszabb nem lett -, már a fél év alatt is azt tapasztaltam, hogy ugyanazokat a mondatokat ismételgetjük oda és vissza. Tehát nem jutunk előrébb. Ismerősöktől kaptam olyan véleményt, hogy türelmetlen vagyok, voltam, fél év csupán arra elég, hogy kibontsuk a problémákat, az igazi terápiára, javulásra akár évek kellenek.

Tény, hogy a találkozások után gyakran voltam felkavart, zaklatott, de nem mondanám, hogy ez a pszichológus hozzá nem értése miatt volt, hanem azért, mert sok belső feszültség került felszínre a kérdései által.


A kérdésedre válaszolva: nem éreztem, hogy rosszabb lett, de nem láttam, hogy jobb lenne a terápiától.

2023. jún. 15. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
*nem láttam, hogy mitől lenne jobb. Csupán a saját tapasztalataimat mondtam el, Isten őrizz, hogy lebeszéljelek bármiről is. Pláne, hogy kéretlen tanácsot adjak.
2023. jún. 15. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Én is teljesen levert voltam minden találkozó után és onnantól kezdve egész nap sírtam
2023. jún. 15. 18:15
 4/11 anonim ***** válasza:
66%

Hát erről szól az önismeret.


Viszont a szüleiddel való összeveszést nem értem. Leginkább azt nem, hogy mi a célod vele?! Felnőtt embereket akarsz megnevelni?


Az önismeretnek és a pszichológussal való munkának nem az a lényege, hogy találj egy hibást akire ráboríthatod azokat a dolgokat amiket évek óta cipelsz és megtaláld azt aki elviszi a balhét. Teljesen irreleváns, hogy ki vagy kik miatt lett önértékelési zavarod.


Itt az a fontos, hogy megértsd, attól mert 1-2-10 (szülő, barát, rokon, a szomszéd kutyája) ember/akárki azt mondta hogy te hülye vagy és sz.r vagy, attól még nem vagy az. Pontosan az a lényege az egésznek, hogy tudd honnan ered és felismerd, ez nem igaz.


Nyilván kereshetsz hibást, de sokra nem mész vele, elmarod magad mellől az összes hozzád közel álló személyt. Ennek van értelme?


Bárkivel összebalhézhatsz, az a tény nem fog változni, hogy önértékelési zavaraid lettek és az ég világon semmire nem mész ezzel a mentalitással, legalábbis pozitív irányba biztosan nem.

2023. jún. 15. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
69%
Lehet az a baj, hogy ez egy folyamat lenne és félúton lehet rosszabb, mert ahhoz, hogy fejlődj, gyógyulj, először mélyre kell ásni és ez bizony feltéphet régi sebeket. Csak normál esetben utána ezzel dolgoznátok és utána sokkal jobb lenne. Értem, hogy nincs rá jelenleg pénzed, de nem jó ötlet ilyenkor abbahagyni. Próbálj meg spórolni rá és ha a korábbinál ritkábban is, de folytatni vagy olcsóbb/ingyenes opciót keresni.
2023. jún. 15. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
33%

"...ahhoz, hogy fejlődj, gyógyulj, először mélyre kell ásni és ez bizony feltéphet régi sebeket. Csak normál esetben utána ezzel dolgoznátok és utána sokkal jobb lenne."


Igen, ezzel teljesen egyetértek. Ez lehet a kulcs.


Amikor elkezdtem pszichológushoz járni, épp adódott egy rendszeres plusz munkám (óriási szerencse, vagy a Sors, vagy Valaki), amivel tudtam pluszt pénzt keresni, így tudtam fizetni a szakembert Kedves Kérdező! Nincs lehetőséged esetleg ilyesmire (plusz bevételre)? Vagy bármi, amin spórolhatsz, hogy tudj áldozni a lelki egészségedre? Tudom, nehéz gazdasági helyzet van, de fontos lenne...

2023. jún. 15. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Én is pont ezen gondolkodok, még csak 6 alkalommal voltam, de már megjártam a mennyt és a poklot is kis túlzással:D az első pár alkalommal megkönnyebbültem, azóta viszont olyan rosszul érzem magam sokszor egy-egy alkalom után, hogy a terápia feladásán gondolkodok. És nem azért mert fel szoktam adni bármit is, hanem mert olyan problémákat kéne megoldanom, amiket képtelen vagyok. És oké hogy a pszichológus támogat benne, nade meddig? Amíg van pénzem fizetni. És ha úgy alakul hogy nem lesz? Szóval nehéz ez.
2023. jún. 15. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek :)


Hogy mire volt jó összeveszni a szüleimmel? Amikor rájöttem, hogy sok önértékelési problémámról ők tehetnek, akkor nem szívesen voltam velük, főleg, hogy egyikük meg is bántott akkoriban, bár nem akart. Már egy hónapja nem mentem haza, anyám néha írt és én azt direkt csak órákkal később nyitottam meg, nem mondtam magamtól semmit, stb. Fel is tűnt nekik. Egy hónap után már cikinek éreztem, hogy nem megyek haza, mert amúgy kb havi kétszer szoktam és már elfogytak a kifogások. Anyám kérdezte, megyek e, mondtam neki hogy max akkor ha azt a dolgot nem csinálja többször amivel megbántott. Amire nem az volt a válasza, hogy oké persze bocsi, hanem még jobban belém rúgott. Na akkor eldöntöttem hogy én nem megyek se akkor se máskor, következő nap megírtam neki hogy mi mindent követett el, majd amikor apám megkeresett ezzel kapcsolatban, akkor neki is. Meg voltak lepődve, mert szerintük ők mindent jól csináltak, vagy ha mégsem akkor sem kellett volna így hibásan fejlődnöm. Ez kb két hónapja volt és azóta beszéltem velük olyan 3 hét szünet után, de még mindig nem az igazi, azóta sem voltam otthon és nem tudom helyre tudjuk e hozni.


Igen részben kerestem a hibást, de mások részben meg egyszerűen nem akartam hogy minden ugyanúgy maradjon mint eddig hogy bármit megtehetnek velem és én csak kussoljak. Úgy éreztem megérdemlik hogy tudják mennyi fájdalmat okoztak nekem. Ez vezérelt.


Nem tudom, hogy össze tudok e szedni annI pénzt, a ritkábban járás jó ötlet. Meg gondolkodom állami pszichológuson is, de attól félek, hogy mivel ő nincs olyan jól megfizetve, ezért nem segít olyan lelkesen.

2023. jún. 16. 08:28
 9/11 anonim ***** válasza:

"Úgy éreztem megérdemlik hogy tudják mennyi fájdalmat okoztak nekem. Ez vezérelt."


Tehát úgy érezted, hogy bántottak és visszaadod nekik. Csakhogy ez nem jó működés. Sok szempontból sem. Leginkább, mert valószínűleg nem szándékosan bántottak, talán tudatában sincsenek annak, hogy bántottak. Azzal, hogy te szándékosan megbántod őket, hadd szenvedjenek csak, lehet, hogy a megbántásukat el tudod érni. Azt viszont sokkal kevésbé valószínű, hogy el tudod érni, hogy meg is értsék, mivel, hogyan bántottak meg, még kevésbé, hogyan tudnák jóvá tenni, mit kéne máshogyan tenniük.


Az ember fejében egy csomó féle személyes élmény, tapasztalat, tudás, hit, vélekedés kapcsolódik össze, egy teljes világot alkot és a saját fejében az ember számára jobbára világos ezek viszonya, belülről nézve tudja, hogy A-B-C-D események, gondolatok láncolata hogyan függ össze egymással és miért fájdalmasak számodra.

Viszont aki nem ugyanabban a gondolatok szőtte hálóból álló világban él, mint te (vagyis egy másik ember), nem lát bele a fejedbe, nem látja a gondolataidat és azok összefüggéseit. Kénytelen vagy a szavaiddal érthetővé tenni számára. Ez pedig nagyon sokszor nehéz dolog, mert még a szavak sem mindenki számára ugyanazt jelentik. Egyik embernek a szeretet csókot, ölelést jelent, másiknak valami ajándékot, harmadiknak érdekes időtöltést, a negyediknek szíjat, vagy pálcát, amivel megfenyít, hogy megembereld magad és ne kövesd el azokat a hibákat, amiket szerinte nem kéne elkövetned. És ha nincsenek kimondva, megérthetően elmagyarázva a gondolatok, akkor a másik nem biztos, hogy érti a felszínre jutó gesztusokból, hogy a másik mit miért csinál és mit érez.


Rengeteg hasznos könyvet találsz a könyvtárakban, amik addig is segíthetnek fejleszteni magadat, amíg nem tudsz pszichológussal személyre szabott terápiával haladni.


Családi viszonyok, emberi kapcsolatok terén nagyon hasznos Gary Chapman: 5 szeretetnyelv sorozata, Susan Forward: Mérgező szülők című könyve és Marshall B Rosenberg: Erőszakmentes kommunikáció könyve segít megérteni, hogyan tudod leg eredményesebben kifejezni a gondolataidat és legnagyobb eséllyel elérni, hogy mások megértsenek, sőt lehetőleg együtt is működjenek veled.

2023. jún. 17. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Nekem ezzel kezdte a pszichológus, hogy nem lesz mindig jó érzés a terápia, és néha fájni fog. Az ülések nekem jók, utána általában következik 2-3 nehezebb nap, majd ott minden felszakad, sírok és ismét könnyebb, feldolgoztam. A 2. alkalom után nagyon rosszul éreztem magam, a 3. után sokkal jobban.

Szerintem sem kéne feladnod, pont felszakadtak a sebeid, megértetted a dolgok eredetét, innen jöhetne a gyógyítás.

2023. jún. 18. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!