Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Miért mondják a skizofréniára,...

Miért mondják a skizofréniára, hogy környezeti betegség, míg a bipoláris zavarra, hogy bioritmus betegség?

Figyelt kérdés

jan. 30. 08:35
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
78%
Kik mondjak?
jan. 30. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Az érdekelne, hogy ezek a jellemzők hogyan kapcsolódnak a két betegséghez.
jan. 30. 09:10
 3/11 anonim ***** válasza:
85%

Sehogyan sem kapcsolódnak valószínűleg, én sose hallottam ilyet. Skizofrénia esetén azt hallottam hogy "környezeti tényezők és/vagy genetikai meghatározottság" de elvileg egyértelműen az okát (még) nem tudják.

Bipoláris esetén talán esetleg elképzelhető hogy évszak változás hatással van rá.

jan. 30. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
76%
Nem mondják, sose hallottam ilyet.
jan. 30. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
#1 vagyok, én sem hallottam sehol sem ezeket így... olyan kifejezés nem létezik az orvosi szaknyelvben, hogy "környezeti betegség", de nagyon sok betegségnek vannak környezeti rizikótényezői is.
jan. 30. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Nyilván nekem is van sejtésem, de kíváncsi vagyok a véleményekre.

Szerintem a skizofréniánál a pszichózisra utal a környezet egyrészt, mivel elveszti a kapcsolatát a környezetével, másrészt a körülmények azok, amik annyira izolálóak, elutasítóak, hogy a saját világába merül a beteg.

A bipolaritás pedig szerintem, olyan betegség, ami az emberi bioritmushoz kötődik, ott van valami biokémiai hiba. Napról napra, hétről hétre változnak az egészségesek is, de ők tartósan megrekednek hol a depresszív, hol a mániás állapotokban. Náluk a bioritmus fel van borulva kezeletlenül.

jan. 30. 09:46
 7/11 anonim ***** válasza:
85%

Szóval ezek te általad kreált laikus kifejezések. Így nem igaz az az állítás, hogy "azt mondják"... főleg nem mond ilyet a szakirodalom.


"másrészt a körülmények azok, amik annyira izolálóak, elutasítóak"

A pszichózis következménye alakul ki a beteg olyan viselkedése, amely miatt a környezet elutasító lesz, nem pedig fordítva. Bár van igazság abban, hogy akiben meg van a hajlam a skizofréniára, annál a pszichózist egy környezeti trigger kiválthatja, pl. súlyos bántalmazó közeg, nagy érzelmi stressz.

A bioritmus az alvás-ébrenlét ciklus szabályozását jelenti, illetve az évszakos változásokhoz történő testi alkalmazkodást. Az, hogy a bipoláris zavar is ciklikus, az nem jelenti, hogy a bioritmus felborulásához lenne köze. A bioritmus felborulása nem a bipoláris zavarhoz, hanem az alvászavarokhoz kapcsolódik.

jan. 30. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
*A pszichózis következményeként...
jan. 30. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Érintett vagyok valamilyen szinten.

A skizofréniáról ezt egy szakember előadásában hallottam, de nem tudom pontosan ki, pedig egy párat átpörgettem, hogy rájöjjek a kedvedért. Szerintem a pszichózis egy folyamatos feedback állapot a környezettel. Ébren vagy (a valóságban), de álmodsz (az alternatív valóságban).

A bipolárisról egy betegségben szenvedő youtubeozó nő gondolatát idéztem, aki úgy hivatkozott rá, hogy akként szokták érteni és ezért figyelnie kell a napi rutinjára.

jan. 30. 12:57
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Én skizoaffektív vagyok. Volt genetikai hajlamom a betegségre,de ezt a környezetem váltotta ki nagyrészt. A szüleim elhanyagoltak érzelmileg teljesen. Szegénységem miatt sokat bántottak az iskolában is. Mindig egyedül maradtam az érzelmeimmel és a gondolataimmal senkivel nem tudtam őket megbeszélni. Pl: 10 évesen teljesen elhittem,rákos vagyok(mivel a szüleim előttem beszéltek róla és a kérdéseimmel meg magamra maradtam) Rettegtem a haláltól. Szüleim tudtam róla, de nem foglalkoztak vele különösebben. Minden rossz gondolattal és érzelemmel egyedül maradtam így az agyam elkezdett védekezni. Elsőnek azzal,hogy ez a világ nem is igazi nem a valóság ez nem az én életem mindenki csak ártani akar nekem stb...Hallucinációim már nincsenek csak kiskoromban láttam sokszor szellemeket. Most már csak téveszméim vannak,de az dögivel. Kellett hozzá a genetika igen,de főként a környezetem hozta elő.Ez elkerülhető lett volna az orvosom szerint.
jan. 30. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!