Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Kényszer leküzdésére ötlet?

Kényszer leküzdésére ötlet?

Figyelt kérdés

Szerintem lehet ocdnek is hívni, sokszor rámjön, írok néhány példát.

Folyamatos rend, mindennek élére állítva kell lennie, ruhák pontosan összehajtva.

Mindig innom kell egy kortyot, sokszor egymás után 30-40x is iszok, és mindig visszacsavarom a kupakot.

Lefekvés előtt mindig feloldom a telefonom és megnézem az időt, nem ritka ha 10-15 percig oldom fel/zárom le a telefont folyamatosan.

4-5x megnézem, hogy bezártam-e az ajtót, pedig az első után is tökéletesen tudom hogy igen.

Annyira nem korlátoz egyébként, szinte csak otthon egyedül jön rám, de szeretnék ellene tenni valamit.

Esetleg valaki járt már hasonló helyzetben?


dec. 16. 22:57
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Pszichoterápia segít.
dec. 16. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ mennyire súlyos.

Kényszer gondoltatok is vannak, vagy csak a kényszer cselekedetek? Depresszió, idegesség is van már? Mióta tart? Mi váltotta ki? (egy baleset, trauma, stb)

Egyébként terápia segít legyőzni.

dec. 16. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
dec. 16. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Csabi34 ***** válasza:
100%

A leírt viselkedések valóban utalhatnak arra, hogy Obszesszív-Kompulzív Zavar (OCD) állhat a háttérben, amelyben visszatérő, nehezen ellenállható kényszerítő gondolatok (obszessziók) és kényszerítő cselekvések vagy mentális rutinok (kompulziók) jelennek meg. Fontos megjegyezni, hogy bár az OCD egy kezelhető állapot, szakember segítségét igényli. Amennyiben az OCD gyanúja felmerül, ajánlott szakemberhez, például pszichológushoz vagy pszichiáterhez fordulni a pontos diagnózis és a megfelelő kezelési terv kidolgozása érdekében. Itt van néhány lépés, amely segíthet az OCD tüneteinek kezelésében:


Szakemberhez fordulás: A pszichoterápia, különösen a kognitív viselkedésterápia (KVT) és azon belül az expozíciós és reakció-megakadályozási terápia (ERP) hatékony módszerek az OCD kezelésére. Ezek a terápiák segítenek a betegeknek szembenézni kényszergondolataikkal és megváltoztatni reakcióikat rájuk.


Gyógyszeres kezelés: Bizonyos esetekben az orvosok szelektív szerotonin-visszavétel-gátlók (SSRI-k) alkalmazását javasolják az OCD kezelésére.


Önsegítő technikák: A relaxációs technikák, mint a mély légzés, meditáció vagy jóga, segíthetnek csökkenteni a szorongást és kontrollálni a kényszercselekvéseket.


Kényszerek naplózása: A kényszercselekvések és -gondolatok nyomon követése segíthet abban, hogy jobban megértsd ezeknek a viselkedéseknek a mintázatait és kiváltó okait.


Kis lépésekben történő kitettség: Fokozatosan csökkentsd a kényszercselekvések gyakoriságát és intenzitását, kezdve a legkisebbekkel. Például próbálj meg kevesebbszer ellenőrizni dolgokat, vagy húzz ki egy kényelmetlen helyzetből egyre hosszabb időt.


Csoportos terápia és támogató csoportok: A hasonló problémákkal küzdő emberekkel való találkozás és beszélgetés segíthet megérteni, hogy nem vagy egyedül, és mások is sikeresen kezelik a hasonló kihívásokat.


Életmódbeli változtatások: A megfelelő alvás, egészséges táplálkozás és rendszeres testmozgás mind hozzájárulhat a stressz szintjének csökkentéséhez, amely pozitívan befolyásolhatja az OCD tüneteit.


Mindenekelőtt fontos, hogy ne ítéld el önmagad a tüneteid miatt. Az OCD kezelése időt és türelmet igényel, de a megfelelő segítség és stratégiák alkalmazásával sokan képesek jelentős javulást elérni.

dec. 17. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

OCD-s vagy, és nem akarlak megrémiszteni, de ez még az enyhébb szint, sajnos tapasztalatból beszélek.

Emiatt elég sokat is jártam utána a témakörnek, illetve sok mindennel próbálkoztam, vannak technikák amikkel lehet piit enyhíteni néha meg is szűntetni.

Menyi idős vagy amúgy? Mert elvileg fiatal felnőtteket érinti a legjobban, és vannak akiknél idővel magától megszűnik pár év alatt, akik viszont már idősebbek azoknál általában alapvetően megmarad, csak az változik mikor mennyire van erősen jelen az életében.

Én is volt, hogy szinte tünetmentes voltam egy évig is, aztán megint visszaestem a mélyére.

Amúgy amik alapvetően hasznosak: Legyen mindig valami pozitív dolog a napjaidban, tegyél ki magad elé apró örömöket, akár egy szelet csokit estére, csak, hogy ott legyen a tudat, hogy lesz valami jó a napban, lehet ez bármi apróság.

Stressz csökkentése amennyire csak lehet, alapvetően a szorongás és ezzel a stressz úgymond ami jól fel tudja erősíteni, így ezeket amennyire lehet kerülni kell. Ide kapcsolódik még a kialvatlanság is, ezt is gyakorlatban tapasztaltam, ha kevesebbet pihentem akkor sokall rosszabb tudott lenni.

Végső soron meg ha miden kötél szakad meg lehet próbálni önmaga ellen fordítani az OCD-t, mikor én is már ott tartottam, hogy megőrülök és alig volt nyugtom kitaláltam azt, hogy szabályokat írtam magamnak elő, hogy pl csak adott időpontok között szabad csinálnom dolgokat. Persze ennek is megvolt a maga hátránya, hogy pl ahogy közeledett az adott időpont előtte már totál csak arra tudtam gondolni, hogy oké akkor meg kell csinálni a dolgaimat, de annyiban viszont jó volt, hogy a nap többi része jobban telt.

dec. 17. 05:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Én ovis korom óta az vagyok

Volt hogy véresre mostam a kezem mert az volt a ritualem hogy 4x kellett megtennem

Most is az vagyok csak most egyéb betegségek elterelik a figyelmem


Számomra ebből nem volt kiút mert ha nem csináltam a dolgokat akkor nagyon rosszul voltam

dec. 17. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!