Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Krónikus alváshiányból ti...

Krónikus alváshiányból ti hogyan jöttetek ki?

Figyelt kérdés

28 éves vagyok. 20-as éveim elején már néha jelentkeztek alvásproblémák, de úgy összességében nem volt vészes, kontrollálható volt.

De most 1-2 hónapja éreztem ,hogy nagyon elhatalmasodott rajtam. Fura mert elaludni mindig el tudtam, nem is szoktam nagyon felébredni alvás közben, de mégis napról napra egyre rosszabbul éreztem magam. Úgy keltem fel mintha semmit nem aludtam volna. Edzést is abba kellett hagynom ,mert egyszerűen nem tudok regenerálódni belőle. Pár napja már azt is észrevettem ,hogy kisebb hallucinációk is jönnek. Pl.: olvasok valamit és néhány szó helyett full mást látok mint ami oda van írva, aztán visszanézem és látom. A gondolataimat nem tudom összeszedni, sokszor az összefüggő beszéd is nehéz. 1 hete elkezdtem mérni az alvásciklusomat és minden nap kb. ez az eredmény: 7 óra felületes alvás, 15-20 perc mély, 20-30 perc REM, a maradék ébrenlét a 8 órából.

Minden nap ugyanakkor fekszem, ugyanakkor kelek, nagyon minimálisan használok mesterséges fényt este, mindig elmegyek sétálni, meditálok napközben, relaxálok este, táplálkozásra is odafigyelek 100%-ban, nem iszom kávét. Úgy érzem mást már nem tudok csinálni. Próbáltam még magnéziumot, melatonint, glicint, kamilla-citromfű teát de semmi változás.

Nektek, akik már esetleg kijöttetek hasonló problémából ,hogy sikerült?



2023. aug. 24. 09:52
 1/10 anonim ***** válasza:
39%

Légzésed milyen? Horkolsz?


Alvási apnoe gyakran okoz kialvatlanságot, annak minden halmozódó tünetével. "Darabra" megvan az alvás, elég órát alszol, csak épp közben a szervezeted a pihenés helyett az oxigénért küzd.


Próbálkozhatsz párnák helyett egy hengerpárnát tenni a tarkód alá, ettől a fejed kissé hátraszeged, ami segít a légutakat nyitva tartani. Persze az ember nem fog egész éjjel, mint a bot egyenesen, hátrafeszített fejjel aludni, de talán az alvás első részében (amikor több a mélyalvás, ami a regeneráció szempontjából is fontos) talán sikerül többet pihenni. Ha a puluzusod egész éjszaka magas (vagy többször is hosszú időre magasra szökik), akkor gondolhatsz erre is.


Esetleg háziorvos, beutaló (ha kell?) a fül-orr-gégére, hogy van-e kezelendő/kezelhető orrsövényferdülésed?

2023. aug. 24. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
17%
Nem tudom te miért nem tudsz aludni, én sulyos insomniátol szenvedtem, valoszinüleg depresszio miatt. Volt hogy 2 napig semmi alvás utána tudtam aludni. Aztán megint csak feküdtem éjszakánként és semmi alvás. Sok antidepreszánst szedtem de betegebb lettem töle mint amilyen voltam. Aztán elkezdtem szedni a mirzatent és minden éjszaka alszok nem mindig 8 órát, de tudok aludni. Rengeteget segit nekem ez a gyógyszer enélkül nagy gondban lennék.
2023. aug. 24. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim válasza:
44%

A mirtazapine rengeteg receptorra hat, de valoban egy kulonleges gyogyszer, szedheto szinte mindennel. Egy a gond hogy az elso 1 hetben kemenyen leszedal. De totalba. A masodik hogy elhizol, allandoan zabalsz. Nem mindenki, de en ezt hallottam, meg szedtem. Alvasra szerintem nem ilyeneket kene felirni ami olyan receptorokra is hat aminek kb koze sincs az alvashoz. Ilyenkor mit irnak fel? zolpidem, alprazolam, clonazepam, diazepam esetleg, meg trazodone, mirtazapine, quetiapine, risperidone es meg van egy par (ezek hatoanyagok, pl xanax/frontin hatoanyaga az alprazolam. ra is van irva). A seduxen a legnagyobb atveres, tobb ezer, holott ott van a medazepam es az ugyanaz es csak par szaz forint, de felirjak neked a seduxent orommel. Lenyeg, hogy ilyeneket kulfoldon csak szorongasra vagy alvasra kozel sem csinalnak. Lehet itt hanyatlo nyugat meg emelkedo kelet, de a tudomany az teny. Nezzetek ti is utana miket szedtek. Alvasra peldaul orr van a cinolazepam (Gerodorm termek) vagy tofisopam (Grandaxin termek). De ezekrol budos szot nem hallani. Csak xanax meg rivotril.


En mar rajottem tudom el fogtok itelni, de ez a gyogyszerfeliras mizeria meg hogyan kezeljuk a paciens, hozza sem szolunk nemhogy ra sem nezunk a dokirol van szo, asszisztens minimum lesz*r. 90%-ban ezek vannak TB-n. De sok tapasztalat utan, kigyo kerdeseket felteve amibol nem tud kijonni tobb orvos, kovetkeztetesem hogy teljesen korruptak, onkenyes modon viselkednek, hoznak eskure tett donteseket es eletre szolokat is, es azt hiszik ok tudnak mindent, nem kepzik tovabb magukat sosem.

2023. aug. 24. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
0%
Miert ne lenne köze az alvashoz, a depresszió pl okozhat insomniat es a mirzaten foleg antidepreszans nekem bevalt es foleg ugy hogy legkisebb dozisban szedem.
2023. aug. 25. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Senior Séf ***** válasza:
100%

Évtizedekig 2,5 órákat aludtam éjszakánként. Vagyis még egy fázist se. És én hülye, még élveztem is. Örültem, hogy milyen szuper vagyok, hogy míg más az élete egyharmadát átalussza, nekem mennyivel több időm jut mindenre. Aztán persze kezdtek gyülekezni a felhők, és már nem lehetett nem észrevenni, hogy valami qurvanagy gebasz van. Három éve kezdtem foglalkozni a kérdéssel, miután meguntam a dokik széttárt karjait nézegetni. Szigorú életmód- és étrendváltás után kb másfél éve léptem a javulás útjára, és néha már 6-7 órákat alszom.

Te még az elején jársz, kérdező, lépjél most, amíg nem harapózik el. Semmi ördöngösség, csak oda kell figyelni néhány dologra.

2023. aug. 25. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Senior Séf, szia!

Pontosan mit jelentett nálad az életmód váltás?

2023. aug. 26. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

6-os vagyok, egyébként ugyanez a bajom. Nálam már átmegy napközbeni imbolygásba egy-egy rossz éjszaka.

Rólam tudni kell, hogy én hosszú évek óta nem alszom jól, pedig réges régen ez egyáltalán nem volt jellemző rám.

Eleinte csak a matracot vagy a párnát éreztem szarnak, aztán már az is zavar, ahogy a párom a levegőt vette. Most már ott tartok, hogy 1-2-3 órát alszom pár hónapja. Régebben legalább heti párszor fordult elő ez. Ma már örülök ha heti egy éjszakát atalszom. Sportolok (most a futás a meleg miatt nem annyira megy) joga, pilates. Teljeskiorlesu dolgokat eszem. Nem dohányzom, nem iszom. Stresszes nagyon az életem, faszok a szomszédok. A sorozatos nem alvasok nekik is köszönhetők. Sajnos annyira berögzült egy fajta stressz este miattuk, hogy ha nem is zajolnak attól félek, mikor zajolnak. ma lehet megiszom egy poharka bort...

Egyébként a nem alvás nálam hangulatzavart okoz, fejfájást, szorongást. Iszom a citromfű teát. Nervenpflege-t nyomatok. Ezektől elalszom, de sajna felébredek. Ma reggel megint úgy ébredtem hogy nem élek kb.

2023. aug. 26. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Senior Séf ***** válasza:
100%

Sziasztok!

Először is leszögezném,hogy amiket itt leírok, nem az én kútfőmből ered. Innen-onnan összeszedegetett információmorzsákat gyúrtam össze, míg aztán dr. Terry Vahls munkásságára rátaláltam. Róla azt kell tudni, hogy tolószékből kelt fel, ahova SM juttatta. Ő dolgozta ki a Funkcionális Medicina módszerét. Ennek hazai képviselője Kokawecz Kata, akit bárki megtalál a közösségi oldalakon. Nem célom reklámozni őt, csak azoknak mondom, akik jobban elmerülnének ebben a rendkívül szövevényes témában. Én itt most csupán az alvásról fogok beszélni, amennyire szerény tudásomból telik.

Először is (noha mindenkinek a könyökén jön ki) ejtsünk néhány szót a stresszről. Nem fogok belemerülni, hogy hányféle kárt okoz a szervezetnek, most csak az alvás szempontjából nézzük meg, mit okoz.

Leglényegesebb, hogy minden stressz kortizoltermelésre készteti a mellékvesét. A kortizol egy stresszhormon, és amíg jelen van a szervezetben, nem engedi érvényesülni a melatonin nevű, alvást segítő hormont. A kortizolt a májad bontja le, már amennyire az amúgy is túlterhelt állapota engedi. Tehát nagyon lényeges szempont, hogy már reggeltől kezdve MENNYI kortizolban fürösztjük sejtjeinket. Itt teszek említést a cirkadián ritmusról. Ez nem holmi úri huncutság, komolyan kell venni! A neten bárki talál róla bővebbet, ajánlom mindenkinek,hogy merüljön el a témában. Aztán azt is tudni kell, hogy stresszfaktorból nem csak a mindenki által ismertek léteznek, mint az aktuális anyagi helyzet, a létbizonytalanság, a főnököd, párod raplijai, stb, hanem vannak belső, csendes stresszforrások is. A legfontosabb a táplálkozás révén generált ok, amivel jószerivel 0-24 bombázni tudjuk a mellékvesét, végképp ellehetetlenítve a máj munkáját. De még olyan kis szarságok is rendkívül sokat számítanak, mint a hideg láb. Vagy a monitorok hideg kék fénye. Vagy a túledzés. Vagy a rossz időben végzett edzés. Stb. Minél több stresszfaktort sikerül kizárni az életünkből, annál jobban segítjük a májat a kortizol elleni harcban. Tehát, mint látjuk, mind az életmódunkon, mind a táplálkozásunkon változtatni kell. Ennek mikéntjéről majd később, ha érdekel valakit.


Hirtelen ennyit tudtam összekaparni.

2023. aug. 26. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Engem érdekel :)
2023. aug. 26. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Senior Séf ***** válasza:
100%

Sajnos erről egy, a Háború és béke terjedelmét megszégyenítő könyvet lehetne írni, így nagyon zanzásítva és csak a (szerintem) lényeges elemeket érintve fussunk át rajta.

Első lépésben vegyük a bélflórát. Az ember szereti elfelejteni, hogy SZIMBIÓZISBAN él a mintegy másfél kilónyi baktériummal, gombával, ami a beleiben tenyészik, és anyagcseréje közben vitaminokat, enzimeket, hormonokat, neurotranszmittereket bocsát a rendelkezésünkre. Több száz baktériumtörzsről beszélünk, és ha valamelyik kidől a sorból, a helyét valami más, sok esetben patogén faj veszi át. Márpedig ma mindent megteszünk, hogy ellehetetlenítsük az életfeltételeiket. Ott van mindjárt, hogy nem eszünk leveles zöldséget. Vagy ha mégis, gyalázatosan ritkán és keveset. Miért baj ez? Mert a cellulózbontó bacik a "staféta" elején vannak, és anyagcseréjük közben termelik azokat a cukrokat, amik a mögötte dolgozó fajok táplálékaként szolgálnak. Ha nincs mit emészteni, éhen hal, és a sorban mögötte következőkből is egy páran. Ez rengeteg problémát okozhat, de itt most csak az alvás szempontjából, csak mint bélrendszeri diszfunkcióként, azaz stresszforrásként említjük.

Következő nagy témakör az áteresztő bél szindróma. Szintén a mai nyugati típusú étrend rovására írható. A neten található leírás róla, ebbe így nem mennék bele. Annyit azért hozzáteszek, hogy minden autoimmun betegségnek az okozója és előszobája.

Cukrok. Nagyon ügyesen belecsempészik őket szinte mindenbe. (A kortizoltermelésre gyakorolt hatását már fentebb tárgyaltuk. Emellett a bélflórára is káros hatással van.)

Ízfokozók, állományjavítók, színezékek, tartósítók, valamint az állattenyésztés során felhasznált növekedési hormonok, nyugtatók. Mind olyan kemikália, ami, ha konkrétan nem mérgező is, stresszfaktorként bizony jelentős.

Egy szuszra ennyit.

2023. aug. 28. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!