Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ha pszichológushoz járok, van...

Ha pszichológushoz járok, van rá (bár nagyon kezdetleges, gyenge) gyógyszerem akkor kb mennyi idő mire elmúlik a szorongásom?

Figyelt kérdés
Tudom, nem rövid idő, de kb mennyi időbe telik? 17 éves vagyok.
2010. nov. 10. 16:58
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

Kedves előző!


A pszichológus (kiváltképp a klinikus) hosszú évekig tanul, mire megkapja a pszichológusi, i.. a klinikai szakpszichológusi diplomáját. Ez utóbbi kereken 9 év tanulást, és szakvizsgát jelent, amit az orvosi egyetem szervezésében tesz le. Bizonyára tájékozatlanságodban írsz ilyeneket, hogy a "elég lesz-e a pszichológus" ill. azt, hogy a pszichiáter a szakember. Elárulom neked, hogy a pszichiáter nélkülünk sokszor nagyon kevés a diagnosztikát illetően, ill a pszichoterápiában is gyakran sokkal hatékonyabbak vagyunk. A pszichológus ill a pszichiáter munkaköre más, egymást kiegészítő és sokszor egymást átfedő hivatás mind a kettő.


Gyógyszert valóban csak pszichiáter írhat fel, mert ő az orvos.

A szorongásánál a hajlam lehet, ami temperamentális, de a környezeti tényezők azok, amik ezt a tünetet kiváltják. (ha neurotikus szorongásról van szó) Szorongásra való hajlama nagyon sok embernek van, de megfelelő környezet mellett ez sok embernél nagyon enyhe formában jelentkezik, ill. elő sem jön. A gyógyszer egyedül csak a tünetek okozta szenvedést enyhíti, a kiváltó okokat nem! Ezt nem győzöm hangsúlyozni! Sőt, a temperamentumra, a személy vulnerabilitására sem hat a gyógyszer! Egy sérülékeny személyiség nagyon sokat profitálhat a pszichoterápiából, ahol segítik átdolgozni az érzelmi, indulati viszonyulásait, a kapcsolati rendszerét, a kognitív torzításait stb.

Nagyon sok kutatás folyik mind a gyógyszerrel, mind a pszichoterápiákkal, a hatékonyságukat is vizsgálva, és hidd el kérlek, a pszichoterápia elengedhetetlen a szorongásos zavaroknál. Sem a xanax, sem a rivotril nem képes a családi dinamikát megváltoztatni, a személy megküzdési mechanizmusait javítani, hanem csak arra jó, hogy a tüneteit átmenetileg enyhítve segítsen neki küzdeni és dolgozni magán.


Vannak olyan mentális zavarok, ahol a gyógyszer az elsődleges, mert valóban szerkezeti és funkcionális elváltozás is van az agyban. (pl skizofrénia, bipoláris depresszió) A szorongásos zavarok nem ebbe a kategóriába esnek.

2010. nov. 11. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
Semmilyen szervi oka nincs, a benzodiazepinek módosítanak az ingerületátvivő anyagok arányán, de ugyanerre képes pl az autogén tréning is ebben az esetben.
2010. nov. 11. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
És még egy fontos dolog: a szorongás nem egyenlő a depresszióval. A kettő teljesen más folyamat.
2010. nov. 11. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 A kérdező kommentje:
Nyugi, megértem, én csak azért voltam most kicsit megijedve, mert nehogy emögött szervi baj legyen. a pszichológusom azt mondta (mivel olyan gyógyszer ajánlott ami recept nélkül is kapható) hogy ő ellenőrzi, és ha nem elég akkor erősebbet irat fel, mert voltam pszichiáternél is.
2010. nov. 11. 19:04
 15/15 anonim ***** válasza:
Ez teljesen rendben lesz, ne aggódj! Bízz a pszichológusodban, látni fogja, ha kell gyógyszeres támogatás is, bármi is az alapprobléma.
2010. nov. 11. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!