Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ez az alaptermészetem része...

Ez az alaptermészetem része vagy tanult viselkedési minta?

Figyelt kérdés

Évek óta észlelem (ahogy a környezetem is), hogy nagyon negatív vagyok, mindenben először a rosszat látom meg, hogy mi miért nem jön össze, a jövőképem se túl pozitív.

Emellett nagyon lobbanékony, impulzív természetű, türelmetlen típus vagyok.

A párom szerint ezek az alaptermészetem részei és ezeken nem vagy csak minimálisan lehet változtatni. Egy kollégám szerint viszont ezek inkább tanult viselkedési minták, amelyeken lehet változtatni.

Anyám és az öccse is ilyen típusúak. Ez öröklődő dolog lenne vagy csak tanult viselkedési minta, mert ebben nőttem fel az anyám és az öccse környezetében?



dec. 9. 16:17
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

1. Távdiagnosztika ilyen téren mit sem ér. Ha ilyeneket szeretnél fejtegetni és leginkább kezdeni is szeretnél vele valamit, akkor pszichológus és/vagy pszichiáter felkeresése ajánlott!

2. A párod és a kollégád véleménye max vélemény, de annak is irreleváns, lásd első pont.

3. Az, hogy "alaptermészet", értelmezhetetlen fogalom ebben a kontextusban. Minden viselkedésmintán lehet változtatni, mindig lehet fejlődni, teljesen mindegy, honnan és miből ered a probléma.


A konkrét kérdésre:

- A pesszimizmus minden esetben tanult, ezzel "nem születik" az ember, ez egy megküzdési stratégia része.

- Az impulzivitás és lobbanékonyság lehet idegrendszeri fejlődési rendellenesség jele IS - ennyiből viszont nem lehet megállapítani az okot, főleg, hogy az sem mindegy, te ítéled impulzívnak magad, vagy a környezeted, illetve minek helyzetekben jön ez elő, stb. Lásd: első pont.

dec. 9. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
*milyen helyzetekben
dec. 9. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Phoney ***** válasza:
100%

Ilyen értelemben tényleg nem létezik "alaptermészet", minden Homo sapiensben ugyanazokra a pszichés mintákra van meg a genetikai potenciál, legfeljebb valamennyire eltérő hajlammal.


Pesszimizmus nbem létezik egészséges személyiségjegyként, csak rossz élmények hatására alakul ki. (Attól függetlenül, hogy emlékszel-e rájuk vagy egyáltalán felfogtad-e őket, amikor történtek, mert mondjuk 1 éves voltál, és az égett be, hogy a világ ilyen meg olyan...)


A lobbanékonyság/impulzivitás, hát párszáz éve alig találtál volna európai embereket, akik mai szemmel nem voltak nagyon azok... és hát nem az emberi természet változott azóta :)


Ettől függetlenül, ami egészen a személyiségfejlődésed kezdeteihez tartozik, azon esetenként igen nehéz változtatni (önerőből sokszor képtelenség, vagy csak úgy, hogy magadba fojtod), de szakemberrel sosem teljesen lehetetlen.


"Anyám és az öccse is ilyen típusúak" – ami teljesen normális, amikor ugyanabba a családi kultúrába születtetek bele. Még egyes szorongásos zavarok is generációkon keresztül öröklődnek tisztán pszichokulturális alapon, ugyanis az embernél ezek a minták irányítják az egész személyiségfejlődést.

dec. 9. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!