Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Borderline személyiségzavar...

Borderline személyiségzavar kezelhető pszichoterápia nélkül?

Figyelt kérdés
Vagy esetleg csak az orvos által felírt gyógyszerekkel? Vagy más, alternatív gyógymódokra gondolok, vagy esetleg arra hogy valaki egyedül birkózzon meg ezzel és győzze le. Ha ez lehetséges akkor hogyan?
2010. nov. 25. 10:43
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
75%
Csak pszichiáterrel és gyógyszerekkel.
2010. nov. 25. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
84%

Én érintett vagyok és sok borderline-ossal találkoztam már.

Nem kezelhető máshogy, csak terápiával, (dbt) csoportterápiával, ha nagyon szükséges, gyógyszerekkel.

Én nem tudom elképzelni, hogy ne járjak terápiára, rengeteget rontana az életminőségemen. 23/N

2010. nov. 25. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

És mennyi idő után kezd hatni a terápia?

Milyen gyakran kell menni?

Utánanéztem hogy mennyibe kerülnek körülbelül és nekem sajnos ennyi pénzem nincs, pedig ha lenne nem sajnálnám rá, viszont mindenképpen szeretnék ebből kilábalni

Ha nem indiszkrét a kérdés akkor megkérdezhetem hogy egy alkalom neked mennyibe kerül és ez hány percet foglal magába?

2010. nov. 25. 11:21
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
A borderline személyiségzavar idővel enyhül, teljesen meg is szűnhet. Gyógyszerekkel is kezelik.
2010. nov. 25. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Ha a háziorvosodtól kérsz beutalót a pszichiátriára, akkor ingyenes.
2010. nov. 25. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
83%
23/N vagyok. Egy borderline-os terápiája 2-3 évig tart minimum. És bár igaz, hogy 35-40 éves korban enyhülnek a tünetek, azért addig nem szeretnék így élni. Budapesti vagy? Azért kérdezem, mert a Nap utcában van kifejezetten bpd-s betegeknek csoportterápia. 3000/alkalom, két és fél óra. Ez árban nagyon jónak számít. Az egyéni terápia a legfontosabb, nekem 7000 egy óra és hetente érdemes járni. TB-set is lehet találni, de úgy tudom, kevéssé hatékony. Esetleg még pszichoterápiás kórházak vannak TB alapon, több hetes-hónapos kezeléssel, ha nagyon rosszul vagy. Ha nem lenne muszáj dolgoznom, valószínűleg megpróbálnám, úgy tudom, elég jók. Ha van még kérdésed és tudok, szívesen válaszolok.
2010. nov. 25. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
86%

Semmilyen személyiségzavar nem gyógyítható önmagában gyógyszerrel! Ez csak a társuló tüneteket (pl szorongás, impulzivitás) enyhíti, a személyiségzavar sajátos dinamikájára NEM hat!

A személyiségzavar nem csak biológiai diszfunkció az agyban, hanem komoly pszichés háttértényezővel bíró állapot. Ezeknek a hátértényezőknek a szerepét tudományos vizsgálatok igazolják. (borderline esetében pl gyermekkori többszörös súlyos bántalmazás, vagy súlyos elhanyagolás)

A személyiség sérült, integrálatlan, éretlen. Ezt kell újra felépíteni a terápia alatt. Erre egyik gyógyszer sem képes, csak pszichoterápia.

Önmagától nem gyógyul meg, a melléktünetek enyhülnek 40 éves kor felett.

Olyan terapeutát célszerű keresni, aki ért a borderline terápiájához, mert ez az egyik legnehezebb terápiák közé tartozik. A siker attól is függ, hogy a kliens hol helyezkedik el a borderline spektrumban. (mennyire súlyos az állapota)

2010. nov. 25. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
23/N, te most is jársz oda, a Nap-Körbe a csoportba?
2010. nov. 26. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
0%

"A személyiségzavar nem csak biológiai diszfunkció az agyban, hanem komoly pszichés háttértényezővel bíró állapot."


Csak hát mivel minden pszichés történés agyi biológiai/kémiai történés, ezért a személyiségzavarok agyi diszfunkciók. Vagy van rá gyógyszer, vagy nincs. Minden más mellébeszélés. A borderline-t szerencsére lehet gyógyszeresen befolyásolni.

2010. nov. 27. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
93%

Kedves előző! Miután szakmám a pszichológia, azon belül is a klinikum, ezért pontosan tisztában vagyok azzal, hogy a személyiségzavart nem csak a biológiai diszfunkció okozza. Ezt bármelyik pszichiáter szakorvos megerősíti neked. Sajnos tény, hogy külső környezeti hatások is képesek egyrészt az agyban anyag csereváltozást előidézni, másrészt helyreállítani is. Bizonyára nem dolgozol a szakmában, ezért a személyiségzavar definíciójával sem biztos, hogy tisztában vagy.

A személyiségzavar a mai orvosi nomenklatúra szerint a következő (DSM IV.)

A. Az élmény és a viselkedés olyan tartós mintája, ami jelentősen eltér a személyes kultúra elvárásaitól. Ez a minta az alábbi területek közül kettőben, vagy többen nyilvánul meg:

1 kognitív funkciók (önmaga és mások értelmezése)

2 affektivitás (érzelmi válaasz)

3 interperszonális kapcsolatok

4 impulzuskonntroll

B a tartós minta rugalmatlan és a személyes és szociális helyzeteket széles körben átjárja.

C a tartós minta jelentős szenvedést okoz

Da minta stabil és hosszantartó, kezdete legalább a sredülő, vagy a fiatal felnőttkorra tehető

E e tartós mintát nem magyarázza más mentális zavar megléte, vagy következménye!!!

F sem pszichoaktív szer, vagy általános egészségi állapot


Tehát látjuk, hogy hosszú folyamatról van szó. A személyiség a genetikán túl hosszú évekig alakul és amit sokan nem tudnak, csecsemőkorban a gyermeket ért ingerek hatására az agy "behuzalozódik", idegpályák alakulnak ki, és metsződnek vissza a nem használtak. )2szer életünk folyamán). Tehát az, hogy valakit milyen inger ér, hatással van az agy szerkezetére is! Ezért az első pár év kulcsfontosságú az életünkben.


Kedvezőtlen környezeti hatásoknál sérül a személyiség, gyengék lesznek az én-funkciók (súlyos borderline-nál gyakorlatilag "én sincsen".), primitívek maradnak a megküzdési módok, elhárítások (pl borderline beteg hajlamos a teljesen fekete fehér gondolkodásra, ami pillanatonként is változhat, ezt hívjuk hasításnak)


Nagyon sok borderline beteggel van dolgom, pszichoterápia nélkül gyakorlatilag esélytelen a dolog. Gyógy


szert majdnem mindegyik kap (főleg, ha átmeneti pszichotikus tünetek is vannak, tehát a beteg kilép a realitásból), azonban a gyógyszer nem tud személyiséget építeni, csak a társuló tüneteket enyhíteni. (pl súlyos szorongás, depresszió, kényszerek)


Az ember agya, személyisége sokkal komplexebb, mint önmagában fizikai folyamatok összessége. Kedvező genetikai háttérrel kevésbé sérül az ember kedvezőtlen környezet mellett (de azért sérül!), rossz genetikával sajnos rosszabbak a kilátások is. A genetika azonban csak a hajlamot adja, mint a legtöbb testi betegségnél is.


A borderlinenál a gyermekkori súlyos bántalmazást, erőszakot bizony nem agyi folyamatok okozzák.


Ha egy kutyát felnevelsz egy erőszakos és egy nyugodt környezetben, akkor is meg fogod a viselkedésében látni a különbséget.

2010. nov. 27. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!