Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Tényleg ennyi embernek van...

Tényleg ennyi embernek van manapság valamilyen mentális betegsége, problémája?

Figyelt kérdés
Előre leszögezem, nem ítélkezni szeretnék, csak kíváncsi vagyok mások véleményére. Egy ideje a közelebbi és (főleg) távolabbi ismerőseim körében szinte mindenkitől azt hallom, hogy neki ez a problémája, neki meg az, OCD-től kezdve depresszión át egészen akár az autizmusig. Én nem értek annyira ezekhez a dolgokhoz, meg sokukat nem is ismerem olyan behatóan, hogy bármi jelét lássam a problémáknak. De tudom, hogy sokan szeretnek dobálózni ezekkel úgy, hogy akár nem is tudják pontosan, mit jelent a kifejezés. (Én pl. megkaptam már, hogy biztos OCD-s vagyok, mert vannak fura szokásaim... Azt még én is tudom, hogy az OCD nem ezt jelenti.) Szóval az emberek magukat diagnosztizálják, vagy tényleg ilyen soknak van problémája?
2023. okt. 12. 11:42
 1/6 anonim ***** válasza:
33%
Régebben nem voltak ennyire felvilágosúltak az emberek.
2023. okt. 12. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim válasza:
63%

Amióta van ChatGPT, Bard, stb. biztos több ember öndiagnosztizálja mentális problémáit, amikre az kidobja, hogy milyen mentális betegség tünetegyüttesébe illeszkedik.


Szerintem aki ép ember az sérül attól kisebb-hosszabb időre, ha az élettől súlyosabb pofont kap, pl. hozzá közel álló súlyos betegsége/halála, komoly gazdasági nehézség. Akit nem ért személyre szabott nagyobb pofon, azt is sztesszelte kisebb-nagyobb mértékben az infláció, új hidegháború.

2023. okt. 12. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
72%
Egyfelől egy kicsit azt látom, mintha "divat" is lenne valami kentális problémával rendelkezni, másfelől meg lehetetlen ebben a világban "normálisnak" maradni.
2023. okt. 12. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

nem biztos hogy annyival rosszabb az emberek mentális egészsége, és nem hinném azt sem hogy ezt csak kitalálják maguknak


több dolog lehet emögött

1. többen jutnak el pszichológushoz vagy pszichiáterhez

2. a szakemberek sokkal inkább osztogatnak diagnosztikus kódokat (akár adminisztratív követelmények miatt is, tehát az ambuláns lapon "muszáj" hogy legyen valamilyen BNO-kód)

3. jobban benne van a téma a köztudatban, így többen ismerhetnek rá a helyzetükre. persze az is igaz, így adódik az is hogy egy nem-klinikai nehézséget is valami betegségkategóriával minősítsenek (pl van aki kb az összes családtagjára rámond valami elmekórtani diagnózist)

2023. okt. 12. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
85%

Mindig is sok mentális sérült volt, de most több ember van diagnosztizálva.


Például nekem is lett mentális problémám a covid óta, amire gyógyszert szedek, és akár az OCD-t is rám lehetne aggatni. Nagyon befolyásolja a mentális egészséget a bizonytalanság, de azt is tapasztalom hogy a nagyon tökéletesként vetített világban mindenki nehezebben él meg problémákat, traumákat az életében, emiatt gyakoribbak az összeomlások még erős embereknél is. Zajlik most egy tervezett rátelepedés is a társadalom mentális állapotára, a médiával, meg ezekkel az új pszichológiai kórképekkel együtt.

2023. okt. 12. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Psycho ***** válasza:
100%

A kérdés megválaszolásához definiálnunk kellene, mit jelent az, hogy valaki egészséges. Egyértelműnek tűnik, de mégsem az.


Ha alaposabban megvizsgálod, gyakorlatilag MINDENKINÉL találni fogsz valami kisebb-nagyobb lelki problémát. Elfojtott feszültségek, rendezetlen konfliktusok, nem optimális működésmód, valamilyen hákni... Most akkor ők betegek?

Nem feltétlenül.


Egyfelől ennek van egy szubjektív oldala. Ha az illető szenved tőle, és nem tudja megoldani, akkor az problem.

Az objektív oldala az, hogy van-e funkció-kiesés. Funkció alatt bármi dolgot érthetünk, amit az ember tenni szokott. Pl.: felhívni egy számot, amit még sose hívtál fel. Elmenni a boltba. Megszólítani egy idegent. Melóba menni. Gondoskodni a szeretteinkről, stb. Ha valami lelki nyavalya miatt ezekből valami sérül (pl. az illető képtelen kapcsolatot kialakítani, vagy egyedül elmenni a boltba), akkor az megintcsak problem. De ezek közül is van olyan, hogy apróbb, jelentéktelenebb funkcióromlás/kiesés van, meg olyan is, hogy súlyos. Utóbbiból azért kevesebb van.


Az is tény, hogy ha az orvosi ellátórendszerhez fordulunk, akkor valamit úgyis rá fognak írni a papírra. Az ács minden problémát szegnek néz tipikus esete. Sok a félrediagnosztizálás is. Máskor pont az ellentéte: észre sem veszik a valódi problémát.


Egy szó mint száz, nehéz megválaszolni a kérdést. Igen is meg nem is. Attól függ, hol húzod meg az egészségesség határát.

2023. okt. 12. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!